XXIV Polonijne Igrzyska Młodzieży z Litwy, Ukrainy i Polski
W hali sportowej II LO w Łomży odbyło się w sobotę otwarcie 24. Polonijnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej imienia Senatora Jana Stypuły (1931-2001). Ponad 500 dzieci i nastolatków z Ukrainy, Litwy, Polski przez 4 dni będzie rywalizować, poznawać kraj przodków i rówieśników, rozmawiać po polsku, chodzić na basen Parku Wodnego i do sali pokazów naukowych Akademii Łomżyńskiej. Jak co roku, wydarzenie sportowe o charakterze integracyjnym organizuje Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska i prezes Hanka Gałązka. Koszt XXIV Igrzysk sfinansowało Ministerstwo Sportu.
Goście przyjezdni w czerwonych koszulkach tłumnie zajęli trybunę w hali II LO. Goście oficjalni zasiedli poniżej, na parterze: przybyli działacze Wspólnoty Polskiej w Łomży, dyrektorzy placówek oświatowych, przedstawiciele instytucji, trenerzy z klubów sportowych. Uroczystość poprowadził Sebastian Jaworowski, przedstawiając trenerów nestorów, którzy z Senatorem Stypułą zainicjowali współpracę z Polakami poza krajem. Na parkiet wyszli: trener tenisa stołowego Tadeusz Zdzienicki z dwójką maluchów i trener siatkówki Mirosław Skawski z książką o żeńskiej siatkówce w Łomży od 1976 do 2018 r. - na razie 20 egzemplarzy rozdano gościom, zapowiadając nawet 1000 egz. za rok. Trener Zdzienicki dla porządku w faktach przypomniał, że pierwsze dwa turnieje tenisowe to także zasługa trenera Wacława Tarnackiego – zawody przed Igrzyskami rozegrano w Solecznikach.
Posłowie PO pomogli w Ministerstwie Sportu
Dzieci i młodzież przyjeżdżali z trenerami i opiekunami autobusami różnie: jedni pod wieczór, inni o 23. wieczorem w piątek, drudzy o 3. w nocy lub wpół do 6. nad ranem w sobotę. - Cieszymy się, że wszyscy goście szczęśliwie dotarli do Łomży, niezależnie o jakiej porze – mówi prezes Oddziału Wspólnoty Hanka Gałązka, gdy rozmawiamy o miejscach zakwaterowania uczestników, programie, kosztach XXIV Polonijnych Igrzysk w Łomży. Gościny udzielają do środy: bursy szkolne nr 1, nr 2 i nr 3, Hotel Amadeusz i Dom Studencki Rubikon. MPK wozi gratis za okazaniem plakietki XXIV PIMS. Program obejmuje rywalizację w dyscyplinach: zapasy w SP nr 1 w niedzielę od godz. 9. do 13.; tenis w „Ekonomiku” od 9. do 10. 30 i po 15.; msza św. w Katedrze o godz. 12.; siatkówka w hali II LO od godz. 15. W poniedziałek zawody LA na stadionie od godz. 9.; szachy – SP 9 od godz. 9.; piłka nożna na boisku „Orlik” przy ul. Katyńskiej od godz. 10. We wtorek koszykówka w SP nr 10 od godz. 9.; pływanie w Parku Wodnym od godz. 9. Na wtorek zaplanowano również uroczyste wręczenie medali i rozdanie pucharów, zaś na środę – wyjazdy uczestników do domów na Ukrainie i na Litwie.
Koszt 24. Polonijnych Igrzysk wyniesie ok. 400 tys. zł z dofinansowania Ministerstwa Sportu, za co prezes Gałązka podziękowała poseł PO Alicji Łepkowskiej-Gołaś i byłemu posłowi PO Robertowi Tyszkiewiczowi, bo ich zabiegi przyspieszyły przyznanie dotacji PIMS w konkursie. Przygotowujący relację dziennikarz polonijny Piotr Płonka (gościł w Łomży z córką Marią, także reporterką telewizyjną), ocenił, że samo przetrwanie ćwierć wieku i trwanie Igrzysk jest sukcesem. Podczas inauguracji XXIV Polonijnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej nad bezpieczeństwem zdrowotnym uczestników i gości czuwał Mateusz Kozikowski z Grupy Ratowniczej Nadzieja.
