Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 stycznia 2025 napisz DONOS@

II LO z Białegostoku pierwsze, a I LO z Łomży czwarte

Główne zdjęcie
II Noc Matematyczna w 1 LO

Stołeczne Wydawnictwo „Perspektywy” ogłosiło ranking liceów i techników w Polsce. Jak każdego roku, dobrze poradziły sobie dwa ogólniaki z Łomży. W klasyfikacji ogólnej I LO imienia Tadeusza Kościuszki zajęło 4. miejsce w województwie podlaskim, zaś 134. miejsce w Polsce. II LO imienia Marii Konopnickiej jest na 8. pozycji w Podlaskiem oraz 323. miejscu w kraju. W rankingu szkół technicznych „Ekonomik” jest 8. w województwie i 375. w Polsce, zaś „Mechaniak” 12. w regionie i 489. w Ojczyźnie. Zestawienie „Perspektyw” stworzyło możliwość porównania dorobku liceów i techników także pod względem osiągnięć w olimpiadach przedmiotowych i na maturach w 2024 r.

W rankingu województwa podlaskiego na podium triumfują 3 licea z Białegostoku: II LO imienia Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej, I LO imienia Adama Mickiewicza oraz Akademickie LO Politechniki Białostockiej. W pierwszej 10-tce liceów podlaskiego na 9. miejscu znalazło się też LO im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. 6-osobowa kapituła rankingu, na czele z przewodniczącym prof. dr. hab. Ryszardem Koziołkiem, rektorem Uniwersytetu Śląskiego, w rankingu głównym brała pod uwagę: sukcesy uczniowskie w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Ponadto w technikach uwzględniano wyniki egzaminu zawodowego. Nasi rozmówcy, doświadczeni nauczyciele I LO oraz II LO w Łomży, przypominają, że na osiągnięcia maturalne składa się wiele różnorodnych czynników: zarówno poziom wymagań nauczycieli, ich kompetencje, doświadczenie zawodowe, jak przygotowanie po szkole podstawowej uczennic i uczniów, od których zdolności, pracowitości, solidności i ambicji zależy: zdobyta wiedza i opanowane umiejętności podczas 4- lub 5-letniej edukacji, oceny na świadectwie i wyniki matury.

Łomżyńskie licea i technika w rankingu „WP”
Miejsce liceum albo technikum w rankingu zależało od: sukcesów w olimpiadach - 25% punktów; wyników matury z obowiązkowego języka polskiego, matematyki i języka obcego - 30%; matury z przedmiotów dodatkowych - 45%. Na 22. miejscu w Podlaskiem znalazło się Liceum Plastyczne im. Wojciecha Kossaka (723. w kraju). Na 34. m. jest III LO im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK (1000 + w Polsce). Katolickie LO im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego ma w Podlaskiem 37. m. (1000 + w kraju). VI LO (ZSEiO nr 6) zajęło 42. miejsce w województwie (1000 +). Technikum najwyżej w rankingu z Łomży jest „Ekonomik” - 8. m / 375. m.; „Mechaniak” - 12. / 489.; „Weta” - 24. / 500. +; Technikum Informatyczne ASP – 35. / 500. +.  Szczegóły są na stronie „Perspektyw”.

Aura zachęty do aktywności na różnych polach
I LO przy ulicy Feliksa Bernatowicza w Łomży jest obciążone tradycją, w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Wicedyrektor I LO od 2023 r. i nauczycielka historii Katarzyna Lipska w tymże genius loci - geniusz miejsca – upatruje jednej z przyczyn powtarzających się co roku tak wysokich miejsc w rankingu „Perspektyw”. Znaczące osiągnięcia edukacyjne młodzieży w olimpiadach na poziomie wojewódzkim i ogólnopolskim to owoc, m.in., dobrych, zdrowych relacji pomiędzy nauczycielami a uczennicami i uczniami. Przygotowanie do olimpiad i odnoszenie sukcesów wymaga ogromnego wysiłku, czasu i zaangażowania, czemu sprzyja akceptacja opiekuna, dobra atmosfera współpracy i wsparcie środowiska rodziców. Bezcenne punkty dla I LO zdobywali jej uczniowie i finaliści w 17. Olimpiadzie „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”: Aleksandra Sikorska, Piotr Gołaś i Norbert Mroczkowski. Punktów LO dodali finaliści 54. Olimpiady Literatury i Języka Polskiego: Agnieszka Jadczak (op. Artur Lewczuk), Justyna Borkowska (Anna Bućko), Kamil Kossakowski (Krystyna Grabowska). Pierwszym w historii I LO w Łomży laureatem ogólnopolskiej olimpiady – 14. OLiJP był w 1982 r. Mirosław Derewońko (Lucyna Duchnowska, Danuta Zawadzka). Pełna lista osiągnięć z 2023/2024 r. znajduje się w poniższej tabeli (ranking punktuje oznaczone na żółto). Ważna jest aura zachęty do aktywności na wielu polach, co ośmiela do uczestnictwa i w przyszłej olimpiadzie. 

