piątek, 18 sierpnia 2017 napisz DONOS@

„Dumka o Polsce” i kurpiowskie wspomnienia

Agnieszka Żemek - Pawczyńska  i Janina Nasiadko
pon, 03 lipca 2017 07:41

Niedzielny koncert muzyki polskiej oficjalnie rozpoczął XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. W saloniku drozdowskiego dworku Lutosławskich zabrzmiały pieśni i utwory instrumentalne, w tym bardzo rzadko wykonywane. Wieczorem łomżyńscy artyści oddali zaś hołd Markowi Żemkowi, Antoniemu Nasiadce i Witoldowi Lisieckiemu, grając tak bliski im repertuar kurpiowski.
– W festiwalowym programie zawsze musi znaleźć się koncert muzyki polskiej – podkreśla Jacek Szymański, dyrektor artystyczny i twórca festiwalu. – Idziemy też dalej, bo prezentujemy również pieśni kurpiowskie w wykonaniu tradycyjnym, jak i bardziej moderne!


Festiwalowy świat operetki i musicalu

nie, 02 lipca 2017 12:51

Jacek Szymański i inni artyści biorący udział w XXIV Międzynarodowym Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża przygotowali nie lada prezent dla miłośników rozrywkowego repertuaru. Program sobotniego koncertu „Zaczarowany świat operetki i musicalu” wypełniły najsłynniejsze arie i pieśni spod znaku lekkiej muzy, autorstwa najwybitniejszych kompozytorów i autorów.
– Operetka to niełatwa, ale bardzo wdzięczna sztuka – mówi Jacek Szymański. – Jest to dla nas wyzwanie, ale też ogromna satysfakcja, szczególnie kiedy słuchacze tak entuzjastycznie reagują!


Granice fotograficznej tolerancji

Granice Tolerancji
so, 01 lipca 2017 10:10

Dziewięcioro łomżyńskich fotografów wzięło udział w przygotowaniu wystawy „Granice tolerancji”. Pokazują brak tolerancji i jej wpływ na różne aspekty naszego życia, ale również co ich niepokoi i co powinno zmienić się na lepsze – nierzadko w bardzo osobistym lub kontrowersyjnym ujęciu. Zanim wystawa zostanie pokazana podczas białostockiego festiwalu „Interphoto 2017”, miała swą premierę w łomżyńskiej Galerii Pod Arkadami, gdzie można ją oglądać przez najbliższy miesiąc.


Z Argentyny do Łomży na festiwal

Gabriela Ana Navarro Landaverria
so, 01 lipca 2017 09:53

Recital organowy Gabrieli Any Navarro Landaverria rozpoczął XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Był to pierwszy polski koncert organistki katedry w Buenos Aires, chociaż Gabriela Ana gościła wcześniej w Polsce, była już też w Łomży.
– Jestem bardzo szczęśliwa, że jestem tutaj! – mówi Gabriela Ana Navarro Landaverria. – Byłam już w Polsce w ubiegłym roku, na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Poznałam tam przyjaciół z Łomży i z Zambrowa, więc tych chętniej tu przyjechałam!


Na dokończenie remontu Filharmonii potrzeba prawie 10 milionów

Tak miałaby wyglądać sala Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego po przebudowie. Wizualizacja, autor: Pracownia Projektowa Architektury i Akustyki Sound & Space Robert Lebioda. Ostatecznie sala widowiskowa ma mieć około 450 miejsc
cz, 29 czerwca 2017 13:21

Ponad dwukrotnie – do blisko 9,2 mln zł - władze miasta zwiększyły środki jakie chcą wydać na dokończenie rozpoczętej jeszcze w 2013 roku modernizacji budynku Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Niestety najtańsza z ofert złożonych w drugim przetargu jest wyższa o ok. pół miliona złotych.


