środa, 28 czerwca 2017 napisz DONOS@

Nowatorskie płyty łomżyńskiej orkiestry

cz, 05 stycznia 2017 08:25

Filharmonia Kameralna powiększyła swój fonograficzny dorobek o kolejne albumy. Oba zawierają utwory napisane specjalnie dla łomżyńskiej orkiestry oraz w większości nigdy wcześniej nie nagrywane. Monograficzna płyta „Stanisław Moryto” została przygotowana na jubileusz 70-lecia kompozytora, zaś „Accodiofonica” powstała z udziałem akordeonisty-wirtuoza Klaudiusza Barana. – Jeśli chcemy być zauważeni w muzycznym świecie musimy zaprezentować coś nowego, odkrywczego i interesującego dla słuchaczy! – mówi dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Jan Miłosz Zarzycki, zapowiadając już nagranie kolejnych płyt.


Sylwestrowy wieczór w cygańskich rytmach

pon, 02 stycznia 2017 08:23

Nadejście Nowego Roku świętował z łomżyńskimi filharmonikami w Centrum Kultury na Sadowej komplet publiczności. Gwiazdą koncertu była wirtuozka cymbałów węgierskich Sara Czureja-Łakatosz, popularne przeboje i arie zaśpiewali Karolina Kuklińska i Tomasz Krzysica, a orkiestrę poprowadził Jan Miłosz Zarzycki. Nie brakowało też pełnych humoru wokalnych i aktorskich niespodzianek, szczególnie w ognistych wykonaniach „Sunrise, Sunset” z musicalu „Skrzypek na dachu” i „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”. Artyści i słuchacze liczą, że kolejnego sylwestra będą już obchodzić w wyremontowanej do końca sali Filharmonii Kameralnej.


Łomżyńska kultura A.D. 2016

Wojciech Chamryk
so, 31 grudnia 2016 12:14

Wbrew narzekaniom wiecznych malkontentów w Łomży nie brakuje imprez kulturalnych. Wydarzeniami spośród nich były te o wymiarze ogólnopolskim, jak: koncert kolęd w łomżyńskiej katedrze, pokazany w wigilijny wieczór przez TV Trwam czy 29. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka”. W 2016 roku łomżyńska Filharmonia Kameralna wydała aż trzy płyty, a tancerze studia B.K. Step po raz kolejny zdobyli tytuły mistrzów świata i Europy.
W rok 2017 łomżyńska kultura wkracza z nadziejami m.in., że uda się zrealizować kolejny etap remontu dawnej sali widowiskowej urzędu wojewódzkiego na potrzeby łomżyńskich filharmoników, a nowy dyrektor MDK-DŚT jeszcze bardziej rozwinie tę placówkę.


25 lat plastycznych sukcesów i pracy Anny Bureś

Anna Bureś
śr, 28 grudnia 2016 08:35

Pracownia Plastyczna Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych świętuje 25-lecie.
– To wyjątkowy jubileusz i mam ogromną satysfakcję! – mówi instruktorka i założycielka pracowni Anna Bureś. – Jestem dumna ze swoich wychowanków, bo tych 25 lat to nie tylko suche fakty i daty, ale przede wszystkim ludzie – to oni są największą wartością tej pracowni!
Ćwierć wieku działalności i licznych sukcesów młodych artystów przybliżają dwie wystawy otwarte we wtorkowy wieczór w Galerii Pod Arkadami oraz w Galerii Bonar MDK-DŚT.


Przepiękny koncert kolęd w katedrze zobaczymy w TV Trwam

pt, 23 grudnia 2016 09:42

Marika, Edyta Krzemień, Damian Aleksander i Jarosław Chojnacki zaśpiewali w łomżyńskiej katedrze najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Solistom towarzyszyły orkiestra oraz chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku pod batutą Pawła Kotli, a koncert prowadzili: aktor Jerzy Zelnik i dziennikarka RMF Classic Magdalena Miśka-Jackowska. Całość programu „Bóg się rodzi” została zarejestrowana i w Wigilię będzie on pokazany w TV Trwam.
– Myślę, że melomani w katedrze mieli powody do zadowolenia, a ci, którzy zasiądą przed telewizorami podczas wieczoru wigilijnego i obejrzą nasz koncert też nie będą żałować! – ocenia dyrygent Paweł Kotla.


Nowy dyrektor MDK marzy o nowych pracowniach i hali kultury

Krzysztof Zemło
cz, 22 grudnia 2016 14:37

Nie bał się konkurujących o posadę dyrektorską ośmiorga kandydatów, bo ich nie znał. W środę był na próbie w Teatrze Lalki i Aktora oraz na wigilii teatralnej, zaś w czwartek rano dowiedział, że to on został wybrany dyrektorem Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych w Łomży. - Jakaś pani z ratusza zadzwoniła z informacją, że muszę zrobić badania – śmieje się reżyser i aktor Krzysztof Zemło (lat 42), pochodzący z Supraśla i przejmujący po dyrektorze Romanie Borawskim prowadzenie MDK – DŚT. 6-osobowa komisja konkursowa pań oceniła, że przedstawił najlepszą koncepcję funkcjonowania „emdeku” oraz dalszą perspektywą jego rozwoju, zatem poprosiliśmy nowego dyrektora o uchylenie dla 4lomza.pl rąbka tajemnicy, „jaka koncepcja i jakie perspektywy”.


Zemło będzie dyrektorem MDK-DŚT

21.09.2012 Teatru Lalki i Aktora w Łomzy, Krzysztof Zemło w "Kartotece" T. Różewicza w reżyserii  Andrzeja Rozhina (fot. Marek Maliszewski)
cz, 22 grudnia 2016 08:52

Krzysztof Zemło aktor i reżyser teatralny znany m.in. ze spektakli Teatru Lalki i Aktora w Łomży będzie nowym dyrektorem Miejskiego Domu Kultury – Dom środowisk Twórczych w Łomży. Był jednym z 9. kandydatów, którzy zgłosili się na konkurs po tym, gdy z funkcji zrezygnował dotychczasowy dyrektor Roman Borawski.
Zemło uzyskał najwyższą ocenę komisji konkursowej, został zarekomendowany prezydentowi Łomży, który zatwierdził ten wybór – przekazuje Grzegorz Daniluk z ratusza.


Barwy muzyki... i plastyki

pt, 16 grudnia 2016 08:55

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego wydała swą ósmą płytę. „Flute Reflections” została nagrana w Łomży z udziałem wybitnych flecistów Łukasza Długosza i Agaty Kielar-Długosz. Na jej program składają się utwory Antonio Vivaldiego, Hectora Berlioza oraz, nagrany po raz pierwszy, Koncert na 2 flety i orkiestrę Janusza Bieleckiego. Płyta ukazała się nakładem prestiżowej firmy Dux i będzie dostępna w sprzedaży na całym świecie, a ilustrują ją prace uczniów łomżyńskich szkół, zwycięzców II edycji konkursu plastyczno-muzycznego „Barwy muzyki”.


Filharmonia już pod nowym dachem

Foyer
cz, 15 grudnia 2016 08:31

Dobiega końca drugi etap remontu budynku Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Obecnie prowadzone są ostatnie prace wykończeniowe, które mają zakończyć się do 23 grudnia. Gotowy jest już dach nad salą widowiskową i foyer oraz stan surowy obu pomieszczeń oraz łącznika z dawnym urzędem wojewódzkim. Kosztowało to blisko 2 mln 200 tys. zł, a łączny koszt inwestycji to około 8 mln zł. Jej ostateczne zakończenie planowane jest na rok 2018, kiedy Filharmonia Kameralna będzie świętować 40-lecie, a Łomża 600-lecie uzyskania praw miejskich.


Ceramiczne cztery pory roku

śr, 14 grudnia 2016 08:21

Od czterech lat wychowankowie i kadra Bursy Szkolnej nr 3 w Łomży mają wielką, wspólną pasję. Wykonują ozdobne drobiazgi i większe prace ceramiczne, które są nie tylko piękne, ale też spieniężane na charytatywnych aukcjach i podczas kampanii społecznej „Pola Nadziei”, pomagają chorym dzieciom. 17. uczniów i nauczycieli zaprezentowało swe najnowsze prace na wystawie „Ceramiczne cztery pory roku” w Galerii N Klubu Wojskowego. Ofert kupna nie brakowało, ale potencjalni nabywcy ceramicznych cudeniek musieli uzbroić się w cierpliwość.


Bożonarodzeniowy jarmark w Retro

nie, 11 grudnia 2016 18:35

Familijną imprezę świąteczną zorganizowano w niedzielę w restauracji Retro. Była ona dedykowana dzieciom, które śpiewały kolędy, brały udział w zajęciach plastycznych oraz własnoręcznie przygotowywały świąteczne pierniki podczas warsztatów kulinarnych. Chętnie włączali się w to również rodzice i dziadkowie, a świątecznym zabawom towarzyszył kiermasz rękodzieła i wyrobów artystów amatorów.
– Święta Bożego Narodzenia są przepełnione ciepłem, miłością, ale też dobrą zabawą, dlatego już po raz dziewiąty zorganizowaliśmy nasz familijny jarmark! – mówi Anna Rogińska z Retro.


Mikołajkowe targi w ROK-u

nie, 11 grudnia 2016 11:47

Aż trzy świąteczne imprezy odbyły się w sobotę w Regionalnym Ośrodku Kultury. Ogłoszono wyniki powiatowego konkursu plastycznego „Łomżyńskie tradycje bożonarodzeniowe”, a najlepsze prace zaprezentowano na wystawie. 90. młodych wokalistów wzięło udział w festiwalu piosenki świątecznej „Gwiazdkowe nutki”. Głównym punktem programu były zaś Mikołajkowe Targi Twórczości Artystycznej, na których można było kupić świąteczne ozdoby i artystyczne rękodzieło. – Promujemy wartościowe prace twórców ludowych i artystów amatorów, które nie są produkowane maszynowo i to się podoba! – podkreśla dyrektor Jarosław Cholewicki.


Teatralna młodzież na fali

so, 10 grudnia 2016 11:13

Teatr Kaprys z Łap zdobył I nagrodę XXI Konfrontacji Teatrów Młodzieżowych, zaś drugim miejscem podzielili się Teatr Domorosły z Białegostoku i Martyna Kleszczewska z Suwałk.
– Po raz kolejny jesteśmy w Łomży i zawsze wracamy tu z dużą radością – mówi Adam Karasiewicz, reżyser zwycięskiej sztuki „My”. – Jest tu świetna atmosfera, są przyjaźni, sympatyczni ludzie, którzy wkładają w zorganizowanie tego festiwalu mnóstwo pracy i serca. Tym chętniej tu przyjeżdżamy i prezentujemy to, co mamy najlepszego!
Jury przyznało też aż 12 indywidualnych nagród aktorskich, w tym reprezentantom Łomży Bartoszowi Cwalińskiemu i Karolowi Tyszkiewiczowi.


Mikołajkowe muzyczne baśnie

pt, 09 grudnia 2016 08:27

Muzyczny mikołajkowy prezent dla najmłodszych jak co roku przygotowała Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego. Łomżyńscy muzycy pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego wykonali dwie bajki: „Śpiącą królewnę” Piotra Czajkowskiego i „Peer Gynta” Edwarda Griega, a w roli narratora wystąpił popularny aktor Wojciech Wysocki. Słuchacze w różnym wieku nie kryli zachwytu, bawili się doskonale, ale i tak największe poruszenie na sali wywołało pojawienie się Mikołaja z workiem słodyczy i prezentów – nawet starsi poczuli się znowu na chwilę dziećmi.


Z „Wety” na Boże Narodzenie

pon, 05 grudnia 2016 09:39

Świąteczne kompozycje wykonane głównie z materiałów naturalnych: orzechów, szyszek, żołędzi, owoców buka, kasztanów, siana, gałązek brzozy, derenia, kory, korzeni, kwiatostanów traw, kłosów zbóż z wykorzystaniem papieru do pakowania czy tektury można podziwiać w Domku Pastora. Pod koniec przyszłego tygodnia stroki będzie można kupić, a dochód trafi na szlachetny cel.


Rockowe party z Krzysztofem Jaryczewskim

nie, 04 grudnia 2016 14:39

Koncert zespołu Jary OZ zakończył tegoroczną Łomżyńską Jesień Kulturalną. Liderem grupy jest Krzysztof Jaryczewski, pierwszy wokalista Oddziału Zamkniętego. Towarzyszą mu dwaj inni muzycy tej formacji, dlatego program występu w MDK-DŚT zdominowały wszystkie przeboje Oddziału, z kultowymi „Party”, „Andzia i ja”, „Twój każdy krok” czy „Debiut” na czele.
Razem z muzykami śpiewały je aż trzy pokolenia fanów, w tym dzieci, które przyszły na koncert z rodzicami.


Czesław Śpiewa w Łomży Miłosza i nie tylko

nie, 04 grudnia 2016 14:31

Czesław Mozil ponownie wystąpił w Łomży. Z duńskimi muzykami wykonał swoje największe przeboje oraz sporo nowych piosenek z płyty „Księga emigrantów tom I”. Sięgnął też po poetyckie teksty Czesława Miłosza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Agnieszki Osieckiej, potwierdzając, że jest jednym z najciekawszych polskich artystów awangardowego rocka.
– Dziwi mnie, że wracamy do Łomży dopiero po siedmiu latach, bo wracaliśmy już kilkakrotnie do innych miast, w których już kiedyś graliśmy – mówi Czesław Mozil. – Bardzo się więc cieszę z tego powrotu i spotkania z publicznością, która może nawet była na naszym pierwszym koncercie!


„Wszystko płynie...” Małgorzaty Kapłan

Małgorzata Kapłan i Karolina Skłodowska
so, 03 grudnia 2016 22:28

„Wszystko płynie...” to tytuł prezentowanej w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży wystawy warszawskiej malarki Małgorzaty Kapłan. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pokazała pejzaże, w tym także z okolic Łomży, gdzie bywała wielokrotnie na plenerach „Stopki”.
– Bardzo lubię malować w plenerze – mówi Małgorzata Kapłan. – Są artyści zamykający się w swoich pracowniach, ale ja, jeżeli tylko pojawiają się zaproszenia na plenery nie odmawiam, jestem przeszczęśliwa, że wyjeżdżam. Poznaję nowe otoczenie, zachwycam się światem, człowiekiem!


Musicale łączą pokolenia

cz, 01 grudnia 2016 08:23

Uczestnicy warsztatów wokalno-terapeutycznych zaprezentowali efekty swojej pracy podczas spektaklu „Musicale! Musicale!” w Teatrze Lalki i Aktora. Ośmioro: dzieci, nastolatków i osób dorosłych, pod kierunkiem i z udziałem instruktorki Kingi Lewiarz, wykonało najsłynniejsze przeboje z musicali„Metro”, „The Sound Of Music” czy „Cats”. Dla większości wykonawców był to debiut na profesjonalnej scenie.
– Lubię śpiewać! – mówi 6-letnia Olga Szlesińska. – Śpiewałam piosenkę o drewnianym pajacyku, którą wybrała mi mama. Warsztaty z panią Kingą były fajne, choć ćwiczyliśmy kilka godzin!


„Pamiętnik drozdowiaka” Aleksandra Pieńkowskiego

Sławomir Zgrzywa trzyma „Pamiętnik drozdowiaka” Aleksandra Pieńkowskiego
śr, 30 listopada 2016 08:24

Do wybuchu II wojny światowej wiódł w rodzinnym Drozdowie życie kupca i społecznika. W 1940 roku za udział w wojnie polsko-bolszewickiej i organizowanie zbrojnego podziemia został skazany na osiem lat zsyłki. Stamtąd przedostał się do polskiej armii, gdzie dowiedział się, że jego rodzina też została wywieziona na Sybir. Był ranny pod Monte Cassino, a do Polski wrócił w 1948 roku. Opisał swoje losy w pamiętnikach, które zostały wydane jako „Pamiętnik drozdowiaka. Pamięć o zwykłych-niezwykłych bohaterach” przez Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów.
– To bardzo wartościowy materiał historyczny dla regionu, ale też w wymiarze ogólnopolskim – podkreśla Małgorzata Frąckiewicz z ŁTN im. Wagów. – Wywózka Polaków na Sybir, ich gehenna, szlak do polskiej armii na Zachodzie, bohaterska walka – wszystko zostało tu opisane!


« · «« · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0