Oby młodzi czuli kulturę narodu, radość i przyjaźń
Na inauguracji Igrzysk byli ponadto: przewodniczący Rady Miejskiej Łomży Wiesław Grzymała i dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty Monika Bągart, więc mogli w piątkę uroczyście otworzyć XXIV Polonijne Igrzyska MS. Apel Olimpijski przeczytało dwoje zawodników: Kamila Petikonyte z Wilna i Karol Jurgielewicz z Litwy, aby uczestnikom przyświecała podczas rywalizacji zasada fair play – gry zgodnej z regułami sportowymi, których nie powinna przysłaniać siła i chęć zwycięstwa.
Przypomnijmy to, co przed rokiem uświadomiła wielu ludziom z Łomży Janina Wysocka z Wilna. - My nie uciekliśmy z Polski ani nie wybraliśmy emigracji. Po drugiej wojnie światowej granica nam się przesunęła. Mam wielu krewnych na Śląsku i Warmii... W podobnie zawikłanych przez historię, wojny i politykę sytuacjach znalazło się niejedno pokolenie rodzin przedwojennej Rzeczpospolitej.
Dlatego pieśń „Marsz, marsz Polonia, nasz dzielny narodzie” odśpiewano z szacunkiem, z powagą, na baczność. W programie artystycznym podziw wzbudzały rozśpiewane i roztańczone Wołyńskie Słowiki z Łucka pod opieką: wokalną Lubow Bajgeta i choreograficzną Jarosława Smirnowa. Były mocne oklaski dla zespołu tanecznego Energa i gimnastyczki Katii z Wilna, wychowanek Karoliny Kitkowskiej.
Mamy nadzieję w Redakcji, że mieszkańcy Łomży z uśmiechem i przyjaznym gestem przyjmą naszych rodaków i potomków rodaków z Litwy – Wilno, Soleczniki, Ejszyszki, Awiżenia oraz z Ukrainy – Łuck, Żytomierz, Korosteń, Zviahel (Nowograd Wołyński), Borysław, Kołomyja. Oby spełniały się życzenia, odczytane przez poseł Łepkowską-Gołaś, ażeby w duchu polskości te dzieci i młodzież poczuły kulturę narodu, radość, przyjaźń, aby miały dobre wspomnienia z Łomży.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146
-
X Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły zakończone
-
Medale i puchary dla młodych sportowców i działaczy Polonijnych
-
COVID nie zatrzymał XX Igrzysk Polonijnych w Łomży
-
„Polska to dla nas drzwi do Europy i okno na świat”
-
Młodzież z Ukrainy na Igrzyskach Polonijnych w Łomży
-
Sport, zabawa i nocne rozmowy na Igrzyskach Polonijnych
-
Radosne i przyjazne 23. Igrzyska Polonijne w Łomży
-
„Przyjeżdżamy jak jaskółki, jak bociany...”
-
XX Igrzyska w Łomży z medalami i niepewnością
-
Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej łączą z Polską
-
Młodzież z Białorusi, Ukrainy i Irlandii biega, skacze, strzela gole
-
Pożegnaliśmy Gości 21. Polonijnych Igrzysk w Łomży
-
Wilniacy najlepsi, Łomżyniacy najsłabsi
-
„Polonia, Polonia, sportowa kolonia...” po raz XIV w Łomży
-
Igrzyska Polonijne
-
Radość dzieci z 7 krajów na Polonijnych Igrzyskach w Łomży
-
Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej z krytyką i pochwałą
-
Tysiąc sportowców i trzynastka z kopytkami
-
Szacunek dla Rodaków
-
Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej za nami
-
Wołyńskie Słowiki śpiewają i tańczą jak cudowne dzieci