Noc Muzeów w Łomży, Piątnicy, Drozdowie, Nowogrodzie
Na tegoroczną Noc Muzeów najwięcej atrakcji przygotowały oba łomżyńskie oraz drozdowskie muzeum. W tę ogólnopolską, a szerzej europejską, inicjatywę włączyło się też jednak aż 17 innych placówek kulturalnych i instytucji, dzięki czemu w Łomży, Piątnicy i Drozdowie odbędzie się szereg imprez i wydarzeń, w tym kilka przygotowanych specjalnie z tej okazji. Będzie można dojechać na nie dwiema bezpłatnymi liniami MPK.
Młode talenty zagrały z Filharmonią Kameralną
Uczniowie łomżyńskiej szkoły muzycznej Karolina Iga Włodkowska, Maja Wronowska i Paweł Jacak zachwycili publiczność podczas wspólnego koncertu z Filharmonią Kameralną im. Witolda Lutosławskiego. Równie dobrze zaprezentowali się przyjezdni uczestnicy „Estrady młodych”, Zoja Syguda, Szymon Drzymała i Krzysztof Galbarczyk, nie mówiąc już o samych filharmonikach. – To wspaniała orkiestra, a ci młodzi ludzie są bardzo utalentowani! – podkreśla prowadzący koncert włoski dyrygent Giovanni Ferrauto.
Weekend kultury, nie tylko nocą
Program weekendowych wydarzeń zdominowała sobotnia odsłona Nocy Muzeów, nie brakuje też jednak innych imprez. Jeszcze dziś odbędzie się XVI Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej BIG BIT z udziałem samej Wandy Kwietniewskiej. Do miłośników folkloru i kultury ludowej adresowane są dwa wydarzenia w Dobrym Lesie oraz w Nowogrodzie. W niedzielę poznamy zwycięzców XXIII Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki, a finałową galę uświetni koncert Łukasza Jędrysa z zespołem.
Finał konkursu im. Jana Kulki już w tę niedzielę
Uroczysta gala zakończy tegoroczną odsłonę Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki. Na jego 23 edycję nadesłano z całego kraju aż 420 zestawów wierszy. Podczas finałowej gali w siedzibie organizującego konkurs MD-DŚT poznamy zwycięzców, którzy tradycyjnie zaprezentują nagrodzone wiersze, w tym ten o tematyce łomżyńskiej. Nie zabraknie też poezji w muzycznym wydaniu, dzięki koncertowi Łukasza Jędrysa z zespołem.
Rockowy i metalowy „ŁOMOT” w Hali Kultury
Grupa Jakuba Wysmułka zwyciężyła w II Przeglądzie Muzycznym Zespołów Rockowych „ŁOMOT”. Drugie miejsce zajął Valefor, trzecie Vita Post Mortem. – Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie – podkreślał kierownik Hali Kultury Rafał Mikołaj Krasucki, dodając, że po raz kolejny zaskoczył go fakt, że w Łomży jest tyle utalentowanych osób. Nagrody mają też wymiar finansowy, podobnie jak ta ufundowana przez jednego z widzów, który przyznał ją Valeforowi.
Niedziela na Majówce u Stacha
Jutro, w niedzielę 11 maja polana w Lesie Jednaczewskim ponownie wypełni się gośćmi „Kurpiowskiej Majówki u Stacha”. Będą szable, topory, huk wystrzałów i tętent pędzących koni. Emocje koć będzie kurpiowska kapela i radosny odgłos bawiących się dzieci. „Kurpiowska Majówka u Stacha” to lekcja żywej historii połączona z rodzinną zabawą, a przede wszystkim upamiętnienie bohaterskiego Kurpia Stacha Konwy i jego podkomendnych, którzy 292. lata temu, w tym miejscu stoczyli krwawy bój z wojskami saskimi, rosyjskimi i szwedzkimi.
Weekend koncertów i rozlicznych imprez dla każdego
Motoserce na Starym Rynku. Mecz ŁKS-u, walczącego o drugie miejsce w tabeli. Dwudniowy przegląd rockowy „ŁOMOT”. Całodniowa impreza charytatywna „Paweł wstaje na nogi”. Kurpiowska majówka u Stacha w Lesie Jednaczewskim. Spektakl o biskupie Łukomskim Grupy Teatralnej Dolina Miłosierdzia. To tylko niektóre z weekendowych wydarzeń, a nowy tydzień również obfituje w różne imprezy, jak choćby XXI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki oraz koncert Filharmonii Kameralnej i młodych wirtuozów z PSM.
Życie zaczyna się po drugiej trzydziestce
Aktorka Teatru Lalki i Aktora Marzanna Gawrych świętuje 35-lecie pracy artystycznej. Aktorstwo było jej najwyraźniej pisane, bowiem mając zaledwie 1,5 roku potrafiła już rozbawić bliskich różnymi scenkami, reagując na słowa taty „Marzenko, pokaż sztuczkę”. W roku 1990 zaczęła pracę w łomżyńskim teatrze i pozostała mu wierna do dziś, kreując wiele niezapomnianych, nie tylko głównych, ale też drugoplanowych, ról.
„Matura” z Czerwonymi Gitarami w Katedrze
„Hej, za rok matura. Za pół roku. Już niedługo, coraz bliżej - za pół roku. Minęła studniówka z wielkim hukiem. Czas ucieka i matura coraz bliżej...” - nieoficjalny hymn maturzystów od trzech pokoleń rozbrzmiewał na studniówkach trzy miesiące temu, ale proste słowa z popularnej piosenki Czerwonych Gitar znowu się sprawdziły. „Oj, za dzień matura (ojejku, co to będzie?). Za godzinę. Już niedługo, coraz bliżej - już za chwilę”. „Maturę” nagrywaliśmy 28. grudnia 2024 r. w Katedrze.
Patriotyczne śpiewanie z orkiestrą dętą
Koncerty Łomżyńskiej Orkiestry Dętej pod batutą Waldemara Borusiewicza i sopranistki Zuzanny Szary zakończyły miejskie obchody 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Zainteresowanie było tak duże, że trzeba było zorganizować w Hali Kultury aż dwa koncerty, żeby wszyscy chętni mogli posłuchać młodych artystów, a do tego zaśpiewać wspólnie polskie pieśni patriotyczne, wojskowe i partyzanckie. Familijny wymiar imprezy podkreślało zróżnicowanie wiekowe publiczności, od kilkuletnich dzieci do seniorów.
Muzyczna majówka z filharmonikami
Filharmonia Kameralna jak co roku włączyła się w miejskie obchody uchwalenia konstytucji z roku 1791. Majówkowy koncert poprowadził wybitny dyrygent i laureat nagrody Grammy Adam Klocek, solistką była mezzosopranistka Magdalena Idzik. Do tego wykonaniem Suity tańców polskich Henryka Szwedo artyści uczcili milenium koronacji dwóch pierwszych królów Polski w Gnieźnie, a jeden z muzyków orkiestry wystąpił w podwójnej roli.
Wydarzenia długiego majowego weekendu
Obchody 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zdominowały majowy weekend w Łomży. Poza oficjalnymi uroczystościami odbędą się też koncerty patriotyczne w wykonaniu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego oraz Łomżyńskiej Orkiestry Dętej, która z racji bardzo dużego zainteresowania zagra dwukrotnie. Do tego Muzeum Przyrody-Dwór Lutosławskich w Drozdowie zaprasza na czterodniową „Majówkę u Lutosławskich”, a już w poniedziałek 5 maja w Łomży zaśpiewa Eleni.
Dyplomowa wystawa młodych artystów
Kolejni utalentowani uczniowie opuścili mury łomżyńskiego liceum plastycznego. Przed nimi studia i kariera, jednak pozostawili po sobie w szkole nie tylko dobre wspomnienia, ale też swe dopracowane i robiące wrażenie prace dyplomowe. Można je oglądać w różnych miejscach szkolnego gmachu, a najlepszą ku temu okazją będzie zbliżająca się łomżyńska odsłona Nocy Muzeów. – W tym roku młodzi ludzie wyjątkowo starannie dobierali tematy i poruszali kwestie, które w jakiś sposób są im bliskie, dlatego te dyplomy są tak ciekawe! – podkreśla wicedyrektor Gabriela Horosz, zachęcając do oglądania wystawy.
Wystawa darów w łomżyńskim muzeum
Skarb 322 srebrnych monet z XV i XVI wieku. Rzeźbę Chrystusa zmartwychwstałego z pierwszej połowy XVI wieku. Pamiątki po Władysławie Świderskim, burmistrzu i prezydencie Łomży w latach 1919-1934. Maszynę do szycia lokalnej firmy Kiwajko, kupioną w marcu 1939 roku. Prace Konstantego Marii Sopoćki, Leona Wyczółkowskiego oraz wielu innych, w tym łomżyńskich, artystów. To wszystko i o wiele więcej można już oglądać na najnowszej wystawie czasowej „Podarowane Muzeum” w Muzeum Północno-Mazowieckim.
Niebanalna oczywistość Mariusza Tomczuka
Wystawę fotografii Mariusza Tomczuka „Żywot krzesła – niebanalna oczywistość” otwarto w Galerii Pod Arkadami MDK-DŚT. Autor wykorzystując krzesła, swoistą metaforę człowieka, tworzy własną, nieoczywistą opowieść o symbolicznym wymiarze. – To wystawa bardzo dla nas ważna, pozwalająca spojrzeć na świat z innej perspektywy! – podkreślał dyrektor Krzysztof Zemło, dodając, że takie zwykłe przedmioty codziennego użytku często mówią bardzo dużo o nas samych, a do tego o kulturze, która je wytworzyła.
Powiatowy Międzyszkolny Konkurs Recytatorski ph. "Wierszowana gimnastyka. Uważaj, nie połam języka!” rozstrzygnięty
W dniach 24-25 kwietnia br. odbył się konkurs recytatorski organizowany przez Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży w ramach Dni Literatury Dziecięcej (2-30 kwietnia). Tegoroczny konkurs odbywał się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Łomża, a hasło konkursu brzmiało Wierszowana gimnastyka. Uważaj, nie połam języka!
Weekend wystaw i innych wydarzeń
Dwie wystawy, „Podarowane Muzeum” w Muzeum Północno-Mazowieckim oraz „Żywot krzesła – niebanalna oczywistość” fotografa Mariusza Tomczuka w Galerii Pod Arkadami. Mecz ŁKS-u, podejmującego u siebie Broń Radom. Akcja „Ekologia za sadzonkę”. Szantowy koncert zespołu Bond. Nie wszystkie imprezy odbędą się jednak zgodnie z planem – sobotni finał XXIII Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki i koncert Łukasza Jędrysa zostały z powodu żałoby narodowej po śmierci papieża Franciszka przeniesione na późniejszy termin.
Muzyczna uczta i kolejne prawykonanie
Światowe prawykonanie utworu „Music for Blue Notes” na klawesyn i smyczki Mikołaja Hertla było głównym punktem programu kolejnego koncertu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Jako solistka wystąpiła znakomita klawesynistka Alina Ratkowska, a całość poprowadził hiszpański dyrygent Jose Miguel Rodilla. Nastrojowe Estival z Acuarelas Valencianas Eduardo Lopeza-Chavarriego muzycy zadedykowali zmarłemu w poniedziałek papieżowi Franciszkowi.
Kurpiowska instytucja dofinansowana przez Orlen
W ramach programu „Kulturalny Orlen” 12,6 mln zł trafi do 185 instytucji kultury na pracę z dziećmi i młodzieżą. Na liście beneficjentów znalazł się GOK w Zbójnej.
Kolorowo i baśniowo w Galerii Sztuki Współczesnej
Jedyne w swoim rodzaju prace wybitnych artystów Elżbiety i Mariana Murawskich można już oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum północno-Mazowieckiego. Pani Elżbieta pokazuje oleje o wyrazistej kolorystyce oraz słynne ilustracje z „Baśni braci Grimm”, nagradzane w kraju i poza jego granicami. Z dorobku jej zmarłego przed niespełna trzema laty, równie utytułowanego małżonka, wybrano na wystawę ilustracje ze znanych baśni i dziecięcych powieści, w tym z „Królowej śniegu” i „Porwania w Tiutiurlistanie”.