Prezydent przestraszył się rodziców i zmiękł
W szkołach podstawowych nr 4 i nr 9 nie będzie łączenia klas – ogłosił wiceprezydent Andrzej Stypułkowski. Z tłumaczenia co do innych szkół wynika, ze sytuacja jest niepewna, ale ostateczna decyzja jeszcze nie zapadała.
Rodzice przeciwko łączeniu i likwidacji klas
Rodzice uczennic i uczniów szkół podstawowych numer: 1, 4, 5, 7 i 9 w Łomży napisali petycję do prezydenta Mariusza Chrzanowskiego i wiceprezydenta Andrzeja Stypułkowskiego. W piśmie opisali sytuację w poszczególnych placówkach i niezadowolenie. Chcą protestować przed ratuszem. Piszą: „...stanowczo sprzeciwiamy się planom łączenia klas i likwidacji oddziałów w szkołach od roku szkolnego 2025 / 2026. To działania szkodliwe, nieprzemyślane i skrajnie niebezpieczne dla zdrowia psychicznego oraz komfortu edukacyjnego naszych dzieci. Pod przykrywką „racjonalizacji wydatków” w rzeczywistości dewastuje się stabilność i jakość łomżyńskiej edukacji”.
Spotkanie „Autyzm – nadzwyczajnie zwyczajni” w Łomży
Kwiecień był miesiącem autyzmu. W Łomży odbyły się zorganizowane przez Fundację DR OTIS obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, będące źródłem wiedzy na temat spektrum oraz lekcją tolerancji względem osób z wyzwaniami rozwojowymi. Na tym jednak nie koniec organizowanych wydarzeń. Już 31 maja w Parku Przemysłowym (ul. Sikorskiego 166) odbędzie się spotkanie pt. „Autyzm – nadzwyczajnie zwyczajni”, podczas którego wystąpią samorzecznicy i eksperci w dziedzinie spektrum.
40-lecie nadania patrona Szkole im. Raginisa w Piątnicy
Wspomnienie kampanii wrześniowej 1939 roku i żołnierzy, którzy zginęli w obronie Ojczyzny, oraz ich bohaterskiego dowódcy odcinka Wizna Majora Władysława Raginisa to temat widowiska, jakie na 40. rocznicę nadania imienia patrona przygotowała społeczność Szkoły Podstawowej w Piątnicy. Odświętnie przebrany chór, deklamujący z przejęciem wiersze patriotyczne recytatorzy, dekoracja z centralnym napisem „BÓG HONOR OJCZYZNA”, poczty sztandarowe i orzeł polski, wysoko nad udrapowaną flagą biało-czerwoną – oto sceneria w sali gimnastycznej przeobrażonej jak sala teatru.
Międzyszkolny Turniej Czytelniczy ph. „Za minutę Ożogowska" rozstrzygnięty !
21 maja w Hali Kultury w Łomży odbyła się XIII edycja Międzyszkolnego Turnieju Czytelniczego ph. „Za minutę Ożogowska” skierowanego do uczniów klas V-VIII szkół podstawowych z Łomży i powiatu łomżyńskiego organizowanego przez Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży.
Belgijka, popcorn i nadzieje techników w „Ekonomiku”
Na dworze w piątek w południe szaro, trochę mżawka, trochę deszcz. W Łomży zimno, zaledwie 7 stopni Celsiusa, ale w „Ekonomiku” jasno, ciepło, słonecznie, gwarnie i wesoło. Od samego wejścia witają gości uśmiechnięte uczennice i uczniowie Szkoły ze 119-letnią tradycją. Na korytarzach tłum ósmoklasistów, zmierzających do sali gimnastycznej. - Przygotowujemy młodzież do świadomego uczestnictwa w życiu środowiska lokalnego, społeczeństwa polskiego i światowego w XXI wieku – mówi polonista z poczuciem humoru Paweł Drożyner, który witał gości w Dniu Otwartym ZSEiO nr 6. Drugoklasista Oskar Jachyra ma 16 lat, uczy się na technika logistyka (kierunek cywilny, jest i wojskowy). Od początku wiedział, że chce edukować się i zdobyć zawód właśnie w „Ekonomiku”.
Skromne Juwenalia Akademii Łomżyńskiej
Od poniedziałku do piątku studentki i studenci z Akademii Łomżyńskiej zorganizowali Juwenalia 2025. Na program składają się: dwa turnieje e-sportowe w grach komputerowych: Counter Strike Go i League of Legends z udziałem braci studenckiej i uczniów szkół średnich, 2 grille, śniadanie studenckie z Rektorem i Prorektorami Uczelni, gra terenowa, pub quiz i taneczna zabawa klubowa.
Jak badania naukowców pomagają ludziom w życiu
Trzecioklasiści II LO: Ania i Adam odwiedzili Akademię Łomżyńską, aby uczestniczyć w lekcji za stołem anatomicznym. Akademia Przedszkolaka wybrała się na pokazy chemiczne. Zainteresowani składem leków i suplementów zastanawiali się, jak czytać etykiety, zaś chcący zdrowo się odżywiać poznali, czego unikać. Patryk Gutowski w głównym budynku AŁ uczył jazdy na wind gate i badał wydolność beztlenową. Kamil Dobrowolski pokazywał, jak wzmocnić dźwigacz łopatki, o którego położeniu uczyli się Ania i Adam z klasą III. Uczelnia przygotowała pokazy i prelekcje z okazji 21. Festiwalu Nauki, który miał zachęcić dzieci i młodzież do zainteresowania światem i studiowaniem.
Armia szuka stypendystów uczelni cywilnych
Wojskowe Centrum Rekrutacji w Łomży informuje o rozpoczęciu naboru w ramach corocznego programu stypendialnego, skierowanego do tegorocznych maturzystów, którzy chcą podjąć cywilne studia. W swoich planach mają także wstąpienie do zawodowej służby wojskowej i rozwijanie swojej kariery w armii.
Egzamin ósmoklasisty z Arystotelesem (384 – 322 p.n.e.)
Zaczęły się 3-dniowe egzaminy ósmoklasisty, będące sprawdzianem wiedzy i umiejętności 14- i 15-latków po 8 latach kształcenia w szkołach podstawowych. Czas wykonania poleceń i rozwiązania zadań na egzaminie 8-klasisty w bieżącym roku szkolnym wynosi: z języka polskiego – 150 minut; z matematyki – 125 minut; z języka obcego nowożytnego – 110 minut, co w realiach praktycznych oznacza z angielskiego. Dziś na polskim zamiast rozprawki było opowiadanie albo przemówienie.
Nie lekceważcie nigdy zjawisk, które wydają się wam niezwykłe
To przesłanie przyświeca tegorocznej edycji XXI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który już jutro 13 maja zagości w murach Akademii Łomżyńskiej. Pracownie, aule i laboratoria uczelni wypełni atmosfera pasjonujących odkryć, nowatorskich wynalazków oraz nieskończonej mocy rozumu i wyobraźni. Naukowcy i popularyzatorzy wiedzy przygotowali ponad sześćdziesiąt wydarzeń, udowadniając, że nauka i sztuka nie posiadają granic – wystarczy otworzyć się na to, co niezwykłe już od godz. 9.
Słoneczna matura z angielskiego w „Katoliku”
Młodzież maturalna liceów i techników w Łomży zdawała egzamin pisemny z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Wśród prawie 1 300 maturzystek i maturzystów, w tym blisko tysiąca tegorocznych, są dwie przyjaciółki ze znanego i cenionego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Łomży: Katarzyna Boguska i Maya Filipkowski.
Matematyka do pokonania na maturze w I LO
Prawie 1 000 maturzystek i maturzystów z liceów i techników w Łomży miało we wtorek 3 godziny na rozwiązanie 31 zadań podczas egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym. To tegoroczni abiturienci szkół średnich, a jeszcze około 300 osób zdaje maturę po roku lub więcej, chcąc uzyskać świadectwo dojrzałości lub poprawić wyniki. W I LO imienia Tadeusza Kościuszki to 162 osoby, głównie 19-letnie, wśród których są również dwaj uczniowie z klas matematycznych: Natan Strzelecki i Michał Zaremba. Rozmawiamy na słonecznej alejce pomiędzy dębami pamięci, jakie absolwenci sprzed lat posadzili przy zabytkowym gmachu swej ukochanej, 411-letniej Szkoły.
Skutki błędnej oceny sytuacji i nadzieja na maturze
Trzy przyjaciółki z „Trzeciego”: Karolina, Julita i Oliwia wychodzą po maturze pisemnej z języka polskiego zadowolone. Trzy i pół godziny spędziły przy stolikach w sali gimnastycznej, głowiąc się nad 15-oma poleceniami. Na niebie króluje słońce, a w ogródkach przy Senatorskiej białe, błękitne i fioletowe bzy. 15-ste polecenie o charakterze rozprawki wymagało podzielenia się przemyśleniami na temat: nadziei w okolicznościach beznadziei albo o wpływie błędnej oceny sytuacji na całe życie człowieka. Porozmawialiśmy z nadzieją na dobre wyniki w sytuacji zimnego, przenikliwego wiatru, stojąc na chodniku po drugiej stronie ulicy. Beznadzieja i błędne oceny szczęśliwie ominęły III LO.
Maturzystki i Maturzyści zasiedli do pisania matury
W województwie podlaskim 9 618 maturzystek i maturzystów rozpoczęło w poniedziałek, 5. maja, egzamin maturalny, w tym 8 300 osób po raz pierwszy. W Łomży do zdawania matury prawo ma 1 288 abiturientek i abiturientów liceów i techników, w tym 982 osoby przystąpią do egzaminu po raz pierwszy. W poniedziałek – pisemny język polski, we wtorek - matematyka, w środę – język obcy.
Kuratorium na temat incydentu z laserem w szkole
- W związku ze zdarzeniem w jednej ze szkół podstawowych na terenie Łomży, informuję, że dyrektor szkoły niezwłocznie złożył wystarczające i zgodne z obowiązującymi procedurami wyjaśnienia, dlatego też Podlaski Kurator Oświaty nie podjął decyzji o przeprowadzeniu kontroli – napisała do Redakcji 4lomza.pl Barbara Szutko, Rzecznik Podlaskiego Kuratora Oświaty. Chodzi o incydent w SP nr 5, a poszkodowana nauczycielka, być może, przebywa na zwolnieniu lekarskim.
Maturzystki i maturzyści ukończyli licea i technika
Licealistki i licealiści mają zwykle po 19 lat, zaś abiturientki i abiturienci techników zazwyczaj po 20. W czwartek odebrali świadectwa ukończenia szkoły w I LO w Łomży, a w piątek w II LO i III LO oraz „Wecie”. Każda z uroczystości miała odświętny charakter, ze względu na nieuchronny czas pożegnania po 4 lub 5 latach edukacji. Dyrektorzy, wychowawcy i opiekunowie zespołów wręczali wychowankom nagrody, dyplomy, książki, statuetki, grawertony, koperty z tajemniczą zawartością. Uczniowie klas 4. lub 5. ofiarowywali pedagogom bukiety kwiatów, uśmiechy, słowa wdzięczności. Ich poważne i roześmiane twarze w dniu pożegnania pokazujemy na zdjęciach z czwartku i piątku.
Szansa rozwoju dla utalentowanych muzycznie dzieci
Świętująca 60-lecie Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Łomży przeprowadza rekrutację do klas pierwszych. To jedyna tego typu państwowa placówka w mieście, wszechstronnie kształcąca dzieci i młodzież w kierunku muzycznym, mogąca pochwalić się ogromnymi sukcesami swych uczniów i absolwentów. – Harfy wciąż nie mamy, ale poza tym instrumentów do wyboru jest naprawdę dużo, tak więc zapraszamy wszystkich chętnych! – mówi dyrektor Mirosław Korona.
Łomżyńska młodzież chce zarabiać na wojnie
Warunkiem powodzenia biznesu jest wyczucie koniunktury, znalezienie niszy, czy też potrzeby, którą „nasz” produkt / usługa jest w stanie zaspokoić, pozwalając przy tym firmie zarabiać. W pewnym sensie łomżyńska młodzież tę koniunkturę wyczuła, ponieważ w konkursie „Zabiznesuj w Łomży” wygrał pomysł Titan Drons, czyli produkcja tanich dronów bojowych.
Nastolatek oślepił laserem nauczycielkę
W piątek, 11 kwietnia 2025 roku, na przerwie między lekcjami chłopiec użył lasera, skierowanego w stronę dyżurującej na korytarzu nauczycielki.