wtorek, 31 marca 2020 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Zdecydowana większość mieszkańców Łomży chce dworca kolejowego w centrum miasta.
Dworzec po za miastem, to problemy dla podróżnych. Dodatkowa strata czasu i pieniędzy na dojazd. Kto będzie korzystał z dworca postawionego w szczerym polu około 4 km od granic miasta a jakieś 7-8 km. od centrum ? Jeśli dworzec kolejowy powstanie blisko dzisiejszego dworca PKS, to ze strony miasta nie będzie wymagało to praktycznie żadnych inwestycji.
Rozwój miasta w kierunku dworca, to jest jakiś MIT. To jest możliwe, gdy budujesz dworzec na terenie miasta ale blisko obszarów zurbanizowanych. Ale jak niektórzy planują dworzec 7-8 km od centrum miasta, to pozostanie to po prostu dworzec w szczerym polu ( tak jak Opoczno Południe ).
I jaki to ma być w ogóle ten niby dworzec ? Tam to raczej będą ze dwa zadaszone perony o długości ok. 300 każdy, jakiś mały obiekt techniczny kierowania ruchem, mała poczekalnia i toaleta dla podróżnych, raczej nie będzie tam kas biletowych, do tego jakiś niestrzeżony plac parkingowy na którym ewentualnie będzie można zostawić auto ( na kilkanaście godzin albo i na noc w szczerym polu ) , no i wątpię by znalazł się chętny jakiś ajent/najemca by ewentualnie prowadzić tam choćby i jakiś mały punkt gastronomiczny, by oczekujący mogli ugasić pragnienie, wypić kawę czy kupić choćby i kanapkę. ( przy założeniu że z tego \"dworca\" skorzysta nawet i ok. 300-500 podróżnych na dobę , to nieopłacalne , bo ilu byłoby potencjalnych klientów ? ) A jednak zawsze może się zdarzyć i taka potrzeba. W obrębie już istniejącego dworca PKS nie ma z tym problemów.
No i kwestia połączenia komunikacyjnego tego nowego niby \"dworca\" z centrum miasta.
Są inwalidzi, ludzie starsi czy młodzi i są w kwiecie wieku , a na tyle biedni, że ... nie każdy ma własny samochód czy i prawo jazdy ! Pozostaje tam tylko dojazd TAXI czy puszczenie przez miasto nowej linii MPK a to dodatkowe koszty dla podróżnych.
No i pozostaje kwestia czy taka trasa MPK będzie rentowna i czy miasto nie będzie do tego dokładać ?
I ciekawostka z podobnego obiektu - przystanku kolejowego Opoczno Południe, a zlokalizowanego też po za miastem, podobnie jak miałoby to być i u nas.
Na stronie \"Nasze Opoczno.pl\" - poczytać można , jak rentowność połączenia autobusowego widzi Prezes Zarządu MPK Sp z.o.o. w Opocznie.
cyt . \" Prezes Kopania przedstawił wyliczenia - za 10 dni (tj.od 10 grudnia do 23 grudnia 2014r. tj. niedługo po oddaniu do użytku tego obiektu) - kursowania autobusów MPK Opoczno obsługujących trasę do przystanku kolejowego Opoczno Południe. Z wyliczeń prezesa wynika jakoby bilans finansowy obsługi tej trasy był ujemny i w ciągu tych 10 dni naraził spółkę na straty 9 697 złotych. W związku z powyższym prezes Kopania zwrócił uwagę na zasadność funkcjonowania tego połączenia.\"
Nie znalazłem danych z 2014r ale np. roku 2017 stacja obsługiwała 300–499 pasażerów na dobę, a leży na Centralnej Magistrali Kolejowej i umożliwia podróżowanie w kierunku Warszawy , Krakowa, Katowic, Wrocławia. i Łodzi.

I istotne : MIMO , ŻE TA STACJA/DWORZEC JEST WŁASNOŚCIĄ KOLEI , TO KOSZTA INFRASTRUKTURY, ZAGOSPODAROWANIA TERENU ( w pobliży stacji ) PONIOSŁA GMINA OPOCZNO ( to, co w naszym wypadku Gmina Łomża czy Miasto Łomża, by musiało do tego projektu dołożyć grube miliony ? )

W ramach niezbędnych inwestycji dodatkowych, towarzyszących stacji, gmina Opoczno wykonała m. in. przebudowę drogi wewnętrznej na odcinku od węzła Januszewice w kierunki wsi Świerczyna na odcinku 1.880 m, stanowiącej dojazd do stacji Opoczno Południe, wybudowała pętlę autobusową z przystankiem i stanowiskami postojowymi dla 30 pojazdów osobowych .
.
Czyli Łomża raz zainwestuje MILIONY w tamtym rejonie ( pytanie czy w ogóle może coś robić na terenie Gminy Łomża a może sama gmina będzie chętna to zrobić ? :)))) by później utrzymywać nierentowną trasę MPK i do tego będzie jeszcze na bieżąco dbać o infrastrukturę : sprzątanie, odśnieżanie i ewentualne remonty czy może to też sceduje na Gminę Łomża ? Już widzę , jak Gmina Łomża chętnie będzie to finansować :)))

ps:
Kolej biegnąca z dala od centrum miasta jest niewypałem. W przypadku kolei zasada jest prosta - albo kolej jest blisko i jest wygodnie, albo nikt z niej nie korzysta. Daleko nie trzeba szukać - wystarczy zobaczyć, jak to wygląda w Ostrołęce, gdzie stacja PKP jest 5-6 km od centrum miasta.
W Suwałkach modernizowana linia kolejowa też będzie prowadzić przez miasto.
W dużo większych, jak i mniejszych aglomeracjach , linia kolejowa prowadzi przez miasto i nie ma problemów, ludzie żyją a i chwalą sobie bliskość dworca.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Skąd ta zdecydowana większość?
Towarowy który teraz jeździ powoduje że Piłsudskiego się korkuje, stoi cała ulica od przejazdu kolejowego do ronda ze Spokojną, a po 15 to już i pociągu nie potrzeba żeby był korek.
A tak w ogóle to uwierzę w kolej pasażerską w Łomży jak zobaczę.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Zanim tą kolej wybudują (jak wybudują ) postęp technologiczny pozwoli na zastosowanie samochodów autonomicznych. Stoi sobie kilka na dworcu i czeka.
Brak kierowcy znacznie obniży ceny.

Miasto i tak dokłada do MPK, w razie problemów jak dołoży kilka tys. więcej nic się nie stanie. Przecież osobowych pociągów nie będą setki. Pewnie kilka na dobę. Wystarczy zgrać rozkłady jazdy. 20-30 osób z pociągu to pełny autobus czyli pokrywa koszty wyjazdu.

Kolej przez środek Łomży to brak możliwości jej rozwoju i zakorkowanie miasta.
A może ktoś zechce wybudować zakład z bocznicą kolejową ?
Kilka pociągów towarowych do przetoczenia i ruch samochodowy w Łomży stoi.

Patrzmy na to z perspektywą 20-30 lat, a nie na dziś.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Francuzi swojego TGV jeszcze nie zwijają, więc chyba ten postęp nie jest aż tak drastyczny. Dużo tam tuneli, estakad i wiaduktów. Jakoś żyją.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

@Francuzi swojego TGV jeszcze nie zwijają
jakieś stwierdzenie z du...
po co zwijać coś co dobrze funkcjonuje i kosztowało miliardy ?
oni mieli już te tunele i wiadukty od IXX wieku, tory tylko wymienili
policz kolizję torów z drogami w Łomży
1.Konarzyce
2.Poznańska
3.Piłsudskiego
4.Sikorskiego
5.Wojska Polskiego
6.Nowogrodzka
7.droga do Jednaczewa
8. droga do Czarnocina
przejazd pociągu to zamknięcie 2,3,4,5,6 i cała Łomża stoi
budowa jednego wiaduktu to koszt ok. 20 mln, niech miasto dopłaca MPK tys. złotych dziennie to 365 tys. rocznie, po 50 latach wiadukt się zwróci

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

dyskusja na taki temat mija sie z celem... dosc powiedziec ile to bedzie w przyszlosci kosztowac to pamietajcie moi mili ze ktos juz zajmuje sie ta sprawa... konsultacje spoleczne, planowanie przestrzenne, wizualizacje a to wszystko kosztuje ktos wlasnie bierze pieniadze za pomysly wrecz abstrakcyjne. Zamiast spozytkowac te fundusze na cokolwiek co moze dac poprawe marnotrastwo idzie w najlepsze za 20 lat dalej \"najmadrzejsi\" beda sie zastanawiac czy ta kolej to potrzebna czy nie? a może skoro mamy budowac to wszystko od podstaw to zrobić na obrzeżach miasta? a może pod powierzchnia jak dworzec centralny w wawie? I znowu planowanie konstultacje i projekty ludzie poprostu nie maja nic lepszego do roboty i w taki sposob znajduja sobie bezsensowne zajecie. Moze najlepiej powolac komisje ds. torow przez Łomżę a jak komisja to musi byc przewodniczacy (20 tys miesiecznie) przynajmniej z 3 zastepcow (kazdy po 15 tys) jakas rada nadzorcza (tu juz nie przeplacajmy 5 tys) i wychodzi ze komisja przez 2 lata bedzie pracowac nad ta sprawa. 2 latka szybko zleca a z budzetowej kasy zniknie kilka mln. Po kolejnych 2 latach kazdy zapomni ze taki pomysl byl wszyscko ucichnie zeby w 2030 pomysl ponownie sie pojawil i tak w koleczko.
GRATULUJE WYOBRAZNI POMYSLODAWCOM.
Spytajcie w swojej rodzinie starsze pokolenie ile to juz podejsc bylo do torow przez Łomżę. I za każdym razem ktoś na tym zarobił nie dajmy sie nabijać po raz kolejny w butelkę.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Skoro w Suwalkach PKP buduje 5 wiaduktow to w Lomzy moze wybudowac 8.

To nie problem Lomzy

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

W Grajewie sa ze 4 przejazdy kolejowe, pociagow jest tam samych osobowych kilkanascie na dobe, do tego towarowe i jakos miasto funkcjonuje


Podejsc do budowy torow przez Lomze bylo niewiele bo Bialystok wszystko w zarodku blokowal, na zasadzie \"nie bo nie\" bo Bialystok wazniejszy i tam trzeba inwestowac w tory, bo linia do Lomzy to 3rzedna jest i nie warto, a po co a na co....

Niezaleznie kto w Bialymstoku rzadzil to tam zawsze bylo takie dbanie wylacznie o siebie a nie o Lomze.

Jak jest teraz jakas szansa budowy pociagu przez Lomze to trzeba to zrobic a nie blokowac i byc na przeciw.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Porównanie Łomży z Grajewem. Pewnie ze 3 razy więcej mieszkańców. Bezsensowne porównanie.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

@ antyklakier
... a toś pojechał, samochody autonomiczne bez kierowcy à la TAXI , na parkingu w szczerym polu pod Łomżą , będą czekać na pasażerów już ok. 2030-32 roku :))) Rządowy projekt zakłada ukończenie CPK do 2027r - ja im daję jeszcze 3-5 lat poślizgu.

... cyt. \"A może ktoś zechce wybudować zakład z bocznicą kolejową ?\"
tak, w centrum miasta ktoś postawi ci fabrykę :)
Ciepłownia potrzebuje coraz mniej węgla, przechodzi na biomasę, zrębki już wożą TIRy .

... cyt. \" Miasto i tak dokłada do MPK, w razie problemów jak dołoży kilka tys. więcej nic się nie stanie.\"
i
\"budowa jednego wiaduktu to koszt ok. 20 mln, niech miasto dopłaca MPK tys. złotych dziennie to 365 tys. rocznie, po 50 latach wiadukt się zwróci\"

Tylko co nas obchodzi ile kosztuje np. wiadukt, jak i tak za WSZYSTKIE WIADUKTY, ESTAKADY W MIEŚCIE itp.... ZAPŁACI RZĄD Z BUDŻETU PAŃSTWA I TO Z 60-70cio % DOTACJĄ CELOWĄ UNII EUROPEJSKIEJ !
- a na dokładaniu do MPK , będzie tracić miasto, dokładając z własnego budżetu , miasto czyli my wszyscy mieszkańcy.

... cyt.\" przejazd pociągu to zamknięcie ... i cała Łomża stoi\"
Jakie zablokowanie miasta, skoro będzie raptem kilka pociągów w ciągu doby i to głównie wczesnym ranem lub wieczorem tj. po za godzinami \"szczytu\" w mieście.
Na tej trasie mogą przecież jeździć krótkie składy pociągów , złożone np. z 4-5-członowych jednostek, wagon przedziałowy , jak i wagonów bezprzedziałowych.
Taki skład na przejazd potrzebuje 1-2min. Do tego przy automatyzacji , migające światło ostrzegawcze - uwaga pociąg - można włączyć i 5 min. przed, by później przed przejazdem zamknąć szlabany na 2-3 minuty wcześniej i otworzyć 0,5min. po przejeździe składu.

I istotne : ile takich przejazdów kolizyjnych będzie na obszarze miasta ?
Myślę , że ZERO ! sprawę załatwią wiadukty , no może będzie przejazd ze szlabanem w Konarzycach oraz na drodze do Jednaczewa i do Czarnocina .ps:
Składy pociągów , te nowej generacji są dość ciche, po za tym zwalniają,( przez miasto nie pędzą 200-250km/h , jeszcze na przedmieściach szybciej , ale już tylko jakieś 30-50 w samym centrum , są ograniczenia prędkości na terenie miast, a w newralgicznych punktach np. gdzieś blisko blok mieszkalny, to montuje się bariery dźwiękochłonne,

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

W Suwałkach tory już mają, nie muszą budować nowych. Tam pójdzie Rail Baltica
250km/h i jest kasa z UE. Mogą se wiaduktu budować.
Grajewo ma 22 tys. mieszkańców, poza drogą na Augustów ruch raczej mizerny.
Przez Łomże chyba będzie więcej pociągów jeździć.
Jak kolega kibic wyobraża sobie budowę wiaduktu na Wojska Polskiego ?
Taki wiadukt pewnie jest jakieś 10 m nad terenem, podjazd dla pociągu musi być mały i będzie miał 1-2 km z każdej strony. Dla samochodów 200-300 metrów czyli ulica Wojska Polskiego do rozbiórki tak jak Sikorskiego.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Za kilka miesięcy w Gdańsku jako pierwszym polskim mieście, przetestowany ma zostać autonomiczny, czyli jeżdżący bez kierowcy mikrobus. To część zapoczątkowanego w Finlandii projektu komunikacyjnego „Sohoja Baltic”. [b/]
https://gdansk.naszemiasto.pl/zoo-w-gdansku-autonomiczny-bez-kierowcy-mikrobus-dla/ar/c4-5100875

Kolega w średniowieczu jeszcze żyje.
Zero przejazdów kolizyjnych ?
Głupoty pleciesz, pokaż mi miejsce, gdzie można usypać podjazd na budowę wiaduktu ?
Domy na Wojska Polskiego i Sikorskiego będą stały w stosunku do drogi jak na Zamiejskiej.
Można zrobić jak w Chinach, ale w tym wypadku to przerost formy.
Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

az mnie zastanawia kto sie kryje pod nickiem 022 i jaki ma ukryty plan w zwiazku z tymi pociagami. Z Twoich wypowiedzi wszystko wyglada wrecz idealnie bezszelestnie szybkie pociagi, podjazdy, tunele, mosty zero problemow same korzysci to teraz napisze Ci jedna rzecz. Akurat pracowalem przy budowie tunelu kolejowego pod okeciem i teraz dosc ciekawa wiadomosc. Byla to pierwsza trasa kolejowa po nowym sladzie od ok 1980 roku co wiecej byl to pierwszy tunel kolejowy od lat 1940-1950. A Ty nam wmawiasz ze w Łomży by były same bezkolizyjne przejazdy przez kolej? Na jakim swiecie zyjesz? Kto na to da kase? ile beda budowac? Mowi sie zawsze latwo i przyjemnie ale moim zdaniem ludzie ktorzy kieruja takimi projektami powinni byc obciazani konsekwencjami pienieznymi (patrz lotnisko w Radomiu)
Nie tyle ze jestem przeciwny inwestowaniu w Łomżę ale trzeba to robic z glowa a nie porywac sie z motyka na ksiezyc. Troche juz kazdy z nas zyje i wie na ile stac nasze panstwo forsowanie tak ambitnego planu jest z gory skazany na porazke.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

@
Autor: artaras (---.play-internet.pl)
Data: 17-02-20 14:34
az mnie zastanawia kto sie kryje pod nickiem 022 i jaki ma ukryty plan w zwiazku z tymi pociagami.

022 to lokalny gamoń, albo szpion z Białegostoka :)

dworca nie mamy, połowy torów nie mamy, druga połowa torów do wymiany
aż się prosi o nowy dworzec w okolicach obwodnicy do Konarzyc
-dobry dojazd
-można podpiąć stare tory do Łomży
-blisko Viabaltici czyli centrum przeładunkowe ludzi i towarów

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Najlepiej to nic nie robic, nie starac sie, negowac wszystko a potem narzekac ze jest zle

Grajewo istotnie 3 razy mniejsze niz Lomza ale lezy na drodze krajowej nr 63 i ta droga przecina w centrum Grajewa linie kolejowa. Ta droga w Lomzy nazywa sie Aleja Legionow...no w Grajewie jakis koniec swiata nie nastapil z racji przeciecia drogi krajowej z linia kolejowa i tam 2-3 pociagami na godzine.
Kiedys siedzialem sobie a to byly lata 90te na stacji w Lowiczu i tam to byl ruch pociagow ze co kilka minut przejazd kolejowy zamkniety, szlabany opadaja, pociagi jezdza i postoj, no i jakos miasta Lowicz koniec swiata nie dopadl.

no ale dzieki malkontentom w Lomzy chyba ten koniec swiata nastapi jak tam pociag sie przeprowadzi, krowy przestana dawac mleko, kury przestana sie niesc, jak to bylo przekonanie w 19 wieku na terenach gdzie linie kolejowe budowano

chyba tylko zabic dechami te Lomze, zaorac, zasadzic kartofle jak kiedys bylo...
normalnie \"Konopielka\" Redlinskiego - zniwa \"sierzpem predzej\"

Patrzylem na dawne mapy z czasow zaborow i to w naszym, regionie - zabor pruski - pelno lini kolejowych, rozwoj przemyslu, bogacenie sie ludnosci...zabor rosyjski - ledwie pare nitek kolejowych i to wylacznie na potrzeby wojska a nie gospodarcze, a potem jak Sowieci nas najezdzali to sie dziwili ze gospodarczo jest lepiej w Polsce, a Rosjanin wynalazl rower u Niemca w komorce, a budzik przynosil do zegarmistrza co by ten przerobic na zegarek na reke

no coz, widac w przekonaniu co niektorych Lomza ocaleje z dala od pociagu - kury beda sie niesc, krowy dawac mleko, a zniwa to sie \"sierzpem predzej\" przeprowadzi w Lomzy

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

tu nie chodzi zeby nic nie robic ale jak cos robic to trzeba cos robic z glowa a nie na hura moze sie uda. Piszesz o grajewie czy lowiczu to napisz tez ze miasta te leza na szlaku kolejowym od \"zawsze\" urbanistyka i miejscowy plan przewiduje tam kolej bo byla on tam od poczatku rozwoju miasta. Nie wiem jak w łowiczu ale w grajewie od przejazdu przy cmentarzu do glownego przejazdu przez tory trasa kolejowa biegnie w obnizeniu dajac naturalne wygluszenie od strony poludniowo zachodniej nie ma zabudowan wzdluz koleji jest ulica najpierw szkolna a potem kolejowa co daje jeszcze wiekszy kołnierz samej trasy. Watpliwe ze w Łomży ktos zakladal ze bedzie kolej przez srodek miasta dlatego tez nie wiem ja Wy to widzicie. To nie jest tak ze klepniecie sobie projekt a potem przyjdzie co do czego to narysuje ktos to w autocadzie pojdzie w teren i wszystko powstanie jak za dotknieciem czarodziejskiej rozdzki. Głowne pytanie pojawia sie co z blokami przy dmowskiego oraz wojska polskiego? nie bedzie drgan? nie beda pekac plyty? myslicie ze ktos kto stawial te bloki przewidywal kolej przez srodek Łomży? Co teraz z ludzmi z tych blokow? skoro idziemy w taka duza inwestycje to moze przesiedlic? wywlaszczenie z urzedu i mamy tory...
tak jeszcze tutulem dopowiedzi do mojego poprzedniego postu data wykonania tunelu pod okeciem 2012 data pierwszych odwiertow geologicznych 2001 (czyli pierwsze prace czysto terenowe) = 11 lat. Calosc inwestycji niecale 2,5 km to a propo rzadowego projektu CPK do 2027 i jak dobrze pamietam 1400 km nowych tras kolejowych zyjmy marzeniami to chyba haslo pasuje jak ulal.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

A co przeciwnicy kolei przez Centrum powiedzą o tramwajach? To też transport szynowy. Pełno tego wszędzie w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, a ostatnio w Olsztynie. Niebezpieczne toto, ludzi zabija... I głośne. Ruch samochodów utrudnia.
A tak na serio, to jeden z najczystszych i najtańszych środków transportu publicznego. I obecnie jest mocno promowany również przez ekologów.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

wszedzie? jak juz wyliczasz miasta to wyliczaj miasta pokroju Łomży. Warszawa Wrocław? Łódź? Nawet Olsztyn. Juz wezmy Olsztyn pod uwage mieszkancy: 173 tysiace (Łomża 63 tys) powierchnia: 88 km2 (Łomża 32km2) hmm no chyba jednak jest delikatna roznica. Ponadto olsztyn to miasto studenckie gdzie mnostwo studentow korzysta z komunikacji miejskiej bo jest to najtansza i najlepsza opcja poruszania sie po miescie. Wskaz mi jedno miasto pokroju Łomży ktore posiada siec tramwajowa. Jak wy pieknie umiecie znajdowac zapotrzebowania na kase ktora nie nalezy do domowego funduszu. Rozumiem ze promujac ekologie pozbyles sie swojego auta na rzecz tesli badz innego auta elektrycznego. hmm no pewnie jak bys mial wydac ze swoich 100 tys na takie auto to bys sie 10 razy zastanowil ale jak ma sie wydawac budzetowe kilka milionow to po co sie zastanawiac przeciez to nie moje...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

re: @antyklakier
widzę, że zabolało cię durniu , jak wytknąłem ci głupowate pomysły, rodem z kosmosu. Z tym, że ja cię wcześniej od gamoniów i szpionów nie wyzywałem.
Teraz już z czystym sumieniem mogę napisać, żeś jest wyjątkowo tępym egzemplarzem łomżyńskiego ciemnogrodu i wstecznictwa.
Boisz się kolei w centrum, podczas gdy w Polsce i na świecie jest to normą.

Znów podajesz przykład z dopy wzięty :)
Doczytałeś choć ten artykuł, do którego podałeś link ?
\"Jak w skrócie działa taki pojazd? Samojezdny bus porusza się po zaprogramowanej trasie, skanując swoje otoczenie za pomocą specjalnych czujników. Pojazd wie, kiedy powinien zwolnić, a kiedy zatrzymać się w związku z napotkaną przeszkodą. Choć busy są przystosowane do poruszania się bez kierowców, w czasie jazd testowych w kabinie obecny będzie nadzorujący ich pracę operator.

EZ10 mogą maksymalnie pomieścić dziewięć osób (ośmiu pasażerów plus operator). Busy te zwykle poruszają się z prędkością 20 km/h, ale ten po Gdańsku będzie jeździł znacznie wolniej - do 10 km/h. Trasą wybraną na testy w stolicy Pomorza została raczej mało uczęszczana ulica Karwieńska, prowadząca od Spacerowej do bram Ogrodu Zoologicznego. Autonomiczny pojazd ma wozić bezpłatnie odwiedzających zoo ...\"


To są testy a do produkcji droga daleka. I nadaje się to raczej na mało uczęszczane trasy oraz np. w historycznych centrach miast dla turystów, albo jak w cytowanym przypadku dla zwiedzających ZOO.
Jak ty sobie wyobrażasz puszczenie takich busików ekspresówką , drogą śmierci S61 - wyjazd z miasta ul. Wojska Polskiego na Ostrołękę ? A może miasto ma specjalnie w tym celu wybudować jakąś boczną drogę, długości ok. 7-8 km od centrum Łomży :)))
cyt. \" Stoi sobie kilka na dworcu i czeka. Brak kierowcy znacznie obniży ceny.\"
- tak, autobusiki bez kierowcy , bez nadzoru bezpośredniego czynnika ludzkiego, długo pozostaną nie zdewastowane ?

Do tego aspekt ekonomiczny, będzie taniej :))) Taki pojazd z zaawansowanym lidarem , kosztuje i kilka razy tyle co \"zwykły\" samochód.
W komunikacji zbiorowej trzeba zastosować rozwiązania bezpieczne, a to kosztuje.
\"Wysokiej klasy LIDAR (taki jak HDL-64E od Velodyne), który zapewnia pole widzenia 360 stopni to wydatek rzędu 85 tysięcy dolarów.
Przydałyby się jeszcze cztery mniejsze LIDAR-y po 8 tysięcy dolarów każdy, co daje sumę 32 tysiące. Dalej: radar za 10 tysięcy, kilka kamer – to 6 tysięcy oraz IMU (do określania położenia w miejscach, w których sygnał GPS jest blokowany) za 4 tysiące. Potrzebujemy też wydajny i niezawodny komputer – koszt: mniej więcej 5 tysięcy dolarów.
Mamy wyposażenie, ale nie mamy jeszcze samochodu. Weźmy za przykład Ubera, który technologię jazdy autonomicznej testuje przy użyciu Volvo XC90 – cena tego auta wynosi około 50 tysięcy dolarów. Sumując wszystko, wychodzi na to, że na samokierujący samochód (nie licząc oprogramowania) wydać trzeba plus minus 200 tysięcy dolarów.\"
http://www.benchmark.pl/aktualnosci/ile-kosztuje-samokierujace-sie-auto.html

Jak myślisz , miasto stać na zakup takich pojazdów ?


ps:
Pojazdy autonomiczne to odległa przyszłość i w przyszłości będzie bezpieczniej i taniej , ale za dwie, trzy dekady.

... i jeszcze jedno : miszczu , piszesz :
cyt. \" aż się prosi o nowy dworzec w okolicach obwodnicy do Konarzyc
-dobry dojazd
-można podpiąć stare tory do Łomży\"
Jak ty to sobie wyobrażasz podpiąć stare tory do Łomży, te prowadzące ze Śniadowa i puścić tam składy z prędkością 200-250km/h :))))

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Jak ty nie umiesz czytać między wierszami... No cóż, bywa... Objaśnię.
Nie miałem na myśli tworzenia w Łomży sieci tramwajowej. Nie czujesz sarkazmu w tym komentarzu? Użyłem wy-ol-brzy-mie-nia. A co do ekologów, to powinienem ująć ten wyraz w cudzysłowie, bo oni nic wspólnego z ekologią nie mają. Pokazuję i objaśniam: \"ekologów\". Ok?
Teraz kolejna sprawa. Samochody elektryczne i hybrydowe przy obecnej technologii produkcji akumulatorów, która w swojej szkodliwości nie zmieniła się przez 50 lat, nie są żadną miarą ekologiczne, a ich ekonomiczna jazda kończy się w momencie kupna nowego akumulatora. Nie jestem głupi, żeby wierzyć w cudowność takiej wydmuszki, jak Tesla ;)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Ekologiczność Tesli polega na tym, że jak stoi ich 500 w korku to nie zatruwają otoczenia. Wyobraź teraz sobie w takiej sytuacji 500 diesli.

@0-22 nie masz szerszego spojrzenia na problem, wyciągasz jakieś głupoty, drobne szczegóły bez sensu, a domów i bloków nie widzisz
wszystkie koncerny samochodowe, a nawet google pracują nad autem autonomicznym, to kwestia najbliższych lat

Łomża to nie Londyn czy nawet Warszawa tu wszędzie blisko, co się stanie jak nowy dworzec wybudują pod Kupiskami ? Nic
PKP to nie tramwaj, że ma blisko domu podjechać. Proponuję wycieczkę na dworzec PKS i obserwację ile osób wsiadających do autobusów dalekobieżnych przychodzi tam pieszo ? 2-3 na 100. Reszta ma podwózkę przez rodziny. Nikt nie będzie pieszo dymał z walizką z Księżnej Anny na dworzec. Autem czy miejskim 2-3 km dalej to nie problem.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Ludzie. Trasa wyznaczona dawno temu z Łomży na północ miała przebiegać na obrzeżach miasta, nie przez miasto. Łomżyniacy to wiedzą a nie słoiki.
Potem teren zabudowano. Dziś puszczanie tędy pociągów musiało by się odbywać przez klatki schodowe bloków, ogródki przydomowe i przez kuchnie lub garaże domów osiedlowych ! Białystok zrobił wam Prima Aprilis w lutym, ale oni mają ruski kalendarz to dla nich normalne. Szukają pretekstu dla zlikwidowania kolei do Łomży.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Nie wiem czy nowi łomżyniacy wiedzą, że osiedle południe było wybudowane w szczerym polu. Nie powinni tam mieszkać.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Jeżeli kogoś stać na kupno Tesli, to niech śmiało kupuje. Mamy wolny rynek i dorosły człowiek ma prawo wyboru samochodu. Tyle, że każdy kolejny wyprodukowany samochód do dodatkowe zanieczyszczenie ołowiem, kadmem i litem w Chinach/Pakistanie/Bangladeszu. Daleko od nas, to w sumie nie trzeba się przejmować. A nasz prąd póki co z ruskiego węgla i elektrownia atomowa to nawet nie jest kwestia 10 lat, więc o czym mowa.
No, chyba jest różnica, czy jedzie się z Księżnej Anny na dworzec 1,5-2 km czy 5,5-6 km - pod Kupiski. Każdy woli spalić mniej benzyny/oleju napędowego. To przecież jasna sprawa.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

wybacz no nie wiem kto jak pisze i jakie ma intencje. Przez internet ciezko wyczuc sarkazm szczegolnie w temacie gdzie niektorzy maja zalozone rozowe okulary wiec juz mnie nic nie zdziwi tory przez Łomżę to czemu i nie tramwaje... mysle ze zegluge tez mozna poprawic regulujac Narew do samej Wisły.
Do uzytkownika 022 dalem sporo pytan jak mi sie wydaje rzeczowych i dosc konretnych ale widze ze lepiej wdac sie w internetowa szarpanine i zostawic pytania bez odpowiedzi. To samo jesli chodzi o fakty z budowy niewielkiego 2,5 kilometrowego szlaku torowego. Twoje broszurki z 200-250 km/h nowe tory szumne zapowiedzi budowy CPK itp itd to pic na wode nie poparty zadnymi konkretami. Moze temat ekologii tez warto przemilczec kazdy wie jak to wszystko sie rozgrywa na ustach wszystkich greta... a cichy 17 latek wynalazca urzadzenia ktore oczyszcza morza oceany i rzeki jest kompletnie anonimowy.
Ponawiam pytania do Ciebie 022 i prosze o konkretne odpowiedzi skoro tak bardzo walczysz o tory dawaj konkrety a nie zapowiedzi na rok 2027. Radom tez mial byc krokiem w przod... poki co poszly grube miliony ktore ktos przytulil wmawiajac ludziom ze ten projekt jest niezbedny.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Przejazd pociągu słychać z paru kilometrów, przed każdym przejazdem przez drogę będzie gwizd, zapowiedzi z dworca latem przy otwartych oknach będzie słychać w szpitalu
A co będzie jak rozszczelni się cysterna z jakimiś chemikaliami jak kiedyś w Białymstoku ?

Na Wiejskiej stacji paliw nie dali wybudować, a pociąg pod oknami puszczą ?

Ja rozumiem, że mogą stracić sklepiki wokół dworca, ale czy całe miasto ma przez to cierpieć ?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

re: @artaras
Po pierwsze to, CPK nie jest utopią i mimo , że nie jestem zwolennikiem PiS, to pomysł CPK mi się podoba, może nie sam Port Lotniczy Solidarność, ale szczególnie te \"szprychy\" kolejowe.
Są unijne fundusze strukturalne - rozwojowe, Unia, propaguje rozwój sieci połączeń kolejowych w Polsce, jak i w całej Europie. Wcześniej czy późnej, ale ta kolej będzie. Nowych autostrad już raczej nie będzie się budować a Unijna kasa , choćby i z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko musi być jakoś wydana.
Nawiasem pisząc, to rząd ma już problemy z wydaniem przyznanych funduszy, a zbliża się nowy budżet i nowa kasa z perspektywy unijnej na lata 2021-2027.

... a dofinansowania unijne to MILIARDY EURO DLA POLSKI na inwestycje kolejowe, nowe połączenia.

DOFINANSOWANIE UNIJNE SIĘGA 2/3 CAŁOŚCI INWESTYCJI tj. ok. 60-70%
DLACZEGO POLSKA MA Z TEGO NIE SKORZYSTAĆ ?

Pieniądze na budowę linii kolejowych do CPK,
PiS chce zleżeć w unijnym programie \"Łącząc Europę\".
Spółka CPK liczy m.in. na CEF – unijny program wspierający rozwój sieci transportowej na kontynencie.
CEF Transport zakłada wsparcie rozbudowy szlaków drogowych, kolejowych i lotniczych, terminali drogowo-kolejowych, w tym stworzenie nowoczesnych sieci szybkich kolei czy budowę dogodnych połączeń kolejowych między portami lotniczymi a miastami.

Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko nowy Port Lotniczy Solidarność ,
to także inwestycje kolejowe: budowa węzła przy lotnisku, a także 1600 km nowych sieci połączeń między CPK i Warszawą a średnimi i dużymi polskimi miastami. tzw. szprychy . A jedna z nich właśnie prowadzi z Warszawy , przez ŁOMŻĘ, do Giżycka. Spodziewany koszt całej inwestycji to ok. 35 mld zł. Jednym z potencjalnych źródeł finansowania jest właśnie CEF.

... i tu ciekawostka :
Na na zakup 32 samolotów F-35A , Polska wyda ponad 17,5 mld złotych.
Więc co to jest za obciążenie budżetu krajowego , wkładem własnym na budowę CPK np. sumą ok. 14 mld. zł tj. ok. 40% z ogólnej wartości 35 mld.zł - resztę tj. 60% ok. 21 mld.zł daje Unia .

Kolej ta na MILION PROCENT powstanie, wcześniej czy później. Nie wiadomo tylko ile czasu to potrwa.
PiS stawia sobie za cel, by CPK był gotowy w 2027 r. w co osobiście nie wierzę ale już 2030 -2032 - to jest realne.
Już sprawy ruszyły z miejsca , w najbliższych miesiącach ma rozpocząć się procedura dobrowolnego wykupu gruntów pod Centralny Port Komunikacyjny.
Po za tym jest to sztandarowy projekt PiSu i raczej nie mogą w tym przypadku dać tyłów.
Jakby nie patrzyć, to kończy się okres dobrej koniunktury na światowych rynkach i dużymi krokami zbliża się kryzys. Kryzys, który dotknie wiele gospodarek w tym i Polskę. Żeby zapobiec i maksymalnie zminimalizować skutki, ratunkiem np. jest duża inwestycja, która napędzi gospodarkę. Inwestycja, która da pracę setkom firm i kooperantów, tym samym tysiącom Polaków . Potrzeba dużo surowców i materiałów budowlanych, jak i żelaza czy stali . ( zapewniony na lata zbyt producentom, hutom itp... ) . Jest szansa na rozwój branży kolejarskiej , choćby zwiększenie np. krajowej produkcji taboru kolejowego ( potrzebne będą nowe składy, lokomotywy i wagony ).
Tym bardziej , że inwestycję tą, ma w znacznej części tj. ok. 60-70% wartości całości, sfinansować Unia Europejska z funduszy strukturalnych.
NO TO TYLKO BRAĆ KASĘ I ROBIĆ , nie ma co się zastanawiać. Bez tej inwestycji w zbliżającym się trudnym okresie , sytuacja gospodarcza kraju może popaść w kłopoty, ba , jak nie krach, to choćby i stagnacja.

I tu trzeba pamiętać , że kończy się boom na autostrady wg planów rządu na razie nie będzie się budować nowych, dokończymy tylko te , które są w trakcie realizacji. Autostrady się skończą - a moce przerobowe pozostaną .
No to wykonawcy mogą przejść na tory , a i nie tylko, bo będzie i dużo pracy w infrastrukturę ; wiadukty, estakady , węzły , przebudowa ulic, skrzyżowań itp... w miastach i w terenie.

Taka inwestycja , jak CPK może być właśnie receptą rządu na nadchodzący kryzys .

Popatrz sobie na największy kryzys gospodarczy w historii kapitalizmu, który miał miejsce w latach 1929–1933 i objął praktycznie wszystkie kraje oraz praktycznie wszystkie dziedziny gospodarki. W Niemczech, był znacznie bardziej dotkliwy niż w innych państwach. Bezrobocie i spadki produkcji biły tragiczne rekordy.
Od 1933r. ( za Hitlera) gospodarka Niemiec zaczęła stawać na nogi .
Żeby nie pisać tu o wzroście produkcji przemysłowej w tym i przemyśle zbrojeniowym, to wprowadzono program wielkich robót publicznych, w tym ponad 5tys. km autostrad oraz pierwsze na świecie lotniska i poligony.

Zobacz też jak z wielkim kryzysem tamtych lat poradziły sobie Stany Zjednoczone. M.in. zapewniono ludziom pomoc społeczną i pracę, ( choćby i sezonową, czy tymczasową ). Np. w wyniku tylko tej jednej inicjatywy podjętej przez Roosevelta do użytku oddano blisko 800 tysięcy dróg oraz wyremontowano kilkanaście tysięcy szkół. Tam sytuację uratowały wprowadzone m.in. roboty publiczne.

cdn...

ps:
bądź łaskaw podać jeszcze raz te twoje pytania ( sorry, bo się już pogubiłem, o co ci chodzi ? )

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

re: @antyklakier
Nie panikuj z tym hałasem i gwizdami.

Wg nowych przepisów maszynista nie może już trąbić , używać klaksonu przed przejazdami strzeżonymi, gdzie zamontowane są szlabany i sygnalizacja świetlna lub gdzie pracuje dróżnik.

Teraz są nowe technologie, pociągi szybsze i buduje się już ( oraz modernizuje) tory kolejowe , przystosowane do prędkości 250km?h -
i takie to mają być za 8-10 lat na trasach CPK.

Na tej trasie mogą przecież jeździć krótkie składy pociągów , złożone np. z 4-5-członowych jednostek, wagon przedziałowy , jak i wagonów bezprzedziałowych. W sumie, to na całej trasie przejezdnej w mniej , jak 2 godziny 45 minut - to wystarczy, takie pociągi są nowoczesne i wygodne.

Składy pociągów , te nowej generacji są dość ciche, po za tym zwalniają, są ograniczenia prędkości na terenie miast, a w newralgicznych punktach np. gdzieś blisko blok mieszkalny, to montuje się bariery/ekrany dźwiękochłonne.

Jako ciekawostkę podam info dla tych , co mentalnie zatrzymali się w PRLu
i twierdzą, że pociągi zawsze powodują hałas. Otóż nie, składy kolejowe nie muszą być głośne.
Obecnie, nowoczesne pociągi jeżdżą szybciej i ciszej.
Wraz z nowymi technologiami i dyrektywami unijnymi , do końca tej dekady , ma zniknąć problem skrzypiących, piszczących, zgrzytających, hałaśliwych pociągów.
Decydenci UE chcą poprawić komfort życia i wymusić na przewoźnikach unowocześnianie taboru. A jako że hałas ma ścisły związek z hamowaniem składów kolejowych, uradzono, że konieczna jest… wymiana kół. Dokładniej – wstawek hamulcowych. Z żeliwnych na kompozytowe.

„TSI Hałas” od 8 grudnia 2024 roku ma być obowiązującym prawem UE.

Obecnie nowe wagony osobowe mają tzw. ciche wózki, nowoczesne koła monoblokowe i hamulce tarczowe, co przekłada się na wysoki komfort akustyczny podróży w nich, jak i na ogólny emitowany poziom hałasu.
Hałas generują wagony towarowe z kołami obręczowanymi, ale i na to są już sposoby.
W unijnych dokumentach, m.in. przyjętym niedawno rozporządzeniu Komisji Europejskiej, czytamy, że „kompozytowe wstawki mogą zmniejszyć poziom hałasu nawet o 10 dB, co odpowiada 50 proc. redukcji hałasu słyszalnego dla ludzi”. Nowocześniejsze systemy hamulcowe gwarantują nie tylko znaczne wyciszenie pociągów, lecz również poprawę bezpieczeństwa. Krótszą drogę hamowania.

Wiele tu też zależy od stanu torów, a te mają już być budowane w nowych , cichych technologiach i przystosowane do prędkości 200-250km/h ( oczywiście takich prędkości pociąg jadąc przez miasto nie rozwija, a zwalnia do 50-30 ... 30-20km/h... 0 ).
W krajach Europy zachodniej, np. Szwajcarii , gdzie normy hałasu są wyśrubowane do granic absurdu, pociągi osobowe jadą przez środek miast, dosłownie pod oknami mieszkańców w sposób niemalże bezszelestny ( no może trochę i przesadziłem , ale da się spać i spokojnie mieszkać ) .

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

hmm ciekawe rzeczy mi piszesz ale wciaz zadnych konkretow napisalem Ci jak to wygladalo z perspektywy budowy 2,5 km torow to nie jest zmyslone to jest fakt 11 lat od pierwszych odwiertow do oddania a i samo zakonczenie bylo wymuszone euro2012. I nie pisze tu o torach na prowincje tylko o inwestycji wrecz kluczowej na mistrzostwa europy. Czy Ty czytasz ze zrozumieniem 2,5 kilometra!!! Z uporem maniaka piszesz ze wybuduja do 2032 kolej do Gizycka lub innego miasta. Mamy na to 12 lat gdzie jeszcze wszystkie plany sa w lesie no wybacz ale ja tego nie kupuje. Druga sprawa nie wiem skad bierzesz dane ale wykup pod port lotniczy \"trwa\" tylko w glowach rzadu. Od procedury dobrowolnego wykupu do zakonczenia wykupu dluga droga. Lotnisko w szczerym polu to pomysl dla kataru a nie Polski. Okecie ma sie dobrze co wiecej planowane sa nastepne inwestycje zwiazane z rozbudowa tego portu i nie mowie tu o samej plycie postojowej ale takze o znacznej rozbudowie terminala. Po co to wszystko? zeby skonczyc w 2032 i przeniesc sie do baranowa? Baranow to moze byc melodia przyszlosci... dalekiej przyszlosci tak samo jak kolej moze za 30-40 lat. I to sa wlasnie fakty. Przytocze Ci inny fakt ktory bede przypominal jak mantre obecy rzad wymyslil sobie lotnisko w radomiu... i co? no i niewypal pas za krotki aby spelnic wymogi terminal pusty samoloty nie lataja. No przeciez ladny nowy fajny czemu? Bo ludzie ktorzy lataja to nie pustaki co pija piweczko z ziomeczkami na lawce tylko ludzie wyksztalceni inteligentni oni licza wszystko dwa raz i wiedza jedno majac pieniadze mozesz kupic wszystko ale nie czas. Majac lotnisko okecie z dogodnym dojazdem z miasta (z centralnego mozna w 25 min byc na lotnisku) myslisz ze chca jezdzic do radomia baranowa czy innego wymyslu? obecnie okecie moze przyjac cos pod 30 mln a obsluguje nieco ponad 20 mln pasazerow po co budowa baranowa na 50 mln? kto bedzie tam latal? To takie typowe powiedziec jak to bedzie kiedys pieknie tylko ze ja wole plany mniej ambitne ale realniejsze. a pytania byly skierowanie do budowlanych watpliwosci odnosnie torow przez srodek lomzy.
tu pytania: To nie jest tak ze klepniecie sobie projekt a potem przyjdzie co do czego to narysuje ktos to w autocadzie pojdzie w teren i wszystko powstanie jak za dotknieciem czarodziejskiej rozdzki. Głowne pytanie pojawia sie co z blokami przy dmowskiego oraz wojska polskiego? nie bedzie drgan? nie beda pekac plyty w bloku? myslicie ze ktos kto stawial te bloki przewidywal kolej przez srodek Łomży? Co teraz z ludzmi z tych blokow? skoro idziemy w taka duza inwestycje to moze przesiedlic? wywlaszczenie z urzedu i mamy tory...
Uwierz mi przy pracach przy torach nie ma szans na wyciszenie i unikanie drgan nawet przy wykrozystaniu nowych technologii typu np tines (punkty podporowe szyby umieszcza sie na betonowej podstawie zatapia w plastycznej masie i to dopiero jest montowane do formy ktora jest betonowana wraz z podlozem) Na wlasne oczy widzialem i czulem jak to wszystko chodzi mimo niskich predkosci.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Antyklakier,

Równie dobrze można powiedzieć \"Ja rozumiem, że mogą stracić osoby, które mieszkają obok torów, ale żeby reszta miasta musiała przez nich dojeżdżać gdzieś na wieś do pociągu\".

Pamiętajcie o jeszcze jednej rzeczy. W najbliższych latach będzie remontowana trasa kolejowa Łomża-Śniadowo. Dzięki temu, do Łomży będą mogły wreszcie wrócić pociągi osobowe. Tylko, że to będzie konwencjonalna trasa - więc nikt dla tych pociągów nie będzie budował wiaduktów. Można się więc domyślić, że będzie sporo głośniej niż jest teraz. A i przejazd na Piłsudskiego będzie częściej zamykany.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

re:@John
cyt.\" Trasa wyznaczona dawno temu z Łomży na północ miała przebiegać na obrzeżach miasta, nie przez miasto. Łomżyniacy to wiedzą a nie słoiki.
Potem teren zabudowano. Dziś puszczanie tędy pociągów musiało by się odbywać przez klatki schodowe bloków, ogródki przydomowe i przez kuchnie lub garaże domów osiedlowych ! ...\"

To może napisz o jak dawnych czasach ty tu mówisz ?
I po co w planach miasta funkcjonowała tzw. rezerwa kolejowa ? , z której stopniowo zrezygnowano dopiero w latach 2006-2008 a zarezerwowany teren to był właśnie , ten obszar o którym piszemy.
Według map opublikowanych w ramach Strategicznego Studium Lokalizacyjnego tory biegłyby od Konarzyc starym śladem, a dalej przeciętniałyby ul. Sikorskiego i osiedla domków jednorodzinnych między Wojska Polskiego, Nowogrodzką a Groblą Jednaczewską (to tzw. rezerwa kolejowa, która stanowiła miejsce pod niezrealizowaną linię kolejową przez Kolno do Pisza. Prace nad nią zostały przerwane w 1915 roku, kiedy z tych terenów uciekli Rosjanie. Projekt kontynuowali Niemcy, którzy zaczęli nawet prace od strony Kolna, ale przerwało je zakończenie wojny i ustanowienie granicy państwowej między Polską a Prusami Wschodnimi.).

Przypominam : rezerwę kolejową, władze miasta zlikwidowały w latach 2006 – 2008 . No, ale i tak jest tam dużo wolnego terenu i mało ewentualnych obiektów do wykupu i wyburzenia.i ... jest miejsce na tory, bez większych problemów można puścić kolej do centrum miasta, szlakiem już istniejącej linii , ( teraz towarowej ) przez tereny przemysłowe - a później wykorzystać tereny rezerwy towarowej.

Ile to tam ludzi mieszka w tym rejonie w stosunku do ogólnej liczby mieszkańców miasta , którzy na pewno wolą dworzec kolejowy w centrum, niż gdzieś po za miastem.
Jest rezerwa terenów i w tym pasie pustki, na terenie planowanej kiedyś linii mało zabudowań, komisy samochodowe itp...
trzeba to wykorzystać i budować tory.

LINIA KOLEJOWA POWINNA DOTRZEĆ DO CENTRUM MIASTA,
TAM JEST POTRZEBNY DWORZEC KOLEJOWY,
W RAMACH MIEJSKIEGO CENTRUM PRZESIADKOWEGO .

... tego chce zdecydowana większość mieszkańców Łomży,
i nie zagłuszą tego zdania głosy niewielkiej stosunkowo grupy bezpośrednio zainteresowanych właścicieli obiektów tam już zlokalizowanych a głównie są to tereny przemysłowe, posesje domków jednorodzinnych, działki , blisko tylko kilka bloków mieszkalnych, komisy samochodowe itp... Ile tam osób mieszka w stosunku do ogólnej liczby mieszkańców Łomży ?
Dworzec po za miastem, to problemy dla podróżnych.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

@ artaras
Czytałeś co napisałem wcześniej ? Podoba mi się pomysł CPK , szczególnie ten ze \"szprychami\" ale już nie tego Portu Lotniczego \"Solidarność \", co do Okęcia się z Tobą zgadzam.
Lotnisko w Baranowie w szczerym polu, to podobnie jak i dworzec kolejowy.
W przypadku kolei zasada jest prosta - albo kolej jest blisko i jest wygodnie, albo nikt z niej nie korzysta. Daleko nie trzeba szukać - wystarczy zobaczyć, jak to wygląda w Ostrołęce, gdzie stacja PKP jest 5-6 km od centrum miasta.
Jak to jest możliwe, że kolej w centrum nie przeszkadza w tysiącach miast na świecie i w dziesiątkach innych miast w Polsce a w Łomży nagle ma przeszkadzać ?


... i jeszcze jedno :
Gdyby polskie pociągi osiągały prędkość około 200 km na godzinę, to podróż między miastami trwałaby 1,5 do 2 godzin. W takiej sytuacji kolej wygrywałaby z transportem lotniczym, choćby dlatego, że lotniska zwykle znajdują się poza miastem, a pociągi wjeżdżają na dworce w centrum.
... co do tych twoich 2,5 km. i 11tu lat odwiertów : znasz dokładnie realia tamtego projektu, bo ja nie . Podaj jakieś źródło , link do swoich rewelacji, gdzie była mowa już w 2001r. o początku tej inwestycji ?
Piszesz, że to było 11 lat przed mistrzostwami z 2012r. Myślisz, że sprawa rozbijała się tylko o te odwierty , a może o brak kasy. Może trzeba było o to zabiegać w UE ? Może były inne powody ?

TERAZ JEST INNA SYTUACJA, SĄ ŹRÓDŁA FINANSOWANIA, BĘDZIE KASA Z UNII.

i ... po co pisać bzdury, wypowiadać się, jak ktoś nie zada sobie nawet odrobiny trudu, by zapoznać się z tematem CPK ?
Zanim zaczniesz się głupio mądrzyć , poczytaj na temat projektu pod nazwą CPK ,
oraz o unijnym programie \"Łącząc Europę\" i o CEF Transport – unijnym programie wspierającym rozwój sieci transportowej na kontynencie,
a dowiesz się o źródłach finansowani tej inwestycji.

Wykupy gruntów pod CPK już w 2020 r.
http://wpr24.pl/wykupy-gruntow-pod-cpk-juz-w-2020-r/
Zgodnie z pierwotnymi zapowiedziami z CPK pierwszy samolot ma wystartować pod koniec 2027 r.

Centralny Port Komunikacyjny. Wykup gruntów pod ogromną inwestycję ruszy w tym roku?
https://warszawa.naszemiasto.pl/centralny-port-komunikacyjny-wykup-gruntow-pod-ogromna/ar/c1-7490475

cyt.\"... co z blokami przy dmowskiego oraz wojska polskiego? nie bedzie drgan? nie beda pekac plyty w bloku? myslicie ze ktos kto stawial te bloki przewidywal kolej przez srodek Łomży?\"

- a w innych miastach , jak we wczesnym PRLu budowano bloki i nawet te z płyty, to ktoś to uwzględniał , wzmacniał plany projektowe ze względu na bliskość linii kolejowych i co jakoś stoją i nie rozpadły się :) a np. na Śląsku doły pod miasteczkami, szkody górnicze i tory pod oknami .
I skąd wiesz, że tory będą przecinać te bloki , a \"ktos kto stawial te bloki \"
musiał dobrze wiedzieć na jakie cele jest przeznaczony teren w pobliżu.
.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

kibic0

Wyobrażasz sobie 7.50 rano i zamknięte Kraska,Pawia, Strusia,Poznańska, Pileckiego, Piłsudskiego, Sikorskiego, Dmowskiego, Wojska Polskiego, Nowogrodzka, grobla Jednaczewska.
Łomża się rozbudowuje za 10 lat dojdzie do dworca w dzisiejszym polu, kiedyś Sikorskiego była obwodnicą Łomży, a dziś środek miasta.
0-22 reprezentuje interesy kupców z dworca i ja to rozumiem, ale to nie są interesy większości mieszkańców.
Jak wlezie maszyniście pies na tory o 2 w nocy to będzie trąbił i całe miasto to usłyszy.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

... zadałem sobie odrobinę trudu, by się coś dowiedzieć o tym twoim \" tines \" ,
o masz tu :
https://www.forbes.pl/przywodztwo/tines-jak-polski-inzynier-tomasz-szuba-podbija-wschod/2h5bsgg

Tines wyspecjalizował się w wytwarzaniu warstwowych elementów betonowych konstrukcji nawierzchni szynowych – trwałych, a przede wszystkim pochłaniających wibracje wytwarzane przez tramwaje i pociągi.

