Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 22 marca 2023 napisz DONOS@

Via Baltica tylko przez Łomżę

Po przeanalizowaniu kilkudziesięciu wariantów przebiegu trasy Via Baltica od Warszawy do granicy polsko-litewskiej do dalszych prac wybrano trzy – i wszystkie przebiegają przez Łomża – potwierdza nieoficjalnie wysoki przedstawiciel Scott Wilson.

I Europejski Korytarz Transportowy zwany potocznie Via Balticą, to trasa szybkiego ruchu łącząca kraje Europy Zachodniej przez Warszawę z Krajami Bałtyckimi aż do Helsinek. Najwięcej kontrowersji budzi jej przebieg przez północno-wschodnią Polskę. Rząd i władze województwa podlaskiego chciały aby droga przechodziła w pobliżu Białegostoku. Przeciwko temu protestowali ekolodzy, którzy podkreślali, że taki przebieg zagrozi najcenniejszych enklawom przyrody. Pod ich presją Komisja Europejska zażądała, aby Polska wykonała ocenę oddziaływania na środowisko tej trasy. Na zlecenie GDDKiA dokument wykonują eksperci z międzynarodowej agencji Scott Wilson Kirkpatrick & Co.Ltd.
Poszczególne warianty rozpatrywano pod kątem ich wpływu na środowisko naturalne oraz skutków ekonomicznych, społecznych i drogowych.
- W listopadzie zakończono analizy wielokryterialne i teraz, dla trzech wybranych wariantów, pogłębiane są analizy oddziaływania – mówi nieoficjalnie przedstawiciel Scott Wilson.
Wszystkie wybrane do dalszych prac warianty przebiegu Via Baltica przechodzą przez Łomżę (wybrane warianty na zdjęciach obok). Definitywne zakończenie analizy zaplanowano na wrzesień. Wówczas o ostatecznym przebiegu trasy ma zdecydować rząd.
210204100642.gif
Pokrewne (tag): via baltica

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę