Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 22 czerwca 2024 napisz DONOS@

UWAGA PIESZY!!!

"NIE WARTO GINĄĆ NA DRODZE". Jak można zauważyć na ulicach Naszego miasta niemal najliczniejszą grupę uczestników ruchu drogowego stanowią osoby piesze. Pieszy w kontakcie z pojazdem, który ma dużą masę i porusza się ze znaczną prędkością ma bardzo małe szanse na przeżycie. Wypadki z ich udziałem stały się obecnie niezwykle poważnym problemem. Okres - jesień i zima to czas szczególnie niebezpieczny. Szybko zapadający zmrok, mgły, deszcz i silny wiatr sprzyjają powstawaniu na drodze niezwykle groźnych sytuacji.

 

Pełniona służba przez policjantów WRD KMP Łomża wykazuje, że nadal wykroczenia w ruchu drogowym w znacznej części są popełniane przez tzw. niechronionych uczestników ruchu tj. pieszych, rowerzystów i motorowerzystów. Tylko w dniu wczorajszym policjanci WRD ujawnili 30 wykroczeń popełnionych przez osoby piesze i 2 wykroczenia popełnione przez rowerzystów. Statystyki nieugięcie wskazują, że około 20% wypadków drogowych jest powodowana przez właśnie niechronionych uczestników ruchu. Najczęstszą przyczyną zdarzeń popełnionych przez ww. jest nieprawidłowe przechodzenie przez jezdnię oraz chodzenie po niewłaściwej stronie jezdni. Rowerzyści najczęściej dopuszczają się zmiany kierunku jazdy bez upewnienia się o możliwości bezpiecznego wykonania manewru oraz jazda niesprawnym technicznie pojazdem. Policjanci ruchu drogowego przypominają, ze być widocznym znacząco wpływa na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Należy pamiętać, iż koniec ferii powoduje zwiększony ruch osób pieszych a także rowerzystów, których mimo trudnych warunków drogowych wcale nie jest mało. Zachowanie rozwagi i ostrożności na drodze przez wszystkich uczestników ruchu jest najlepszą recepta do uniknięcia nieszczęścia, podkreślają policjanci.

 

Aby ograniczyć liczbę śmiertelnych ofiar pieszych na naszych drogach mundurowi po raz kolejny zwracają się z apelem do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów, bo kiedy zaczyna brakować nam wyobraźni i zdrowego rozsądku dochodzi do przykrych, a niejednokrotnie tragicznych w skutkach zdarzeń, w których poszkodowani tracą nie tylko zdrowie, ale też i bezcenne życie.

Prawidłowe zachowanie się pieszych na drodze regulują przepisy Prawa o Ruchu Drogowym  Ustawa z dnia 20.06.1997 r. (Dz. U. 1997 nr 98 poz. 602  z póź. zm.) rozdział 2 „Ruch pieszych” art. 11 – art. 15.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę