sobota, 24 czerwca 2017 napisz DONOS@

Jubileuszowa i rekordowa „Walizka”

Dyrektor festiwalu Jarosław Antoniuk
śr, 24 maja 2017 07:57

20 teatrów, w tym z Japonii i z Iranu, weźmie udział w rozpoczynającym się 30 maja XXX Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Walizka”. 14 z nich wystąpi w konkursie, rywalizując o Grand Prix i inne nagrody o łącznej wysokości 12 tysięcy złotych. Jak co roku nie zabraknie też spektakli plenerowych, w tym spektakularnego „The Black Blues Brothers”, występującego po raz pierwszy w Polsce włoskiego teatru Circo e Dintorni. Kolejną z imprez towarzyszących będą familijne „Muzyczne baśnie z 1001 nocy”. Przygotowali je aktorzy łomżyńskiego Teatru Lalki i Aktora oraz orkiestra Filharmonii Kameralnej pod batutą dyrygenta z Libanu Harouta Fazliana.


Duet Funkasanki z Łomży wydał płytę bez festiwalu w Opolu

Duet Funkasanki: Anna Kaptór i Przemek Starachowski (fot. Bartosz Zalewski)
pon, 22 maja 2017 15:17

- Każdy konkurs ma zasady i trzeba je uszanować – mówi Przemek Starachowski, perkusista duetu Funkasanki, jaki tworzy od dwóch lat z Anną Kaptór, śpiewającą pianistką, poetką i kompozytorką. Przecisnęli się przez sito selekcyjne konkursu Debiuty na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, ale z ponad 200 wykonawców nie wyszli z finałowej 10-tki. Potem gruchnęła wieść, że prezes TVP nie życzy sobie Kayah, na co odpowiedziała rezygnacją Kasia Nosowska z Hey, zaś Maryla Rodowicz w końcu zrezygnowała ze świętowania 50-lecia w Opolu, a na Woodstock zaprosił ją Jurek Owsiak. - Teraz, po faktach, o których głośno jest od ponad tygodnia nie tylko w środowisku muzycznym, to cieszymy się, że się nie dostaliśmy. Od głosujących dostaliśmy większą nagrodę w postaci sympatii i uznania dla naszej twórczości. W czwartek zagramy w Łomży utwory z naszej debiutanckiej płyty.


Wyjątkowa noc muzealnych przechadzek

Prace Weroniki Adamowskiej w Galerii Sztuki Współczesnej
nie, 21 maja 2017 09:44

Tegoroczna edycja łomżyńskiej Nocy Muzeów cieszyła się ogromnym powodzeniem. Tysiące ludzi krążyło pomiędzy muzeami i tętniącymi życiem do późna innymi placówkami, zwiedzając, bawiąc się i przyjemnie spędzając czas, czemu sprzyjała ciepła, bardzo pogodna noc.
– Człowiek nawet nie ma na co dzień pojęcia, że tyle się w tej naszej Łomży dzieje! – mówi pan Mateusz, zwiedzający z rodziną Muzeum Północno-Mazowieckie. – Takich imprez powinno być więcej – wtóruje pani Jolanta, dodając, że po zainteresowaniu widać, jak bardzo Łomża takiej inicjatywy potrzebowała.


„Estrada młodych” na początek kariery

pt, 19 maja 2017 08:13

12. najbardziej utalentowanych uczniów szkół i uczelni muzycznych z Łomży, Zambrowa, Ostrołęki i Poznania wzięło udział w dorocznym koncercie „Estrada młodych”.
– Bez żadnej kurtuazji mogę powiedzieć, że wszyscy dziś występujący zaprezentowali się bardzo dobrze, a niektórzy z nich mają ogromny talent i myślę, że czeka ich wspaniała przyszłość! – mówi prowadzący orkiestrę Filharmonii Kameralnej bułgarski dyrygent Grigor Palikarov.
Dotyczy to zwłaszcza uczniów łomżyńskiej Państwowej Szkoły Muzycznej, zwycięzców licznych krajowych i międzynarodowych, konkursów: akordeonisty Marcina Konopki oraz skrzypaczek, Ingi Wawrzynkowskiej i Natalii Wojciechowskiej.


Łomżyńska Noc Muzeów po raz szósty

śr, 17 maja 2017 09:49

Wystawa rzeźby i rysunku Weroniki Adamowskiej z Łomży. Koncert Filharmonii Kameralnej z 15-letnią skrzypaczką Martą Gębską. Spotkanie z podróżnikiem Jackiem Pałkiewiczem. Wystawa kolejek ze zbiorów modelarza i kolekcjonera, ks. Janusza Grygiela. To tylko niektóre z atrakcji przygotowane na sobotnią Noc Muzeów w Łomży. Wezmą w niej udział 24 placówki i instytucje kulturalne, które przygotowały na ten wyjątkowy wieczór bardzo różnorodną ofertę.
– Łomża jest ewenementem w regionie, bo u nas w Nocy Muzeów nie uczestniczą tylko muzea, ale też inne instytucje i miejsca, prezentujące w ramach swej działalności działalność kulturalną! – podkreśla dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego Jerzy Jastrzębski.


Muzeum Przyrody w Drozdowie laureatem Medalu Wiktora Godlewskiego za 2016 rok.

Laureaci Medalu Wiktora Godlewskiego za 2016 rok
śr, 17 maja 2017 09:02

Za propagowanie wiedzy o przyrodzie i dziedzictwie kulturowym regionu Muzeum Przyrody w Drozdowie otrzymało Medal im. Wiktora Godlewskiego. To przyznawana od 1992 roku ogólnopolska nagroda za zasługi dla ochrony przyrody oraz popularyzację wiedzy przyrodniczej.


„Akt w dwóch aktach” w Galerii N

śr, 17 maja 2017 08:09

„Akt w dwóch aktach” to piękno kobiecego ciała w ujęciu malarskim i fotograficznym. Dwoje artystów z Wałbrzycha: malarka Barbara M. Malinowska i fotograf Mirosław Maciejewski zaprezentowało swe prace w Galerii N. Otwarcie wystawy dopełnił pokaz biżuterii artystycznej pana Mirosława i prezentacja opowiadań pani Barbary - córki łomżyńskiego poety Jana Kulki.
– Dzięki temu, że przyjechałam tu na wystawę mogłam odwiedzić rodzinę, odwiedzić też grób taty, dlatego jest to dla mnie taka trochę podróż sentymentalna – mówi Barbara M. Malinowska.


Poetycka pasja na jesień życia

wt, 16 maja 2017 08:10

Władysława Ślesicka przez 35 lat uczyła języka polskiego i historii. Osiem lat temu przeprowadziła się spod Pułtuska do Łomży, a tęsknota za rodzinnymi stronami zaowocowała powrotem do poetyckiego hobby. Jego efektem są dwa tomiki wierszy, a trzeci jest już gotowy do druku.
– Z poezją jestem związana od lat i interesowała mnie ona od dziecka – mówi Władysława Ślesicka. – Jak czytam i piszę wiersze otwiera się przede mną inny świat i tak mi zostało do dziś!
Swe wiersze i zbiór kurpiowskich pieśni „Co mi w duszy gra” poetka przedstawiła uczestnikom cyklicznych spotkań „Lubimy poniedziałki” w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej.


Teatr Sivina II i artyści pożegnali Mistrza Brzezińskiego (+81)

wt, 16 maja 2017 08:08

Ludzie sztuki i kultury, przedstawiciele władz Łomży i miłośnicy Czarnego Teatru towarzyszyli w ostatniej drodze Tomasza Brzezińskiego (1936 – 2017), oryginalnego pedagoga, wizjonera, aktora, reżysera, autora i scenografa spektakli animowanych w ciemności. W kaplicy na starym cmentarzu podczas wystawienia ciała modlitwom i refleksji towarzyszyły utwory z Jego spektakli: Musorgski, Vangelis, Jarre... Podczas mszy św. ks. Marian Mieczkowski, duszpasterz ludzi kultury, nie pouczał, a obrazowo ukazał sceny z „Siódmej pieczęci” Bergmana”, kiedy rycerz gra w szachy ze Śmiercią, myśląc, że wygra partię... Wieńce pięknych, świeżych kwiatów przypominały, że Mistrz „Brzezina” - jak zwano twórcę Czarnego Teatru Sivina II – zdobył uznanie wychowanków i swego środowiska.


Kurpiowskie kwalifikacje

pon, 15 maja 2017 13:42

Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych odbył się w niedzielę w Zbójnej. Na scenie zaprezentowało się blisko 45 wykonawców, a najlepsi z nich wystąpią na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kurpiowskich, który odbędzie się 17. czerwca podczas XXIV Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie.


BKStep z workiem pucharów

pon, 15 maja 2017 09:17

Łomżyńskie Studio Tańca BKStep zdominowało odbywający się w Augustowie Ogólnopolski Turniej Tańca Focus. Puchary zdobywali zdobyli zarówno najmłodsi jak i najstarsi tancerze i to zarówno w drużynach, duetach i solo.


Aktorzy, reżyserzy i widzowie o Tomaszu Brzezińskim (+81)

Tomasz Brzeziński (1936 – 2017)
pon, 15 maja 2017 08:35

„Kochamy Cię miłością pierwszą” - napisali na szarfie wieńca żałobnego podopieczni z Czarnego Teatru Sivina II Tomasza Brzezińskiego: aktora, reżysera i scenografa, który zmarł 11. maja 2017 w szpitalu w Łomży. Dzisiaj od godz. 11. do 14.wystawienie ciała w kaplicy przy bramie bocznej na starym cmentarzu, o godz. 14. - msza św. i pochowanie przy głównej alei zabytkowej nekropolii. Zanim zadudni ziemia na trumnie pedagoga Akademii Teatralnej, pierwszego reżysera Teatru Lalki i Aktora w Łomży oraz twórcy niezapomnianych spektakli plastycznych : „Miniatury”, „Obrazki z wystawy”, „Magiczny koncert” czy „Sadko”, posłuchajmy wielbicieli talentu Tomasza „Brzeziny”.


Dary w muzeum i na wystawie

pon, 15 maja 2017 08:19

W ciągu ostatnich 10 lat Muzeum Północno-Mazowieckie wzbogaciło się o ponad osiem tysięcy różnych przedmiotów, w większości darów. Około siedmiuset z nich trafiło do zbiorów muzealnego działu etnografii i Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie, a najciekawsze na otwartą w niedzielę wystawę czasową „Od tamborka do toporka”. Okazało się na niej, że wartość muzealną może mieć nawet tak banalny przedmiot codziennego użytku jak kuchenny stołek czy serwetka, będąc przy tym świadectwem rozwoju i znakiem czasów w których był używany.


Adam Chętnik patrzy z pomnika na swoje żony w skansenie

nie, 14 maja 2017 08:26

W 50-lecie śmierci Adama Chętnika, 90-lecie skansenu kurpiowskiego i 100-lecie objawień Matki Bożej Fatimskiej na zielonej skarpie nad malowniczą rzeką w Nowogrodzie odsłonięto 3 pomniki... On stoi odwrócony plecami do Narwi, na kamieniu, a przy nim na dwóch ławkach naprzeciw siebie siedzą obie żony wybitnego etnografa i badacza kultury Kurpiów: Zofia z Klukowskich, pochowana na starym cmentarzu w Łomży w 1950, oraz poślubiona pięć lat potem Jadwiga z Nowickich, która spoczęła w 1995 obok wybitnego męża, naukowca i działacza niepodległościowego na cmentarzu w Nowogrodzie. Inicjatorem takiego upamiętnienia jest Danuta Chętnik, żona Jacka, wnuka etnografa.


Jubileuszowy konkurs imienia Mistrza Jana

Wojciech Roszkowski
nie, 14 maja 2017 07:46

Wojciech Roszkowski z Tykocina zdobył główną nagrodę w 15 edycji Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki. Drugą nagrodę otrzymała Anna Piliszewska z Wieliczki, jednocześnie autorka najlepszego wiersza o tematyce łomżyńskiej, a wyróżnienia i nagrody zdobyło jeszcze troje innych poetów. Finałową galę uświetnił występ mistrza finezyjnego humoru z filozoficznymi podtekstami, poety i satyryka Andrzeja Poniedzielskiego, który swym recitalem rozbawił publiczność do łez.


Poetycki świat Jana Kulki i Roberta Cichowicza

Robert Cichowicz
so, 13 maja 2017 10:29

Koncert łomżyńskiego barda Roberta Cichowicza rozpoczął podsumowanie XV Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki. Matematyk o poetyckiej duszy zaprezentował licznej publiczności liryczne ballady i piosenki ze swej debiutanckiej płyty, wykonał też nowe utwory, w tym mające koncertową premierę.
– Nie lubię określenia „poezja śpiewana”, dlatego wolę mówić o tym co robię piosenka liryczna – mówi Robert Cichowicz. – Jest to piosenka dla słuchacza, który nie musi być przygotowany do odbioru niełatwej poezji w czystej formie, ponieważ gram coś pomiędzy poezją a balladą.


Nowa Filharmonia Kameralna będzie 2 tygodnie po 600-leciu?

Tak miałaby wyglądać sala Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego po przebudowie. Wizualizacja, autor: Pracownia Projektowa Architektury i Akustyki Sound & Space Robert Lebioda. Ostatecznie sala widowiskowa ma mieć około 450 miejsc
pt, 12 maja 2017 09:56

Ratusz ogłosił przetarg na kolejny etap remontu budynku Filharmonii Kameralnej w Łomży. To przede wszystkim wykonanie robót wykończeniowych oraz technologia widowiskowa i zagospodarowanie działki na której znajduje się dawna sala widowiskowa urzędu wojewódzkiego. W ogłoszeniu zapisano, że zakończenie prac ma nastąpić do 29 czerwca 2018, czyli dokładnie dwa tygodnie po jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Łomży.


Zmarł aktor, scenograf i reżyser teatralny Tomasz Brzeziński (+81)

Tomasz Brzeziński (1936 – 2017)
cz, 11 maja 2017 10:56

Twórca Czarnego Teatru Sivina II w Łomży Tomasz Brzeziński (1936 – 2017) zmarł w czwartek rano po dwóch dniach na oddziale nefrologii Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, gdzie został otoczony fachową opieką lekarzy i troskliwą pielęgniarek. Aktor, reżyser i scenograf, przez ponad pół wieku aktywny na polskiej scenie teatru lalkowego, ma w dorobku wystawionych i napisanych przez siebie kilkadziesiąt sztuk, w jakich występował od 1953 roku.


Perłowy jubileusz muzycznego małżeństwa

pon, 08 maja 2017 08:13

Stare Dobre Małżeństwo, jedna z najwybitniejszych grup poetyckiej krainy łagodności, ponownie zagrała w Łomży. Świętujący 30-lecie działalności zespół wykonał swe największe przeboje i najnowsze utwory, a publiczność najżywiej reagowała na ponadczasowe teksty Edwarda Stachury.
– Doprawdy trudno uwierzyć, że my z profesorem Ziobrą już tyle lat wpychamy te suche szczapki poezji do ogniska naszego zespołu, żeby się chociaż tliło – mówił Krzysztof Myszkowski. – Nie wiem kiedy to zleciało!


Walce i krakowiaki na majowe święto

cz, 04 maja 2017 08:17

Koncert muzyki polskiej zakończył w Łomży obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Orkiestrę Filharmonii Kameralnej poprowadził dyrygent z Włoch Gabriele Pezone, a solistką w utworach Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego była, robiąca międzynarodową karierę, pianistka młodego pokolenia, Anna Miernik.
– Za pierwszym razem prowadziłem tu utwory Witolda Lutosławskiego i był to dla mnie wielki zaszczyt – podkreśla Gabriele Pezone. – Dziś, podczas tego tak ważnego dla Polaków święta, też zabrzmiały utwory polskich kompozytorów!


« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0