Samodyscyplina, samokontrola, samokształcenie
Wicedyrektorem I LO przez wiele lat była polonistka Jolanta Szabuńko (w kadencjach dyrektorów: Zygmunta Zdanowicza i Jerzego Łuby). Jej zdaniem, fenomen wysokiego poziomu nauczania w I LO to wynik połączenia ambicji i zaangażowania grona pedagogicznego i środowisk uczniowskich. Przede wszystkim, trzeba rozbudzić zainteresowania własne uczniów, zaciekawić ich nową wiedzą, bo dopiero wtedy poznawanie tajników wybranej dziedziny może przerodzić się w pasję. Lekcje to zaledwie podstawa, zaś prawdziwa pasja pozwala czerpać satysfakcję z poznawania świata, nie dla stopni, lecz dla własnego zadowolenia, którego nie zastąpią najwyższe oceny. Jeśli bezinteresowną ciekawość świata w ambitnej młodzieży się rozbudzi, to będzie ona samodzielnie poznawać coraz to nowe obszary interesującej ją wiedzy, tematyki i problematyki, bez  nacisków i motywowania. To prowadzi do samodyscypliny w organizacji czasu, samokontroli, samokształcenia. Atmosfera dobrej i zdrowej rywalizacji potrzebna jest nauczycielom i uczniom, w dążeniu do wspólnego celu, jakim jest wychowanie samodzielnego, dojrzałego, wykształconego pokolenia Polek i Polaków w Łomży. Poziomowi nauki sprzyja współpraca z uczelniami: Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem w Białymstoku, Politechniką Warszawską i Politechnika Białostocką. Po maturach wiele uczennic i uczniów z renomowanego I LO w Łomży właśnie w najlepszych uczelniach zostanie studentami. 

 

Zrzut ekranu 2025-01-17 190245.png

Inne konkursy i działania o zasięgu minimum wojewódzkim / ogólnopolskim:

1. Laureat Konkursu Matematycznego Politechniki Warszawskiej – 1 – Piotr Łowicki 

2. Laureaci i finaliści Konkursu Matematycznego Politechniki Białostockiej – kilkanaście osób – Agnieszka Szałkowska, Tomasz Szałkowski, Piotr Łowicki

3. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej – 2 osoby – ks. Grzegorz Pędzich

4. Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK – drużynowo 15. miejsce  w Polsce – Robert Banach

5. Olimpiada Projektów Społecznych Zwolnieni z teorii – Jolanta Simon, Violetta Maksimowicz – Dobosz

6. 9. edycja Ogólnopolskiego Turnieju Debat SGH – drużynowo 3. miejsce w Polsce – Katarzyna Lipska

7. Ogólnopolski Konkurs Fizyczny Lwiątko – wyróżnienia – Agata Gedrowicz

8. Liczne sukcesy w konkursach artystycznych – Dorota Przestrzelska przy wsparciu Doroty Kaja

9. 2. miejsce w województwie w koszykówce dziewcząt – Jacek Narewski

Poza tym, w Olimpiadach przedmiotowych  na etapie okręgowym brało udział 29 osób.

 

Mirosław R. Derewońko   
tel. red.  696 145 146

 

Foto: II Noc Matematyczna w 1 LO
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę