Skutki błędnej oceny sytuacji i nadzieja na maturze
Trzy przyjaciółki z „Trzeciego”: Karolina, Julita i Oliwia wychodzą po maturze pisemnej z języka polskiego zadowolone. Trzy i pół godziny spędziły przy stolikach w sali gimnastycznej, głowiąc się nad 15-oma poleceniami. Na niebie króluje słońce, a w ogródkach przy Senatorskiej białe, błękitne i fioletowe bzy. 15-ste polecenie o charakterze rozprawki wymagało podzielenia się przemyśleniami na temat: nadziei w okolicznościach beznadziei albo o wpływie błędnej oceny sytuacji na całe życie człowieka. Porozmawialiśmy z nadzieją na dobre wyniki w sytuacji zimnego, przenikliwego wiatru, stojąc na chodniku po drugiej stronie ulicy. Beznadzieja i błędne oceny szczęśliwie ominęły III LO.
Maturzystki i Maturzyści zasiedli do pisania matury
W województwie podlaskim 9 618 maturzystek i maturzystów rozpoczęło w poniedziałek, 5. maja, egzamin maturalny, w tym 8 300 osób po raz pierwszy. W Łomży do zdawania matury prawo ma 1 288 abiturientek i abiturientów liceów i techników, w tym 982 osoby przystąpią do egzaminu po raz pierwszy. W poniedziałek – pisemny język polski, we wtorek - matematyka, w środę – język obcy.
Kuratorium na temat incydentu z laserem w szkole
- W związku ze zdarzeniem w jednej ze szkół podstawowych na terenie Łomży, informuję, że dyrektor szkoły niezwłocznie złożył wystarczające i zgodne z obowiązującymi procedurami wyjaśnienia, dlatego też Podlaski Kurator Oświaty nie podjął decyzji o przeprowadzeniu kontroli – napisała do Redakcji 4lomza.pl Barbara Szutko, Rzecznik Podlaskiego Kuratora Oświaty. Chodzi o incydent w SP nr 5, a poszkodowana nauczycielka, być może, przebywa na zwolnieniu lekarskim.
Maturzystki i maturzyści ukończyli licea i technika
Licealistki i licealiści mają zwykle po 19 lat, zaś abiturientki i abiturienci techników zazwyczaj po 20. W czwartek odebrali świadectwa ukończenia szkoły w I LO w Łomży, a w piątek w II LO i III LO oraz „Wecie”. Każda z uroczystości miała odświętny charakter, ze względu na nieuchronny czas pożegnania po 4 lub 5 latach edukacji. Dyrektorzy, wychowawcy i opiekunowie zespołów wręczali wychowankom nagrody, dyplomy, książki, statuetki, grawertony, koperty z tajemniczą zawartością. Uczniowie klas 4. lub 5. ofiarowywali pedagogom bukiety kwiatów, uśmiechy, słowa wdzięczności. Ich poważne i roześmiane twarze w dniu pożegnania pokazujemy na zdjęciach z czwartku i piątku.
Szansa rozwoju dla utalentowanych muzycznie dzieci
Świętująca 60-lecie Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Łomży przeprowadza rekrutację do klas pierwszych. To jedyna tego typu państwowa placówka w mieście, wszechstronnie kształcąca dzieci i młodzież w kierunku muzycznym, mogąca pochwalić się ogromnymi sukcesami swych uczniów i absolwentów. – Harfy wciąż nie mamy, ale poza tym instrumentów do wyboru jest naprawdę dużo, tak więc zapraszamy wszystkich chętnych! – mówi dyrektor Mirosław Korona.
Łomżyńska młodzież chce zarabiać na wojnie
Warunkiem powodzenia biznesu jest wyczucie koniunktury, znalezienie niszy, czy też potrzeby, którą „nasz” produkt / usługa jest w stanie zaspokoić, pozwalając przy tym firmie zarabiać. W pewnym sensie łomżyńska młodzież tę koniunkturę wyczuła, ponieważ w konkursie „Zabiznesuj w Łomży” wygrał pomysł Titan Drons, czyli produkcja tanich dronów bojowych.
Nastolatek oślepił laserem nauczycielkę
W piątek, 11 kwietnia 2025 roku, na przerwie między lekcjami chłopiec użył lasera, skierowanego w stronę dyżurującej na korytarzu nauczycielki.
Bezpłatne szkoły policealne – jak zdobyć zawód przyszłości i przestać martwić się o pracę?
Pewny zawód, ciekawa praca, dobre zarobki... Myślisz, że ciebie to nie dotyczy? Niby dlaczego? Pora to zmienić. Na początek warto zwrócić uwagę na ofertę Cosinusa. Jest to ogólnopolska sieć szkół, której placówki działają w 41 miastach naszego kraju. Są wśród nich bezpłatne szkoły policealne dla dorosłych, które umożliwiają zdobycie konkretnego zawodu w takich obszarach, jak administracja, opiekun medyczny, kosmetyka, terapeuta zajęciowy czy florysta. Cosinus ma wieloletnie doświadczenie, a mury prowadzonych przez nich szkół opuściło 200 tysięcy absolwentów.
Silni Polską i wzmocnieni edukacją w Kupiskach
- Nasza Szkoła reprezentuje Powiat Łomżyński w projekcie „Silni Polską”, zorganizowanym przez IPN, którego celem jest upowszechniać wiedzę historyczną i integrować społeczność lokalną wokół wspólnych wartości – opowiada nauczyciel historii Tomasz Szmitko w Szkole Podstawowej imienia Jana Pawła II w Kupiskach. - Przygotowaliśmy turniej historyczny dla klas 4, 5 i 6 i przedstawienie pt. „Droga przez Sybir”. Kreatywnie promowaliśmy historię Polski wśród młodzieży i dorosłych.
Piękne kobiety nie z tej Ziemi, ale w makijażu
Władcze królowe, subtelne księżniczki, dzielne wojowniczki, tajemnicze awatary, postacie z baśni i mitów, z powieści fantasy i filmów science fiction zaludniały hall wejściowy, foyer, korytarze i aulę Akademii Łomżyńskiej, gdzie odbyły się I Międzynarodowe Mistrzostwa Makijażu Fantazyjnego. W ósmej edycji ogólnopolskiego konkursu, organizowanego pierwszy raz z udziałem 2 par z Litwy, zwyciężyły studentki z Akademii: łomżynianka Wiktoria Szewczyk i modelka Natalia Odachowska (w kategorii uczelnie) oraz Wiktoria Wasilewska z modelką Tanilą z Planety Tolus z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu (w kategorii szkół średnich i policealnych).
Prezydent zatwierdził konkursy (nie wszystkie) na dyrektorów szkół
Prezydent Łomży zatwierdził wyniki dwóch konkursów na dyrektorów szkół. Na zatwierdzenie ciągle czeka wynik „najgłośniejszego”.
Rodzice szóstoklasistów przeciwko łączeniu klas
- Rozumiemy, że Miasto szuka oszczędności, ale Miasto nie jest przedsiębiorstwem i na pierwszym planie powinno być dobro naszych dzieci – mówi Matka dziecka z 6. klasy w Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży. Pokazuje pismo do prezydenta Mariusza Chrzanowskiego: „My, rodzice klas VI A i VI B zwracamy się z prośbą o niełączenie klas od roku szkolnego 2025 / 2026”. Na półtorej strony maszynopisu podają argumenty o charakterze pedagogiczno-psychologicznym. Na razie bez skutku.
60 lat łomżyńskiej szkoły muzycznej
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Łomży świętowała 60-lecie istnienia. Jubileusz uczczono okolicznościowym koncertem z udziałem najbardziej utytułowanych absolwentów szkoły. Nie zabrakło też odznaczeń, nagród i podziękowań dla najbardziej zasłużonych pedagogów i pracowników, z dyrektorem Mirosławem Koroną na czele. – Życzę każdemu dyrektorowi takiego zespołu pracowników! – podkreślał Mirosław Korona, zapowiadając, że kierowana przez niego placówka nadal będzie miejscem nauki, wychowania i tradycji na najwyższym poziomie.
Rodzic proponuje kolejną klasę pierwszą w SP nr 5
Przyjęcia dzieci do klas pierwszych szkół podstawowych to, nb. jak co roku, emocjonujące chwile w życiu setek rodzin z Łomży i pobliskich wsi. Powoduje to etap: przejście malucha z „zerówki” w przedszkolu lub podstawówce do klasy szkolnej, ale również i różne sytuacje losowe, jakim muszą stawić czoła rodzice przyszłych 1-klasistów. Jedną z rekrutacyjnych historii opisał rodzic, któremu zależy na przyjęciu ukochanego dziecka do Szkoły Podstawowej nr 5 na Łomżycy. Czy się udało...?
Trzecia Noc Matematyczna w pierwszym LO
Tradycyjnie po raz 3. maturzystki i maturzyści I LO w Łomży spotkali się w sobotni wieczór i noc niedzielną, aby rozwiązywać wspólnie zadania, na przykład, z trygonometrii, geometrii analitycznej bądź stereometrii. III Maturalna Noc Matematyczna zaczęła się o godzinie 19. w auli imienia Braci Mierosławskich, gdy profesor Tomasz Szałkowski podał program spotkania przygotowawczego do egzaminów maturalnych oraz rekreacyjnego i integracyjnego dla 18- i 19-latków. W auli uczennice i uczniowie renomowanej 411-letniej Szkoły ustawili się z nauczycielami do pamiątkowego zdjęcia.
Rektor Akademii Łomżyńskiej w ministerialnym zespole
Rektor Akademii Łomżyńskiej dr hab. Dariusz Surowik, prof. AŁ 20 marca 2025 został powołany do zespołu ds. opracowania projektu strategii rozwoju szkolnictwa wyższego. Powołany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego zespół będzie odpowiedzialny za stworzenie dokumentu, który wskazywać będzie kierunki rozwoju polskiego systemu edukacji wyższej w kontekście dynamicznie zmieniającego się świata nauki i gospodarki.
Odważni Uczniowie Mistrza Bojanusa w „Wecie”
Słoneczny czwartek zapowiadał wiosnę w sercach młodzieży, która przybyła do sali gimnastycznej „Wety”. Czerwony dywan z gwiazdami już od wejścia zapowiadał, że gośćmi bardzo eleganckiej 9. Gali Uczniowie Mistrza Bojanusa są młodzi ludzie wyjątkowi, tak w oczach dorosłych, nauczycieli, jak i rówieśników: dobrzy, uczynni, kulturalni, ambitni, pracowici, a przy tym – jak krótko określiła Zacne Laureatki i Laureatów dyrektor Bogumiła Olbryś - niezwykli. Czternaścioro wyróżniających się w życiu „Wety” nastolatków otrzymało statuetki z postacią patrona Szkoły: Ludwika Bojanusa.
Młodzieńcze dylematy przed studiami i powrotem
Najzdolniejsi absolwenci bioinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie robią sobie zdjęcia pamiątkowe z Rybusiem Kortusiem przed dawnym Szpitalem Żydowskim w Łomży. Dwaj 16-latkowie z I LO imienia Bojowników o Polskość Mazur w Piszu wychodzą z III LO, które przejęło zabytkowy budynek. Franciszek Zadroga i Marcel Góralczyk mają torebki pełne folderów uczelni wyższych, które promowały się na 24. Giełdzie Pomysłów na Życie, lecz pomysłu na studia po maturze chłopcy jeszcze nie mają. W podobnej sytuacji jest wielu młodych ludzi, którzy w środę odwiedzili III LO przy Senatorskiej. Rozmawialiśmy z młodzieżą o nauce i planach na przyszłość.
Najlepsi uczniowie Gminy Łomża nagrodzeni stypendiami
49 uczniów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce i sporcie szkół Gminy Łomża otrzymało z rąk wójta Piotra Kłysa stypendia. Gala w Szkole Podstawowej w Kupiskach była częścią Dni Otwartych placówki i zgromadziła wyróżniających się uczniów wraz z rodzicami i dyrektorami szkół oraz przyszłych pierwszoklasistów.
Studia informatyczne na WSB-NLU – Twoja droga do sukcesu w branży IT
Wybór studiów to kluczowy krok w kierunku przyszłej kariery. Dla osób zainteresowanych nowoczesnymi technologiami i programowaniem, studia informatyczne na WSB-NLU to doskonała opcja. Innowacyjny program studiów, hybrydowa forma nauczania oraz wsparcie doświadczonej kadry to sposób, by studenci zdobywali wiedzę i umiejętności niezbędne do osiągnięcia sukcesu na dynamicznie rozwijającym się rynku pracy. Zobacz, co warto wiedzieć o tego typu studiach!