Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Oświadczenie ZKS OZZL przy Szpitalu Wojewódzkim w Łomży

Od tygodnia trwa akcja strajkowa lekarzy w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży, która jest częścią strajku ogólnopolskiego. Jest rzeczą niepokojącą ,że od początku naszego protestu rządzący państwem nie próbowali szukać kompromisowych rozwiązań, natomiast wypowiedzi polityków pełne były i są retoryki zaczerpniętej z okresu komunistycznego, na przemian zapewniano społeczeństwo, że nic poważnego się nie dzieje, protest ma mały zasięg i jest zupełnie nieuzasadniony, a bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów pozostaje nienaruszone. Nie zapomniano też o publicznych groźbach w stosunku do strajkujących, których celem była próba zastraszenia środowiska i ograniczenie zasięgu protestu.

    Obecnie nie można już uciec od prawdy, że mamy do czynienia z największym i najpoważniejszym protestem lekarzy, jaki miał miejsce w historii tego kraju.
    Od wielu lat zawód lekarza był podmiotem destrukcyjnych działań mających zmniejszyć jego rangę i prestiż. Pokazywano i ostentacyjnie nagłaśniano przypadki nieuczciwych lekarzy, kreując nieprawdziwy wizerunek całej grupy zawodowej. Jednocześnie kolejne ekipy rządowe pomijały milczeniem niski status materialny lekarzy i postępującą pauperyzację , korzystając z naszej nielimitowanej żadnymi przepisami pracy za nieadekwatnie niskie wynagrodzenie. Nasza cierpliwość i skłonność do kompromisu była traktowana jako przejaw słabości. Jednak ta cierpliwość skończyła się i dlatego:
 • Nie zgadzamy się, aby wyceniano naszą odpowiedzialną i trudną pracę w myśl starych marksistowskich reguł głoszących, że jedynie praca fizyczna tworzy realna wartość.
 • Nie zgadzamy się i nie pozwolimy na stosowanie wobec nas ekonomicznego przymusu w postaci niskich pensji zasadniczych, który zmuszał nas dotychczas do pracy w znacznie zwiększonym wymiarze godzin.
 • Nie zgadzamy się, aby realizacja polityki zdrowotnej państwa odbywała się kosztem naszego zdrowia i czasu, który powinniśmy poświecić naszym rodzinom.
 • Protestujemy przeciwko arogancji władzy, która mówi o braku środków na leczenie pacjentów i wynagrodzenia lekarzy, a jednocześnie uchwala podwyżki w NFZ, IPN i innych organizacjach rządowych.
 • Protestujemy przeciwko manipulowaniu informacją i wprowadzaniu w błąd opinii publicznej poprzez stwierdzenia ,że pieniądze na podwyżki mogą zmniejszyć ilość świadczeń dla pacjentów, ponieważ to lekarze są wykonawcami tych świadczeń a w większości przypadków ceny wykonywanych przez nas procedur nie zawierają rzeczywistej wartości naszej pracy.
 • Protestujemy przeciwko cynicznemu postępowaniu rządu, który uznaje wysoką wartość i odpowiedzialność pracy lekarzy, a jednocześnie odmawia nam godziwej zapłaty za tą pracę.
 • Nie pozwolimy, aby nasza praca rekompensowała opieszałość i  strach polityków przed wprowadzeniem radykalnych reform w ochronie zdrowia i systemie ubezpieczeń społecznych w Polsce.
    Strajk lekarzy jest ostateczną próbą szukania kompromisowych rozwiązań. Po ostatnich wydarzeniach i decyzjach rządzących uważamy, że kompromis jest sprawą bardzo odległą lub wręcz niemożliwą.
    Jako lekarze nie akceptujemy i nie będziemy uczestniczyli we współtworzeniu nieracjonalnego i krzywdzącego nas systemu. Nasze zobowiązania dotyczą pacjentów, a nie polityków i utrzymywanych przez nich chorych struktur organizacyjnych opieki zdrowotnej.
    Model solidaryzmu społecznego, w którym ze strachu o utratę głosów wyborców i miejsc w parlamencie pozwala się na wyzysk lekarzy, zmuszając ich do pracy na rzecz społeczeństwa za nieadekwatne do umiejętności i odpowiedzialności wynagrodzenie i w ilości godzin przekraczającej wszelkie normy, jest zwykłą nieuczciwością i nigdy nie będzie przez nas akceptowany.
    Informujemy, że od dnia 28/05/2007 Zakładowy Komitet Strajkowy OZZL przy Szpitalu Wojewódzkim w Łomży rozpoczął zbieranie wypowiedzeń z pracy lekarzy pracujących w szpitalu.
    Dokumenty te zostaną dostarczone dyrekcji szpitala co doprowadzi w ciągu najbliższych trzech miesięcy do ostatecznego rozwiązania tak niewygodnego dla władzy problemu strajku lekarzy.
    Jednocześnie pragniemy wyrazić głęboką wdzięczność pacjentom za ich wyrozumiałość i cierpliwość którą wykazują wobec problemów spowodowanych akcją strajkową.

Zakładowy Komitet Strajkowy OZZL
przy Szpitalu Wojewódzkim w Łomży
dr Leszek Kołakowski
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę