Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

„Przyjeżdżamy jak jaskółki, jak bociany...”

Główne zdjęcie
Hanka Gałązka, prezes łomżyńskiego oddziału stowarzyszenia Wspólnota Polska

- W sporcie jest miejsce na radość i zabawę, na dobro, prawdę i piękno – mówiła w apelu olimpijskim Karolina Jurewicz z miejscowości Stare Troki na Litwie podczas inauguracji IX Polonijnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły w niedzielę, 21 czerwca na Starym Rynku w Łomży. - Dbajcie o wysoką sprawność moralną i fizyczną, godnie rozsławiajcie imię Polski na wszystkich stadionach świata!

Korowód polonijny na ul. Polowej w Łomży
Korowód polonijny na ul. Polowej w Łomży
Goście i widzowie inauguracji na Starym Rynku w Łomży
Goście i widzowie inauguracji na Starym Rynku w Łomży
Międzynarodowa sztafeta IX Polonijnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej im. Jana
Stypuły w Łomży
Międzynarodowa sztafeta IX Polonijnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły w Łomży

Do Łomży przyjechało ponad 460 dzieci i nastolatków z rodzin polskich z zagranicy i drugie tyle z naszego kraju. W jedenastu konkurencjach igrzysk, które potrwają do czwartku, wystąpią zawodnicy z Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Niemiec i Austrii. Polskę będą reprezentować młodzi sportowcy, min., z Zambrowa, Kolna, Ełku, Białegostoku i Łomży.
Na Starym Rynku formułę otwarcia igrzysk wypowiedzieli wspólnie: prezes łomżyńskiego oddziału stowarzyszenia Wspólnota Polska Hanka Gałązka, prezydent miasta Jerzy Brzeziński i Wojciech Kudlik, dyrektor departamentu sportu powszechnego w Ministerstwie Sportu. Na maszt przed ratuszem została przy dźwiękach hymnu narodowego wciągnięta biało-czerwona flaga państwowa. W poczcie flagowym młodych sportowców z dziewięciu krajów reprezentowały: Anna Buczyńska (Susły, Ukraina), Aleksandra Szelestowa (Wołkowysk, Białoruś) i Wiktoria Fiel (Tiumeń, Rosja).
Tradycyjnie w dniu otwarcia igrzysk na miejscu odbyły się biegi sztafetowe o puchar prezydenta Łomży. Triumfowała sześcioosobowa drużyna z Korostenia na Ukrainie, przed Polską, Łotwą, Białorusią, Litwą i Estonią. Puchar odebrała kapitan sztafety Maria Starżyńska.
Ze sportowcami przyjechały również polonijne zespoły artystyczne. „Przyjeżdżamy jak jaskółki, jak bociany... Powracamy do tęsknoty, powracamy do swej ziemi...” - śpiewały wzruszająco dziewczęta z folklorystycznej grupy Kwiat Paproci, którą prowadzi na Syberii Nadieżda Bielawska w Tiumeńskim Obwodowym Centrum Oświaty i Kultury Polskiej Latarnik. Z polskimi tańcami narodowymi w starannych strojach z minionych epok wystąpił pochodzący także z Tiumenia zespół Karuzela. Istniejące od ponad 15 lat stowarzyszenie Latarnik prowadzi nie tylko zespoły, ale bibliotekę, muzeum etnograficzno-historyczne, teatr lalek i... cyrk dla potomków polskich zesłańców, którzy na syberyjski głód i mrozy byli skazywani przez Rosjan w ramach represji popowstaniowych. Reprezentacji Polonusów z Tiumenia przewodzi Sergiusz Fiel, prezes Latarnika i wiceprezes Kongresu Polaków w Rosji. Gorące brawa zebrała w Łomży ludowa grupa wokalna Solczanka z Solecznik na Litwie za chwytające za serce pieśni, wykonane miękką kresową polszczyzną. Z Solecznik pochodzi też wszechstronny zespół tańca nowoczesnego Smile, który prowadzi Irena Dudak. Smile przedstawił kilkanaście skomplikowanych choreograficznie etiud taneczno-teatralnych. Podziw budziła precyzja młodych tancerzy, koordynacja popisów solowych z duetami i całą formacją oraz autentyzm rodaków znad Niemna.
Dzisiaj zaczyna się rywalizacja na arenach sportowych Łomży, Zambrowa i Ostrołęki.

Mirosław R. Derewońko
Fot. Jarosław Rybicki

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę