„Bernatowicz” w pierwszej setce, reszta dużo niżej
I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży znalazło się na 97. miejscu zestawienia najlepszych polskich liceów. Najważniejszy ranking szkół w Polsce od 21 lat prowadzi pismo „Perspektywy”. W przypadku łomżyńskiego liceum tegoroczny wynik jest o jedną pozycję lepszy niż ubiegłoroczny.
Najlepszym Liceum w Polsce zostało XIV Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica w Warszawie, które wyprzedziło XIII Liceum Ogólnokształcące ze Szczecina. Ta szkoła przez ostatnie dwa lata wygrywała ten ranking. Na trzecim miejscu w tym roku jest krakowskie V Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego.
Licea z regionu tak dobre nie są. Najwyżej na liście – na 31. miejscu - jest II LO im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku. W pierwszej setce rankingu liceów są jeszcze trzy szkoły z województwa, w tym I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, które znalazło się na 97 miejscu zestawienia. Kolejne uwzględniane w rankingu z łomżyńskie liceum - II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej - jest na 359 miejscu.
W porównaniu do ubiegłorocznych wyników I LO awansowało o 1 pozycję, a II LO o 16 miejsc.
„Perspektywy” prowadzą także ranking techników. Pierwsze miejsce zajęło Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie, a najlepsza szkoła z województwa podlaskiego to... Technikum w Zespole Szkół Rolniczych im. Stefanii Karpowicz w Krzyżewie, które znalazło się na 14 miejscu ogólnopolskiego zestawienia. Z łomżyńskich techników najlepiej w tym roku wypadł „Ekonomik” czyli Technikum nr 6 w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6, które znalazło się na 404 miejscu w kraju i 8 w województwie podlaskim. „Mechaniak”, który w poprzednich edycjach znajdował się w trzeciej setce teraz zajął 450 miejsce w Polsce i 11 w województwie podlaskim.
W rankingu uwzględniono także „Wetę”, która jest na 19 miejscu w województwie.
Tworząc ranking „Perspektyw” kapituła pod przewodnictwem prof. Jana Łaszczyka, byłego rektora Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, brała pod uwagę sukcesy szkoły w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. W przypadku techników uwzględniono też wyniki egzaminów zawodowych.