Piękne kobiety nie z tej Ziemi, ale w makijażu
Władcze królowe, subtelne księżniczki, dzielne wojowniczki, tajemnicze awatary, postacie z baśni i mitów, z powieści fantasy i filmów science fiction zaludniały hall wejściowy, foyer, korytarze i aulę Akademii Łomżyńskiej, gdzie odbyły się I Międzynarodowe Mistrzostwa Makijażu Fantazyjnego. W ósmej edycji ogólnopolskiego konkursu, organizowanego pierwszy raz z udziałem 2 par z Litwy, zwyciężyły studentki z Akademii: łomżynianka Wiktoria Szewczyk i modelka Natalia Odachowska (w kategorii uczelnie) oraz Wiktoria Wasilewska z modelką Tanilą z Planety Tolus z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu (w kategorii szkół średnich i policealnych).
Prezydent zatwierdził konkursy (nie wszystkie) na dyrektorów szkół
Prezydent Łomży zatwierdził wyniki dwóch konkursów na dyrektorów szkół. Na zatwierdzenie ciągle czeka wynik „najgłośniejszego”.
Rodzice szóstoklasistów przeciwko łączeniu klas
- Rozumiemy, że Miasto szuka oszczędności, ale Miasto nie jest przedsiębiorstwem i na pierwszym planie powinno być dobro naszych dzieci – mówi Matka dziecka z 6. klasy w Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży. Pokazuje pismo do prezydenta Mariusza Chrzanowskiego: „My, rodzice klas VI A i VI B zwracamy się z prośbą o niełączenie klas od roku szkolnego 2025 / 2026”. Na półtorej strony maszynopisu podają argumenty o charakterze pedagogiczno-psychologicznym. Na razie bez skutku.
60 lat łomżyńskiej szkoły muzycznej
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Łomży świętowała 60-lecie istnienia. Jubileusz uczczono okolicznościowym koncertem z udziałem najbardziej utytułowanych absolwentów szkoły. Nie zabrakło też odznaczeń, nagród i podziękowań dla najbardziej zasłużonych pedagogów i pracowników, z dyrektorem Mirosławem Koroną na czele. – Życzę każdemu dyrektorowi takiego zespołu pracowników! – podkreślał Mirosław Korona, zapowiadając, że kierowana przez niego placówka nadal będzie miejscem nauki, wychowania i tradycji na najwyższym poziomie.
Rodzic proponuje kolejną klasę pierwszą w SP nr 5
Przyjęcia dzieci do klas pierwszych szkół podstawowych to, nb. jak co roku, emocjonujące chwile w życiu setek rodzin z Łomży i pobliskich wsi. Powoduje to etap: przejście malucha z „zerówki” w przedszkolu lub podstawówce do klasy szkolnej, ale również i różne sytuacje losowe, jakim muszą stawić czoła rodzice przyszłych 1-klasistów. Jedną z rekrutacyjnych historii opisał rodzic, któremu zależy na przyjęciu ukochanego dziecka do Szkoły Podstawowej nr 5 na Łomżycy. Czy się udało...?
Trzecia Noc Matematyczna w pierwszym LO
Tradycyjnie po raz 3. maturzystki i maturzyści I LO w Łomży spotkali się w sobotni wieczór i noc niedzielną, aby rozwiązywać wspólnie zadania, na przykład, z trygonometrii, geometrii analitycznej bądź stereometrii. III Maturalna Noc Matematyczna zaczęła się o godzinie 19. w auli imienia Braci Mierosławskich, gdy profesor Tomasz Szałkowski podał program spotkania przygotowawczego do egzaminów maturalnych oraz rekreacyjnego i integracyjnego dla 18- i 19-latków. W auli uczennice i uczniowie renomowanej 411-letniej Szkoły ustawili się z nauczycielami do pamiątkowego zdjęcia.
Rektor Akademii Łomżyńskiej w ministerialnym zespole
Rektor Akademii Łomżyńskiej dr hab. Dariusz Surowik, prof. AŁ 20 marca 2025 został powołany do zespołu ds. opracowania projektu strategii rozwoju szkolnictwa wyższego. Powołany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego zespół będzie odpowiedzialny za stworzenie dokumentu, który wskazywać będzie kierunki rozwoju polskiego systemu edukacji wyższej w kontekście dynamicznie zmieniającego się świata nauki i gospodarki.
Odważni Uczniowie Mistrza Bojanusa w „Wecie”
Słoneczny czwartek zapowiadał wiosnę w sercach młodzieży, która przybyła do sali gimnastycznej „Wety”. Czerwony dywan z gwiazdami już od wejścia zapowiadał, że gośćmi bardzo eleganckiej 9. Gali Uczniowie Mistrza Bojanusa są młodzi ludzie wyjątkowi, tak w oczach dorosłych, nauczycieli, jak i rówieśników: dobrzy, uczynni, kulturalni, ambitni, pracowici, a przy tym – jak krótko określiła Zacne Laureatki i Laureatów dyrektor Bogumiła Olbryś - niezwykli. Czternaścioro wyróżniających się w życiu „Wety” nastolatków otrzymało statuetki z postacią patrona Szkoły: Ludwika Bojanusa.
