wtorek, 23 maja 2017 napisz DONOS@

„Dotyk ciszy” Zbigniewa Walczuka

śr, 23 listopada 2016 08:37

Zbigniew Walczuk pokazuje piękno przyrody okolic Łomży na swej pierwszej wystawie indywidualnej. Barwne fotografie przedstawiają nadnarwiańskie, spowite mgłą krajobrazy w pierwszych promieniach wschodzącego słońca i można je oglądać w Galerii N.
– Tytuł mojej wystawy „Dotyk ciszy” jest trochę poetycki, ale jeśli człowiek wyjdzie rano, a w zasadzie o godzinie drugiej-trzeciej w nocy, robić zdjęcia to dookoła jest wszędzie cisza – mówi Zbigniew Walczuk. – I dopiero wtedy, kiedy wstaje słońce, zaczynają śpiewać ptaki, pojawiają się zwierzęta i budzi się życie!


Oddział znów otwarty jest, czyli Jary w Łomży

Krzysztof Jaryczewski
wt, 22 listopada 2016 08:17

Rok 1985. Zespół Oddział Zamknięty jest u szczytu popularności, gra często nawet kilka koncertów dziennie, a jego przeboje śpiewa cała Polska. Wszystko to skończyło się nagle, kiedy wokalista Krzysztof „Jary” Jaryczewski stracił głos i w wieku zaledwie 25 lat musiał przerwać karierę.
– Teraz patrzę na to z większym dystansem i uważam, że ta utrata głosu, kiedy mi nagle trzasnęło w gardle i nie mogłem nawet normalnie mówić, tylko cichym szeptem, uratowała mi życie – mówi Krzysztof Jaryczewski. Wokalista po latach odzyskał głos, wrócił do dawnego repertuaru i już 3 grudnia zaśpiewa w Łomży wszystkie legendarne hity Oddziału oraz najnowsze piosenki.


Łomżyńska Turbo Jesień

pon, 21 listopada 2016 08:49

Klasycy polskiego rocka Turbo po wielu latach przerwy ponownie zagrali w Łomży. Koncert odbył się ramach jubileuszowej trasy „Back To The Past Tour”, w czasie której Turbo zagra aż w 40 miastach, prezentując w całości swą trzecią, przełomową płytę, nowe utwory i największe przeboje. Poznańskiej grupie towarzyszy nowa nadzieja polskiego hard 'n' heavy Internal Quiet z Aleksandrowa Łódzkiego, a w Łomży zagrał też zespół Factor 8 z Bydgoszczy. Sobotni koncert odbył się w ramach Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej i bawiło się na nim ponad 120 osób – od panów pod sześćdziesiątkę do gimnazjalistów.


Zaduszkowe muzyczne wspomnienia w Zakątku

so, 19 listopada 2016 16:46

Łomżyńscy muzycy przypomnieli dokonania nieżyjących już mistrzów bluesa i rocka podczas specjalnego koncertu zaduszkowego. Grupy MadBee, Mechanica, Firewalk i RY wykonały w restauracji Zakątek piosenki Tadeusza Nalepy, Dżemu, B.B. Kinga, Metalliki i łomżanina Dariusza Gałczyka. Piątkowy koncert był też jednocześnie debiutem nowego zespołu RY, założonego przez gitarzystów: Jana „Yaniu”Górskiego z The BL Blues Band i Roberta Wieczorka z Polityki.
– Dzisiejszy koncert to bardzo spontaniczna inicjatywa, bo Rockowa Łomża postanowiła się spotkać i zorganizować Zaduszki muzyczne! – mówi Jan Górski.


Czesław znowu zaśpiewa w Łomży

pt, 18 listopada 2016 13:48

Popularny wokalista, akordeonista i showman Czesław Mozil ponownie wystąpi w Łomży. Jego poprzedni koncert przed kilku laty okazał się ogromnym sukcesem – bilety rozeszły się błyskawicznie, a fani zgotowali artyście entuzjastyczne przyjęcie. Tym chętniej wraca więc do Łomży, zapowiadając, że wykona nie tylko swoje przeboje, ale też najnowsze piosenki.
– Nie ma nic bardziej wspaniałego jak wracanie do miast, w których już graliśmy – mówi Czesław Mozil. – To jest takie przyjacielskie spotkanie z publicznością po latach!


Żydzi z Łomży

pt, 18 listopada 2016 08:25

– Moja matka Shoshana Donin urodziła się już na emigracji, ale jej rodzice pochodzili z Łomży – mówi Nirit Krakover. – Dlatego przez całe życie podtrzymywała pamięć o mieszkańcach Łomży w Izraelu, założyła „Lomza Room” w szkole Emunim w Givatayim. Przez cały czas dzieje Łomży były więc częścią mojego życia, a teraz ja, wspierana przez swoją córkę, kontynuuję dzieło mamy!
Dr Nirit Krakover przedstawiła historię łomżyńskich Żydów i losy ich potomków w Izraelu w czasie spotkania w Muzeum Północno-Mazowieckim. Zilustrowała swój wykład licznymi, często unikalnymi zdjęciami i nagraniami oraz przykładami karier osób mających przodków z Łomży, jak prezydent Izraela Chaim Herzog czy dziennikarz śledczy i parlamentarzysta Micky Rosenthal.
– Za dwa lata Łomża będzie obchodziła 600-lecie nadania praw miejskich. To również historia Żydów w Łomży, takie połączenie, bo przecież żyli tutaj z Polakami przez setki lat. Dlatego jest bardzo ważne, żeby historię Żydów łomżyńskich również upamiętniać, żeby pamięć o nich również pozostała! - dodaje Krakover.


Spłycone emocje czasów internetu Marii Sztompki

Maria Sztompka
śr, 16 listopada 2016 08:28

– Punktem wyjścia do powstania mojego cyklu stał się problem komunikacji międzyludzkiej poprzez obecne media społecznościowe czy komunikatory, których używamy – mówi Maria Sztompka. – Emocje w rozmowie są spłycone przez krótkie komunikaty, postępuje ich unifikacja w postaci emotikonów – to mój bunt przeciwko tej całej sytuacji!
W Galerii Pod Arkadami zaprezentowano obrazy wybrane z cyklu „e-motion” absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, przedstawiające powrót do bliższych naturze ludzkiej form dialogu i emocje wyrażone za pomocą pikseli.


Muzyczne objawienia Novum Jazz Festival

Jakub Banaszek zwyciężył w konkursie IX Przeglądu Młodych Wykonawców Muzyki Jazzowej Novum Jazz Festival w Łomży
pon, 14 listopada 2016 08:20

Pianista Jakub Banaszek zwyciężył w konkursie IX Przeglądu Młodych Wykonawców Muzyki Jazzowej Novum Jazz Festival w Łomży, zdobywając tytuł Nowej Nadziei Jazzu.
– Poziom konkursu był bardzo wysoki, więc zwycięstwo było dla mnie miłym zaskoczeniem – mówi Jakub Banaszek. – Nie jest to moja pierwsza nagroda, ale pierwsza pierwsza!
Międzynarodowe jury nagrodziło jeszcze ośmioro młodych jazzmanów, w tym wokalistę Łukasza Lipskiego, który był pierwszym reprezentantem Łomży w historii konkursu. Gwiazdami festiwalu były międzynarodowe zespoły Przemek Strączek & Asian Strings Collective i Andrzej Józefów Trio. Wystąpili też: kwartet Alicji Serowik, kwintet Stanisława Słowińskiego, pianista Sebastian Zawadzki i łomżyński zespół Skiela Kapela.


Wieczór pieśni patriotycznej w Drozdowie

pt, 11 listopada 2016 22:41

Organizowany, już od 17 lat przez Katarzynę i Krzysztofa Lipskich w Narodowe Święto Niepodległości, Wieczór pieśni patriotycznej zgromadził w drozdowskim Muzeum Przyrody prawdziwe tłumy starszych i młodszych, nierzadko całe rodziny z małymi dziećmi.
– Przyszliśmy tu już po raz kolejny, żeby pośpiewać! – mówi Wiktoria z Drozdowa. – Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami i manifestujemy to właśnie w ten sposób!
– Przywiodły mnie tutaj pobudki patriotyczne – dodaje Emilian Kudyba. – Uczestniczyłem dzisiaj w łomżyńskich obchodach Święta Niepodległości i postanowiłem to świętowanie przedłużyć!


Koncert muzyki polskiej na Święto Niepodległości

pt, 11 listopada 2016 10:44

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości Filharmonia Kameralna pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego wykonała utwory najwybitniejszych polskich kompozytorów. Solistą był wirtuoz skrzypiec Jakub Jakowicz, wystąpił również Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży. Głównym punktem programu była koncertowe prawykonanie, napisanej specjalnie dla łomżyńskiej orkiestry przez Stanisława Morytę i opartej na motywach kurpiowskich, Suity na orkiestrę smyczkową.


392 spojrzenia na Hankę Bielicką

śr, 09 listopada 2016 08:35

9. listopada mija 101 rocznica urodzin „typowej dziewczyny z Łomży...”, Hanki Bielickiej. Najsłynniejszą łomżyniankę upamiętnia organizowany od siedmiu lat Powiatowy Konkurs Plastyczny „Hanka Bielicka w oczach dzieci”. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 392 uczniów. 132 najlepsze prace dostały się do etapu powiatowego, a 63 zostały nagrodzone i wyróżnione.


Niezastąpiona i niepowtarzalna Hanka Bielicka

Elżbieta Jodłowska
śr, 09 listopada 2016 08:24

101. rocznicę urodzin Hanki Bielickiej uczczono dorocznym koncertem „Przyjaciele Pani Hani”. Tym razem najsłynniejszą łomżyniankę wspominała na scenie artystka kabaretowa Elżbieta Jodłowska, która przez lata wielokrotnie z panią Hanką występowała.
– Pani Hania była osobą bezkompromisową, lubiła powiedzieć każdemu to, co myśli – mówi Elżbieta Jodłowska. – Powiedziała mi kiedyś: „ty jesteś taka zdolna, ale powiem ci, że jesteś taka brzydka!”. Oczywiście na początku nie zrobiło mi się przyjemnie, ale w tej chwili cieszę się, że mam anegdotkę od niej oraz z tego, że miała o mnie takie dobre zdanie!


Novum Jazz Festival już w ten weekend

wt, 08 listopada 2016 08:25

Muzycy z Azji, Ameryki Południowej i Europy wezmą udział w IX Novum Jazz Festival w Łomży. Gwiazdą imprezy będzie, łączący jazz z muzyką etniczną, międzynarodowy Przemek Strączek & Asian Strings Collective, wystąpią też zespół Alicji Serowik z Turośli, kwintet Stanisława Słowińskiego oraz Andrzej Józefów Trio. Festiwal rozpocznie łomżyńska grupa Skiela Kapela, a wśród 16. uczestników konkursu Przeglądu Młodych Wykonawców Muzyki Jazzowej jest też, po raz pierwszy w historii festiwalu, reprezentant Łomży – wokalista Łukasz Lipski.


Koncert papieski i artystyczny jubileusz

pon, 07 listopada 2016 08:19

18 lecie pracy artystycznej swego dyrygenta Michała Rajewskiego chór Carmen Fidei parafii Krzyża Świętego uczcił okolicznościowym koncertem. Był on dedykowany św. Janowi Pawłowi II, dlatego na jego program oprócz psalmów, pieśni religijnych i chorału gregoriańskiego złożyły się też teksty przybliżające nauki i ewangelizacyjną działalność Papieża Polaka.
– Dziś mija dokładnie 18 lat od momentu, kiedy w pierwszej klasie liceum założyłem chór i zostałem dyrygentem – mówi Michał Rajewski. – Było to 6 listopada 1998 roku w Chełmnie Pomorskim, skąd pochodzę. Prowadziłem ten chór 17 lat, trzy miesiące i 21 dni, a od 1 marca tego roku pracuję i mieszkam w Łomży.


Pejzaże we mgle ukryte i w słońcu skąpane

so, 05 listopada 2016 20:56

– U nas są naprawdę niepowtarzalne tematy – podkreśla Wiktoria Tołłoczko-Tur. – W Polsce już np. takich krowich łąk się nie zobaczy, ze stadem pięknych krów na zielonej łące, bo częściej stoją w oborach. Dlatego chcę to zanotować, utrwalić!
Ukazujące piękno krajobrazów województwa podlaskiego najnowsze akwarele i obrazy olejne białostockiej malarki złożyły się na jej wystawę prezentowaną w Galerii Sztuki Współczesnej. Ekspozycję dopełniają inne pejzaże, np. powstałe w Grecji oraz martwe natury, bowiem przyroda jest od wielu lat ulubionym tematem artystki.


Koncert patriotyczny na wojskową nutę

so, 05 listopada 2016 11:03

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego ponownie wystąpił w Łomży. Artyści w mundurach wykonali program historyczno-estradowy przedstawiający walkę Polaków o niepodległość od czasów XVIII wieku do podziemia solidarnościowego. Szczególnie entuzjastycznie liczna publiczność przyjmowała doskonale znane pieśni patriotyczne i wojskowe oraz sceny zbiorowe z udziałem chóru, baletu i solistów.


Prezydent szuka kandydata na dyrektora MDK w Łomży

cz, 03 listopada 2016 07:52

Prawie dwa miesiące temu prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski ogłosił, że dyrektor Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych Roman Borawski wygrał konkurs na głównego specjalistę do spraw kultury w Domku Pastora. Niemal dwa miesiące później prezydent ogłosił, że szuka nowego dyrektora dla łomżyńskiego MDK. Kandydat musi mieć co najmniej 5-letni staż pracy i wykształcenie: licencjat lub magisterium na kierunku artystycznym, kulturoznawstwie, animacji kultury lub sztuki, pedagogice kulturalno-oświatowej. Szansę mają również absolwenci kierunków humanistycznych i ekonomicznych, zarządzania kulturą, zarządzania i marketingu.


Łomżynianka w Sopocie wygrała festiwal Przybory i Wasowskiego

Basia Tarczewska (Fot. Jurek Bartkowski/Fotobank.PL/UMS)
śr, 02 listopada 2016 08:03

- Przeżyłam w Sopocie cudowną przygodę, poznałam cudownych ludzi i mam mnóstwo cudownych wspomnień – opowiada z radością Barbara Tarczewska, maturzystka I LO w Łomży, która zdobyła 1. miejsce na I Festiwalu Interpretacji Twórczości Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. - To był dla mnie bardzo szczęśliwy festiwal. Nawet nie marzyłam o finale, a tu nagle! Bardzo dziękuję wszystkim osobom, które miałam okazję poznać. Daliście mi mnóstwo cennej wiedzy. Szczególnie dziękuję Piotrowi Kosewskiemu i każdemu z finalistów. Panowała wymarzona rodzinna atmosfera.


Zaduszkowe muzyczne wspomnienia

pon, 31 października 2016 07:46

Anna Ozner i Paweł Lipski przypomnieli piosenki wielkich nieobecnych polskiej i światowej sceny muzycznej podczas dorocznego koncertu zaduszkowego w ramach Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej. Znana z programu „The Voice Of Poland” wokalistka i pochodzący z Łomży jazzowy pianista wykonali m. in. piosenki Czesława Niemena, Andrzeja Zauchy, Marka Grechuty, Whitney Houston czy Burta Bacharacha, dopełnione lirycznymi utworami autorskimi.
– Było refleksyjnie, ale chciałam podejść do tego inaczej – mówi Anna Ozner. – Nie smutno, chociaż zazwyczaj wspomnienia zaduszkowe kojarzą się nam z jakimś poczuciem braku, ale postanowiłam to przekuć na dobrą energię, tym bardziej, że ci ludzie wciąż są z nami za sprawą swoich piosenek!


Chór „Carmen Fidei” na muzycznym podium

Chór „Carmen Fidei” pod dyrekcją Michała Rajewskiego z parafii pod wezwaniem Krzyża Świętego w Łomży
cz, 27 października 2016 09:14

Chór „Carmen Fidei” pod dyrekcją organisty Michała Rajewskiego z parafii pod wezwaniem Krzyża Świętego w Łomży został doceniony podczas VIII Ogólnopolskiego Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni w Chełmnie. Męski Zespół Wokalny wyśpiewał Srebrne Pasmo, czyli drugie miejsce, a Chór Mieszany - Brązowe Pasmo (3 miejsce).


« · «« · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0