niedziela, 20 sierpnia 2017 napisz DONOS@

Ojcu Bońkowskiemu Białoruś ciągle bliska

o. Jan Bońkowski
so, 14 stycznia 2017 09:57

Kapucyn Jan Bońkowski ponad 20 lat spędził na Białorusi. Był proboszczem parafii Międzyrzecz, sprawował posługę kapłańską w wielu innych miejscowościach oraz brał udział w odradzaniu się, tępionego przez Sowietów, zakonu kapucynów. Zaangażował się też w działalność polskiego harcerstwa na Białorusi, co spotkało się ze szczególną wrogością tamtejszych władz i przyczyniło się w roku 2009 do braku zgody na jego dalszy pobyt i działalność w tym kraju. Swą długą i trudną pracę na Białorusi o. Jan opisał w książce „Białoruś, Białoruś...”, a jej zawartość przedstawił na piątkowym spotkaniu autorskim „A serce na Kresach ostało” w Klubie Wojskowym.


Trzydniowy karnawał akordeonowy w łomżyńskim Rubiconie

so, 14 stycznia 2017 09:55

- Zaczynałem naukę gry na akordeonie jako 8-letni chłopiec za komuny i z przerwami gram do dziś, bo konkurencję zrobiło pianino – opowiada Zbigniew Ciborowski, uczeń Zbigniewa Michalskiego, 68-letni polonista i fotograf z Łomży, który uczestniczy w spotkaniu Grupy i Stowarzyszenia Świat Akordeonu. Ich członkowie na trzy dni zjechali z całej Polski i z Podlaskiego, żeby słuchać swoich recitali, douczyć się w trakcie warsztatów muzycznych, integrować i popularyzować akordeon jako instrument artystyczny, nie biesiadny. Atrakcją był recital debiutującego przed publicznością duetu My z Łomży, stworzonego przez wirtuozów: Arkadiusza Korytkowskiego i Michała Sawickiego. A kto lubi piękną i melodyjną muzykę, może w sobotę i niedzielę posłuchać mistrzów akordeonistów.


Rozrywkowa klasyka w filharmonii

pt, 13 stycznia 2017 08:47

Najpopularniejsze przeboje musicalowe, filmowe i rozrywkowe w orkiestrowych opracowaniach, zabrzmiały na koncercie „Legendy muzyki pop” Filharmonii Kameralnej. Łomżyńską orkiestrę w poszerzonym składzie poprowadził dyrygent i aranżer Bohdan Jarmołowicz, a 19 hitów zaśpiewali Patrycja i Jacek Kotlarscy. Na bis wykonali „Odrobinę szczęścia w miłości”, wielki przedwojenny filmowy szlagier Toli Mankiewiczówny, ale w zaskakującej, bo rozpisanej na duet, wersji ze swingowym akompaniamentem orkiestry.


„Radość spod kapelusza” czas zaczynać

Paula Banach (Konkurs „Radość w kapeluszu” 2009 r.)
cz, 12 stycznia 2017 08:16

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do XI Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”, skierowanego do uczniów gimnazjów i szkół średnich. Do finału zostanie zakwalifikowanych 40. uczestników z powiatu łomżyńskiego oraz z całej Polski, walczących o Grand Prix, a także nagrody pieniężne za pierwsze trzy miejsca w dwóch kategoriach.
– Zapraszamy młodych ludzi, chcących sprawdzić się w wierszu, piosence, monologu czy występie kabaretowym – mówi dyrektor konkursu ks. Andrzej Godlewski, proboszcz parafii Krzyża Świętego przy ul. Zawadzkiej, w którego Centrum Katolickim znajduje się salonik Hanki Bielickiej. – Hanka Bielicka była bardzo utalentowanym ambasadorem Łomży i pragniemy, żeby zdolna młodzież również szła w jej ślady!


Koncert kolęd i artystyczne plany Carmen Fidei

pon, 09 stycznia 2017 08:23

Chór Carmen Fidei parafii Krzyża Świętego przygotował specjalny koncert kolędowy. Na jego program złożyły się łacińskie i polskie kolędy znane od setek lat oraz współczesne, a także pastorałki, jak przejmująca „Lulej że mi, lulej” Ewy Bem z kultowego „Misia”.
– Nie mieliśmy jeszcze kolęd w repertuarze, a jesteśmy chórem na dorobku i lubiącym wyzwania – mówi prowadzący zespół Michał Rajewski, zapowiadając, że najbliższe miesiące jego podopieczni poświęcą na przygotowania do międzynarodowego debiutu oraz nagrania pierwszej płyty.


Spotkanie środowisk twórczych na Trzech Króli

so, 07 stycznia 2017 13:42

Msza święta w intencji twórców kultury i sztuki oraz noworoczne spotkanie artystów były jednym z punktów obchodów święta Objawienia Pańskiego w Łomży. Inicjatorem spotkań jest duszpasterz diecezjalny środowisk twórczych i proboszcz parafii katedralnej ks. Marian Mieczkowski.
– To doroczne spotkanie staje się już taką naszą tradycją – mówi Teresa Adamowska. – Jestem tu już kolejny raz i jestem bardzo wdzięczna ks. Marianowi Mieczkowskiemu, że stworzył taką tradycję, a błogosławieństwo na cały rok myślę, że każdemu z nas się przyda!


Nowatorskie płyty łomżyńskiej orkiestry

cz, 05 stycznia 2017 08:25

Filharmonia Kameralna powiększyła swój fonograficzny dorobek o kolejne albumy. Oba zawierają utwory napisane specjalnie dla łomżyńskiej orkiestry oraz w większości nigdy wcześniej nie nagrywane. Monograficzna płyta „Stanisław Moryto” została przygotowana na jubileusz 70-lecia kompozytora, zaś „Accodiofonica” powstała z udziałem akordeonisty-wirtuoza Klaudiusza Barana. – Jeśli chcemy być zauważeni w muzycznym świecie musimy zaprezentować coś nowego, odkrywczego i interesującego dla słuchaczy! – mówi dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Jan Miłosz Zarzycki, zapowiadając już nagranie kolejnych płyt.


Sylwestrowy wieczór w cygańskich rytmach

pon, 02 stycznia 2017 08:23

Nadejście Nowego Roku świętował z łomżyńskimi filharmonikami w Centrum Kultury na Sadowej komplet publiczności. Gwiazdą koncertu była wirtuozka cymbałów węgierskich Sara Czureja-Łakatosz, popularne przeboje i arie zaśpiewali Karolina Kuklińska i Tomasz Krzysica, a orkiestrę poprowadził Jan Miłosz Zarzycki. Nie brakowało też pełnych humoru wokalnych i aktorskich niespodzianek, szczególnie w ognistych wykonaniach „Sunrise, Sunset” z musicalu „Skrzypek na dachu” i „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”. Artyści i słuchacze liczą, że kolejnego sylwestra będą już obchodzić w wyremontowanej do końca sali Filharmonii Kameralnej.


Łomżyńska kultura A.D. 2016

Wojciech Chamryk
so, 31 grudnia 2016 12:14

Wbrew narzekaniom wiecznych malkontentów w Łomży nie brakuje imprez kulturalnych. Wydarzeniami spośród nich były te o wymiarze ogólnopolskim, jak: koncert kolęd w łomżyńskiej katedrze, pokazany w wigilijny wieczór przez TV Trwam czy 29. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka”. W 2016 roku łomżyńska Filharmonia Kameralna wydała aż trzy płyty, a tancerze studia B.K. Step po raz kolejny zdobyli tytuły mistrzów świata i Europy.
W rok 2017 łomżyńska kultura wkracza z nadziejami m.in., że uda się zrealizować kolejny etap remontu dawnej sali widowiskowej urzędu wojewódzkiego na potrzeby łomżyńskich filharmoników, a nowy dyrektor MDK-DŚT jeszcze bardziej rozwinie tę placówkę.


25 lat plastycznych sukcesów i pracy Anny Bureś

Anna Bureś
śr, 28 grudnia 2016 08:35

Pracownia Plastyczna Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych świętuje 25-lecie.
– To wyjątkowy jubileusz i mam ogromną satysfakcję! – mówi instruktorka i założycielka pracowni Anna Bureś. – Jestem dumna ze swoich wychowanków, bo tych 25 lat to nie tylko suche fakty i daty, ale przede wszystkim ludzie – to oni są największą wartością tej pracowni!
Ćwierć wieku działalności i licznych sukcesów młodych artystów przybliżają dwie wystawy otwarte we wtorkowy wieczór w Galerii Pod Arkadami oraz w Galerii Bonar MDK-DŚT.


Przepiękny koncert kolęd w katedrze zobaczymy w TV Trwam

pt, 23 grudnia 2016 09:42

Marika, Edyta Krzemień, Damian Aleksander i Jarosław Chojnacki zaśpiewali w łomżyńskiej katedrze najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Solistom towarzyszyły orkiestra oraz chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku pod batutą Pawła Kotli, a koncert prowadzili: aktor Jerzy Zelnik i dziennikarka RMF Classic Magdalena Miśka-Jackowska. Całość programu „Bóg się rodzi” została zarejestrowana i w Wigilię będzie on pokazany w TV Trwam.
– Myślę, że melomani w katedrze mieli powody do zadowolenia, a ci, którzy zasiądą przed telewizorami podczas wieczoru wigilijnego i obejrzą nasz koncert też nie będą żałować! – ocenia dyrygent Paweł Kotla.


Nowy dyrektor MDK marzy o nowych pracowniach i hali kultury

Krzysztof Zemło
cz, 22 grudnia 2016 14:37

Nie bał się konkurujących o posadę dyrektorską ośmiorga kandydatów, bo ich nie znał. W środę był na próbie w Teatrze Lalki i Aktora oraz na wigilii teatralnej, zaś w czwartek rano dowiedział, że to on został wybrany dyrektorem Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych w Łomży. - Jakaś pani z ratusza zadzwoniła z informacją, że muszę zrobić badania – śmieje się reżyser i aktor Krzysztof Zemło (lat 42), pochodzący z Supraśla i przejmujący po dyrektorze Romanie Borawskim prowadzenie MDK – DŚT. 6-osobowa komisja konkursowa pań oceniła, że przedstawił najlepszą koncepcję funkcjonowania „emdeku” oraz dalszą perspektywą jego rozwoju, zatem poprosiliśmy nowego dyrektora o uchylenie dla 4lomza.pl rąbka tajemnicy, „jaka koncepcja i jakie perspektywy”.


Zemło będzie dyrektorem MDK-DŚT

21.09.2012 Teatru Lalki i Aktora w Łomzy, Krzysztof Zemło w "Kartotece" T. Różewicza w reżyserii  Andrzeja Rozhina (fot. Marek Maliszewski)
cz, 22 grudnia 2016 08:52

Krzysztof Zemło aktor i reżyser teatralny znany m.in. ze spektakli Teatru Lalki i Aktora w Łomży będzie nowym dyrektorem Miejskiego Domu Kultury – Dom środowisk Twórczych w Łomży. Był jednym z 9. kandydatów, którzy zgłosili się na konkurs po tym, gdy z funkcji zrezygnował dotychczasowy dyrektor Roman Borawski.
Zemło uzyskał najwyższą ocenę komisji konkursowej, został zarekomendowany prezydentowi Łomży, który zatwierdził ten wybór – przekazuje Grzegorz Daniluk z ratusza.


Barwy muzyki... i plastyki

pt, 16 grudnia 2016 08:55

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego wydała swą ósmą płytę. „Flute Reflections” została nagrana w Łomży z udziałem wybitnych flecistów Łukasza Długosza i Agaty Kielar-Długosz. Na jej program składają się utwory Antonio Vivaldiego, Hectora Berlioza oraz, nagrany po raz pierwszy, Koncert na 2 flety i orkiestrę Janusza Bieleckiego. Płyta ukazała się nakładem prestiżowej firmy Dux i będzie dostępna w sprzedaży na całym świecie, a ilustrują ją prace uczniów łomżyńskich szkół, zwycięzców II edycji konkursu plastyczno-muzycznego „Barwy muzyki”.


Filharmonia już pod nowym dachem

Foyer
cz, 15 grudnia 2016 08:31

Dobiega końca drugi etap remontu budynku Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Obecnie prowadzone są ostatnie prace wykończeniowe, które mają zakończyć się do 23 grudnia. Gotowy jest już dach nad salą widowiskową i foyer oraz stan surowy obu pomieszczeń oraz łącznika z dawnym urzędem wojewódzkim. Kosztowało to blisko 2 mln 200 tys. zł, a łączny koszt inwestycji to około 8 mln zł. Jej ostateczne zakończenie planowane jest na rok 2018, kiedy Filharmonia Kameralna będzie świętować 40-lecie, a Łomża 600-lecie uzyskania praw miejskich.


Ceramiczne cztery pory roku

śr, 14 grudnia 2016 08:21

Od czterech lat wychowankowie i kadra Bursy Szkolnej nr 3 w Łomży mają wielką, wspólną pasję. Wykonują ozdobne drobiazgi i większe prace ceramiczne, które są nie tylko piękne, ale też spieniężane na charytatywnych aukcjach i podczas kampanii społecznej „Pola Nadziei”, pomagają chorym dzieciom. 17. uczniów i nauczycieli zaprezentowało swe najnowsze prace na wystawie „Ceramiczne cztery pory roku” w Galerii N Klubu Wojskowego. Ofert kupna nie brakowało, ale potencjalni nabywcy ceramicznych cudeniek musieli uzbroić się w cierpliwość.


Bożonarodzeniowy jarmark w Retro

nie, 11 grudnia 2016 18:35

Familijną imprezę świąteczną zorganizowano w niedzielę w restauracji Retro. Była ona dedykowana dzieciom, które śpiewały kolędy, brały udział w zajęciach plastycznych oraz własnoręcznie przygotowywały świąteczne pierniki podczas warsztatów kulinarnych. Chętnie włączali się w to również rodzice i dziadkowie, a świątecznym zabawom towarzyszył kiermasz rękodzieła i wyrobów artystów amatorów.
– Święta Bożego Narodzenia są przepełnione ciepłem, miłością, ale też dobrą zabawą, dlatego już po raz dziewiąty zorganizowaliśmy nasz familijny jarmark! – mówi Anna Rogińska z Retro.


Mikołajkowe targi w ROK-u

nie, 11 grudnia 2016 11:47

Aż trzy świąteczne imprezy odbyły się w sobotę w Regionalnym Ośrodku Kultury. Ogłoszono wyniki powiatowego konkursu plastycznego „Łomżyńskie tradycje bożonarodzeniowe”, a najlepsze prace zaprezentowano na wystawie. 90. młodych wokalistów wzięło udział w festiwalu piosenki świątecznej „Gwiazdkowe nutki”. Głównym punktem programu były zaś Mikołajkowe Targi Twórczości Artystycznej, na których można było kupić świąteczne ozdoby i artystyczne rękodzieło. – Promujemy wartościowe prace twórców ludowych i artystów amatorów, które nie są produkowane maszynowo i to się podoba! – podkreśla dyrektor Jarosław Cholewicki.


Teatralna młodzież na fali

so, 10 grudnia 2016 11:13

Teatr Kaprys z Łap zdobył I nagrodę XXI Konfrontacji Teatrów Młodzieżowych, zaś drugim miejscem podzielili się Teatr Domorosły z Białegostoku i Martyna Kleszczewska z Suwałk.
– Po raz kolejny jesteśmy w Łomży i zawsze wracamy tu z dużą radością – mówi Adam Karasiewicz, reżyser zwycięskiej sztuki „My”. – Jest tu świetna atmosfera, są przyjaźni, sympatyczni ludzie, którzy wkładają w zorganizowanie tego festiwalu mnóstwo pracy i serca. Tym chętniej tu przyjeżdżamy i prezentujemy to, co mamy najlepszego!
Jury przyznało też aż 12 indywidualnych nagród aktorskich, w tym reprezentantom Łomży Bartoszowi Cwalińskiemu i Karolowi Tyszkiewiczowi.


Mikołajkowe muzyczne baśnie

pt, 09 grudnia 2016 08:27

Muzyczny mikołajkowy prezent dla najmłodszych jak co roku przygotowała Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego. Łomżyńscy muzycy pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego wykonali dwie bajki: „Śpiącą królewnę” Piotra Czajkowskiego i „Peer Gynta” Edwarda Griega, a w roli narratora wystąpił popularny aktor Wojciech Wysocki. Słuchacze w różnym wieku nie kryli zachwytu, bawili się doskonale, ale i tak największe poruszenie na sali wywołało pojawienie się Mikołaja z workiem słodyczy i prezentów – nawet starsi poczuli się znowu na chwilę dziećmi.


« · «« · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0