niedziela, 23 kwietnia 2017 napisz DONOS@

The BL Blues Band w finale Rockowań

nie, 25 września 2016 11:56

Łomżyński zespół The BL Blues Band zakwalifikował się do finału Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Rockowych „Rockowania 2016”, oczarowując jury, rywali i publiczność.
– To chicagowski blues w bardzo dobrym wykonaniu, który ja osobiście bardzo lubię – mówi Cezary Mielko, jeden z jurorów i dyrektor organizującego przegląd białostockiego WOAK. – Po prostu rewelacja, nie mieliśmy więc żadnych wątpliwości i zakwalifikowaliśmy ich jednogłośnie!


John Porter w Łomży

pt, 23 września 2016 14:46

Przed 40 laty zszokował swych rodaków z Walii i Polaków decyzją o zamieszkaniu w komunistycznej Polsce. Współtworzył pierwszy skład Maanamu, a od 1979 występuje solo. Debiutancki album „Helicopters” jego Porter Bandu to jedna z przełomowych i najbardziej oryginalnych płyt polskiego rocka, ma też na koncie wiele innych wydawnictw, w tym przebojowe płyty nagrane w duecie z Anitą Lipnicką. W czwartkowy wieczór John Porter zagrał w Warce, fundując tym którzy chcieli słuchać niezapomnianą muzyczną podróż: od czasów kultowego „Helicopters” do najnowszego projektu z Adamem „Nergalem” Darskim.


Rozśpiewany kolor serca

cz, 22 września 2016 08:17

Studio Wokalne eMDeK koncertem w kościele ojców kapucynów rozpoczęło 16 sezon artystyczny. Środowy występ był dla młodych wokalistów szczególny z dwóch powodów: z zespołem pożegnały się maturzystki Justyna Zaręba i Natalia Wysocka, a zadebiutował w nim 17-letni Eryk Mroczko, który już w swym pierwszym występie z eMDeKiem zaśpiewał w duecie z Magdą Sinoff.
– To był mój debiut jeśli chodzi o współpracę z panią Magdą Sinoff – mówi Eryk Mroczko. – Śpiew to coś pięknego, szczególnie w tak fajnej grupie! – Jestem zadowolona z tego nowego nabytku i myślę, że nasza współpraca będzie się dobrze układać! – dodaje Magda Sinoff.


Powstaje 10 płyta łomżyńskiej orkiestry

śr, 21 września 2016 09:05

Filharmonia Kameralna nagrywa płytę z utworami wybitnego kompozytora Stanisława Moryty, w tym napisanymi i opracowanymi specjalnie dla niej. Będzie to pionierskie przedsięwzięcie w historii nie tylko polskiej, ale i światowej fonografii, ponieważ aż trzy z tych utworów nie były nigdy wcześniej zarejestrowane. Solistami będą wybitni artyści: sopranistka Anna Mikołajczyk-Niewiedział, harfistka Anna Sikorzak-Olek i perkusista Stanisław Skoczyński, a dyryguje Jan Miłosz Zarzycki. Pierwsza część sesji w Muzeum Diecezjalnym odbyła się w ostatni piątek i sobotę, kolejną część nagrań zaplanowano na przełom września i października. Płyta ukaże się nakładem prestiżowej i znanej na całym świecie firmy DUX.


Barwy muzyki w polskim domu

pon, 19 września 2016 08:21

Rolę muzyki w dawnych polskich domach i dworach pokazuje wystawa „Wszystkie barwy muzyki” w Muzeum Północno-Mazowieckim. Składają się na nią eksponaty z rodzinnego zbioru Ewy, Kazimierza i Emila Cywińskich, w tym wyjątkowo cenne okazy orientalnych i dawnych instrumentów oraz nut, patefonów, gramofonów i wielu innych zabytków. Są też pamiątki związane z Witoldem Lutosławskim i Hanką Bielicką.
– To wystawa która zadowoli wszystkich zainteresowanych muzyką – mówi dyrektor muzeum Jerzy Jastrzębski. – Po raz pierwszy pokazujemy w naszym muzeum taką drogę od nut do instrumentów oraz wszystko co związane jest z muzyką, ale też pewnym obyczajem.


Czują bluesa... młodsi i starsi

pon, 19 września 2016 08:14

Zespół Blue Rain zwyciężył w konkursie Łomża Blues-Rock Festiwal, zdobywając 2500 złotych brutto. Jury wyróżniło też kwotą 500 złotych brutto grupę Roki, zdobywców drugiego miejsca w poprzedniej edycji festiwalu, kwartet złożony w 3/4 z uczniów w wieku 11-12 lat.
– Dla nas to wielki sukces i bardzo się z z niego cieszymy, bo dzisiaj zagrał z nami po raz pierwszy gitarzysta Jakub Jasiukiewicz! – mówi basista Rokiego Piotr Czaban. – Jesteśmy zadowoleni i zaskoczeni, bo poziom konkursu był naprawdę wysoki! – dodaje Dariusz Sidorczuk, wokalista i gitarzysta Blue Rain, który też debiutował w Łomży w nowym składzie. Szczególny był również występ gwiazdy wieczoru, legendy polskiego bluesa Kasy Chorych, bo zespół kończy właśnie swą ponad 40-letnią karierę.


Polski Dzień Bluesa na Starym Rynku

so, 17 września 2016 14:30

Zespoły Holy Water, 48 Godzin, F.B.I. i The BL Blues Band zagrały podczas łomżyńskiej edycji Polskiego Dnia Bluesa, przyciągając kilkuset fanów bluesa i blues rocka.
– Łomża to nie tylko disco polo i dobrze, że są organizowane również takie koncerty! – mówi jeden z uczestników koncertu, cieszący się, że łomżyńska edycja imprezy rozrasta się z każdym rokiem.
Tegoroczna odbyła się w ramach Łomża Blues-Rock Festiwal, który ma nie tylko promować młode talenty i zapewniać występy znanych zespołów, ale jest też wspomnieniem postaci tragicznie zmarłego łomżyńskiego bluesmana Dariusza Gałczyka.


Kurpiowskie pieśni łomżyńskiej orkiestry

pt, 16 września 2016 07:59

Prapremiera orkiestrowej wersji „7 pieśni kurpiowskich” Stanisława Moryty była głównym punktem programu czwartkowego koncertu Filharmonii Kameralnej. Autorem, napisanej specjalnie dla łomżyńskiej orkiestry na potrzeby koncertów i płyty, aranżacji jest Marcin Zieliński.
– Powstała do tych pieśni fantastyczna orkiestracja! – mówi solistka, sopranistka Anna Mikołajczyk-Niewiedział. – Zinstrumentowane te pieśni brzmią bogaciej, bardziej kolorowo.
– Bardzo spodobał mi się ten utwór – ocenia kanadyjski dyrygent Nurhan Arman. – Jest ciekawie zorkiestrowany, zawiera interesujące harmonie. Moryto to dobry kompozytor, który interesująco wykorzystał folkowy materiał.


Tajemnica obrazów łomżyńskiego malarza

śr, 14 września 2016 08:19

Detektyw księgarniany Wilibald Sprawa-Niejasny przybywa do Łomży w sprawie zaginięcia obrazu słynnego międzywojennego łomżyńskiego impresjonisty Eustachego Podworskiego. Szybko okazuje się, że to dopiero początek większej afery, a jej zakończenie jest bardzo zaskakujące. Opisującą tę historię książkę „Syndykat z jeleniego grodu” Amos Oskar Ajchel promował podczas wtorkowego spotkania w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej.
– To książka w stylu Pana Samochodzika – mówi Amos Oskar Ajchel. – Ciekawostki historyczne, ciekawe miejsca, nieco tajemnicze wydarzenia – to są rzeczy, które mnie kręcą!


Łomżyński festiwal bluesa i rocka

Jan „Yaniu” Górski, jeden z organizatorów Łomża Blues-Rock Festiwal gra na ul. Farnej
śr, 14 września 2016 08:03

– Takiego festiwalu jeszcze w Łomży nie było! – mówi Jan „Yaniu” Górski, jeden z organizatorów Łomża Blues-Rock Festiwal. Dwudniowa impreza rozpocznie się w piątek od plenerowego koncertu na Starym Rynku z udziałem zespołów Holy Water, 48 Godzin, F.B.I. i The BL Blues Band. W sobotę w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich najpierw odbędzie się konkurs z udziałem sześciu grup grających różne odmiany rocka i bluesa, a wieczorem zagra legenda polskiego bluesa Kasa Chorych. Będzie to jeden z ostatnich koncertów w ponad 40-letniej karierze zespołu, warto więc wybrać się, tym bardziej, że wstęp jest wolny.


Teatr dla najnajów małych i dużych

nie, 11 września 2016 11:32

Takiego przedstawienia w Teatrze Lalki i Aktora jeszcze nie było. Nowy sezon rozpoczął bowiem spektakl „Rosnę” dla dzieci już od pierwszego roku życia, w którym nawet te proste, codzienne czynności nabierają magicznego wymiaru, a zaskakujący finał oczarowuje nie tylko najmłodszych, ale też ich dorosłych opiekunów.
– Chcemy wzruszyć i zachwycić maluchy, pobudzić ich zmysły i wreszcie, na koniec, zachęcić do wspólnej zabawy – podkreślają twórcy spektaklu Mariola Fajak-Słomińska i Janusz Słomiński. – Zapraszamy dzieci „do nieba”, między chmury, skąd mogą zajrzeć przez okno do mieszkania Mamy i obserwować co się dzieje, gdy pojawia się na świecie mały człowiek.


Festiwalowa integracja na skate parku

nie, 11 września 2016 11:23

Kilkaset osób bawiło się podczas sobotniej plenerowej imprezy w ramach IV Europejskiego Festiwalu Filmowego i Sztuk Wszelakich „Łomża JA i TY”. Na skate parku młodsi i starsi, mniej i bardziej sprawni kibicowali w meczu piłkarskim, słuchali MadBee, Anny Zlagodukh i młodych talentów, podziwiali ognisty spektakl grupy Maori, tańczyli zumbę, ale przede wszystkim wspierali uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 8, bardzo chętnie biorąc udział w loterii fantowej.
– Łomżyniacy chcą się bawić, chcą być razem – mówi Katarzyna Kuklińska, prezes Stowarzyszenia Ludzi Społecznie Naznaczonych JA i TY, które jest głównym organizatorem festiwalu. – Jeżeli dostają ciekawy temat, wychodzą z domu, czyli można!


Dyrektor Miejskiego Domu Kultury wygrał konkurs na głównego specjalistę ds. kultury

Roman Borawski, dyrektor MDK-DŚT w Łomży
pt, 09 września 2016 16:50

W piątkowe popołudnie prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podał do publicznej wiadomości w BIP informację o wynikach naboru na stanowisko głównego specjalisty do spraw kultury w Centrum Współdziałania Społecznego „Domek Pastora”. „Informujemy, że w wyniku zakończenia procedury naboru na w/w stanowisko został wybrany Pan Roman Borawski zamieszkały w Łomży” - pisze włodarz o triumfie zwycięzcy, który od ponad 20 lat jest dyrektorem Miejskiego Domu Kultury.
Kto zostanie dyrektorem MDK-DŚT, jak dyrektor zostanie głównym specjalistą, i kiedy to się stanie, tego na razie nie ogłoszono.


„Łomża JA i TY” po raz czwarty

pt, 09 września 2016 08:27

Tancerze z rumuńskiej formacji tańca integracyjnego Just Dance II oraz spektakl podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej Bona zachwyciły uczestników rozpoczętego w czwartek IV Europejskiego Festiwalu Filmowego i Sztuk Wszelakich „Łomża JA i TY”.
– Festiwal stawia sobie za cel integrację środowiska osób z niepełnosprawnością oraz aktywizację społeczności lokalnej, jak również upowszechnianie i popularyzację kultury wyższej oraz uwrażliwianie dzieci i młodzieży, na wartości uniwersalne, takie jak dobro, prawda, uczciwość i piękno! – mówi Katarzyna Kuklińska, prezes organizującego festiwal Stowarzyszenia Ludzi Społecznie Naznaczonych JA i TY.


„Rosnę” na nowy sezon łomżyńskiego teatru

cz, 08 września 2016 15:02

Wystawieniem spektaklu dla dzieci od pierwszego roku życia „Rosnę” Teatr Lalki i Aktora rozpocznie w sobotę nowy sezon artystyczny. Kolejne już zaplanowane przedstawienia to: adresowany do starszych dzieci „Miś Tymoteusz”, łączący wersję ogólnie dostępną z napisaną specjalnie dla aktora TLiA Zdzisława Reja oraz powstająca dla łomżyńskiej sceny „Mandragora” dla młodzieży i widzów dorosłych. W przyszłym roku odbędzie się też jubileuszowy, już 30 Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka”, sam teatr też będzie obchodzić swe 30-lecie.


Książkowe ilustracje Roberta Sokołowskiego

Rober Sokołowski w swojej Galerii Aporia, Łomża róg Giełczyńskiej i Senatorskiej
śr, 07 września 2016 08:50

Prace łomżyńskiego malarza Roberta Sokołowskiego zdobią mieszkania, biura i m.in. witacze przy wjazdach do Łomży. W autorskiej galerii „Aporia” na Starym Rynku powstają kolejne obrazy, ale również ilustracje do wydawanych w Polsce książek rosyjskiego pisarza Alberta Lichanowa.
– Moja satysfakcja jest tym większa, że Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, która jest wydawcą książek, działa na rzecz pomocy dzieciom – podkreśla Robert Sokołowski. – Poza tym temat nie jest banalny. Opowieści Lichanowa są prawdziwe, wzięte z życia. Jako wieloletni pedagog, opisuje historie które zna.


Początek festiwalowego maratonu Sacrum et Musica

pon, 05 września 2016 07:54

Filharmonia Kameralna zainaugurowała niedzielnym koncertem w łomżyńskiej katedrze XII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Słuchacze bardzo gorąco przyjęli solistów: sopranistkę Agnieszkę Sokolnicką i tenora Voytka Soko-Sokolnickiego oraz operowe arie, klasyczne pieśni i musicalowe przeboje w ich wykonaniu.
– Bardzo ciepła publiczność, jesteśmy zadowoleni z dzisiejszego koncertu i mamy nadzieję, że do zobaczenia! – mówi Agnieszka Sokolnicka.
Festiwal potrwa do końca października, a w jego ramach odbędzie się jeszcze 20 koncertów w Łomży i wielu innych miejscowościach.


Czarownica z Wizny

fot. kiermusy.com.pl
so, 03 września 2016 10:11

Ta historia wydarzyła się blisko 350 lat temu. Barbara Królka mieszkanka Wizny została oskarżona i uznana za czarownicę, a w konsekwencji spalona na stosie. Historię kobiety przywołują twórcy jednej z największych w Polsce ekspozycji średniowiecznych narzędzi tortur i egzekucji, którą niedawno otwarto w Kiermusach pod Tykocinem.


Gwiazdy srebrnego ekranu w łomżyńskim muzeum

Zbigniew Rymarz
so, 03 września 2016 09:29

– To cząstka tego co mam w programach i zdjęciach z okresu filmu niemego – mówi o otwartej w piątek wystawie „Na szklanym ekranie” w Muzeum Północno – Mazowieckiem 89-letni wybitny kolekcjoner, pianista i kompozytor Zbigniew Rymarz. – Ma ona dla mnie specjalny sentyment, bo co najmniej 1/3 tych wykonawców znałem osobiście i z nimi współpracowałem!
Wystawa inauguruje, rozpoczynający się 8 września, IV Europejski Festiwal Filmowy i Sztuk Wszelakich „Łomża JA i TY”, jest też początkiem współpracy Zbigniewa Rymarza z klubem Carpe Diem i „JA i TY” Stowarzyszeniem Ludzi Aktywnie Naznaczonych.


Muzyczna wyprawa do Afryki

śr, 31 sierpnia 2016 09:53

Tradycyjne pieśni i tańce oraz ogromne bogactwo kultury Czarnego Lądu poznawali młodzi uczestnicy warsztatów „Muzyczne wyprawy – Afryka”. Przez dwa dni na zajęciach prowadzonych przez Olgę Stopińską, Wiolę Wojciechowską i Nikodema Bąkowskiego uczyli się śpiewać, tańczyć i grać na bębnach. Samodzielnie ozdobili też instrumenty perkusyjne, które wykorzystali podczas finałowej prezentacji efektów swej pracy.
– Warsztaty tego typu prowadzę bardzo często, ale nie z dziećmi – mówi Olga Stopińska. – Dlatego z radością przyjęłam to wyzwanie i jest super, bo to bardzo zdolne i wspaniałe dzieciaki!


« · «« · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · »» · »
 
Zobacz także
170412114748.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0