Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 22 czerwca 2024 napisz DONOS@

środa 12.03.2008

Piją mniej ale "młodziej" – Gazeta Współczesna Zgasły gwiazdy kina Kosmos – Gazeta Współczesna Mur runął na ludzi – Kurier Poranny Wojewoda ma doradcę do spraw rozwoju regionu – Gazeta Wyborcza

Piją mniej ale "młodziej" – Gazeta Współczesna
Łomżyniacy wydali w zeszłym roku na alkohol o ponad 400 tys. zł mniej niż rok wcześniej. Jak wynika z przekazanych przez właścicieli sklepów monopolowych i zakładów gastronomicznych ratuszowi danych, w sumie w 2007 roku mieszkańcy Łomży przepili 38 mln 774 tys. zł.
Gazeta Współczesna podkreśla, że co prawda spada sprzedaż alkoholu, ale sięga po niego coraz więcej młodych ludzi.
Dziennik powołuje się na badania z których wynika, że smak napojów alkoholowych zna w Łomży 87 proc. piętnastolatków. Poza tym policja zatrzymuje co roku w Łomży ok. 60 nieletnich pod wpływem alkoholu.
Grażyna Roszkowska, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego na spadek spożycia alkoholu patrzy dość ostrożnie:
- Nie wyciągałabym tu pochopnych wniosków, choć widoczny jest spadek spożycia piwa i wódki. Nie wiadomo jaki wpływ na te wyniki miał fakt, że nie prowadziło sprzedaży alkoholu w zeszłym roku kilku dużych sprzedawców. Na pewno zadowala wzrost spożycia dobrych win, zarówno w handlu jak i w gastronomii. Gdyby te tendencje utrzymały się, byłby to niewątpliwie pozytywny objaw, zmiana obyczajowości.

Zgasły gwiazdy kina Kosmos – Gazeta Współczesna
W Zambrowie rozbierają budynek kina Kosmos. Współczesna podkreśla, że wychowały się tu trzy pokolenia zambrowian.
Kino zawsze miało frekwencję - zapewnia Wacław Korpalski, który od 1960 r. przepracował w kinie Kosmos 47 lat jako operator filmowy i do wczoraj mieszkał na tyłach budynku. - Ludzie przychodzili praktycznie na każdy film, bo przecież dawniej telewizja praktycznie nie istniała. Gdy przyjechałem tu do pracy, telewizor miały dwie osoby: nasza sąsiadka i ksiądz proboszcz.
Telewizja też się z trudem przez kino Kosmos rozwijała. Świetlny neon na budynku, który przedstawiał kolorowe, migające gwiazdy, zakłócał pracę odbiorników w mieszkaniach przy sąsiednich ulicach.
Kino czas świetności przeżywało w latach 60-tych i 70-tych. Wówczas na seans czekały tłumy, a po bilety ustawiały się kolejki. Największą frekwencję miały Dni Filmu Radzieckiego. Autobusy dowoziły pod kino młodzież z okolicznych miejscowości, a prządki z zakładów bawełnianych dostawały bezpłatne karnety.
Z powodu rozwoju telewizji satelitarnej i wypożyczalni video kino zaczęło podupadać. Nie pomogła zmiana nazwy na Polonez i urządzenie w sąsiedztwie baru.
Nieruchomość kupił Wiesław Kowalczyk, właściciel popularnej dyskoteki "18-tka" w Szumowie.
- Nie mam jeszcze sprecyzowanych planów - wyjaśnia. - Może salon Mercedesa tu uruchomię, może kręgielnię, a może salę weselną. Najważniejsze, żeby powstał piękny budynek w centrum Zambrowa. Prace ruszą w przyszłym roku.

Mur runął na ludzi – Kurier Poranny
To były ułamki sekundy. Najpierw runął strop, a później duża część ściany. Pod gruzami zginął 25-latek. Drugi robotnik jest ciężko ranny – relacjonuje przebieg wczorajszych wydarzeń na budowie galerii handlowej przy ulicy Świętojańskiej Kurier Poranny. Przy zawalonej ścianie pracowało ośmiu robotników, ale w szoku nikt nie mógł policzyć załogi. Po kilkunastu minutach okazało się, że pod cegłami jest dwóch robotników. Przed galerią stało już kilka żon i matek.
- Usłyszałyśmy wiadomość w mediach. Nie możemy się dodzwonić. Tam są nasze dzieci - rozpaczały dwie kobiety.
Ich synowie przeżyli, ale zapowiadają, że na budowę już nie wrócą. To samo deklaruje duża część załogi, która remontowała budynek Merkurego. - Życie ważniejsze. Tutaj już nikt nie wejdzie. Strach. Wszystko może się zawalić - mówią.
W miejscu katastrofy roboty nie ruszą nawet przez kilka tygodni. W tym czasie śledztwo przeprowadzi prokuratura i biegli rzeczoznawcy. Na razie bowiem nie wiadomo, co było przyczyną wypadku.

Wojewoda ma doradcę do spraw rozwoju regionu – Gazeta Wyborcza
Prof. Bogusław Plawgo został pełnomocnikiem wojewody do spraw rozwoju województwa podlaskiego w ramach współpracy regionów Polski wschodniej. Do zadań pełnomocnika należeć będzie m.in. przedstawianie wojewodzie opinii, stanowisk i wniosków dotyczących rozwoju województwa oraz analiza dorobku środowisk naukowych w zakresie wskazanych kierunków rozwoju, w aspekcie gospodarczym, ekonomicznym i społecznym. Ponadto współdziałanie z przedstawicielami wojewodów Polski wschodniej, a także współpraca ze środowiskami samorządowymi, gospodarczymi, naukowymi.
44-letni prof. Plawgo jest wykładowcą ekonomii na Uniwersytecie w Białymstoku.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę