MPEC odcina ogrzewanie
Na jednym z bloków Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, mimo ciągle jeszcze niskich temperatur, łomżyński MPEC zdecydował o „natychmiastowym i całkowitym odcięciem dostaw czynnika grzewczego”.
Szpital wysyła SMS-y do pacjentów
O zbliżającej się wizycie w poradni Szpital Wojewódzki w Łomży zaczął przypominać SMS-em. Ma to uchronić pacjentów przez przegapieniem wizyty, a szpitalowi pomóc w pełnym wykorzystaniu swoich zasobów.
5 nawyków, które wyglądają na zdrowe, ale mogą prowadzić do uzależnień
W świecie zdominowanym przez poradniki self-care i kult produktywności łatwo pomylić zdrowie z jego pozorami. Wiele zachowań, które na pierwszy rzut oka wydają się wspierać dobrostan, może w nadmiarze prowadzić do przeciwnych efektów – nawet do uzależnień. Nie zawsze od substancji. Często od zachowań, rytuałów czy myśli, które początkowo były niewinne. Jakie „zdrowe” nawyki mogą stać się pułapką? Oto pięć przykładów, które warto znać – i wskazówki, jak zachować równowagę.
Bezpłatne szczepionki przeciwko RSV i półpaścowi. Kto może skorzystać?
Od 1 kwietnia 2025 kobiety w ciąży i seniorzy, którzy skończyli 65 lat mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko wirusowi RSV. Seniorzy o zwiększonym ryzyku zachorowania bezpłatnie mogą się zaszczepić także przeciw półpaścowi.
Prywatna medycyna w Warszawie? Oto, co warto wiedzieć analizując ofertę
Warszawa to niewątpliwie największy rynek usług medycznych w Polsce. W stolicy funkcjonują zarówno szpitale i poradnie publiczne, jak i dynamicznie rozwijający się sektor prywatny, który z roku na rok zyskuje na znaczeniu. Dzięki temu pacjenci – chyba jak w żadnym innym polskim mieście – mają wyjątkowo szerokie możliwości wyboru. Pod tym względem stolica niewątpliwie wyróżnia się na mapie kraju.Dostęp do nowoczesnej diagnostyki, szybkie terminy wizyt oraz szeroki zakres specjalizacji – to tylko niektóre atuty, które przekonują pacjentów do korzystania z prywatnej opieki medycznej. Sprawdziliśmy jak funkcjonuje prywatna opieka zdrowotna w Warszawie, jakie możliwości oferują pakiety medyczne oraz dlaczego coraz więcej osób i firm decyduje się na współpracę z uznanymi sieciami medycznymi, takimi jak LUX MED.
Eksperci: kleszcze nie tylko w lasach - rośnie zagrożenie KZM
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań. Tymczasem z badania „Kleszczowe zapalnie mózgu. Wiedza, praktyka i profilaktyka wśród Polek i Polaków” wynika, że chociaż zdecydowana większość respondentów, bo aż 95,3 proc., wie o tym, że kleszcze przenoszą boreliozę, to tylko 70,5 proc. słyszało o KZM.
Zacznij posiłek od warzyw, zakończ owocami
Wiosna to okres, w którym na rynku znacząco poszerza się asortyment sezonowych warzyw i owoców. Sięgamy w tym okresie po sałatę, rzodkiewkę, młody groszek cukrowy, kalarepę czy szparagi. Czekamy na pierwsze polskie truskawki. To ich najbardziej brakuje nam zimą. Starajmy się zaczynać posiłek od warzyw, a kończyć owocem. Wiosna to czas, w którym powoli rezygnujemy z przetworów, nasze codzienne odżywianie obfitować zaczyna w warzywa i owoce jak najmniej przetworzone. Na zdrowie!
Czym są mechanizmy obronne i jak je rozpoznać?
Czy zdarza Ci się pomyśleć: „To nie moja wina, to przez nich”? A może w sytuacji porażki mówisz sobie: „I tak mi na tym nie zależało”? Takie sposoby myślenia to jedne z popularniejszych mechanizmów obronnych.
Dramatycznie przyrosło zatruć narkotykowych i krztuśca
W 2024 roku zanotowano trzykrotny wzrost przypadków zatruć środkami psychoaktywnymi. Rekord wzrostu przypadł krztuścowi, którego wzrost rok do roku wyniósł ponad 1000%. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży publikuje raport o sytuacji epidemiologicznej w mieście.
Jak psylocybina wpływa na mózg? Mechanizmy działania substancji psychoaktywnej
Psylocybina to psychoaktywna substancja występująca naturalnie w niektórych gatunkach grzybów, zwanych potocznie "grzybami halucynogennymi". Od wieków była stosowana w rytuałach szamańskich i praktykach religijnych, a współczesne badania naukowe ujawniają jej potencjalne zastosowania terapeutyczne. Psylocybina, po spożyciu i metabolizowaniu do psylocyny, oddziałuje na mózg w sposób, który zmienia percepcję rzeczywistości, nastrój i procesy myślowe. W niniejszym artykule przeanalizujemy mechanizmy działania tej substancji i jej wpływ na funkcjonowanie mózgu.
Migrena czy zwykły ból głowy? Jak odróżnić i leczyć migrenowe ataki?
Ból głowy to powszechna dolegliwość, która potrafi skutecznie uprzykrzać życie. Nie zawsze wystarczy tabletka przeciwbólowa i łyk wody, aby pozbyć się uciążliwego bólu. Jeśli bóle głowy są szczególnie dokuczliwe, to warto im się przyjrzeć – to może być migrena. W poniższym artykule wyjaśnimy, jak odróżnić „zwykły” ból głowy od migrenowego. Opowiemy również o sposobach leczenia migreny.
Infekcje i stany zapalne oczu – jak je rozpoznać?
Infekcje oraz stany zapalne oczu to dość powszechne problemy zdrowotne, które mogą powodować spory dyskomfort. Dlatego warto znać ich objawy i wiedzieć, kiedy należy zgłosić się do specjalisty, aby uniknąć ewentualnych powikłań.
Ośrodek Rehabilitacji Dziennej dla Dzieci w Kisielnicy potrzebuje remontu
O przyszłości Ośrodka Rehabilitacji Dziennej dla Dzieci w Kisielnicy rozmawiali dziś dyrektor szpitala Dariusz Domasiewicz z wiceministrem rolnictwa i rozwoju wsi Stefanem Krajewskim i wicewojewodą podlaskim Michałem Gąsowskim.
Wszycie Esperalu Warszawa – Twoja szansa na nowe życie bez alkoholu
Alkohol uznawany jest za część kultury i życia towarzyskiego. Niestety, jego nadużywanie niesie ze sobą tragiczne konsekwencje zdrowotne i społeczne. Codzienne picie może prowadzić do uzależnienia, które wywołuje destrukcyjne skutki – zarówno dla osoby uzależnionej, jak i jej bliskich. Nałóg często rozwija się w sposób niezauważalny. Początkowo alkohol towarzyszy nam w wyjątkowych chwilach, ale z czasem staje się codziennym elementem życia. Gdy pojawiają się trudności z przerwaniem picia, a brak alkoholu powoduje objawy odstawienia, jak bóle głowy, rozdrażnienie czy lęk, warto reagować jak najszybciej. Zaszycie alkoholowe to skuteczny sposób na walkę z uzależnieniem. Wszywka alkoholowa działa nawet do roku, pomagając w zachowaniu trzeźwości. To dyskretna metoda, którą można połączyć z innymi formami terapii.Więcej szczegółów o zaszyciu dowiesz się w dalszej części tego artykułu.
Remont urologii i oddziału dziecięcego
Przy okazji konferencji Jacek Piorunek poinformował o kolejnych projektach realizowanych przez Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży.
Eksperci żywienia: długowieczność i dobre samopoczucie - kwasy omega-3 mogą w tym pomóc
Według ekspertów kwasy DHA i EPA pomagają zachować prawidłowe ciśnienie i poziom lipidów we krwi, dbając o serce. Sprawnie działający układ krążenia jest kluczowy dla długowieczności, dlatego składniki te odgrywają istotną rolę w utrzymaniu zdrowia na przestrzeni lat. „Kwasy omega-3 są niezbędne w każdej komórce, wspierają zarówno procesy życiowe, jak i ogólną witalność” - podkreślała dr Wanda Baltaza, dietetyk kliniczna, panelistka debaty eksperckiej zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Kwasów Omega-3.
Terapia systemowa – na czym polega i dlaczego warto z niej skorzystać?
Terapia systemowa to podejście, które zakłada, że wpływ na funkcjonowanie człowieka mają nie tylko jego unikalne cechy i schematy poznawcze, ale także relacje rodzinne, w pracy czy z przyjaciółmi. Tworzą one system, w którym każda osoba odgrywa określoną rolę, a zmiany jednego elementu wpływają na całość.
Program naprawczy dla łomżyńskiego szpitala
Już wkrótce pacjentom o wizytach w poradniach Szpitala Wojewódzkiego w Łomży będzie przypominała maszyna, czyli bot rejestrujący oparty o program komputerowy. „Sztuczny pracownik” w razie potrzeby przesunie także termin wizyty czy przeprowadzi ankietę. Zmian zapowiada się więcej, a wynikają one z programu naprawczego, który łomżyńska placówka ma wdrożyć w związku z zanotowaną stratą.
Projekt Oko Lendzioszek. Ogromny sukces badań przesiewowych! Wielka zmiana w kategorii okulistyki i optyki.
Czas na podsumowanie akcji badań przesiewowych, a więc naszego autorskiego rozszerzonego badania ostrości wzroku, które realizujemy od kilku miesięcy w naszym gabinecie.
Dariusz Domasiewicz na dyrektora szpitala w Łomży
- Komisja, która obradowała dziś, wskazała Pana Dariusza Domasiewicza - poinformowała Redakcję 4lomza.pl Małgorzata Półtorak, rzecznik marszałka podlaskiego Łukasza Prokoryma.