Festiwal Drozdowo-Łomża pełen gwiazd i koncertów

Lech M. Szabłowski, Jacek Szymański, Jacek Piorunek, Jarosław Cholewicki i Anna Archacka
pon, 26 czerwca 2017 14:46

– Nie udało mi się sprowadzić w tym roku z Argentyny kardynała Bergoglio, bo przejął go Watykan, natomiast mamy szansę posłuchać Gabrieli Any Navarro Landaverria, pierwszej organistki katedry w Buenos Aires! – żartował Jacek Szymański, dyrektor i twórca rozpoczynającego się w najbliższy piątek XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Wybitna organistka wystąpi w Polsce tylko raz, właśnie podczas tego festiwalu!
Będzie też wiele muzycznych wydarzeń poza recitalami organowymi. Najciekawiej z nich zapowiadają się wystawienie opery komicznej „Służąca panią” w auli PWSIiP, plenerowy występ aktorów Teatru Żydowskiego w Czartorii oraz tradycyjna finałowa gala operowa i operetkowa w parku przy dworze w Drozdowie.


Chóralny jubileusz w kościele Krzyża Świętego

pon, 26 czerwca 2017 08:06

Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego uświetnił swym udziałem niedzielną mszę z okazji 20-lecia parafii Krzyża Świętego. Po uroczystym nabożeństwie artyści w mundurach wykonali też regularny koncert, zachwycając licznych słuchaczy patriotycznymi i wojskowymi piosenkami: od „Hej strzelcy wraz” do bisowanej „Pierwszej kadrowej”.
– Tych przeżyć nie da się opowiedzieć! – podkreślał ks. biskup Tadeusz Bronakowski dziękując artystom. – Tu jest prawdziwa Polska panowie i za to wam z całego serca dziękuję! Dziękuję też, że nie tylko w Łomży, ale wszędzie gdzie występujecie, uczycie ogromnej miłości i do Pana Boga, i do naszej umiłowanej Ojczyzny.


Sobótka z wiankami na Festynie na Jana nad Narwią

nie, 25 czerwca 2017 10:51

- W noc letniego przesilenia słonecznego, zwaną nocą kupały, dziewczęta wiły wianki i puszczały je na wodę, zaś chłopcy łapali z brzegu, z łódek lub skacząc do rzeki – opowiada wesoło i rzeczowo Julia Zaręba, 18-letnia łomżynianka z wiankiem z rumianków na głowie, własnoręcznie uplecionym podczas 5. Festynu na Jana, jaki przygotowała Fundacja Czas Lokalny pod wodzą Marii i Kamila Krupa na bulwarze nad Narwią. Od popołudnia do wieczora, gdy wianki szczęśliwie spłynęły rzeką, około 300 osób odwiedziło stoiska z wiankami, pszczołami, jadłem Danuty Archackiej z Siemienia. Maria i Jan Makowscy uczyli wicia, a Magda Sinoff i jej eMDeK oraz Funkasanki grały na scenie.


Popołudnie poetów i tańce świata

Wiktoria Magdziak
so, 24 czerwca 2017 21:51

Joanna Pucis z Warszawy zdobyła główną nagrodę Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza, organizowanego od 18 lat przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży. Dwa kolejne miejsca zajęli Jadwiga Siwińska-Pacak z Warszawy i Adam Ladziński z Pułtuska, a wyróżniono 20-letnią Wiktorię Magdziak z Piątnicy. Nagrodę publiczności zdobyła Grażyna Kulesza-Szypulska z Łomży, która powtórzyła w ten sposób swe osiągnięcie sprzed ośmiu lat. Był też lokalny akcent muzyczny, świetny występ kwartetu BiOacoustic.


Łomżyńscy artyści na Farnej

cz, 22 czerwca 2017 08:57

Prace 24. łomżyńskich malarzy, fotografów i plastyków, od nestorów Mieczysława Mazura i Henryka Osickiego do utalentowanej młodzieży przyozdobiły ściany Restauracji Na Farnej. To pierwsza z cyklu zaplanowanych wystaw, mających na celu integrację łomżyńskich twórców i promowanie ich dokonań poza hermetycznym środowiskiem galerii sztuki.
– To było moje niespełnione marzenie, żeby coś takiego zorganizować – mówi inicjatorka wystawy Ivayla Żivkova. – W mojej galerii byli różni artyści, ale takiego licznego grona jak dzisiaj, nigdy!
– Kapitalna inicjatywa! – chwali witrażysta i malarz Mieczysław Mazur.


Wesoła pszczoła

pon, 19 czerwca 2017 14:31

Ponad setka dzieci ze szkół podstawowych Łomży i powiatu łomżyńskiego wzięła udział w konkursie poetycko-plastycznym „Wesoła pszczoła-malowane wiersze”. Jego celem była edukacja najmłodszych i uzmysłowienie im ogromnej roli pszczół w ekosystemie i w naszym życiu.
– Lubię malować i rysować – mówi Maja Gronostajska, uczennica klasy III B SP 9 w Łomży. – Dlatego chętnie wzięłam udział w tym konkursie, bo wiem, że pszczoły trzeba chronić!
– Rysowałam z wyobraźni, bo lubię przyrodę – dodaje jej koleżanka z klasy Natalia Trochimowicz. – Najpierw wymyśliłam, że pszczoła jest czerwona ze złości, stąd tytuł wiersza „Czerwona pszczoła”, a później już poszło!


Kurpiowskie pieśni i tańce w Nowogrodzie

so, 17 czerwca 2017 13:02

Barwny korowód artystów i twórców ludowych rozpoczął XXIV Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w nowogrodzkim skansenie. W konkursie wystąpi ponad 60. solistów i zespołów z całego regionu, odbędą się też tradycyjne pokazy ginących zawodów i jarmark artystycznego rękodzieła. Na scenie zaprezentują się też Skiela Kapela i Kapela Kurpiowska ROK, łącząc też po raz pierwszy swe siły w tradycyjnym, kurpiowskim repertuarze.
– Dbamy o autentyczny folklor, o naszą tożsamość i naszą kulturę ludową! – podkreśla Jarosław Cholewicki, organizator imprezy i dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży.


Nagrody za „Portret Artysty”

praca Agnieszki Skrodzkiej
cz, 15 czerwca 2017 12:48

Dwie nagrody i dwa wyróżnienia zdobyli podopieczni Anny Bureś z Pracowni Plastycznej MDK-DŚT w konkursie plastycznym „Portret Artysty” zorganizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Bohaterem dziecięcych prac jest profesor Andrzej Strumiłło, którego rok oficjalnie obchodzony jest województwie podlaskim.


Łomżyńska „Gwiazdeczka wśród miast”

śr, 14 czerwca 2017 08:06

– (…) Łomża jest perłą wśród miast, najpiękniejszą gwiazdeczką wśród gwiazd! – śpiewała niezapomniana Hanka Bielicka. Fragment jej największego przeboju „My z Łomży” stał się też mottem dotyczącego Łomży konkursu plastycznego „Gwiazdeczka wśród miast”. Wzięło w nim udział ponad 250. dzieci z przedszkoli i szkół Łomży oraz Podgórza, z czego nagrodzono 19. i wyróżniono 27. uczestników w pięciu kategoriach: od czteroletnich przedszkolaków do gimnazjalistów. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się we wtorek podczas otwarcia wystawy pokonkursowej w holu Urzędu Miejskiego.


Dobre duszki

Wyróżniona praca Martyny Jankowskiej
wt, 13 czerwca 2017 08:06

Praca 13-letniej Martyny Jankowskiej została wyróżniona na II Międzynarodowym Biennale na Małą Formę Graficzną „Między czernią a bielą”. Tematem tegorocznej edycji były „Elfy, skrzaty i wróżki, czyli dobre duszki”, a na biennale wpłynęło 1393 prace z różnych stron świata: z Chin, Indii, Tajlandii, Rosji, Kazachstanu, Izraela, USA oraz Polski.


PopArt w bigbitowym wydaniu znowu zachwyca

pon, 12 czerwca 2017 07:58

Premierowy koncert „To właśnie my!” Studia Piosenki PopArt zakończył weekendową imprezę „Z kulturą proszę!!!” w MDK-DŚT. 13. młodych wokalistów porywająco zaśpiewało największe przeboje polskiej muzyki lat 60., sięgając też do światowej skarbnicy rock 'n' rolla.
– To długo oczekiwana premiera – mówi prowadzący zespół Bernard Karwowski. – Dopiero obserwując ich podczas koncertu uzmysłowiłem sobie, że oni mają zaledwie 8-9 lat, tak więc zrobienie z tak młodymi ludźmi pełnowymiarowego koncertu to było naprawdę wyzwanie!


MDK-DŚT z kulturą i talentami

so, 10 czerwca 2017 10:01

Wokaliści, aktorzy, plastycy i uczestnicy innych zajęć w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych podsumowują w ten weekend swe dokonania z minionego sezonu.
– Wpadliśmy na pomysł, żeby ten sezon artystyczny zakończyć taką kodą – mówi dyrektor Krzysztof Zemło. – Chcieliśmy też, żeby ten okres trzech dni był troszeczkę inny, żebyśmy byli nastawieni na młodych ludzi i żeby mieli oni trochę więcej do powiedzenia!
W cyklu imprez pod hasłem „Z kulturą proszę!” zaplanowano od piątku do niedzieli dwa spektakle Teatru Aktywnego, w tym premierowy „Jak zwykle wszystko winą jest Amora”, wystawę, pokaz animacji filmowych oraz cztery koncerty, w tym premierowy program Studia Piosenki PopArt.


Miejsce na wiersz w kraju i za granicą

Beata Możejko z Porzecza na Białorusi zwyciężyła w XIV konkursie recytatorskim „Miejsce na wiersz”
pt, 09 czerwca 2017 15:57

Ósmoklasistka Beata Możejko z Porzecza na Białorusi zwyciężyła w XIV konkursie recytatorskim „Miejsce na wiersz”. – Nie ma nic wspanialszego jak przyjechać do Polski i zarecytować wiersz który kochasz! – mówi, debiutująca w Łomży, Beata Możejko. Dalsze miejsca w konkursie popularyzującym polską poezję w kraju i wśród Polonii, zajęli: Kamila Anna Herman z Rudomina koło Wilna, Urszula Jagielska z Andrzejewa i Justyna Sakałauskaite z Rudomina. Wyróżniono też pięcioro innych recytatorów, w tym najmłodszego uczestnika konkursu, 10-letniego Jarosława Pokidowa z Lidy na Białorusi.


Funkasanki z płyty i na koncertach

śr, 07 czerwca 2017 08:33

Duet Funkasanki Anny Kaptór i Przemysława Starachowskiego wydał debiutancką płytę i promuje ją na koncertach. Dwukrotnie w ciągu tygodnia pojawił się też w rodzinnej Łomży, gdzie najpierw zagrał koncert klubowy, a w ostatni czwartek plener w ramach XXX Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”, zachwycając festiwalowych gości z kraju i zza granicy. Na jesień artyści zapowiadają ogólnopolską trasę koncertową, ale wcześniej jeszcze dwukrotnie wystąpią w swym mieście: podczas Dni Łomży i festynu na Jana. Na każdy z tych koncertów przygotowują zupełnie inny zestaw utworów, bo mają do wyboru kilkadziesiąt piosenek.


Zagraniczne sukcesy Carmen Fidei

Michał Rajewski, twórca Chór Carmen Fidei parafii Krzyża Świętego w Łomży
wt, 06 czerwca 2017 07:58

Chór Carmen Fidei parafii Krzyża Świętego zdobył dwie nagrody na 45. Międzynarodowym Festiwalu Svatky Pisni w czeskim Ołomuńcu. Pełny skład chóru wyśpiewał brązowe pasmo, czyli trzecią nagrodę, a chór męski srebrne. W tym jednym z najbardziej prestiżowych konkursów chóralnych rywalizowały 33 chóry z całego świata, a łomżyński był wśród nich jedynym reprezentantem Polski, a zarazem jednym z nielicznych składów amatorskich.
– To nasz pierwszy tak duży sukces za granicą! – mówi prowadzący chór Michał Rajewski. – Był to w dodatku nasz zagraniczny debiut, tym bardziej jesteśmy więc zaskoczeni i szczęśliwi!


« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0