Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Domasiewicz: 7. kwietnia Łomża ma szansę na zmianę

„Chcę żebyście patrzyli mi na ręce, dlatego że ja pokażę wam zarządzanie XXI wieku. Nie będę zabawiaczem. Chcę być waszym zarządcą, zarządca waszego majątku. To jest nasze miasto, nasza własność, nasz majątek i potrzeba zarządcy, który to miasto wprowadzi na odpowiednie tory. Moje ponad 20-letnie zarządzanie w firmach międzynarodowych na pewno przyczyni się do tego, żebyśmy przynajmniej w regionie województwa podlaskiego byli należnym miejscem nr 2. - mówił Dariusz Domasiewicz kandydat na prezydenta Łomży podczas spotkania z mieszkańcami z okręgu nr 2.

W wtorkowe popołudnie w restauracji Retro odbyło się kolejne spotkanie kandydatów startujących z listy Przyjaznej Łomży Dariusza Domasiewicza w okręgu nr 2 do Rady Miejskiej Łomży. Kandydaci prezentowali swoje programy, pomysły, pod którymi podpisuje się także Dariusz Domasiewicz jedynka z Łomżycy i przede wszystkim kandydat na prezydenta Łomży. 

- To nasze wspólne zobowiązanie – podkreślał. - Czas na zmiany nadszedł. Nie ma na co czekać. Łomża musi iść do przodu. Przed nami dużo wyzwań, tych finansowych, ale też pewnych szans – mówił Domasiewicz wskazując na budowaną Via Baltica i związane z nią szanse. - Żeby nadarzającą się szansę wykorzystać, trzeba dobrych ludzi w zarządzie miasta i współpracy z ościennymi gminami.

Zapewniał, że kandydaci Przyjaznej Łomży są przygotowani do tego, aby tę szansę wykorzystać. 

„Mamy ludzi, którzy świetnie poruszają się w pozyskiwaniu środków unijnych, mamy przedsiębiorców, mamy osoby z dużym doświadczeniem w zarządzaniu, w przedsiębiorczości. Chcemy tą szansę wykorzystać. Czas na zmiany”

Kandydujący na prezydenta Łomży i do Rady Miejskiej z okręgu Łomżycy Dariusz Domasiewicz jako pierwszy punkt postawił na walkę ze smogiem. Mówił o trzech kopciuchach wymienionych w ciągu ostatniego roku w mieście i zapowiedział przyśpieszenie. 

- To będzie jeden z naszych priorytetów - zapewniał. - Jeśli chcemy być zielonymi płucami Polski, a nie tylko tak opisywać, to musimy przyspieszyć.

Deklarował, że za 5 lat i jakość powietrza się poprawi i nie będziemy rozmawiali o liczbach 3 czy 5.  

Działający w sektorze organizacji pozarządowych i ekonomii społecznej Tomasz Wóblewski chce przeprowadzić powszechny szkolny budżet obywatelski, powołać fundusz na psychoedukację i program kompetencji zawodów przyszłości. „Mieszkam na osiedlu Kraska, na którym jako jedynym nie ma placu zabaw. Będę o to zabiegał”. W swojej przyszłej pracy chce się zająć budynkiem na Wesołej i powołać Społeczną Agencję Najmu. „To innowacja, na którą miasto może pozyskać do 10 mln zł.”. 

 

Adam Baczewski pragnie zaangażować się we wsparcie młodej przedsiębiorczości, poprawić wykorzystanie bazy sportowej i infrastruktury miejskiej z rozsądnym podziałem na strefy rekreacji,  wypoczynku i dróg. 

Krystyna Hoffman za najważniejszą rzecz uznała przedsiębiorczość i pozyskiwanie przedsiębiorców. Z tego płyną dochody miasta – wskazywała. Z wszystkich kandydatów jedyną osobą, która ma doświadczenie z biznesem jest jej zdaniem Dariusz Domasiwicz i dlatego startuje z jego komitetu. Krystyna Hoffman wyznaje zasadę: zero polityki w samorządzie, a jedynym punktem odniesienia ma być dobro wspólne, dobro miasta, żaden osobisty interes. 

Władze miasta jej zdaniem powinny kierować się rozsądkiem i gospodarnością. W tym kontekście przypomniała zakup kotłowni w Czerwonym Borze i brak realnego na nią planu z szansą powodzenia. Z kolei radny jej zdaniem ma patrzeć na ręce prezydenta i na ręce prezesów miejskich spółek. „Tak panie prezydencie – kierując wzrok w stronę Dariusza Domasiewicza dodała – nie przesłyszał się Pan”. 

Seniorka przypomniała, że Łomża z Funduszy Norweskich pozyskała 16 mln zł. „To jest kwota, którą powinno być widać w przestrzeni miejskiej. Ja pytam, na co te 16 mln zł zostało wydane”.

„Z tego co ja wiem to na potańcówki na Starym Rynku, ale chyba nie 16 mln zł”. W swoim wystąpieniu wskazywała na dwie wartości ”Uczciwość i sprawiedliwość”. 

„Uważam, że Łomża nie jest piękna – stwierdziła prowokacyjnie. - My musimy uczynić ją piękną” i zadeklarowała zaangażować się w remonty starych kamienic. A demokracja jej zdaniem to nie wybory, a organizacje pozarządowe, które wzbogacają życie społeczne i kulturalne miasta. 

Krystynę Hoffman z mężem i małym synem do Łomży przyciągnęło mieszkanie. Dziś jej zdaniem budownictwo społeczne również mogłoby odegrać ważną rolę w rozwoju miasta.

Agnieszka Zangas na bazie inwentaryzacji dróg postuluje powstanie konkretnego planu remontów dróg w mieście, żeby każdy mieszkaniec wiedział, kiedy jego droga będzie poprawiona. Wstydem nazwała gruntowe drogi w mieście w XXI wieku. W tym kontekście wymieniła ulice Kalinową i Pułkową. Przyznała, że z córką w swoim domu utworzyła tymczasowe przytulisko dla kotów i postuluje, aby obok schroniska dla psów, w Łomży powstała podobna placówka pomagająca bezdomnym kotom. Chce wspierać powstawanie nowych miejsc pracy, bo to jej zdaniem może być zachętą powrotu młodych ludzi do Łomży. „Praca by ich przyciągała, a nie musieli migrować za przysłowiowym chlebem”.

 

Nauczycielka Hanna Zalewska-Kuczyńska przypomniała, że w szkołach potrzebne są zajęcia dodatkowe. Czy to z gimnastyki korekcyjnej, dla uzdolnionych czy tych potrzebujących wsparcia. Wskazała, że dobrze byłoby, jeśli dzieci z podstawówek korzystałyby z basenów. Zwróciła uwagę na przejścia dla pieszych w rejonie szkół, i że niektóre z nich są niebezpieczne.

 

Mariusz Obrycki chciałby skupić się na rozwoju młodych ludzi. „Jak dzieci i młodzież stąd wyjadą, nie będzie komu się nami opiekować”. Proponuje bezpłatne zajęcia w szkolnych pracowniach z programowania i obsługi sztucznej inteligencji. „Otwórzmy dzieciom boiska i sale gimnastyczne” - apelował. Przywołał, że jest prezesem uczniowskiego klubu sportowego w Łomży i są ogromne problemy z dostępnością sal gimnastycznych. Nie tylko rozwój umysłowy, ale i ten fizyczny, żeby dzieci mogły się gdzieś wyszaleć. Modułami chciałby pobudować bazę dla Młodzieżowego  ŁKS-u, ale bez zaciągania kredytów i megalomanii. Chiałby także, aby miasto włączyło się w promocję zdrowego stylu życia. 

Wszyscy kandydaci Przyjaznej Łomży szukali pomysłów na zagospodarowanie dawnego hotelu robotniczego przy ul. Wesołej 117, króry obecny prezydent kupił i od kilku lat nic się z nim nie dzieje, a miasto na tym traci. Padały propozycje Centrum Integracji Społecznej, dla studentów, jako ośrodek dla ludzi starszych z poszanowaniem godności itp.   

- 7. kwietnia Łomża ma szansę na zmianę - podsumował Domasiewicz. - To nie jest konkurs piękności, to nie jest konkurs na wodzireja roku, to nie jest konkurs na kogoś, kto będzie świetnie zabawiał przez kolejne 5 lat mieszkańców. Chcę żebyście patrzyli mi na ręce, dlatego że Ja pokażę wam zarządzanie XXI wieku. Nie będę zabawiaczem. Chcę być waszym zarządcą, zarządcą waszego majątku. To jest nasze miasto, nasza własność, nasz majątek i potrzeba zarządcy, który to miasto wprowadzi na odpowiednie tory. Moje ponad 20-letnie zarządzanie w firmach międzynarodowych na pewno przyczyni się do tego, żebyśmy przynajmniej w regionie województwa podlaskiego byli należnym miejscem nr 2.

Deklarował, że jest osobą bezpartyjną, ale zawód i poruszanie się w różnych środowiskach pozwala poznawać ludzi z różnych partii. Uznaje, że najlepiej z całej trójki będzie mógł się dogadać z nowym sejmikiem.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę