wtorek, 23 maja 2017 napisz DONOS@

„Nie po kolei” Henryka Gały

cz, 27 października 2016 08:08

Tadeusz szykuje się do pracy, poddenerwowany tym, że przechodząca obok jego domu manifestacja zablokowała ulice i może nie zdążyć. Splot nieprzewidzianych okoliczności sprawia, że w jego mieszkaniu stopniowo pojawiają się kolejne osoby, a cała historia kończy się bardzo zaskakująco. Jej autorem jest poeta i dramaturg z Drozdowa Henryk Gała, a przedstawiająca w krzywym zwierciadle rodzimą rzeczywistość komedia stołeczna „Zamknij drzwi” otwiera jego najnowszą książkę „Nie po kolei”. Autor promował ją podczas spotkania w Domku Pastora, wspierany przez aktora Tomasza Bogdana Rynkowskiego z Teatru Lalki i Aktora.


Festiwalowe Requiem dla Krzysztofa Choińskiego

pon, 24 października 2016 08:06

Monumentalnym Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta Filharmonia Kameralna zakończyła 12 festiwal Sacrum et Musica. Razem z orkiestrą pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego zaśpiewały połączone siły łomżyńskich i białostockich chórów, a wśród czworga solistów był pochodzący z Łomży tenor Jacek Szymański. Koncert był dedykowany zamordowanemu pięć lat temu byłemu wiceprezydentowi Łomży Krzysztofowi Choińskiemu.
– Dzisiejszy koncert był absolutnie wyjątkowy – mówi Jan Miłosz Zarzycki. – Zakończyliśmy nim nasz festiwal oraz uczciliśmy pamięć osoby bardzo ważnej dla tego miasta i dla mnie osobiście!


Kazimierz Pawczyński ma nagrodę od marszałka podlaskiego

Marszałek Jerzy Leszczyński wręcza nagrodę Kazimierzowi Pawczyńskiemu
cz, 20 października 2016 16:28

- Czterdzieści lat w Łomży zleciało tak jak z bicza trzask – mówi z uśmiechem wybitny choreograf, instruktor tańca, pedagog i wychowawca Kazimierz Pawczyński (lat 78). Współtwórca (ze Sławem Rekoszem) Zespołu Pieśni i Tańca Łomża świętuje 50 lat pracy artystycznej, więc na tę okoliczność dostał nagrodę marszałka województwa podlaskiego Jerzego Leszczyńskiego. - Wszystkie moje dzieci, mam ich sześcioro, tańczyły w Zespole Pieśni i Tańca Łomża, z wyjątkiem najstarszego syna w Koszalinie. A w ślady rodziców idzie pięć wnuczek i pięciu wnuków - poruszają się jak motylki.


Folkowa pograjka na kurpiowską nutę

cz, 20 października 2016 08:13

Ponad 50 osób wzięło udział w pierwszej łomżyńskiej potańcówce folkowej. Do tańca przygrywała kapela kurpiowska z Kadzidła słynnego harmonisty pedałowego Ryszarda Maniurskiego, a zajęcia taneczne poprowadziła etnograf i instruktor tańca Patrycja Kuczyńska z Czarni koło Myszyńca.
– Lubimy tańczyć! – mówi pani Lucyna. – Zawsze jeździmy, do Nowogrodu czy Lelisa, mąż też gra, a my przecież jeszcze w niestarym wieku, to można się bawić!
– Mimo tego, że to dzień powszedni, a na drugi dzień ludzie muszą iść do pracy, to zainteresowanie taką formą spędzania czasu było spore i warto było to zorganizować! – ocenia Dorota Górska.


Barwy „Ogrodów życia” Renaty Orchowskiej-Kowalczyk

Renata Orchowska-Kowalczyk
śr, 19 października 2016 08:36

– Ukończyłam studia plastyczne 15 lat temu i przez 10 kolejnych nie malowałam. Zajęłam się domem, rodziną i pracą zawodową. Pięć lat temu do naszej szkoły przyjechała pani Jasia Rogowska, niesamowita i bardzo kreatywna osoba. Zaprosiła mnie na plener malarski i od tej pory moja przygoda z malarstwem zaczęła się na nowo – mówi Renata Orchowska-Kowalczyk, nauczycielka w Zespole Szkół Specjalnych w Łomży. Efekty kilkuletniej pracy – bajecznie kolorowe martwe natury i pejzaże – można oglądać w Galerii N. We wtorkowy wieczór odbył się wernisaż jej pierwszej wystawy.


Spełnione marzenia z Majką Jeżowską

pon, 17 października 2016 08:22

Uwielbiana przez kilka pokoleń Polaków Majka Jeżowska wystąpiła w Łomży. W Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich zaśpiewała swoje ponadczasowe przeboje z „A ja wolę moją mamę” i „Najpiękniejsza w klasie” na czele, wciągając do wspólnej zabawy ponad 350 osób, głównie dzieci, które przyszły na koncert z dziadkami. Były też konkursy wokalne i taneczne, a zachwyceni słuchacze podkreślali, że dawno się tak dobrze na żadnym koncercie nie bawili.
– Taki koncert to jest bardzo dobry pomysł, bo myślę, że w dzisiejszych czasach to właśnie dziadkowie i babcie mają najwięcej czasu dla swoich wnuków, to oni odgrywają też olbrzymią rolę w życiu każdego dziecka! – mówi Majka Jeżowska.


Sukcesy łomżyńskich tancerzy na „Wirującej Strefie”

pon, 17 października 2016 08:14

Tancerze B.K. Kid's wywalczyli pierwsze miejsce w kategorii formacji do 11 lat Hip Hop Kid's na XV Ogólnopolskim Turnieju Tańca Młodzieżowego „Wirująca Strefa”. W tej samej kategorii, ale lat 12-15, drugi był B.K. Team, za to pierwszy w kategorii Show Case, zaś w All Style Battles drugie miejsce zajął zespół Aniołki Charliego z Kacprem Zientalskim w składzie. Nie zawiodły też Wiktoria „Wiki” Kosmowska i Natalia „Naćka” Kisiel: Wiki była druga, a Naćka trzecia w niezwykle silnie obsadzonej kategorii Hip Hop Kid's solo 12-15 lat, a w w tej samej kategorii duetów zajęły trzecie miejsce.


Start „Wirującej Strefy”

so, 15 października 2016 16:14

Rozpoczął się XV Ogólnopolski Turniej Tańca Młodzieżowego „Wirująca Strefa”. W dwudniowej imprezie weźmie udział około 300 tancerzy z Polski, Białorusi i Kaliningradu. W sobotę rywalizują tancerze dorośli, niedziela upłynie na zmaganiach najmłodszych, do lat 11 i 12-15. Turniej zapowiada się bardzo ciekawie, ponieważ w wielu kategoriach o zwycięstwo będzie walczyć ścisła czołówka polskich tancerzy, a ich jeszcze bardziej utytułowani koledzy zasiadają w jury.


60 lat z fotografią za pan brat

so, 15 października 2016 13:07

Jubileusz 60-lecia Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego podsumowano retrospektywną wystawą zbiorową. Składa się na nią blisko 100 zdjęć 26 autorów: od Ryszarda Zięckowskiego,
Zbigniewa Sadowskiego czy Zdzisława Rynkiewicza aż do najmłodszych adeptów fotografii.
– Chodziło nam o pokazanie tego, że każdy może znaleźć swoje miejsce nawet wśród ludzi wybitnych – mówi Cezary Fabiszewski. – W Towarzystwie są przecież bardzo zasłużeni członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików, jest więc od kogo się uczyć!


Nagrody i Medale Zygmunta Glogera

pt, 14 października 2016 13:51

- Dorobek „Stopki” i wszystko to co było, co jest i będzie robione zawdzięczamy w pierwszej kolejności redaktorowi Stanisławowi Zagórskiemu i aby uczcić jego pamięć nasze stowarzyszenie – zostało nazwane Jego imieniem – mówił prof. Ludwik Malinowski, który po śmierci redaktora Zagórskiego objął stanowisko prezesa działającego od 35 lat Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego „Stopka” w Łomży. - Przez ten czas przewinęło się przez „Stopkę” wielu wybitnych ludzi z profesorami z najwyższej półki: Gieysztorem, Tazbirem i Samsonowiczem... Najważniejszym dorocznym wydarzeniem „Stopki” jest sesja glogerowska, podczas której honorowani są laureaci Konkursu o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera. Poza docenieniem i uhonorowaniem medalem nagrody glogerowskie mają także istotny wymiar materialny - od 5 tys. zł do 15 tys. zł.


Pionier polskiej botaniki

cz, 13 października 2016 08:14

Życie i dorobek naukowy ks. Krzysztofa Kluka, wybitnego przyrodnika żyjącego w XVIII wieku, przypomniano podczas spotkania pasjonatów historii pod egidą Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów.
– Ks. Kluk był autorem pierwszego polskiego podręcznika botaniki dla szkół narodowych i prekursorem badań flory – podkreśla Kamil Leszczyński, dyrektor biura ŁTN im. Wagów. – W tym roku minęła 220. rocznica jego śmierci, ale to postać, o której warto pamiętać!


Strefa zawiruje po raz 15

śr, 12 października 2016 08:12

Około 300 tancerzy z Polski i Białorusi weźmie udział w XV Ogólnopolskim Turnieju Tańca Młodzieżowego „Wirująca Strefa”. To jedna z najważniejszych i najbardziej prestiżowych imprez tanecznych w kraju, dlatego w najbliższy weekend do Łomży zjedzie ścisła czołówka mistrzów nowoczesnego tańca. Będą wśród nich liczni reprezentanci Łomży, w tym mające spore szanse na powtórzenie wcześniejszych sukcesów 14-latki, Wiktoria „Wiki” Kosmowska i Natalia „Naćka” Kisiel.


Młodzi i zdolni w kościele Krzyża Świętego

pon, 10 października 2016 08:38

Uczniowie łomżyńskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia wzięli udział w XII Międzynarodowym Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Młodzi muzycy zaprezentowali w kościele pw Krzyża Świętego program „Pan jest miłosierny”, złożony z arcydzieł muzyki klasycznej oraz fragmentów Pisma Świętego i kazań na temat Miłosierdzia Bożego. Niedzielny koncert był też pierwszym, w historii szkoły, z udziałem organisty, bowiem kształci się w niej również młody adept tego szlachetnego instrumentu.


Rockowy Szkot zadomowiony w Łomży

nie, 09 października 2016 11:46

– Świetnie jest być znowu w Łomży! – mówi Ray Wilson. – To już mój piąty koncert tutaj i cieszę się, że znowu jest taka rodzinna, przyjemna atmosfera, bo bardzo to sobie cenię.
Znany z Genesis i Stiltskin wokalista promuje właśnie swe ostatnie płyty: akustyczną „ Song For A Friend” i elektryczną „Makes Me Thing Of Home”. Pośród jego licznych koncertów w Niemczech i we Włoszech znalazło się tylko kilka polskich miast, w tym Łomża, w której zaśpiewał pierwszy raz w 2008 roku, tuż po osiedleniu się w Poznaniu. Tym razem zagrał i rockowo, i unplugged – nie tylko swoje najnowsze piosenki, ale też przeboje Genesis, Phila Collinsa czy Pink Floyd.


Misia Tymoteusza powrót do Łomży

so, 08 października 2016 21:56

Tymoteusz Rymcimci, bohater jednej z najpiękniejszych bajek dla dzieci, powrócił na scenę Teatru Lalki i Aktora. Reżyserem i autorem opracowania ponadczasowego tekstu Jana Wilkowskiego jest Jarosław Antoniuk. W rolach głównych występują Michał Pieczatowski i Marek Janik, wspierani przez Beatę Antoniuk, Tomasza Bogdana Rynkowskiego i Rafała Swaczynę.
– Dokładnie 21 lat temu ten tytuł został zrealizowany w naszym teatrze przez reżysera i aktora Zdzisława Reja – mówi Jarosław Antoniuk. – Połączyłem tu dwie wersje tego tekstu: publiczną dla teatrów i napisaną specjalnie dla Zdzisława Reja, najzdolniejszego studenta Jana Wilkowskiego!


Jazzowa premiera w Łomży

pt, 07 października 2016 08:26

Sekstet pianisty Piotra Wyleżoła koncertowo rozpoczął Łomżyńską Jesień Kulturalną 2016. Liderowi towarzyszyli wyśmienici polscy jazzmani: Robert Majewski, Grzegorz Nagórski, Michał Barański i Michał Miśkiewicz oraz amerykański saksofonista Dayna Stephens. Był to pierwszy koncert tego składu, a łomżyńska publiczność miała też niepowtarzalną okazję przedpremierowego wysłuchania utworów, które w najbliższą niedzielę zostaną nagrane na kolejną płytę Piotra Wyleżoła „Human Things”.


Łomżyńscy artyści zaprezentują swoje prace w Galerii Bursztynowej!

wt, 04 października 2016 13:01

Galeria Bursztynowa w Ostrołęce zaprasza do udziału w trzeciej edycji Przeglądu Twórczości Lokalnej, która odbędzie się 9 października. Podczas imprezy będzie można zarówno podziwiać, jak i kupić wspaniałe prace lokalnych twórców i nie tylko. Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli także artyści z Łomży.


Chóralna pieśń wiary w Łomży

pon, 03 października 2016 08:05

Chór Aksios z Ukrainy zdobył Grand Prix oraz cztery inne nagrody III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Sakralnej Carmen Fidei. Wśród 18 konkursowych zespołów z Białorusi, Litwy, Ukrainy i Polski były też łomżyńskie, z których młodzieżowy chór Carmen Fidei parafii Krzyża Świętego wybrano najlepszym chórem diecezji łomżyńskiej, a męski zespół wokalny tego chóru zdobył dwie nagrody: za najlepsze wykonanie oraz promowanie chorału gregoriańskiego. Sobotnie wręczenie nagród w kościele Krzyża Św. uświetnił recital organowy Gedymina Grubby oraz występy chórów Aksios oraz międzyszkolnego chóru żeńskiego z Białegostoku – zdobywczyń dwóch nagród zespołowych i dwóch indywidualnych.


Tylko fajans...

fot. Grzegorz Gwizdon, MP-M Łomża
pon, 03 października 2016 07:56

Jeszcze niedawno tzw. Włocławek był w prawie każdym polskim domu. Obecnie stanowi obiekt zainteresowania kolekcjonerów i coraz częściej trafia na wystawy. W Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego można oglądać ceramiczne, projektowane przez artystów i ręcznie malowane cudeńka. Na wystawie „Fajans zdobny z kolekcji rodzinnych” zaprezentowano używane powszechnie naczynia i przedmioty kuchenne, ale też młynki do kawy, zegary, lampy, żyrandole, misterne drobiazgi, a nawet gadżety reklamowe sprzed II wojny światowej.


Łomżyńska Jesień Kulturalna jak zawsze

so, 01 października 2016 11:40

Koncertem pianisty jazzowego Piotra Wyleżoła z międzynarodowym składem już w najbliższy czwartek 6 października rozpocznie się tegoroczna Łomżyńska Jesień Kulturalna. Potrwa ona do początku grudnia i będzie mieniła się różnymi barwami: od rocka rodzimych legend Turbo oraz Krzysztofa Jaryczewskiego w przebojach Oddziału Zamkniętego, poprzez soul i gospel Trzeciej Godziny Dnia, muzyczne Zaduszki, aż do „Przyjaciół pani Hani” z Elżbietą Jodłowską.
Nie zabraknie też promocji najnowszej książki Henryka Gały, wystaw, spektakli teatralnych oraz tanecznych emocji podczas Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Młodzieżowego „Wirująca Strefa”.


« · «« · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0