Firma Tomasza Szuby udowodniła, że można zbudować metro, które nie rozsadza budowli na powierzchni wibracją. Zamontowała swoje elementy na odcinku bielańskim pierwszej linii metra w Warszawie, gdzie dookoła jest wiele przedwojennych budynków, osadzonych na słabych niezbrojonych fundamentach. Do teraz nie ma żadnych sygnałów, by podziemna kolej przeszkadzała tam komukolwiek – wspomina były szef Metra Warszawskiego, PKP i PKP Intercity, Krzysztof Celiński z firmy Halcrow projektującej m.in. szlaki kolejowe.
i
Tines Tomasza Szuby dostarczał nam już lata temu elementy szlaków kolejowych. Jego przejazdy drogowe działają bezawaryjnie, a każdy samochód może po nich przejechać bez szwanku. Ci, którzy pamiętają przejazdy sprzed lat, od razu widzą różnicę w technologii – mówi Maciej Radziwiłł, były prezes i udziałowiec Trakcji, firmy, która budowała lub odnawiała kolejowe szlaki.

... starym, przedwojennym budynkom , osadzonym na słabych niezbrojonych fundamentach , jakoś kolej nie szkodzi a ma zaszkodzić blokom z lat 60-70tych ?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

re: @ antyklakier
... i co , zamknięte naraz te wszystkie przejazdy ( zakładasz, że wszystkie będą szlabanowe a nic z wiaduktem ) ?
Nawet jakby i tak, to pisałem już wcześniej , jak wygląda przejazd z zautomatyzowaną i zsynchronizowaną sygnalizacją świetlną a raczej ile czasu zajmuje zamknięcie takowego na czas przejazdu pociągu.

cyt.\\\" Łomża się rozbudowuje za 10 lat dojdzie do dworca w dzisiejszym polu... \\\"

Czyś ty chłopie się szaleju najadł :)
Łomża to się wyludnia i z roku na rok ma coraz mniej stałych mieszkańców.
Do tego, jak ty to sobie wyobrażasz , by w linii prostej od rogatek miasta , a do tego niby dworca , będzie ok. 3 km. - miasto \\\"poszło\\\" w tamtą stronę w przeciągu i 30tu następnych lat ? Już nie mówiąc o blokach ale ile by tam musiało powstać nowych posesji, domów na prywatnych działkach , choćbyś to i nawet ustawił w jednym rzędzie ?
3 km. to 3 000 metrów i ... średnia pow. działki np. ok. 2 500m2 , to powiedzmy kwadrat o boku 50x50 m
czyli na długości 3 000m. podzielić na 50 = 60 posesji :))) tylko ustawionych w linii prostej . a i wtedy byłyby jaja , osiedle długie na 3 000 a raptem szerokie na 50m. :))))


Zobacz na te białe plamy , od granic miasta aż po Sierzputy Młode , tam gdzie niby ma powstać dworzec. Toż to większa powierzchnia jak 1/4 obecnego obszaru Łomży.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

antyklakier,

W tym roku ma być ogłoszony przetarg na dokumentację projektową dla linii kolejowej Łomża- Śniadowo. I nie chodzi tu o szybką kolej, ale połączenie które już dziś funkcjonuje jako towarowe. W tym wariancie nie będzie budowy żadnych wiaduktów itp bo nie ma takiej potrzeby - po remoncie będzie to linia o parametrach 80-100 km/h. Perony będą zbudowane w miejscu, w którym były zawsze, czyli przy ul. Dworcowej (przy nowym parkingu dworca PKS). Na wszystko kasę daję Unia Europejska. Na razie na dokumentację, a później na remont.

To umożliwi powrót do Łomży pociągów osobowych. Takich zwykłych szynobusów, a nie jakiegoś pendolino.

To spowoduje oczywiście, że na Piłsudskiego czy Poznańskiej będzie bardziej się korkowało niż obecnie. Ale to niestety jest wina decydentów, którzy w połowie lat 90-tych odstąpili od budowy wiaduktów nad torami w ul. Piłsudskiego.

To o czym pisze powyżej może być połączone z budową szybkiej kolei, ale nie musi. Jeśli PKP chciałoby budować kolej o wyższych parametrach przez miasto, to rządowa spółka musi już wybudować wiadukty pod lub nad drogami. Tak jak ma to miejsce obecnie w Suwałkach.


Jeśli chodzi o trąbienie w nocy na psa, to... bądz poważny. Statystycznemu mieszkańcowi Łomży bardziej przeszkadzają kretyni na motorach jeżdżący z przerobionymi tłumikami, niż jakiś pociąg (nawet szybki).

Co do tego rozwoju Łomży,to przez ostatnie 20 lat zabudowa miejska Łomży przesunęła się raptem o ok. 800 m i to w miejsce, w którym rozwija się najszybciej, czyli południowa częśc miasta. Biorąc pod uwagę demografię, to i za 40 lat Sierzputy będą w szczerym polu.

A tak na koniec, to może zamiast tracić czas na spory, może poczekajmy na jakiekolwiek konkrety w sprawie tej szybkiej kolei, bo na razie to jest tylko kreska na mapie.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Myślenie małorolnego chłopa.
Na Mazurach dobry niemiecki gospodarz budował swoje gospodarstwo w środku swojego pola. Miał blisko do upraw, miał miejsce do rozbudowy.
Polski małorolny chłop siedział we wsi jeden na drugim. Obory nie powiększy, podwórko małe nie ma gdzie maszyn trzymać.
Bogaty kupuje raz, biedny trzy razy.
20 lat temu wywalili kupę kasy w remont drogi do Grajewa, dziś rozbierają.
Tak będzie z waszymi torami.
A ten remont do Śniadowa niech se śledzie w du... wsadzą. Taki sam myk jak z drogą do Grajewa, wybudowali i dali ograniczenie do 10t. A potem mieli podkładkę, że tą drogą nikt nie jeździ i Viabaltica ma być przez Białystok, bo tam jest duże natężenie ruchu.
I tu wyremontują, puszczą szynobus z przesiadką w Ostrołęce. I do Warszawy będzie się jechało jak za komuny 6-8 godzin. Nikt nie będzie jeździł, bo autobusem szybciej i zamkną.
0-22 co ty pleciesz, Konarzyce połączone z Łomżą, Kupiski też, Stara Łomża w trakcie. W mieście spada liczba mieszkańców, ale w gminie rośnie. Planowanie przestrzenne robi się na 20-30 lat do przodu, a nie na wczoraj.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Bzdury piszesz antyklakier.

Jestes szpieg od Klysa chyba i siejesz w Lomzy popeline

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?


Autor: kibic0 (---.centertel.pl)

dzięki za odpowiedź, merytoryczna i na poziomie małorolnego chłopa
a z Kłysem w życiu nie rozmawiałem, ale mają rację
normalny wstyd, że większa wiocha w Łomży niż na wsi

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Dobra przekonales mnie 022 bloki wytrzymaja i tu nie ma to sie zastanawiac dluzej. Tylko jest jedna sprawa jestes czystym teoretykiem swoj punkt widzenia opierasz na tym co przeczytasz ja swoje doswiadczenia opieram na praktyce. Tines na serio super sprawa ale mimo wszystko bylo czuc drgania to nie tak ze o tym przeczytalem w necie ja przy tym bylem wiec mowie jak jest. Problem buforu korytarza na tory mamy zalatwiony wytrzymalosc blokow rowniez. Co do halasu sprawa sprzeczna bo zawsze cos co jedzie halas bedzie dawalo tabor kolejowy jest wymieniany w mozolnym tempie wiec nikt mi nie powie ze wejdzie dyrektywa UE i wszystko na pstrykniecie bedzie nowe...
Wszystkie swoje informacje przekazujesz mi z broszur i zapowiedzi pod tytulem kiedys bedzie... zarzucajac mi ze nie daje Ci linkow do informacji ktore podaje. Ciezko dac Ci cokolwiek o tym ze odwierty byly robione w 2001 roku wiem to z dokumentacji budowlanej. Mozliwe ze wtedy jeszcze nie bylo nacisku i bylo to robione w mozolnym tempie ale konkretne prace zaczely sie w 2008 przy ktorych bralem udzial wiec no nie wiem mam zdjecia podeslac z datami? Nie zmienia to faktu ze od 2008 do 2012 mamy 4 lata i jak powtarzam 2,5 km torow i juz nie mozolnej pracy ale powaznego podejscia do tematu. I co teraz? mam specyfikacje Ci wyslac? Szczerze sama budowa dosc priorytetowa pelno innowacyjnych rozwiazan i uwierz mi nie dalo rady tego zrobic szybciej. Czy widzisz pewna zaleznosc? 1600 km do 2032? Widze ze umiesz myslec logicznie wiec policz z proporcji ile rocznie trzeba by bylo robic wiedzac ze obecnie sie nic nie dzieje w tym kierunku same dokladne projektowanie takiej trasy to 2-3 lata przy zalozeniu ze ktos rzetelnie podchodzi do sprawy. Czyli juz wychodzi 9 lat na wybudowanie aby sie zmiescic w czasie. Serio dalej upierasz sie przy swoich ramach czasowych? Ponadto budowa kazdego wiaduktu to zwezenia lub zamykanie drog. Jak to sobie wyobrazasz? Chcac wybudowac wszystko naraz trzeba by bylo zmniejszyc przepustowosc kazdego z przejazdow przez tory. Chcac zachowac ciaglosc komunikacyjna trzeba by bylo robic to etapami co wydluza czas prac budowlanych. To jest ogromna zmiana organizacji ruchu na skale calego miasta.
konczac wywod tu Twoj cytat : i ... po co pisać bzdury, wypowiadać się, jak ktoś nie zada sobie nawet odrobiny trudu, by zapoznać się z tematem CPK ?
Zanim zaczniesz się głupio mądrzyć , poczytaj na temat projektu pod nazwą CPK ,
oraz o unijnym programie \\\"Łącząc Europę\\\" i o CEF Transport – unijnym programie wspierającym rozwój sieci transportowej na kontynencie,
a dowiesz się o źródłach finansowani tej inwestycji.
Temat jest mi znany z racji wykonywanego zawodu i miejsca pracy wiec ja Ci przekazuje informacje nie z czytelni ale z racji klauzuli nie moge pisac wiecej. Znowu chyba by trzba byla zakonczyc tak jak zaczalem wiecej praktyki mniej teorii napisac mozna wszystko ale dopiero na poziomie wykonastwa wychodza kwiatki i pojawiaja sie problemy.
ps. internet jest przekazem informacji a nie baza na ktorej mozna stawiac fundamenty do tak wielkiej inwestycji

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Łomża w końcu będzie miała jakąś atrakcję turystyczną

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Nie jestem zwolennikiem tego pomyslu ale nie popadajmy w skrajnosci sprawdzilem ze bufor jest calkiem spory szkoda ze jest to rownina bez naturalnego leja ciezko jest zachowac lad przestrzenny i zniwelowac halas. Chyba ze ktos lubi patrzec na piekne ekrany akustyczne...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

A tu przejazd przez rynek w Łomży.

https://youtu.be/Dsi_ItK-j30Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

re:@antyklakier
chłopie bądź poważny, chcesz merytorycznej dyskusji, czy jaja sobie robisz np. wklejając te zdjęcia z trzeciego świata ?

__________________

re:@ artaras
jak widzisz bufor jest, tj. bloki byłyby w odległości ok. 30m . od torowiska,
można postawić ekrany akustyczne i zasłonić to zielenią np. pnącza , jak to często się widzi przy autostradach i drogach szybkiego ruchu lub i posadzić szpaler szybko rosnących drzew .

Fakt, z robotami drogowymi czy i kolejowymi nie miałem nic wspólnego , ale już z budownictwem ogólnie pojętym - tak.

Co do tajemnicy , jaka cię niby wiążę w przekazaniu informacji Ci dostępnych , na temat projektu pod nazwą CPK , programie \"Łącząc Europę\" i o CEF Transport, to Ty nie przesadzasz przypadkiem i nie fantazjujesz :))
cyt.\" Temat jest mi znany z racji wykonywanego zawodu i miejsca pracy wiec ja Ci przekazuje informacje nie z czytelni ale z racji klauzuli nie moge pisac wiecej\"
- my tu piszemy o unijnym finansowaniu i rządowym projekcie a nie o niuansach , tajemnicach wykonawców etc. piszemy o informacjach publicznych.
No , może ty jako negocjator ze strony rządowej z Unią, masz jakieś tajne info, czyli dostęp do tajemnicy państwowej :)))

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Gdyby posadzili drzewa, to nawet byłoby tam dużo przyjemniej, niż w tej chwili ;)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

SORRY, MUSZĘ SIĘ PRZYZNAĆ , ŻE POPEŁNIŁEM LAPSUS, MAŁY ALE ISTOTNY ,
otóż,
jak ZAKŁADA RZĄDOWY PROJEKT CPK - jest to rozłożone na trzy etapy. Etap „zero” to budowa lotniska, linii Warszawa - Baranowo – Łódź, oraz poszerzenia autostrady A2 co zostało niedawno zlecone. Ten etap prac miałby zostać zrealizowany w wariancie optymistycznym do 2027-30 roku.
Etap kolejny zakłada budowę 870 km tzw. „spinaczy” kolejowych, a etap drugi kolejnych 570 km linii kolejowych z połączeniami wychodzącymi poza granice Polski.
Przez Łomżę miałaby prowadzić szprycha kolejowa, która składa się z kilku elementów. Pierwszy odcinek od Warszawy do Tłuszcza jest części Rail Baltica i został już zmodernizowany. Dalej przewidziana jest modernizacja odcinka od Tłuszcza do Ostrołęki. Ta linia, ma być linia dwutorową przystosowana do prędkości 160km/h. Jej modernizację w przyszłej perspektywie finansowej (do 2027 roku) miałaby wykonać kolejowa spółka PKP PLK.
Spółka CPK miałaby odpowiadać, za budowę zupełnie nowej linii osi Ostrołęka, Łomża, Pisz, Giżycko.
\"Odcinek nowy od Ostrołęki, według wstępnych harmonogramów to jest perspektywa do 2032 roku. Cały program 1600 km linii kolejowych rozkładamy do 2040 roku.\" - Piotr Małepszak, pełniący obowiązki prezesa spółki CPK.
\"Jeśli będziemy mogli pozyskać dodatkowe środki, to oczywiście zawsze jest możliwość przyspieszenia takich inwestycji\" - dodawał.

Według wstępnych planów pociąg przez stację Łomża miałby jeździć w 2027 roku. ( tak np. mówił wiceminister infrastruktury Mikołaj Wilde, w czasie jesiennych wyborów samorządowych 2018r a w 2019r. przedstawiała to tak CPK spółka ).
Później przedstawiciele CPK podawali, że linia mogłaby zostać wybudowana do 2032 roku, ale ostatnie dokumenty wskazują datę 2030.

Czyli sprostujmy : PIERWSZY POCIĄG NA STACJI ŁOMŻA MIAŁBY SIĘ POJAWIĆ W 2030 r.

... w co też osobiście wątpię i zakładam poślizg 3 - max. 4 lata,
a to realnie daje datę ok. 2033-2034r. ?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

0-22
ok, pewnie nie powstanie nigdy, ale papiery zrobią i będą czekać na kasę
jak zacznie się wymyślać przebudowę miasta tunele i wiadukty to nigdy nie będzie na to kasy
miasto i powiat powinno być zgodne i w razie zapytania z CPK zgodnie odpowiedzieć
Tak chcemy i mamy lokalizację. Inaczej zrzucą winę na miejscowych, że nie mogą się dogadać.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Zezowaty, pomimo że nie jestem twoją sympatyczką w przypadku kolei poza miastem zgadzam się z tobą w całości, jak będę musiała dojechać pod Nowogród i dowiedzieć się że pociąg będzie opóźniony o 30 min. i nie zdążę na przesiadkę do Krakowa to wolę jechać autobusem. Radni niech nie uszczęśliwiają mieszkańców na siłe, a ci co twierdzą że po za miastem jest dobrze, widocznie nigdy nie jechali pociągiem z przesiadką, więc życzę im w najbliższej przyszłości spóźnić się na pociąg i czekać na następny np. 4h.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

@ antyklakier
zauważ , że to inwestor , czyli strona rządowa sama zaproponowała poprowadzenie torów do centrum miasta , tym samym lokując tam dworzec kolejowy.
Uważasz, że eksperci spółki CPK, nie byli nigdy w Łomży i nie wiedzą co czynią ? a wstępne kalkulacje , jakie poczynili licząc całą inwestycję na . ok. 35 miliardów złotych, to sobie z palca wyssali ? Nawet i licząc jakieś niedoszacowanie i na poziomie 1/3 całości , to ktoś policzył a uwzględnił warunki lokalne ; tunele i wiadukty.
Tak czy siak, Unia ma na takie cele fundusze strukturalne do wykorzystania ,
i w zależności od wartości inwestycji - dadzą Polsce te 2/3 czyli ok. 60-70 %.
Co to jest dla budżetu państwa za kwota np. 14 mld wkładu własnego + 21 mld z dofinansowania z UE ( jak to jest ujęte w planach ),
do np. gdyby jednak koszty podskoczyły o 1/3 czyli do wartości 47 mld. - wtedy to ok. 14+4= 18 mld wkładu własnego oraz 21+8= 28 mld da Unia.

ps:
za zakup 32 samolotów F-35A, zapłacimy ponad 17,5 mld złotych.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

sorry, błąd wyliczeniowy, nie tą cyfrę wcisnąłem :) : w przypadku 47 mld - to będzie ok. 29 mld Unii .

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

0-22 -Uważasz, że eksperci spółki CPK, nie byli nigdy w Łomży i nie wiedzą co czynią ?

Tak uważam, na razie siedzą i kreślą wizję. Potem będzie tak jak z Viabalticą czy obwodnicą Łomży. 4 warianty, analizy środowiskowe, ekonomiczne... Inaczej UE kasy nie da.
A z tego co widać, to pas przeznaczony na przedłużenie kolei idzie na obszary Natura 2000. Każdy zielony to oprotestuje i pokaże, że da się ominąć.
I daremne nasze dyskusje.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

... no i przesunięcie trasy o ok. 7km. od centrum miasta do Sierzput Młodych rozwiążę problem z Naturą 2000 :))))

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

trzeba mapę znaleźć dokąd te obszary sięgają, nie wiem
ale z Ciepłej do Sierzput mają tyle samo co do dworca PKS :)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

... no to może kosztem 60 000 mieszkańców miasta zrobić jednak tą trasę w Sierzputach , to te kilkaset osób z Ciepłej będzie miało wygodniej :)))

oj, @ antyklakier , ty już sam siebie przechodzisz w wymyślaniu głupkowatych pomysłów i dawania takowych propozycji .

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

@0-22
przykro mi, że tylko takie wnioski wyciągasz
przykład Ciepłej miał pokazać, że większości mieszkańców Łomży jest obojętne gdzie będzie dworzec, bo i tak muszą tam dojechać, a kwestią drugorzędną będzie czy to 3,5 km czy 6 km.
Moim zdaniem warto parę razy w roku pojechać kilka kilometrów dalej, niż codziennie żyć w smrodzie, hałasie i czekać na rogatkach, aż pociąg przejedzie.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Jakbyście się nie sprzeczali i czy cokolwiek z tego projektu nie wyniknie, to jeżeli kolej będzie za miastem, to będzie to porażka i ogromna kasa wyrzucona w błoto. Jasne, że w miejscu pod rezerwę kolejową można zrobić park i skwerki im. Zenona M. lub posadzić tegoż Zenona obok Hanki Bielickiej czy jeszcze jakieś wspaniałe murale z Zenonem wymalować, to niestety to zapyziałe miasto nigdy się nie wydźwignie.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

do 022 odnoszac sie do Twojej wypowiedzi: Co do tajemnicy , jaka cię niby wiążę w przekazaniu informacji Ci dostępnych , na temat projektu pod nazwą CPK , programie \\\"Łącząc Europę\\\" i o CEF Transport, to Ty nie przesadzasz przypadkiem i nie fantazjujesz :))
cyt.\\\" Temat jest mi znany z racji wykonywanego zawodu i miejsca pracy wiec ja Ci przekazuje informacje nie z czytelni ale z racji klauzuli nie moge pisac wiecej\\\"
- my tu piszemy o unijnym finansowaniu i rządowym projekcie a nie o niuansach , tajemnicach wykonawców etc. piszemy o informacjach publicznych.
No , może ty jako negocjator ze strony rządowej z Unią, masz jakieś tajne info, czyli dostęp do tajemnicy państwowej :)))

oj daleko mi do fantazjowania na takie tematy nie mam 15 lat zeby miec potrzebe zaimponowania na forum. Piszemy tutaj duzo o CPK (glowna skladowa tej inwestycji to lotnisko) a to nie jest unijne finansowanie tylko port przesiadkowy nad ktorym zwierzchnikiem bedzie jednostka obecnie zarzadzajaca okeciem. Co za tym idzie sam port bedzie (albo i nie bedzie) w baranowie ( bo wciaz nie ma za duzo konkretow) ale PPL zostanie ten sam, tak samo jak zarzad. Nie pomoge w negocjacjach jak rowniez nic nie pomoge ze strony rzadu. Co wiecej nie mam dostepu do tajemnic panstwowych... mam nadzieje ze Twoja ciekawosc zostala zapokojona. Powiem szczerze ze wiecej o baranowie mowi sie w mediach na ulicach czy wlasnie na forach niz w samym PPL.
Widze ze temat budowy sie wydluzyl juz zaczyna miec to wiekszy sens ale mimo wszystko mysle ze bufor jaki dales poslizgu 3-4 jest wciaz abstrakcja. Stad tez moje stanowisko ze sa to plany pisane patykiem po wodzie. Lotnisko do 2027? wykup gruntow sie nie zaczal. Konkretnego planu nie ma. Projektu tym bardziej. Jest jakies snucie wizji ktore rzad przekazuje mediom a to potem lawinowo trafia do ludzi. Rownie dobrze moga mowic ze w 2060 Polska zacznie zaludniac marsa. I znowu ta sama spiewka ktos zrobi plany zarobi miliony a plan rozmyje sie jak mydlana banka. Nie chcial bym zeby tak samo bylo z torami rozpisywanie inwertycji na 20-30 lat w przod nie ma najwiekszego sensu to tylko marzenia nie majace zadnego podparcia w faktach. A teraz kolejny fakt na dzialajacym lotnisku okecie sa dwa pasy startowe ostatni duzy remont (podkreslam remont) dluzszego pasa twal prawie 3 lata. A tu budowa calego lotniska w 7 lat bedac obecnie w lesie?? Jak widzisz etapy budowy koleji uzaleznione sa od etapu pierwszego sam etap numer 1 jest juz w tej chwili nierealny na rok 2027. Przy dobrym spieciu i rzetelnej pracy mysle ze 2035 to maks to kiedy maja byc u nas te tory? 2045?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Moze lepszym rozwiazaniem dla Łomży bylo by zajecie sie mniejsza inwestycja a wedlug mnie niezwykle interesujaca a mianowicie odkryty basen z pelna infrastruktura. Sprawdzcie sobie takie obiekty jakie powstaly w Ostrowcu świetokrzyskim albo Oławie. Koszt ok 25 mln miejsce na to jest zarowno przy bulwarach jak i przy nowym moscie. Bezpieczniejsze niz rzeka, zapewne tez bardziej czyste. Mosir by sie mogl wykazac a ludzie w Łomży zamiast jechac nad zalew do stawisk czy nowych gut mieli by atrakcje na miejscu. Koszt wrecz zaden w stosunku do planow torowych. Czas inwestycji mysle ze zmiescil by sie w 24 miesiacach. Ryzyko upadku planu w trakcie wrecz zerowy.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

@ artaras
Odbiegasz od głównego wątku, no ale dobrze, chwilę możemy popisać.
Osobiście uważam, że wszystko co się zmieści w mieście a będzie służyło mieszkańcom , zawsze się przyda. Od przybytku głowa nie boli.

Basen też by się przydał, tylko KTO i ZA CO taką inwestycję by miał sfinansować ? Zadłużone na ok. 150 milionów zł. miasto? podczas gdy i perspektywa spłaty dotychczasowych długów, już sięga 2034 r. i z roku na rok tylko się ten okres ciągle wydłuża.
(Zadłużenie Łomży na koniec 2020 roku , ma przekroczyć 156 milionów złotych.
Władze miasta już teraz planują zaciągnięcie kolejnego kredytu w wysokości 20 milionów w 2021 roku.)
Miasto tonie w długach a ty chcesz pływać na kredyt ?

Damy radę wysupłać z budżetu Łomży ok. 25 mln ? No bo w mijającym okresie budżetowym UE, nie były przewidziane na budowę tego rodzaju obiektów żadne fundusze unijne. Nie wiadomo czy w nowej perspektywie unijnej znajdzie się na to kasa. Osobiście w to wątpię, mając na uwadze zmniejszający się budżet UE. Ewentualnie moglibyśmy liczyć na jakieś małe dofinansowanie z Ministerstwa Sportu.

... nie kumam tylko twojego ... \"Koszt wrecz zaden w stosunku do planow torowych.\" Co ma jedno do drugiego, skoro za basen w 90% miałoby zapłacić samo miasto ( przy założeniu, że z 2,5 mln nam kapnie z MS - a piszę tak mało , bo w ubiegłym roku MS przeznaczyło na takie wsparcie ok. 40 mln ale na całą Polskę i chętnych było wielu , niektórzy się nie załapali )
- a koszta związane z inwestycją spółki CPK nas nie dotyczą, za wszystko mają zapłacić . Miasto ma NIC do tego nie dołożyć, a tylko na tym skorzystać.

ps:
w sprawie info o CPK i o unijnych programach pomocowych, mnie rozczarowałeś :) bo po twoim wpisie ...\" z racji klauzuli nie moge pisac wiecej\" -
który sugerował, że wiesz ale nie powiesz , to myślałem , że wiesz dużo więcej w tym temacie niż ja , no cóż zawiodłem się , wiesz tyle samo albo i mniej :))))

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Z tym basenem napisalem zeby ukazac jakie powinno sie planowac inwestycje. Zdaje sobie sprawe ze pomysl jest rzucony na gleboka wode i nie jest kompletnie dopracowany ale ma jakis sens. Inne miasta nie sa zadluzone? Jakos im sie udalo i ludzie zamiast snuc plany co bedzie w 2040 roku ida sobie na basen i sie relaksuja. Wydaje mi sie ze w ogole nie czujesz tematu budowy pracujesz zapewne w panstwowce przy budzetach bo sporo na ten temat wiesz. Ja osobiscie nie znam sie na dofinansowaniu z UE nie sledze na co i kiedy UE przeznaczy kase. Co do CPK moze i rozczarowalem ale jakos mnie to nie rusza...nie bede oceniac ile wiesz na ten temat. Problem jest jeden ja znam temat ze strony wykonawczej Ty z doniesien z radia badz od politykow. Jakie z tego morał? Widze w tv jak premier mowi hucznie o nowym lotnisku jak planuje jak opowiada o rychlym wykupie. Ide do pracy pytam ludzi o co tu chodzi a oni mowia mi ze spokojem przeciez musi tak mowic... pytam wiecej czy sa jakies podwaliny do tego ze zacznie sie wykup kazdy robi glupia mine czas biegnie a w temacie sie nic nie dzieje. Dajesz mi link :
Wykupy gruntów pod CPK już w 2020 r.
http://wpr24.pl/wykupy-gruntow-pod-cpk-juz-w-2020-r/
Zgodnie z pierwotnymi zapowiedziami z CPK pierwszy samolot ma wystartować pod koniec 2027 r.
czytam i nie widze zadnych konkretow a dla Ciebie to jest fakt powierdzajacy ze cos sie w temacie dzieje. Portal WPR24 nawet nie napisal na jakiej podstawie artykul sie ukazal skad maja informacje. Rozmawiali z kims? Jakies plany widzieli?
Powiem jedno obecnie nie dzieje sie nic a nic w wykupie gruntow. Wszscy czekaja na ustawe ktora nie wiadomo kiedy bedzie co wiecej nie wiadomo czy bedzie bo juz w sejmie kazdy ma inne sprawy w glowie a o baranowie juz lekko zapomnieli obecnie na tapecie jest onkologia i zapewne kilka miesiecy bedzie o kasie dla NFZ. Idzmy dalej skoro sie nic nie dzieje w temacie wykupu trzeba pamietac ze czas sie wydluza wiec nie wiem jak to mozliwe ze dni sobie leca a czas zakonczenia budowy pozostaje ten sam. Juz nie pamietam kiedy byly zapowiedzi o baranowie ale przyjmijmy ze ok 2 lat przez ten okres nic sie nie zmienilo a termin zakonczenia jest wciaz 2027. Oto kilka faktow drogi kolego remont pasa okecie 3 lata (budowa nowego pasa to jakies 4 lata), budowa nowego terminala trwala cos kolo 10 lat ( w trakcie byla zmiana wykonawcy) a Ty mi z uporem maniaka piszesz ze juz nie calosc ale pierwszy etap zakonczy sie w 2027 (plus poslizg 3 lata wiec 2030) 10 lat? lotnisko od podstaw plus cala infrastruktura plus kolej plus hotele plus zaplecze. Wyjdz zza biurka pojedz na powazna budowe i przedstaw swoja wizje wysmieja Cie z miejsca. W tym momencie gdybamy o torach (3 etap CPK) ktore moga pojawic sie w Łomży w okolicach roku 2045-2050 czyli za 30 lat... wybacz to przerasta moje wyobrazenia ze cos moze (podkreslam slowo moze) zostanie wybudowanie za 30 lat a my juz teraz na to placimy robiac konsultacje robiac wizualizacje spojrz tylko jakie to marnotrastwo pieniedzy. Rzad umie kierowac ludem mowia i robia projkety duze ktore mozna w kazdy sposob elastycznie zmieniac. Zalozmy ze z CPK do 2030 roku powstanie poszerzenie A2 i linia kolejowa łódź-wawa i juz nie mozemy powiedziec ze rzad nie spelnil obietnic bo przeciez cos zrobil. Im to na reke zeby nie dzielic tego na mniejsze inwestycje a tak wlasnie powinno sie zrobic koniec koncow do 2050 wybuduja lotnisko polaczenie z wawa lodzia poznaniem czy krakowem a lomza tak jak byla zostanie bez koleji wladza 5 razy do tego czasu sie zmieni a tylko jedno zostanie bez zmian.... reka reke umyla i kto mial dostac pieniadze ze wizualizacje planowanie i konsultacje to dostal. Porownujac to do domowego budzetu bym spytal tak czy zrobiles juz rezerwacje na wakacje na rok 2028? oczywiscie wplacajac juz zadatek ktory nie zostanie Ci zwrocony w razie rezygnacji.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

@ artaras
nie bądź fatalistą i nie dodawaj , bo już wg Ciebie widzisz kolej w Łomży ok. 2045-2050r.
to może, żeby zohydzić ten projekt wal od razu z grubej rury , że kolej będzie w 2080 r :)))
Wal od razu, że rząd PiSu kłamie, że zakończą budowę autostrad i nic później nie będą robić
a pieniądze z UE przepiją i przejedzą .

W nowej perspektywie unijnej na lata 2021-2027 do Polski mają trafić ok. 64 mld euro ile to będzie w złotówkach ?
... a i jeszcze Polska nie wydała i rozliczyła kasy z obecnej perspektywy 2014-2020, dużo jeszcze zostało i mamy czas na jej wykorzystanie do 2023r.
Wartość inwestycji, jakie do końca roku 2019 zostały dofinansowane z unijnej perspektywy 2014-2020, to prawie 450 miliardów złotych. Polska zainwestowała dopiero ok. 80% dostępnych funduszy z UE
- mamy jeszcze do wydania ok. 20% przyznanej sumy tj. ok. 110 miliardów złotych.
Samorządy unijne środki inwestowały m.in. w drogi, wodociągi i kanalizację. Administracja publiczna przeznaczała unijne fundusze przede wszystkim na inwestycje kolejowe i drogowe.
( to są dane publikowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej) .

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

vice versa... gratuluje optymizmu i wierze ze pierwszy pociag pojedzie 2030 (chociaz jest to dla mnie nie zrozumiale bo piszesz ze pierwszy etap ma sie skonczyc do 2027 dajesz im bufor kilku lat poslizgu potem widze ze kolej w Łomży jest przewidziana w kolejnych etapach czyli pociag pojedzie w 2030) Miej honor i jesli sie tak nie stanie spojrz w lustro i powiedz jestem naiwnym glupcem ktory wierzy we wszystko co mi powiedza. Nawet jak bedziesz mial miliardy z UE to czasu nie kupisz to tak nie dziala jak w grze ze zbudujesz inwestycje w mgnieniu oka bo dysponujesz funduszami. Oczywiscie jesli Twoje plany sie sprawdza czyli Baranow w 2030 bedzie hulal a przez Łomżę beda pedzily pociagi do wawy uznam swoja porazke,
Mam wrecz stuprocentowa pewnosc ze Twoje wypowiedzi nie sa typowym spolecznym dzialaniem a masz w tym spory interes zeby przeforsowac projektowanie koleji dla Łomży(co wiecej mam tez pewnosc ze wiesz o tym ze moze to wszystko nie powstac ale liczy sie sama inicjatywa) Moze masz dzialki ktore sa niezbedne dla inwestycji moze zarabiasz na planowaniu tej inwestycji moze jakos dzialasz przy funduszach UE. Cos w tym musi byc bo logiczne i w pelni potwierdzone faktami informacje odrzucasz zarzucajac mi ze czepiam sie terminow. Pisze Ci czas leci a termin zakonczenia wciaz ten sam. Rozpisuje Ci jak dziecku ile co trwa to odrzucasz mi jakies z kosmosu 2080. Szczerze przy naszej polityce nie wierze ze CPK powstanie w takim stanie jaki jest planowany obecnie moze jakies centralne lotnisko i siec koleji do glownych miast nic wiecej. Stadion narodowy mial byc na 80 tys jest 55 tys obwodnica Łomży miala byc juz ku koncowi jeszcze nie zaczeli metro w wawie mialo byc juz dawno ukonczone mamy smieszne poltorej nitki ale masz racje jak powiedzieli ze w Łomży bedzie kolej do 2030 roku to na pewno tak sie stanie bo Łomża to pepek swiata a internet wyrocznia ktorej trzeba sie trzymac.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

@artaras
męczy już mnie ta dyskusja z Tobą , ja operują danymi np. przedstawianymi przez rząd czy UE , a ty dalej swoje . Klepiesz tylko w kółko, że nie da się nic zrobić.
Przestań wciąż powtarzać swoją mantrę , że mało czasu itp... i ile to czasu zajmowały inwestycje w minionych latach . Teraz świat idzie na przód, jak jest kasa, to i szpital na 1000 pacjentów w Chinach postawili w kilka dni,
a ty ciągle wracasz do tego co było.

13-14 lat to mało czasu na poprowadzenie tych nowych szprych ?

I nie przeinaczaj faktów, pisałem , że wg mnie pociąg w Łomży pojawi się ok. 2023-2024r. chociaż spółka CPK szacuje , to na 2030r.
... i czytaj dobrze : to CPK planuje skończenie pierwszego etapu , etapu \"zero\" na 2027r. ( w co wątpię i daję im poślizg do ok. 2030 ) - co tu jest dla Ciebie niezrozumiałe ?,
a czytałeś CO obejmuje pierwszy etap, a raczej etap \"zero\" ?
- Etap „zero” to budowa lotniska, linii Warszawa - Baranowo – Łódź, oraz poszerzenia autostrady A2 co zostało niedawno zlecone. Ten etap prac miałby zostać zrealizowany w wariancie optymistycznym do 2027-30 roku.
- Etap kolejny zakłada budowę 870 km tzw. „spinaczy” kolejowych, a etap drugi kolejnych 570 km linii kolejowych z połączeniami wychodzącymi poza granice Polski.
i... przedstawiciele CPK podawali, że linia mogłaby zostać wybudowana do 2032 roku, ale ostatnie dokumenty wskazują datę 2030.
Czyli sprostujmy : PIERWSZY POCIĄG NA STACJI ŁOMŻA MIAŁBY SIĘ POJAWIĆ W 2030 r.

... w co też osobiście wątpię i zakładam poślizg 3 - max. 4 lata,
a to realnie daje datę ok. 2033-2034r. ?ps:
i albo dawaj jakieś merytoryczne rozważania , podparte danymi
albo kończ waść, wstydu sobie oszczędź,
... to ty chyba pisałeś w innym temacie obok , że jak do 2050 roku kolej pojawi się w Łomży, to dasz sobie obie ręce obciąć ? Tak ?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Od 2004 r. do czerwca 2019 r. w Polsce oddano do użytku 1155 km autostrad, 1990 km dróg ekspresowych i 1554 km dróg krajowych.
... czyli przez 15 lat tyle zrobiono.

I pytanie:
ok. 3 150 km. - plany, wykup gruntów oraz budowa przez miasteczka, wsie, obszary zabudowane ( nawet i obwodnice ) oraz pola i lasy , jak i do tego szerokich autostrad i dróg ekspresowych: dwujezdniowych każda min. dwupasmowa z setkami wiaduktów, estakad , tuneli , przepustów, ślimaków, zjazdów/wjazdów bezkolizyjnych itp... dało się to zrobić w 15cie lat , a 1600 km. torów z wiaduktami, estakadami lub przejazdami szlabanowymi np. za miastem , nie da się tego zrobić w podobnym czasie ?
... plus 1554 km dróg krajowych.


Co jest trudniej zrobić , co bardziej pracochłonne i czasochłonne , na co potrzeba więcej materiałów itp... itd... ?
Położenie szlaku kolejowego, przeważnie dwutorowego to w stosunku do autostrady szybka sprawa, no dużo więcej pracy w miastach, ale ile takowych będzie w skali kraju ?
Np. na linii Ostrołęka - Giżycko, która nas interesuje , w ilu miastach będą prowadzone prace w centrum ? W Łomży i... nie znam planów, ale w Kolnie to raczej do centrum z nową linią nie wjadą , w Piszu ? w Orzyszu - nie ? w Giżycku - nie ?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

smiech mnie ogarnia z Twoim podejsciem sam sobie przeczysz... piszesz tak:
Etap zero do 2027-2030
kolejny juz jest bez daty
w ktorym etapie jest ujeta kolej przez Łomżę? rozumiem ze nie w etapie zero ktory ma sie zakonczyc do 2030. Jezeli cos jest kolejne to rozumiem to jako zakonczenie etapu zero i zaczynanie etapu kolejnego. Koncza etap zero w roku 2030 no i co dalej? Wszedzie w Twoich wypowiedziac zauwazam slowa: planuje, mialby, moglaby zostac. To nie sa slowa dajace nadzieje bo przyjdzie rok 2030 i ktos mi powie no przeciez nikt nie pisal ze wybuduja tylko mogli wybudowac ale sie nie udalo planowali ale plany sie zmienily.

no wlasnie chiny wybudowaly szpital na 1000 lozek w kilka dni akurat dzis w radiu zet byl profesof od onkologii i tez o tym wspominal gdy pani redaktor sie spytala ile by to zajelo w polsce to ona sam zasmial sie i powiedzil ze kilka lat.(szpital onkologiczny budowany byl od lat 90 i wszystko trwalo cos kolo 20 lat- to byly jego slowa) To jest wlasnie ta roznica ze nie mieszkamy w chinach czy katarze to jest Polska i nie zmienisz mentalnosci budowlanej w 5 lat. Jako ciekawosta jak zapadla sie droga w Japonii remont trwal 7-8 dni. W Polsce jak kuszawka pekla na trasie metra prace byly wstrzymane przez prawie 2 miesiace.

Moje merytoryczne rozwazanie jest jasne jestes czlowiekiem zza biurka ktory ma projekty w glowie i rzadowe programy nie masz ZADNEGO pojecia o duzych inwestycjach od strony technicznej. Forsujesz temat bo masz w tym interes. Nie interesuje Cie zupelnie jak to wplynie na zycie szarego obywatela Łomży wazne jest osiagniecie Twojego ukrytego celu tej inwestycji.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

0-22
Np. na linii Ostrołęka - Giżycko, która nas interesuje , w ilu miastach będą prowadzone prace w centrum ? W Łomży i... nie znam planów, ale w Kolnie to raczej do centrum z nową linią nie wjadą , w Piszu ? w Orzyszu - nie ? w Giżycku - nie ?

Ty w ogóle nie masz pojęcia o czym piszesz, skończ się kompromitować, na mapy chociaż popatrz jak biegnie istniejąca linia

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

@artaras
... nie męcz mnie, tylko czytaj uważnie,
piszesz : \" Jezeli cos jest kolejne to rozumiem to jako zakonczenie etapu zero i zaczynanie etapu kolejnego. \"

... a nie myślałeś o tym, że w tym przypadku prace będą prowadzone równolegle , na odcinku etapu \"zero\" jak i w innych miejscach ?
Jak ty to sobie wyobrażasz , całe moce przerobowe, wszystkich wykonawców ściągną w jedno miejsce tj. ... \"budowa lotniska, linii Warszawa - Baranowo – Łódź, oraz poszerzenia autostrady A2\" a w tym czasie na innych odcinkach nic się nie będzie robiło ?

haha wg Twojego rozumowania, to i każdą \"szprychę \" będą robić po kolei , jedna po drugiej, jedną skończą, to dopiero zaczną drugą :))))


... i skończ już te swoje brednie,
bo dalej nie zamierzam się kopać z koniem.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

smieszysz mnie czlowieku na co chcesz to odpowiadasz reszte zostawiajac bez slowa. Masz w tym interes i tyle w temacie. Rozkop cala Polske wzdluz i wszerz ciekawe kto ma tam pracowac jak obecnie przy niewielkim natezeniu prac budowlanych brakuje ludzi... sam w zebach bedziesz nosil te szyny i podklady. Juz nawet ciezko o pomoc reprezentantow Ukrainy czy Białorusi. Miasta zamykaj i rob tory przez srodek a ludziom mow ze w 2030 beda mieli pociagi.

NIE MASZ ZADNEGO POJECIA O INWESTYCJACH
NIE MASZ ZADNEGO POJECIA O BUDOWLANCE
NIE MASZ ZADNEGO POJECIA O CZASOWEJ ORGANIZACJI RUCHU
NIE MASZ ZADNEGO POJECIA O UTRZYMANIU ŁADU MIGRACYJNEGO PRZY PROWADZENIU ROBOT

moze i jestem koniem w tej rozmowie co wiecej koniem ktory kopie sie z przyglupim oslem.

bez odbioru

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

W dekiel ci już wali ?


Autor: antyklakier (---.centertel.pl)
Data: 19-02-20 13:33

0-22
\"Np. na linii Ostrołęka - Giżycko, która nas interesuje , w ilu miastach będą prowadzone prace w centrum ? W Łomży i... nie znam planów, ale w Kolnie to raczej do centrum z nową linią nie wjadą , w Piszu ? w Orzyszu - nie ? w Giżycku - nie ?\"

Ty w ogóle nie masz pojęcia o czym piszesz, skończ się kompromitować, na mapy chociaż popatrz jak biegnie istniejąca linia

_______________________
... w Kolnie , pusto,
... w Piszu , stacja na obrzeżach miasta , po za centrum
... w Orzyszu już istniejąca stacja na granicy miasta, po za centrum
... Giżycko, linia kolejowa prowadzi do stacji w centrum ale przebiega przy jeziorze Niegocin i nie wchodzi w centrum miasta

O JAKIE MAPY I BIEGNĄCE ISTNIEJĄCE LINIE CI CHODZI ?
o linię wschód-zachód w Piszu ? toż nowa trasa ma iść z południa na północ
w Orzyszu, no tam kawałek można wykorzystać, ale i tak biegnie bokiem , nie wchodząc do centrum ,
w Giżycku , też nic starej trasy nie wykorzystasz, bo biegnie podobnie jak w Piszu w poprzek planowanej

ps :
... \"czlowieku na co chcesz to odpowiadasz reszte zostawiajac bez slowa\" :))))

fajnie opisałeś 2,5 km odwiertów, Okęcie, ba nawet i Stadion Narodowy :)))
ale na pytanie :
< przez 15 lat tyle zrobiono autostrad i ekspresówek , jak i dróg krajowych a
w podobnym czasie nie da się zrobić o połowę mniej torowisk ? >>

No i miszczu od inwestycji , planowania i budowlanki :)

autostrady też w całej Polsce budowano etapami tj. jedną skończyli a dopiero zaczynali drugą ??? :)
NIE, budowali kilka autostrad JEDNOCZEŚNIE z rozpisaniem, podziałem danej autostrady na odcinki, które budowało wielu wykonawców z podwykonawcami, równocześnie w kilkunastu miejscach kraju.
I tak samo może być z CPK.
Np. nas interesującą linię można podzielić na kilka odcinków i na różnych odcinkach równocześnie mogą pracować różni wykonawcy w tym samym czasie.
zobacz np. race przy Viabaltica

cyt ... \"Rozkop cala Polske wzdluz i wszerz ciekawe kto ma tam pracowac jak obecnie przy niewielkim natezeniu prac budowlanych brakuje ludzi... sam w zebach bedziesz nosil te szyny i podklady. Juz nawet ciezko o pomoc reprezentantow Ukrainy czy Białorusi.\"

A gdzie ty widziałeś reprezentantow Ukrainy czy Białorusi pracujących przy polskich autostradach ?

A to Polska nie była rozkopana podczas budowy autostrad i i co, jakoś klęski narodowej nie doświadczyliśmy ?

A co zrobisz z potencjałem tj. ludźmi i maszynami, które niebawem pozostaną bez zleceń , gdy zakończymy podstawowy program budowy dróg i autostrad ? Wiesz, że ten program ma być zrealizowany już do 2021-2022r. i później nie planuje się już raczej nowych tras. Oczywiście będą dalej budowane jakieś odcinki, ale nie na taką skalę.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

@ artaras
chłopie przestań się sam ośmieszać,
ja operuję faktami, danymi statystycznymi, przytaczam oficjalne plany rządu , jak i spółki CPK , przedstawiam źródła finansowania , które zgodnie z polityką i unijnymi programami pomocowymi , funduszami przysługują Polsce etc.

... a Ty, powtarzasz wciąż swoją mantrę, że to nie wypali, że się nie da , że mało czasu itp...itd...
podajesz jakieś przykłady z odwiertów na odcinku 2,5km :) bredzisz coś o Okęciu, Stadionie, kurzawce na trasie metra itp...itd...
Nic tylko klepiesz jak stara baba pod kościołem zdrowaśki :))
i to na jakiej podstawie, że tobie się tak to tylko wydaje ,
masz się za eksperta w tym temacie i niby dużo wiesz ... ale nie powiesz,
bo ci klauzula nie pozwala :)))
Ogarnij się chłopie, punktuję cię co tylko wyskoczysz z jakąś \" rewelacją \"
a i tak do Ciebie nic nie trafia.
Każdy postronny a obiektywny czytelnik tego tematu,
widzi, że zaginam cię w każdym poście.
Ale pora już kończyć, bo dyskusja z Tobą nie ma sensu,
skoro ty jesteś tylko na nie, no bo nie a i nie wnosisz do tematu nic nowego.
W taki sposób możemy pisać latami, ty swoje nie bo nie, a ja muszę punktować każde Twoje zdanie ?
Sam nie odpowiadasz na niewygodne ci argumenty i odwracasz kota ogonem.
Np. ci Ukraińcy i Białorusini to była jakaś istotna siła, nawet i liczebnie przy budowie polskich autostrad ?
a co ci nie pasiło w moim stwierdzeniu, że na naszym odcinku , linii kolejowej Ostrołęka-Giżycko większe problemy widzę tylko w wejściu trasy do centrum Łomży, w pozostałych miastach raczej nie, bo torowiska nie będą się pchały do centrum , o jakie przebiegi już istniejących linii Ci chodziło ,o jakie mapy ?

ps:
to co, dasz sobie obciąć te obie ręce, jak pociąg w Łomży pojawi się przed 2050 rokiem :))))
no, sam tak się deklarowałeś :)

SKOŃCZMY TĄ BEZOWOCNĄ DYSKUSJĘ,
BO NIE WNOSISZ NIC CIEKAWEGO I NOWEGO DO TEMATU.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

osmieszaj sie dalej .... Pojdz na dowolna budowe i spytaj sie czy pracuja sami polacy.( moze zle dobralem slowo chodzilo mi o nie reprezentatna danego kraju a o obywatela jak to cos zmieni) Wszedzie juz sa zatrudniani obywatele ukrainy czy bialorusi bo polak nie chce pracowac albo pracuje gdzies za granica. Potencjal ludzi i maszyn? no kolejny strzal w stope co ma mi sie przydac z budowy autostrady? rozscielacz? walec? ukladarka do betonu? nawet koparki sa inne bo droga jest na tyle szeroka ze czesc prac mozna robic spychaczami przy torach raczej tylko skarpowki sie przydadza. I w druga strone to samo ubijarki torowe czy wiertnice do stawiania slupow kto z drogowcow posiada takie maszyny? Zarowno maszyny jak i firmy zajmujace sie pracami torowymi a drogowymi to dwie inne bajki to jak od nauczycielki chemii oczekiwac ze nauczy cie fizyki. Nawet firmy typu budmiex czy strabag zajmujace sie torami i drogami posiadaja dwie oddzielne jednostki z innymi silami roboczymi. Ponadto kierownictwo nie koniecznie moze byc te same bo w budownictwie sa rozne rodzaje uprawnien i kierownik z drogowki wcale nie musi miec uprawnien kolejowych. No na kazdym kroku widac ze nie znasz tematu wiec co ja moge jest napisac?
chcesz budowac etapami ale naraz wiec na ile etapow chcesz przeprowadzic tory przez Łomże? wez mape w reke i ogarnij ktore bys zamykal przeprawy przez tory. Cos wspominales ze tory by nie kolidowaly z ulicami zatem przyjmijmy na poczatek zamykasz polowe przejazdow budujac tam wiadukty a potem druga polowe firma ktora wygra przetarg nie da Ci 100 pracownikow na taka Łomże bo najdzwyczajniej w swiecie im sie to nie kalkuluje (wygrywa zawsze cena wiec oni w kosztorysie zeby wygrac nie zaloza 100 pracownikow) majac przejazdy: Poznanska, pilsudskiego, sikorskiego, wojska polskiego, nowogrodzka, wyjazd na jednaczewo. Mamy 6 sporych wiaduktow ktorych nie mozesz zrobic naraz dzielisz na dwa etapy. Calosc prac oszacowal bym na 5-6 lat(oczywiscie ty zrobisz to w 2-3) I mowa tu o samych obiektach inzynierskich. Pamietaj ze same tory nie dzialaja z kosmosu przy budowie 2,5 km torowiska w ziemi zostalo wkopane jakies 7 km kabli.
Wykup ziem?
decyzje srodowiskowe?
kwestie geodezyjne?
wybranie wykonawcy?
pozwolenia?
projektowanie?
budowa?
odbiory?
masz na wszystko juz niecale 10 lat wiec do dziela... ale ponoc masz milionowe budzety wiec dasz rade.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

... \" Pojdz na dowolna budowe i spytaj sie czy pracuja sami polacy.( moze zle dobralem slowo chodzilo mi o nie reprezentatna danego kraju a o obywatela \"
- na budowach Ukraińcy TAK, ale nie nagminnie przy budowie autostrad , znikomy % , ba nawet i ‰. wszystkich zatrudnionych, tam akurat ich ewentualnego braku, nie odczuje polska gospodarka i branża drogowo-kolejowa.

... \"Potencjal ludzi i maszyn\"
- zgoda, nie wszystkie maszyny wykorzystasz przy torach , ale mało będzie robót przy niwelowaniu, równaniu terenu, wożeniu ziemi i materiałów budowlanych np. betonu , wiaduktach , estakadach, tunelach ? i nie opowiadaj dyrdymałów, że koparki czy spychacze pracujące przy autostradach, będą za szerokie i nie nadadzą się do pracy przy dwutorowym trakcie ( a będą i odcinki szersze ).

... \"kierownik z drogowki wcale nie musi miec uprawnien kolejowych\"
- haha by nadzorować prace budowlane na torowisku kierownik musi mieć uprawnienia kolejowe i być klejarzem :)

...\" chcesz budowac etapami ale naraz wiec na ile etapow chcesz przeprowadzic tory przez Łomże? \"

- a dlaczego firma ma niby nie dać 100 pracowników naraz na ten odcinek ,
to co jak przykładowo zrobiliby to w dwa lata, to będzie taniej dla firmy jak da tylko1/3 tj. ok .33 a będą tą samą robotę robili 6 lat ?:)))
a zapisy w warunkach przetargu , to możemy jakieś umieścić co do czasu wykonania ?

\" zatem przyjmijmy na poczatek zamykasz polowe przejazdow budujac tam wiadukty a potem druga polowe firma ktora wygra przetarg nie da Ci 100 pracownikow na taka Łomże bo najdzwyczajniej w swiecie im sie to nie kalkuluje (wygrywa zawsze cena wiec oni w kosztorysie zeby wygrac nie zaloza 100 pracownikow) \"

\"Mamy 6 sporych wiaduktow ktorych nie mozesz zrobic naraz dzielisz na dwa etapy. Calosc prac oszacowal bym na 5-6 lat(oczywiscie ty zrobisz to w 2-3) I mowa tu o samych obiektach inzynierskich.\"

- tak , podzieliłbym to na dwa etapy 2x po dwa lata i wystarczy całość ok, 4-5 lat.

\" Wykup ziem?
decyzje srodowiskowe?
kwestie geodezyjne?
wybranie wykonawcy?
pozwolenia?
projektowanie?
budowa?
odbiory?
masz na wszystko juz niecale 10 lat wiec do dziela...\"

- znów, zaniżasz moje plany, by mnie ośmieszyć i zdyskredytować !
pisałem Tobie wytłuszczonym drukiem i wielką literą :
PIERWSZY POCIĄG NA STACJI ŁOMŻA ... zakładam poślizg 3 - max. 4 lata,
a to realnie daje datę ok. 2033-2034r. ?
otóż mam na to wg moich planów/prognoz nawet i 15 lat - policz od 2020 do 2034r. włącznie .

15 lat to mało na wybudowanie od zera, czyli od planów po odbiór 6ciu sporych wiaduktów w Łomży ?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

... a tym to mnie rozbawiłeś ;
cyt. \" Ponadto kierownictwo nie koniecznie moze byc te same bo w budownictwie sa rozne rodzaje uprawnien i kierownik z drogowki wcale nie musi miec uprawnien kolejowych. No na kazdym kroku widac ze nie znasz tematu wiec co ja moge jest napisac? \"

Inżynier budowlany z uprawnieniami czyli kierownik , żeby nadzorować postawienie według planów i zgodnie z normami PKP np. wiaduktu-estakady drogowej, jezdnia nad torami nie musi mieć uprawnień kolejowych
a już aby nadzorować podobne prace nad wiaduktem-estakadą, gdy to tory kolejowe wiodą nad drogą to musi mieć ,
czy na odwrót, bo się już pogubiłem :))

...( oczywiście i zgodnie z normami budowlanymi )

Fakt, są specjalizacje , jak i liczy się doświadczenie w danej dziedzinie np, ; do spraw budowy sieci trakcyjnych, do spraw torowych, do spraw mostowych ( infrastruktura kolejowa) itp...
ale generalnie to np. przy budowie przykładowych 6ciu wiaduktów , wystarczy inżynier z uprawnieniami ogólno-budowlanymi - taki, kyóry wcześniej pracował przy autostradach, wiaduktach i estakadach i ... jako konsultant na zlecenie czy 1/8 etatu konkretny specjalista z doświadczeniem.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Te wszystkie plany i mapy to na razie zwykłe flamastermapy polityków. Znając długość procedur przy innych inwestycjach, co najmniej 7-8 lat to zajmie samo uzyskanie decyzji środowiskowej na tę linię kolejową. A przecież trzeba jeszcze opracować dokumentację techniczną, uzyskać pozwolenie na budowę, przeprowadzić przetarg... Sama budowa zajmie pewnie ze 3 lata. Jak uda się wybudować tę szprychę w 2035 roku to będzie dobrze. A wtedy nie wiadomo, czy w ogóle jeszcze będziemy w UE, więc o jakim dofinansowaniu my mówimy :)
Kolej przez Łomżę ma sens tylko, gdy zostanie poprowadzona tunelem, w co nie wierzę, bo to gigantyczne koszty. Wytyczenie linii górą, to generowanie wielu problemów: z okolicznymi mieszkańcami, właścicielami firm, komunikacyjnych, środowiskowych. Generalnie teraz są takie trendy, że z tak dużymi inwestycjami liniowymi nikt nie pcha się do centrum miasta. Prowadzi się je obok miejscowości.
Najbardziej moimi zdaniem sensowny wariant to miejsce obok węzła S61, a wytyczenie przebiegu linii w korytarzu najbliżej zbliżonym do tego, w którym będzie przebiegać Via Baltica. Dworzec byłby raptem 5 km od centrum miasta, 15-20 minut jazdy autobusem. Stanowiłby świetny punkt przesiadkowy także dla mieszkańców okolicznych gmin, obok jest dużo miejsca na inwestycje. Na podatku od nieruchomości zarobiłaby gmina Łomża, ale nie zapominajmy, że z miejsc pracy mogliby skorzystać również mieszkańcy Łomży, a to co zarobią, wydawaliby przecież w naszym mieście, a nie w Sierzputach.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

O jakich miejscach pracy ty piszesz ?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Dworzec, parking, restauracje, może jakieś miejsca noclegowe, nowe przedsiębiorstwa. Taka infrastruktura przyciąga kapitał, a pod Łomżą jest na to dużo miejsca.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

.. \\\"kierownik z drogowki wcale nie musi miec uprawnien kolejowych\\\"
- haha by nadzorować prace budowlane na torowisku kierownik musi mieć uprawnienia kolejowe i być klejarzem :)
chodzilo mi ze kierownik z drogowki nie musi miec w sensie nie posiada uprawnien zarowno drogowych jak i kolejowych raczej wsrod ludzi malo popularne sa uprawnienia kolejowe. Natomiast tak owszem przy pracach torowych sa takie uprawnienia wymagane. Zwykly brak zrozumienia. (kolejarzem byc nie musi uprawnienia wystarcza)

Co do ukraincow i bialorusinow bys sie zdziwil bo kazdy kto by wzial taki kontrakt podpieral by sie podwykonawcami a podwykonawca liczy kase podwojnie i zatrudnia raczej najtaniej...

No nie wiem jak Cie przekonac ze nikt nie da 100 pracownikow wiesz to sie wiaze oczywiscie z kasa na danym projekcie ale na rynku zostali juz najwieksi gracze wygrywaja przetargi i sa dalej w budowlance bo dobrze kosztorysuja. Juz nie jedna firma dobrze dzialala az tu nagle wchodzilo kilka zbyt wybujalych konktraktow i upadek (patrz eurovia bilfinger czy alpina) takze teraz kosztorys liczy sie podwojnie a nawet potrojnie wiec ciezko liczyc na rozrzutnosc w formie kapitalu ludzkiego.

Jesli chodzi o drugi post tak tez sie zastanawialem nad tym zeby robic wiadukty drogowe zamiast kolejowych i tak tu masz racje taki kierownik nie musi posiadac uprawnien kolejowych. Jedyne co musi to zachowywac skrajnie i potem sama budowla musi spelnic kryteria inspektora kolejowego. Jednak do reszty wpisu nie moge sie zgodzic kontrakt scisle zwiazany z torami musi posiadac osobe z uprawnieniami kolejowymi a jesli bylaby duza budowa to moglby byc wymog ze musi byc kilka takich osob.

Oczywiscie nie bylbym soba gdybym Ci nie napisal technicznego spostrzezenia:
1. w wiekszosci miejsc wiadukty drogowe ciezko by bylo wybudowac.
poznanska, pilsudskiego - strasznie blisko skrzyzowanie nie wiem czy nachylenie na obiekcie by zachowalo normy
wojska polskiego i nowogrodzka nie wiem na ile by pozwolila okoliczna zabudowa
2. przyklad ulicy sikorskiego to wiadukt podwojny po dwa pasy plus sciezka rowerowa i przejscie dla pieszych czyli sporo wiekszy koszt jak wiaduktu kolejowego.

No ale skoro jest kasa to kto wie moze i okolice mozna przeprojektowywac

konczac juz mysle ze powiedzielismy sobie wszystko na ten temat Ty sciskasz kciuki za tory ja mysle ze to sredni pomysl ktory jest zbyt ambitny i malo realny a calosc skonczy sie marnotrastwem pieniedzy. Jak to sie mowi jeden lubi tort drugi jak mu nogi smierdza zatem uwazam temat z mojej strony za zamkniety. Pozdrawiam

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Same wiadukty drogowe w Łomży przy wariancie trasy kolejowej przez środek miasta to spokojnie ponad 100 milionów złotych będą kosztować. Do tego dojdzie koszt ustawienia ekranów chroniących przed hałasem... Nikt nie będzie wydawał na to tyle pieniędzy, no chyba że nie będzie decydowała analiza finansowo-ekonomiczna, tylko odgórna decyzja polityczna. Wtedy kto bogatemu zabroni... No chyba, że się zrobi po taniości i na każdym skrzyżowaniu drogi z torami będzie tradycyjny przejazd kolejowy z rogatkami :)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Jak Ci nie pasuje, bo za dużo wiaduktów, a jednocześnie nie chcesz wszędzie szlabanów, to mam dla Ciebie propozycję dosyć optymalną.

Powiedzmy, że na większości skrzyżowań z torami wiadukty, a na Rtm. Pileckiego i Grobli Jednaczewskiej rogatki. Wystarczy, bo przez ul. Pileckiego odbywa się relatynie niewielki ruch, a jeżeli komuś się spieszy, to ominie tory przez ul. Piłsudskiego lub Poznańską. Na Grobli jest jeszcze mniejszy ruch, który dodatkowo byłby zatrzymany tylko ze 4 razy na dzień (2 razy na Warszawę, 2 razy na Mazury). I może się namyślą i usuną stamtąd te idiotyczne progi zwalniające. Taka moda na śpiących policjantów, wyniesione skrzyżowania, itd. - a gdzie rozum? Swoją drogą najgłupszą lokalizacją progu w mieście jest ta przy III LO. Współczuję tym, którzy muszą codziennie wjeżdżać pod tą górę.Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Autor: Łomżanin od urodzenia (---.play-internet.pl)
Data: 20-02-20 09:10
... to mam dla Ciebie propozycję dosyć optymalną.

Ty będziesz wiadukty budował ?
Ty je sfinansujesz ?
Na wiadukt trzeba wjechać, podjazd do wiaduktu to min. 300 metrów z każdej strony. Skrzyżowanie Sikorskiego z Legionów będziesz rozbierał ?
Może zapytaj tych co mają dać kasę czy chcą wydać 100-150 milionów extra, by zaspokoić twoje ego i dworzec był w środku miasta.
Ludzi zapytaj czy chcą stać w korkach.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Ty zawsze widzisz problemy tam, gdzie ich nie ma. Wybacz, ale tak jest.

Wiadukty gwoli ścisłości będę finansował właśnie ja, moja rodzina, znajomi, przyjaciele królika i Ty z naszych podatków, jak wszystkie inwestycje publiczne zresztą. A wybudują firmy wybrane przez Państwo w przetargu. Wyjaśniam, jeżeli to stanowiłoby dla kogoś zagadkę :)

Jakie rozbieranie skrzyżowania Sikorskiego z Aleją Legionów? Po co? O czym w ogóle mowa? Nie trzeba wcale minimum 300 metrów - proszę zapoznać się z projektami z innych miejsc w Polsce. Można zresztą zrobić wiadukt kolejowy nad Sikorskiego - vide Wiadukt w krakowskich Grzegórzkach.

Nie będzie większych korków, niż w podobnej wielkości miastach Polski z cywilizowanym połączeniem kolejowym. Zapewniam Cię.

To nie o moje ego chodzi, tylko o miasto. Zrozum to.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

W zupełności wystarczy jak wiadukt drogowy będzie miał ok. 6 metrów wysokości. Skrajnia czyli prześwit, dla takich obiektów , jest poniżej 5 metrów .
I przy całkowitej długości tj. podjazd, szerokość nad torowiskiem plus zjazd - daje nam ok. 300m. można zachować nachylenie drogi ok. 6% .
6% to na 100 metrach , to różnica wysokości między początkiem a najwyższym punktem drogi , nad torowiskiem i tyle samo w drugą stronę.

... ba, np. na Sikorskiego jest trochę więcej miejsca i można zrobić łagodniejsze nachylenie drogi , szczególnie ze strony od Wojska Polskiego do Legionów. A i nie musisz tam robić nasypu , robi się to na podporach.


... nad Piłsudskiego z braku miejsca na podjazd/zjazd wiadukt drogowy , można zrobić wiadukt kolejowy, tory górą nad ulicą, a tam terenu na nasyp ziemny i żelbetonowe kolumny, wsporniki estakady , jest dużo i nikomu to nie przeszkodzi.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

koledzy odlecieli :))))
ja odpadam

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Autor: gc (---.dynamic-4-waw-k-3-2-0.vectranet.pl)
Data: 19-02-20 19:47

Dworzec, parking, restauracje, może jakieś miejsca noclegowe, nowe przedsiębiorstwa. Taka infrastruktura przyciąga kapitał, a pod Łomżą jest na to dużo miejsca.
________________________________________

Kto i gdzie Ci już powiedział , gdzie czytałeś , że tam powstanie dworzec kolejowy z prawdziwego zdarzenia a nie tylko stacja , podobnie , jak to ma miejsce w przypadku Opoczno Południe ?

Czytałeś pierwszy post w tym temacie, nie, to może przypomnę :
... jak niektórzy planują dworzec 7-8 km od centrum miasta, to pozostanie to po prostu dworzec w szczerym polu ( tak jak Opoczno Południe ).
I jaki to ma być w ogóle ten niby dworzec ? Tam to raczej będą ze dwa zadaszone perony o długości ok. 300 każdy, jakiś mały obiekt techniczny kierowania ruchem, mała poczekalnia i toaleta dla podróżnych, raczej nie będzie tam kas biletowych, do tego jakiś niestrzeżony plac parkingowy na którym ewentualnie będzie można zostawić auto ( na kilkanaście godzin albo i na noc w szczerym polu ) , no i wątpię by znalazł się chętny jakiś ajent/najemca by ewentualnie prowadzić tam choćby i jakiś mały punkt gastronomiczny, by oczekujący mogli ugasić pragnienie, wypić kawę czy kupić choćby i kanapkę. ( przy założeniu że z tego \"dworca\" skorzysta nawet i ok. 300-500 podróżnych na dobę , to nieopłacalne , bo ilu byłoby potencjalnych klientów ? ) A jednak zawsze może się zdarzyć i taka potrzeba. W obrębie już istniejącego dworca PKS nie ma z tym problemów.... a tak wygląda ogromny parking przed dworcem :

w trakcie realizacji inwestycji :... i po zakończeniu :

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

No i kwestia połączenia komunikacyjnego tego nowego niby \"dworca\" z centrum miasta.
Są inwalidzi, ludzie starsi czy młodzi i są w kwiecie wieku , a na tyle biedni, że ... nie każdy ma własny samochód czy i prawo jazdy ! Pozostaje tam tylko dojazd TAXI czy puszczenie przez miasto nowej linii MPK a to dodatkowe koszty dla podróżnych.
No i pozostaje kwestia czy taka trasa MPK będzie rentowna i czy miasto nie będzie do tego dokładać ?
I ciekawostka z podobnego obiektu - przystanku kolejowego Opoczno Południe, a zlokalizowanego też po za miastem, podobnie jak miałoby to być i u nas.
Na stronie \"Nasze Opoczno.pl\" - poczytać można , jak rentowność połączenia autobusowego widzi Prezes Zarządu MPK Sp z.o.o. w Opocznie.
cyt . \" Prezes Kopania przedstawił wyliczenia - za 10 dni (tj.od 10 grudnia do 23 grudnia 2014r. tj. niedługo po oddaniu do użytku tego obiektu) - kursowania autobusów MPK Opoczno obsługujących trasę do przystanku kolejowego Opoczno Południe. Z wyliczeń prezesa wynika jakoby bilans finansowy obsługi tej trasy był ujemny i w ciągu tych 10 dni naraził spółkę na straty 9 697 złotych. W związku z powyższym prezes Kopania zwrócił uwagę na zasadność funkcjonowania tego połączenia.\"

Nie znalazłem danych z 2014r ale np. roku 2017 stacja obsługiwała 300–499 pasażerów na dobę, a leży na Centralnej Magistrali Kolejowej i umożliwia podróżowanie w kierunku Warszawy , Krakowa, Katowic, Wrocławia. i Łodzi.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

I istotne : MIMO , ŻE TA STACJA/DWORZEC JEST WŁASNOŚCIĄ KOLEI , TO KOSZTA INFRASTRUKTURY, ZAGOSPODAROWANIA TERENU ( w pobliży stacji ) PONIOSŁA GMINA OPOCZNO ( to, co w naszym wypadku Gmina Łomża czy Miasto Łomża, by musiało do tego projektu dołożyć grube miliony ? )

W ramach niezbędnych inwestycji dodatkowych, towarzyszących stacji, gmina Opoczno wykonała m. in. przebudowę drogi wewnętrznej na odcinku od węzła Januszewice w kierunki wsi Świerczyna na odcinku 1.880 m, stanowiącej dojazd do stacji Opoczno Południe, wybudowała pętlę autobusową z przystankiem i stanowiskami postojowymi dla 30 pojazdów osobowych .
.
Czyli Łomża raz zainwestuje MILIONY w tamtym rejonie ( pytanie czy w ogóle może coś robić na terenie Gminy Łomża a może sama gmina będzie chętna to zrobić ? :)))) by później utrzymywać nierentowną trasę MPK i do tego będzie jeszcze na bieżąco dbać o infrastrukturę : sprzątanie, odśnieżanie i ewentualne remonty czy może to też sceduje na Gminę Łomża ? Już widzę , jak Gmina Łomża chętnie będzie to finansować :)))

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Co wy się tak nakręcacie tym przebiegiem. Jeszcze tysiąc zmian będzie. Tak samo zero pewności że kiedyś puszczą ruch na obwodnicy Kupisk. Dużo jest przypadków dróg że zostały całe wybudowane a nie przekazane do użytku.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

re: Autor: antyklakier
zdjęcia wiaduktów są tylko poglądowe, nad Piłsudskiego wystarczy wiadukt jedno jezdniowy o dwóch pasach ruchu (po jednym w każdym kierunku), plus wydzielona ścieżka dla pieszych .

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Wrócę do tematu za 10 lat jak dożyje i zobaczymy kto miał rację.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

@0-22

z tym Opoczno Południe to se w kolano strzeliłeś, bo nowa stacja została wybudowana za miastem :)))))
Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Cytat:

Radni jako przedstawiciele lokalnej społeczności powinni znać głosy za i przeciw, czy kolej i dworzec ma być w centrum czy w szczerym polu ?


Proponuję trzy dobrze widoczne przyciski ankiety na stronie głównej 4lomza.plOdpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Wszystkich głosów 1841

Czy linia kolejowa powinna przebiegać przez środek Łomży?

zdecydowanie tak 615
tak, jeśli nie ma alternatywy 297
lepiej byłoby, gdyby była tuż obok miasta 626
nie mam zadania 16
nie będzie niczego 287

Autor: 0-22 (---.dynamic-4-waw-k-3-1-0.vectranet.pl)
Data: 17-02-20 05:15

\"Zdecydowana większość mieszkańców Łomży chce dworca kolejowego w centrum miasta.\"

615 do 923 i wszystko jasne.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

... a może tak :
912 do 626 jasne ?

... bo na jakiej podstawie dodałeś 297 głosów na \" tak, jeśli nie ma alternatywy\", - \"do lepiej byłoby, gdyby była tuż obok miasta\" ?

Przecież ten , co woli kolej za miastem , ma konkretną propozycję : \"lepiej byłoby, gdyby była tuż obok miasta\"

Po za tym, jaka jest wiarygodność takiej sondy, gdy każdy może co jakiś czas klikać i kilka razy - a i mało to tu już razy dochodziło do manipulacji wynikami w tego typu sondzie na tym portalu ?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Dodałem tych co wybierają środek miasta przy braku alternatywy, ponieważ jest alternatywa, więc chyba jest to jasne.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Co do wiarygodności sondaży na tym portalu, to gdy wypowiada się 1000 do 2000 tysięcy ankietowanych to można uznać za w miarę wiarygodne gdy pojawi się nagle 20000 to już widać, że manipulacja totalna.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Czy linia kolejowa powinna przebiegać przez środek Łomży?

... zdecydowanie tak - 625
tak, jeśli nie ma alternatywy- 300
lepiej byłoby, gdyby była tuż obok miasta- 632

Nie ma alternatywy, by kolej dotarła do centrum inaczej ,
ale jest możliwość wybrania odpowiedzi \" lepiej byłoby, gdyby była tuż obok miasta\" , dla tych co zdecydowanie nie chcą kolei i dworca w centrum.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

re: antyklakier

... widać logiczne myślenie nie jest twoją domeną :))
Jak mogłem sobie strzelić w kolano, skoro właśnie dałem podobny przykład , tj. Opoczno , co prawda miasto mniejsze od Łomży bo ok. 22 tys. mieszkańców, ale o dużo większej przepustowości pociągów. Do tego tam z pacą jeszcze gorzej , jak w Łomży , więc i choćby dojeżdżających do pracy w większych aglomeracjach więcej. Dworzec Opoczno Południe zlokalizowany jest ok. 4 km. od centrum miasta - TEŻ W SZCZERYM POLU . Składy na stacji Opoczno Południe zatrzymują się tam kilkanaście razy na dobę i umożliwiają komunikację z Warszawą, Krakowem, Katowicami, Wrocławiem i Łodzią . ( zatrzymują się tam i pociągi międzynarodowe ) U nas głównym kierunkiem podróży będzie kierunek na Warszawę.

i tu ciekawostka:

Dworzec/stacja Opoczno Południe został oddany do użytku w grudniu 2014.( jeden tor).
Pomimo, że pociągi na tej stacji zatrzymywały się co ok. godzinę , to z centrum miasta do dworca , można było dojechać autobusami linii MPK , tylko PIĘĆ KURSÓW na dobę w tamtą i z powrotem . A i tak po czterech miesiącach miasto zrezygnowano z tej linii ze względu na nierentowność trasy. Później próbowano jeszcze raz ale 01 lipca 2017, ze względu na niską frekwencję, linia została zawieszona do odwołania.
W sierpniu 2018r uruchomiono tam drugi tor.

Obecnie na tej stacji zatrzymują się 34 pociągi w ciągu doby.
Odjazdy ze stacji Opoczno Południe ;

05:51
06:15
06:24
06:39
07:26
08:40
09:10
09:19
09:56
10:47
11:11
11:28
12:01
12:18
13:14
14:34
15:50
15:52
17:12
17:18
17:26
18:02
18:38
19:04
19:48
20:43
21:21
21:27
22:04
22:15
22:18
23:06
23:12

... i SĄ TYLKO DWA KURSY MPK - W PIĄTEK PÓŹNYM WIECZOREM
ORAZ DWA KURSY W NIEDZIELĘ PÓŹNYM WIECZOREM :))

- dobry dojazd co ???
dwa dni w tygodniu , raptem aż CZTERY KURSY MPK i to tylko wieczorem .
Co prawda jest tanio, bo to tylko ok. 4 km. u nas będzie ok. 8 km. i u nas bezpłatne przejazdy dla seniorów i młodzieży a w zapowiedziach Ratusza , docelowo darmowe przejazdy dla wszystkich mieszkańców Łomży. ( jak będzie z mieszkańcami ościennych gmin, dołożą się do MPK, jak do tej pory nie chcieli tego robić ?) . Ile ewentualnie miasto będzie do tego dokładać ?

CIEKAWE JAK BĘDZIE Z LINIĄ MPK ŁOMŻA CENTRUM - DWORZEC SIERZPUTY ?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Witam,
ten temat jest do zamknięcia, osoby które wypowiedziały się w tym wątku i wypowiedzą nie mają żadnego wpływu na przebieg trasy.
Przebieg zostanie podjęty na innym szczeblu.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Poseł Kołakowski proponuje budowę Dworca Kolejowego „Łomża” w okolicach Sierzput Młodych, w odległości ok. 3 km od granic administracyjnych miasta i w pobliżu węzła drogowego na skrzyżowaniu Via Baltica i drogi krajowej Łomża – Ostrołęka.
Mówimy tu o węźle \"Łomża zachód\" , to skrzyżowanie drogi ekspresowej nr. S61 Łomża - Ostrołęka z Via Baltica.

W ramach Via Baltica - projekt i budowa drogi ekspresowej S61 Ostrów Mazowiecka–Szczuczyn,
odcinek: węzeł Łomża Zachód (z węzłem) ... przewiduje m.in. że należy zaprojektować i wykonać :
\"- budowę dróg innych niż droga ekspresowa ( w tym zmiana przebiegu istniejących dróg, budowa łączników, budowa dróg obsługujących tereny przyległe, budowa dróg obsługujących tereny przyległe do inwestycji i przywracające naruszone połączenia drogowe)\"

Przypominam , że cała Via Baltica ma być gotowa do 2023r. licząc z rok poślizgu w okolicach Łomży , to 2024.

I tu istotne : Via Baltica a CPK to dwa różne projekty, programy, różne źródła finansowania. Prace przy \"Węźle Zachód\"już są zaawansowane i nikt nie będzie czekał , jeszcze ze dwa/trzy lata z robotą , na plany/koncepcje CPK. Via Baltica robi swoje.

A co to znaczy wg posła Kołakowskiego cyt. ... \" w pobliżu węzła drogowego na skrzyżowaniu Via Baltica i drogi krajowej Łomża – Ostrołęka.\" ? W pobliżu, to znaczy w jakiej odległości , kilometr, dwa ?

Via Baltica robi swoje a CPK później będzie musiało się do tego przystosować. Jak już drogowcy wydadzą grube miliony zł. na ten węzeł a będzie zajmowało to rozległy obszar, to CPK nie \"przytuli\" się zbyt blisko węzła.
Już powstała infrastruktura wymusi na CPK odsunięcie się do węzła. Pytanie jak daleko od S61 powstanie ewentualnie dworzec PKP ?
I czy CPK będzie za swoje ( podobnie jak Via Baltica) budować drogi dojazdowe itp... do np. S61 ? Jakieś wjazdy/zjazdy, skrzyżowania, włączenia do istniejącej już infrastruktury drogowej TAK, ale czy będzie np. w ich gestii budowa dłuższych odcinków, by skomunikować dworzec z drogami lokalnymi lub i drogą ekspresową ?
Bo, jak nie, to kto za to zapłaci ?
Kolejarze robią swoje ale czy do nich należy budowa dróg dojazdowych – NIE!
CPK wykupi sobie tylko tle terenu ile im będzie potrzeba.
Zrobią torowisko, najprawdopodobniej dwutorowe , zadaszony peron, jakąś stację kontroli ruchu, poczekalnię z toaletą i basta. Dalej róbta sobie co chceta :)
Za teren pod np. parking dla samochodów podróżnych czy plac postojowy dla MPK oraz ewentualne drogi dojazdowe do S61 itp… zapłaci Gmina Łomża ? , bo raczej nie Miasto Łomża ( nie możemy chyba inwestować na obszarze gminy ? ) . Za teren, jak i za plany, materiały i wykonanie.


( A będą problemy, bo nawet i droga ekspresowa np.S61 , to zmniejszenie liczby skrzyżowań i zlikwidowanie bezpośrednich wjazdów na drogę z pól i posesji, potrzebne bezkolizyjne wjazdy/zjazdy , ślimaki i to trzeba będzie zrobić , dostosowując się do już istniejącej S61 )

CZY POSEŁ KOŁAKOWSKI POWIE MIESZKAŃCOM, ILE TO EWENTUALNIE BY KOSZTOWAŁO I KTO TO SFINANSUJE ?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Stopniowo , do kilku dni rośnie poparcie dla dworca w centrum.

___________________
Wszystkich głosów 2183
Czy linia kolejowa powinna przebiegać przez środek Łomży?
zdecydowanie tak - 761
tak, jeśli nie ma alternatywy - 336
lepiej byłoby, gdyby była tuż obok miasta- 738
nie mam zadania - 20
nie będzie niczego - 32

Nie ma alternatywy, by kolej dotarła do centrum inaczej ,
ale jest możliwość wybrania odpowiedzi \" lepiej byłoby, gdyby była tuż obok miasta\" , dla tych co zdecydowanie nie chcą kolei i dworca w centrum.

zdecydowanie tak - 761
tak, jeśli nie ma alternatywy - 336

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Przeciwnicy dworca w centrum to mieszkańcy Dmowskiego i osiedla parkowego. Zwoleninicy to ludzie którzy byli choć raz w większym mieście i widzieli pociąg.
Ciekawe czy jest na świecie inne miasto z tak duża ilością debili którym oferują za darmo kurę Znosząc złote jaja a ci krzyczą
\" w Sierzputach lepiej!!!\"
pewnie dlatego że jak będzie taki cwok jechał na rynek do Nowogrodu to się boi że będzie stał przed szlbananem.

Jak zrobią via Baltica to wam tym Wojska Polskiego będą furmanki jeździć
Oj debile debile

Ma zowsze Łomża

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

Dla wiecznych malkontentów, którzy narzekają , że się nie da , że za mało czasu itp... itd ... ;

Od 2004 r. do czerwca 2019 r. w Polsce oddano do użytku 1155 km autostrad, 1990 km dróg ekspresowych i 1554 km dróg krajowych.
... czyli przez 15 lat tyle zrobiono. a 1600 km. torów z wiaduktami, estakadami lub przejazdami szlabanowymi np. za miastem , nie da się tego zrobić w podobnym czasie ?
Co jest trudniej zrobić , co bardziej pracochłonne i czasochłonne , na co potrzeba więcej materiałów itp... itd... ?
Położenie szlaku kolejowego, przeważnie dwutorowego to w stosunku do autostrady szybka sprawa, no dużo więcej pracy w miastach, ale ile takowych będzie w skali kraju ?

_____________________

Via Baltica to fragment drogi międzynarodowej E67, częściowo zrealizowana jako droga ekspresowa z Warszawy do Tallinna.
Polski odcinek do Warszawy do granicy w Budzisku , to - 344 km - łączny koszt ok. 8,1 mld zł (1,9 mld euro)
Inwestycję na trasie Via Baltica podzielono na 11 odcinków.
Prace przy pierwszym odcinku rozpoczęto na Mazowszu w sierpniu 2019r.
Na przełomie października/listopada 2019r. wbito i symboliczne łopaty na pozostałych odcinkach Via Baltica .
Do wykonania pozostało jeszcze dość dużo, pomimo że to są tylko dwa odcinki.
Według inwestora odcinek Suwałki–Budzisko ma być gotowy jesienią 2022 r., a fragment od węzła Podborze do Śniadowa – w trzecim kwartale 2023 r.
Tym samym, cała polska Via Baltica ma być ukończona w 2023r.

__________________________


Koszt budowy CPK szacowano dotychczas na ok. 35 mld zł.
Z tego 16-19 mld zł miałby kosztować sam port lotniczy,
8-9 mld zł nowa linia kolejowa Warszawa-Łódź oraz łącznik do Centralnej Magistrali Kolejowej,
natomiast pozostałe 7 mld zł miałyby pochłonąć inwestycje drogowe. ( od 1,75 (w przypadku budowy 65 km nowych dróg) – 6,87 mld zł (w przypadku rozbudowy Autostradowej Obwodnicy Warszawy, w oparciu o szacunki Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad)

Rząd ogłosił, że powstanie CPK spowoduje wybudowanie lub wyremontowanie w całym kraju 1600 km linii kolejowych, co pochłonie dodatkowe 40 mld zł.
Kwota ta nie będzie wchodziła w projekt realizacji CPK, ma zostać pozyskana w znacznej większości ze środków z finansowania unijnego

Uwzględniając, że czas dojazdu do CPK powinien kształtować się w czasie od 2 do 2,5 godz, konieczne jest przeprowadzenie inwestycji w celu uzupełnienia luki w obecnej sieci kolejowej w Polsce oraz modernizacje istniejących linii w celu optymalizacji ruchu wewnątrzkrajowego.

Faktyczne rozpoczęcie budowy CPK planowane jest na 2022 r.
A to sprawia, że wciąż aktualna ma być data oddania do użytku nowego portu lotniczego – przełom 2027 i 2028 r. zakładając, że poszczególne przedsięwzięcia inwestycyjne będą prowadzone równolegle.

I tu istotne : Co do finansowania komponentu kolejowego projektu, rząd stara się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej . Na środki UE na budowę lotniska nie ma szans.
Ale, wg panów rządu,
lotnisko zostanie oddane do użytku wraz z pełną infrastrukturą. – Port Solidarność nie będzie mógł zostać oddany do użytku zanim komponent kolejowy, być może w okrojonej wersji, (...) nie zostanie zapewniony – deklaruje Mikołaj Wild. – Wstępnie zakładamy, że połączenia kolejowe powinny funkcjonować już co najmniej od roku przed uruchomieniem portu .

... i dla jasności : NIE CHODZI TU O \"SZPRYCHY\" - te mają być oddane do użytku później .


ps:
faktycznie, to te terminy dostaną ze trzy i do pięciu lat poślizgu,
podobnie i z kosztem całej inwestycji , też pewnie niedoszacowany ze 30-50%.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: KOLEJ W ŁOMŻY : dworzec kolejowy jaki i gdzie, w centrum miasta czy w szczerym polu ?

https://www.money.pl/gospodarka/gmina-torem-przedzielona-nie-ma-na-to-naszej-zgody-pojdziemy-w-partyzantke-6481379332830849a.html

a to tylko poczatek gory lodowej. W wiekszosci gmin brakuje porozumien przebieg tras zostal ustalony w glowach na wysokich szczeblach tylko zapomnieli o tym ludziom powiedziec...

Wez Ty sie chlopie za normalna robote bo dalej to piszesz farmazony.

Kompletnie wszystko w lesie nic nieuzgodnione jakies gdybania a Ty wkrecasz ludziom bajki. Ta cala kolej to banka mydlana ktora prysnie szybciej niz myslisz

Twoj ps to kwintesencja tego wszystkiego, jak ktos z takim hura optymizmem pisze od 3-5 latach poslizgu to chyba cos tu nie gra.
No a niedoszacowany koszt to wisienka na torcie co tam ze zabraknie im 15 mld na dokonczenie budowy przeciez to sa grosze i na pewno jakos uda sie pozyczyc te pieniadze od Pana miecia pod monopolem.

Odpowiedz na tę wiadomość
 Spis działów  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0