Młodzieńcze dylematy przed studiami i powrotem
Najzdolniejsi absolwenci bioinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie robią sobie zdjęcia pamiątkowe z Rybusiem Kortusiem przed dawnym Szpitalem Żydowskim w Łomży. Dwaj 16-latkowie z I LO imienia Bojowników o Polskość Mazur w Piszu wychodzą z III LO, które przejęło zabytkowy budynek. Franciszek Zadroga i Marcel Góralczyk mają torebki pełne folderów uczelni wyższych, które promowały się na 24. Giełdzie Pomysłów na Życie, lecz pomysłu na studia po maturze chłopcy jeszcze nie mają. W podobnej sytuacji jest wielu młodych ludzi, którzy w środę odwiedzili III LO przy Senatorskiej. Rozmawialiśmy z młodzieżą o nauce i planach na przyszłość.
Najlepsi uczniowie Gminy Łomża nagrodzeni stypendiami
49 uczniów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce i sporcie szkół Gminy Łomża otrzymało z rąk wójta Piotra Kłysa stypendia. Gala w Szkole Podstawowej w Kupiskach była częścią Dni Otwartych placówki i zgromadziła wyróżniających się uczniów wraz z rodzicami i dyrektorami szkół oraz przyszłych pierwszoklasistów.
Studia informatyczne na WSB-NLU – Twoja droga do sukcesu w branży IT
Wybór studiów to kluczowy krok w kierunku przyszłej kariery. Dla osób zainteresowanych nowoczesnymi technologiami i programowaniem, studia informatyczne na WSB-NLU to doskonała opcja. Innowacyjny program studiów, hybrydowa forma nauczania oraz wsparcie doświadczonej kadry to sposób, by studenci zdobywali wiedzę i umiejętności niezbędne do osiągnięcia sukcesu na dynamicznie rozwijającym się rynku pracy. Zobacz, co warto wiedzieć o tego typu studiach!
Konkurs Recytatorsko-Fotograficzny „Podlaskie w moim sercu” VI edycja
W dniu 5 marca 2025 roku w Internacie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie odbył się już po raz szósty Konkurs Recytatorsko-Fotograficzny pod tytułem „Podlaskie w moim sercu”. To wydarzenie stało się już tradycją internatu, a jego celem jest promowanie piękna województwa podlaskiego oraz wzbudzanie miłości do tej wyjątkowej ziemi poprzez fotografię, literaturę i recytację.
Profesor Straszewicz ma salę w I LO
Profesor Zygmunt Straszewicz (1860-1927), absolwent łomżyńskiego gimnazjum i pierwszy rektor Politechniki Warszawskiej stał się 5 marca 2025r. patronem kolejnej już pracowni w I liceum Ogólnokształcącym w Łomży. Tym razem była to pracownia matematyki.
Pączkowanie w SP nr 2 w Łomży
1010 złotych na pomoc dzieciom w Republice Środkowoafrykańskiej zebrano podczas czwartkowego kiermaszu charytatywnego w łomżyńskiej „Dwójce”.
Dzień Bezpiecznego Internetu
Młodsi uczą starszych” i inne inicjatywy podjęte w Szkole Podstawowej nr 1 w Łomży w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu.
Język niemiecki łączy! Spotkanie nauczycieli z Polski i Litwy w Łomży
W dniach 21-23 lutego 2025 roku Łomża stała się miejscem wyjątkowego wydarzenia, które zainicjowało współpracę pomiędzy Litewskim i Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Języka Niemieckiego. Celem spotkania była wymiana doświadczeń w zakresie nauczania języka niemieckiego, integracja środowisk nauczycielskich z obu krajów oraz nawiązanie długofalowej współpracy między szkołami z Litwy i Polski.
Powierz swoje dziecko pod właściwe skrzydła
W placówkach edukacyjnych dla najmłodszych rusza właśnie rekrutacja. Wybór przedszkola to decyzja, która niesie za sobą konkretne konsekwencje, ponieważ będzie miała realny wpływ na rozwój dziecka. Warto świadomie podjąć decyzję.
Komornik sprzedaje „Jańskiego”
Nieruchomość przy ul. Krzywe Koło 9 w Łomży została wystawiona na sprzedaż. Cena wywoławcza za kamienicę, w której mieści się Uczelnia Jańskiego, wynosi prawie 6,2 mln zł.
Zmarła Profesor Jadwiga Puzynina (+ 97) z Polonistyki UW
- Jadwiga Puzynina już w moich latach studenckich była naszym bardzo szanowanym wykładowcą na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego – wspomina doktor Krystyna Cukrowska (lat 88), wykładowczyni w Białymstoku, Ostrołęce i Łomży, która studiowała nauki literaturoznawcze i językoznawcze w latach 50 do 1960 r. Również łomżyńska językoznawczyni prof. Henryka Sędziak (lat 91) z szacunkiem wypowiada się o „swojej dobrej Znajomej, Przyjaciółce nawet”, podobnie jak wiceprezes dr Małgorzata Frąckiewicz z Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego: - Pani Profesor Puzynina była otaczana przez środowiska humanistyczne czcią, bo emanowała kulturą i mądrością.
Metoda nauczania dzieci wg Marii Montessori w Łomży
Światowej sławy włoska lekarka i pedagożka Maria Montessori (1870-1952) ma w mieście nad Narwią admiratorów i kontynuatorów, którzy zorganizowali w Akademii Łomżyńskiej konferencję regionalną ph. „Twórcza edukacja dla przyszłości z szacunkiem i ciekawością.” - Odkrycia doktor Montessori zostały dokonane na podstawie obserwacji, intuicji, szacunku i miłości do dzieci – mówi Paweł Kołakowski. - Obecnie pozytywnie weryfikuje i potwierdza to, przy pomocy nowoczesnej aparatury, współczesna neuropsychologia i neurodydaktyka.