Pogłębianie wejścia do portu wstrzymane
Prace przy pogłębianiu wejścia do łomżyńskiego portu zostały wstrzymane – potwierdza Joanna Szerenos - Pawilcz Rzecznik Prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Stało się to po kontroli, którą dziś na miejscu przeprowadzili pracownicy Inspekcji.
Dlaczego producenci stawiają na meble z drewna bukowego?
Drewno bukowe od lat cieszy się niesłabnącym uznaniem w branży meblarskiej. Choć na rynku nie brakuje nowoczesnych materiałów i egzotycznych gatunków drewna, to właśnie buk wciąż pozostaje jednym z najczęstszych wyborów producentów. Dlaczego? Odpowiedź nie tkwi wyłącznie w estetyce, ale przede wszystkim w wyjątkowych właściwościach użytkowych tego surowca.
Wsparcie z ZUS-u dla osób wymagających stałej opieki - 500+ dla niesamodzielnych
W ramach promocji obchodów Dni Osób z Niepełnosprawnością organizowanych w maju i czerwcu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych warto przypomnieć o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Jest to forma wsparcia finansowego, która może pomóc osobom dorosłym wymagającym codziennej asysty w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, takich jak: jedzenie, picie, poruszanie się, higiena osobista, ubieranie się czy przyjmowanie leków.
Kolekcja 315 słoni, słonic i słoniątek się powiększa
Historia 75-letniego Pana Tadeusza Mieczkowskiego z Łomży, zbierającego od 33 lat figurki słoni, zaintrygowała kolejnego Czytelnika. Dzięki życzliwemu gestowi Ofiarodawcy, który przekazał do kolekcji 5 szkliwionych kolorowo słoników, Pan Tadeusz powiększył swoje domowe stadko o nowe nabytki z trąbami, przynoszącymi Rodzinie Mieczkowskich i krewnym szczęście od ponad 30 lat.
Nielegalny susz tytoniowy
Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Łomży oraz funkcjonariusze Straży Granicznej z Augustowa zabezpieczyli ponad 80 kg suszu tytoniowego bez opłaconej akcyzy. Mężczyzna, u którego mundurowi znaleźli nielegalny towar, usłyszał zarzuty z kodeksu karnego skarbowego.
Pogłębianie wejścia do portu
1,5 metra głębokości ma mieć wejście do portu po zakończeniu odmulenia. Amfibia Conver z refulerem w poniedziałek rozpoczęła prace na wejściu do łomżyńskiego portu, a mają potrwać do końca miesiąca.
Cieplej z przelotnymi opadami deszczu
Pierwsza połowa tygodnia cieplejsza, druga nieco chłodna. Zdaniem IMGW nie zabraknie przelotnych opadów deszczu oraz lokalnych burz, jak i chwil ze słońcem. Powinniśmy już pożegnać przygruntowe przymrozki.
Słoneczny Dzień Matki z kwiatami i życzeniami
Skośnoocy Chińczycy i Filipińczycy rozumieją to słowo w Azji, a potomkowie Inków od Kolumbii po Chile w Ameryce Południowej. Od niemowlęcia wymawiają ten wyjątkowy wyraz jako pierwsze słowo życia Rosjanie i Amerykanie, Słowacy i Polacy. Dziesiątki języków przyswoiły od tysięcy lat dwa proste dźwięki, które praktycznie każdemu człowiekowi na świecie przywołują na myśl Osobę najbliższą sercu. A może dlatego te sylaby stały się tak powszechne, że wargi dziecka przywykły do ssania piersi, z której mama podawała życiodajne mleko...? 26. maja warto pamiętać o Dniu Matki.
Świadczenia ZUS dla Mam
Dzień Matki, to doskonała okazja by przypomnieć, że bycie mamą to nie tylko ogromna odpowiedzialność i wyzwanie, ale też prawo do realnego wsparcia finansowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnia świadczenia zarówno poczatkującym mamom, w postaci zasiłku macierzyńskiego, jak i kobietom, które wychowały co najmniej czworo dzieci – dzięki emeryturze „Mama 4 plus”.
Można zgłaszać pomysły do Budżetu Obywatelskiego
Do 9 czerwca można zgłaszać propozycje do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Tym razem do podziału jest 2,9 mln zł, a jakie inicjatywy otrzymają miejskie pieniądze, poznamy 27 października 2025 roku.
Jak zaplanować dłuższą podróż?
Podróżowanie to nie tylko sposób na odkrywanie świata, ale również szansa na lepsze poznanie siebie. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na szybki wyjazd weekendowy, czy wielotygodniowy podbój egzotycznych miejsc, dobre przygotowanie to klucz do sukcesu. W erze mobilności, tanich linii lotniczych i dostępności informacji w internecie, podróż stała się bardziej osiągalna niż kiedykolwiek wcześniej. Warto jednak pamiętać, że szczególnie w przypadku dalszych wyjazdów – np. do Ameryki Południowej – niezbędna jest logistyka, elastyczność i wiedza praktyczna.
Troska Czytelnika o uczciwość wyborów
Dlaczego Miasto Łomża płaci za wynajęcie pomieszczeń pod lokal wyborczy, skoro obok ma swoją nieruchomość. Czy w ten sposób sponsoruje wybory prezydenckie? - zapytał Czytelnik po pierwszej turze i na dowód przesłał zdjęcia. „Lokale na potrzeby wyborów udostępnione są nieodpłatnie” - odpowiada Ratusz.
Święto łomżyńskich strażaków
„Jesteście tam, gdzie inni się wycofują: w ogniu, w wodzie, na drogach i podczas katastrof. Nie ważna jest dla Was pora dnia czy panujące warunki” - mówił o strażakach wójt Gminy Piątnica, gospodarz miejsca powiatowych uroczystości Dnia Strażaka 2025. „Wiem, że mogę na was liczyć w każdej sytuacji” - dodawał bryg. Arkadiusz Obrycki, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Łomży.
Duże ćwiczenia poszukiwawcze Nadzieja 2025 w Czerwonym Borze
Nie człowiek szuka, nie szukają poszczególne służby, a szuka system. - mówi Koordynator Grupy Ratowniczej Nadzieja ratownik medyczny Jakub Brzeziak. - My w dniu dzisiejszym ćwiczymy, żeby system zgrać, zgrać ze sobą poszczególne elementy, poszczególne narzędzia, które służą nam do skuteczniejszego poszukiwania osób zaginionych.
Noc Otwartych Sądów w Łomży
- 23. maja to dzień symboliczny, kiedy przypominamy o niezłomności i niezależności sędziów w dążeniu do prawdy i sprawiedliwości – wyjaśnia sędzia Ewa Kłapeć – Kalinowska, prezes Sądu Rejonowego w Łomży, gdzie po raz pierwszy w piątek zorganizowano Noc Otwartych Sądów. Z tej okazji w instytucji przy ulicy Polowej można było wieczorem zobaczyć togi urzędowe prawników, pokój zatrzymań - celę więzienną, pokój niebieski do składania wyjaśnień przez dzieci. Studenci z koła naukowego Wydziału Prawa Akademii Łomżyńskiej inscenizowali rozprawę o zniesławienie.
Wojny o historię według profesora Chwedoruka
Znany politolog dr hab. Rafał Chwedoruk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, odwiedził Łomżę. W Muzeum Północno-Mazowieckim wygłosił prelekcję „Polityka historyczna i pamięć zbiorowa. Polskie i światowe „wojny o historię” a prawica i lewica”. – Człowiek lata w kosmos, ale dziś pewnie szybciej dotrzemy z Łomży do Londynu niż do Nowego Sącza, a wciąż kłócimy się w sferze polityki, i nie dotyczy to tylko Polski, o przeszłość – mówił Rafał Chwedoruk, przybliżając zebranym złożoną tematykę „wojen o historię”.
Gdzie może się spotkać Polska przeciwnych kierunków
W niedzielę ulicami Warszawy ruszą dwa marsze. Rafał Trzaskowski i Koalicja Obywatelska organizują „Marsz patriotów”, a Karol Nawrocki i Prawo i Sprawiedliwość zaprasza na „Marsz za Polską”. Przemarsz odbędzie się nieodległymi ulicami, ale w przeciwnych kierunkach.
Wypadek pod Podgórzem
Dwa samochody zderzyły się na drodze krajowej 63 niedaleko Podgórza. Jedna osoba trafiła do szpitala, przejazd w obu kierunkach jest już odblokowany.
Dlaczego warto wybrać Windows 11 Pro do pracy?
Wybór odpowiedniego systemu operacyjnego ma kluczowe znaczenie dla efektywności i bezpieczeństwa pracy – zarówno w przypadku małych przedsiębiorstw, jak i dużych organizacji. Windows 11 Pro to zaawansowana wersja systemu, zaprojektowana specjalnie z myślą o użytkownikach biznesowych. Wyróżnia się rozbudowanymi funkcjami zabezpieczeń, szerokimi możliwościami zarządzania oraz narzędziami ułatwiającymi pracę w sieci firmowej. Sprawdź, dlaczego ten system dla firm jest coraz częściej wybierany przez profesjonalistów.
RDOŚ przeciw biometanowni w Wyrzykach
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ogłosiła w piątek, że odmawia uzgodnienia warunków budowy biometanowni w Wyrzykach pod Piątnicą. Z dużym prawdopodobieństwem oznacza to, że instalacja w tym miejscu nie powstanie.