Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Rozpoczęto przyjmowanie wniosków o środki z funduszy strukturalnych

Podlaski Urząd Marszałkowski rozpoczął przyjmowanie wniosków o strukturalne środki unijne ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR). W latach 2004-2006 beneficjenci na Podlasiu będą mieli łącznie do wykorzystania 526 mln zł, z czego 121 mln zł w tym roku. W samorząd województwa uruchomił przyjmowanie wniosków o środki w ramach pierwszego działania, dotyczącego modernizacji i rozbudowy regionalnego układu transportowego. Kolejne działania w ramach ZPORR będą uruchamiane sukcesywnie, co tydzień.

Na pierwsze działanie na lata 2004-2006 przewidziano w województwie 152 mln zł, z czego 23 proc. w tym roku. O środki mogą się ubiegać przede wszystkim samorządy w większych miastach i związki gmin. Za unijne pieniądze w ramach uruchomionego działania pierwszego można na przykład budować drogi o znaczeniu regionalnym - prowadzące do przejść granicznych, obwodnice, a także remontować mosty, tunele, ulice w granicach miast, tworzyć kolejki miejskie, racjonalizować sieć transportu, której jednym z elementów będzie zakup nowych autobusów.

Ze środków tych można także budować ścieżki rowerowe, chodniki, estakady, zatoki autobusowe, ekrany dźwiękochłonne, jak też zakładać sygnalizację świetlną czy przejścia dla pieszych.

Do składania wniosków przygotowuje się m.in. Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Jego dyrektor Andrzej Wolfart poinformował, że pilnej naprawy wymaga 65 proc. z prawie 1,2 tys. km dróg wojewódzkich. W tym roku zarząd dróg chce złożyć dwa wnioski na modernizację odcinków dróg: Piątnica-Jedwabne i Poświętne-Topczewo o łącznej długości 11 km. Wnioski mają opiewać na ok. 26 mln zł. Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich dysponował dotąd sumą około 3-6 mln zł rocznie na remonty podległych mu dróg.

Wnioski na działanie pierwsze można składać do 30 czerwca. Wniosek nie może opiewać na sumę mniejszą niż 1 mln euro.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę