niedziela, 20 sierpnia 2017 napisz DONOS@

Koncert muzyki polskiej na Święto Niepodległości

pt, 11 listopada 2016 10:44

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości Filharmonia Kameralna pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego wykonała utwory najwybitniejszych polskich kompozytorów. Solistą był wirtuoz skrzypiec Jakub Jakowicz, wystąpił również Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży. Głównym punktem programu była koncertowe prawykonanie, napisanej specjalnie dla łomżyńskiej orkiestry przez Stanisława Morytę i opartej na motywach kurpiowskich, Suity na orkiestrę smyczkową.


392 spojrzenia na Hankę Bielicką

śr, 09 listopada 2016 08:35

9. listopada mija 101 rocznica urodzin „typowej dziewczyny z Łomży...”, Hanki Bielickiej. Najsłynniejszą łomżyniankę upamiętnia organizowany od siedmiu lat Powiatowy Konkurs Plastyczny „Hanka Bielicka w oczach dzieci”. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 392 uczniów. 132 najlepsze prace dostały się do etapu powiatowego, a 63 zostały nagrodzone i wyróżnione.


Niezastąpiona i niepowtarzalna Hanka Bielicka

Elżbieta Jodłowska
śr, 09 listopada 2016 08:24

101. rocznicę urodzin Hanki Bielickiej uczczono dorocznym koncertem „Przyjaciele Pani Hani”. Tym razem najsłynniejszą łomżyniankę wspominała na scenie artystka kabaretowa Elżbieta Jodłowska, która przez lata wielokrotnie z panią Hanką występowała.
– Pani Hania była osobą bezkompromisową, lubiła powiedzieć każdemu to, co myśli – mówi Elżbieta Jodłowska. – Powiedziała mi kiedyś: „ty jesteś taka zdolna, ale powiem ci, że jesteś taka brzydka!”. Oczywiście na początku nie zrobiło mi się przyjemnie, ale w tej chwili cieszę się, że mam anegdotkę od niej oraz z tego, że miała o mnie takie dobre zdanie!


Novum Jazz Festival już w ten weekend

wt, 08 listopada 2016 08:25

Muzycy z Azji, Ameryki Południowej i Europy wezmą udział w IX Novum Jazz Festival w Łomży. Gwiazdą imprezy będzie, łączący jazz z muzyką etniczną, międzynarodowy Przemek Strączek & Asian Strings Collective, wystąpią też zespół Alicji Serowik z Turośli, kwintet Stanisława Słowińskiego oraz Andrzej Józefów Trio. Festiwal rozpocznie łomżyńska grupa Skiela Kapela, a wśród 16. uczestników konkursu Przeglądu Młodych Wykonawców Muzyki Jazzowej jest też, po raz pierwszy w historii festiwalu, reprezentant Łomży – wokalista Łukasz Lipski.


Koncert papieski i artystyczny jubileusz

pon, 07 listopada 2016 08:19

18 lecie pracy artystycznej swego dyrygenta Michała Rajewskiego chór Carmen Fidei parafii Krzyża Świętego uczcił okolicznościowym koncertem. Był on dedykowany św. Janowi Pawłowi II, dlatego na jego program oprócz psalmów, pieśni religijnych i chorału gregoriańskiego złożyły się też teksty przybliżające nauki i ewangelizacyjną działalność Papieża Polaka.
– Dziś mija dokładnie 18 lat od momentu, kiedy w pierwszej klasie liceum założyłem chór i zostałem dyrygentem – mówi Michał Rajewski. – Było to 6 listopada 1998 roku w Chełmnie Pomorskim, skąd pochodzę. Prowadziłem ten chór 17 lat, trzy miesiące i 21 dni, a od 1 marca tego roku pracuję i mieszkam w Łomży.


Pejzaże we mgle ukryte i w słońcu skąpane

so, 05 listopada 2016 20:56

– U nas są naprawdę niepowtarzalne tematy – podkreśla Wiktoria Tołłoczko-Tur. – W Polsce już np. takich krowich łąk się nie zobaczy, ze stadem pięknych krów na zielonej łące, bo częściej stoją w oborach. Dlatego chcę to zanotować, utrwalić!
Ukazujące piękno krajobrazów województwa podlaskiego najnowsze akwarele i obrazy olejne białostockiej malarki złożyły się na jej wystawę prezentowaną w Galerii Sztuki Współczesnej. Ekspozycję dopełniają inne pejzaże, np. powstałe w Grecji oraz martwe natury, bowiem przyroda jest od wielu lat ulubionym tematem artystki.


Koncert patriotyczny na wojskową nutę

so, 05 listopada 2016 11:03

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego ponownie wystąpił w Łomży. Artyści w mundurach wykonali program historyczno-estradowy przedstawiający walkę Polaków o niepodległość od czasów XVIII wieku do podziemia solidarnościowego. Szczególnie entuzjastycznie liczna publiczność przyjmowała doskonale znane pieśni patriotyczne i wojskowe oraz sceny zbiorowe z udziałem chóru, baletu i solistów.


Prezydent szuka kandydata na dyrektora MDK w Łomży

cz, 03 listopada 2016 07:52

Prawie dwa miesiące temu prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski ogłosił, że dyrektor Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych Roman Borawski wygrał konkurs na głównego specjalistę do spraw kultury w Domku Pastora. Niemal dwa miesiące później prezydent ogłosił, że szuka nowego dyrektora dla łomżyńskiego MDK. Kandydat musi mieć co najmniej 5-letni staż pracy i wykształcenie: licencjat lub magisterium na kierunku artystycznym, kulturoznawstwie, animacji kultury lub sztuki, pedagogice kulturalno-oświatowej. Szansę mają również absolwenci kierunków humanistycznych i ekonomicznych, zarządzania kulturą, zarządzania i marketingu.


Łomżynianka w Sopocie wygrała festiwal Przybory i Wasowskiego

Basia Tarczewska (Fot. Jurek Bartkowski/Fotobank.PL/UMS)
śr, 02 listopada 2016 08:03

- Przeżyłam w Sopocie cudowną przygodę, poznałam cudownych ludzi i mam mnóstwo cudownych wspomnień – opowiada z radością Barbara Tarczewska, maturzystka I LO w Łomży, która zdobyła 1. miejsce na I Festiwalu Interpretacji Twórczości Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. - To był dla mnie bardzo szczęśliwy festiwal. Nawet nie marzyłam o finale, a tu nagle! Bardzo dziękuję wszystkim osobom, które miałam okazję poznać. Daliście mi mnóstwo cennej wiedzy. Szczególnie dziękuję Piotrowi Kosewskiemu i każdemu z finalistów. Panowała wymarzona rodzinna atmosfera.


Zaduszkowe muzyczne wspomnienia

pon, 31 października 2016 07:46

Anna Ozner i Paweł Lipski przypomnieli piosenki wielkich nieobecnych polskiej i światowej sceny muzycznej podczas dorocznego koncertu zaduszkowego w ramach Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej. Znana z programu „The Voice Of Poland” wokalistka i pochodzący z Łomży jazzowy pianista wykonali m. in. piosenki Czesława Niemena, Andrzeja Zauchy, Marka Grechuty, Whitney Houston czy Burta Bacharacha, dopełnione lirycznymi utworami autorskimi.
– Było refleksyjnie, ale chciałam podejść do tego inaczej – mówi Anna Ozner. – Nie smutno, chociaż zazwyczaj wspomnienia zaduszkowe kojarzą się nam z jakimś poczuciem braku, ale postanowiłam to przekuć na dobrą energię, tym bardziej, że ci ludzie wciąż są z nami za sprawą swoich piosenek!


Chór „Carmen Fidei” na muzycznym podium

Chór „Carmen Fidei” pod dyrekcją Michała Rajewskiego z parafii pod wezwaniem Krzyża Świętego w Łomży
cz, 27 października 2016 09:14

Chór „Carmen Fidei” pod dyrekcją organisty Michała Rajewskiego z parafii pod wezwaniem Krzyża Świętego w Łomży został doceniony podczas VIII Ogólnopolskiego Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni w Chełmnie. Męski Zespół Wokalny wyśpiewał Srebrne Pasmo, czyli drugie miejsce, a Chór Mieszany - Brązowe Pasmo (3 miejsce).


„Nie po kolei” Henryka Gały

cz, 27 października 2016 08:08

Tadeusz szykuje się do pracy, poddenerwowany tym, że przechodząca obok jego domu manifestacja zablokowała ulice i może nie zdążyć. Splot nieprzewidzianych okoliczności sprawia, że w jego mieszkaniu stopniowo pojawiają się kolejne osoby, a cała historia kończy się bardzo zaskakująco. Jej autorem jest poeta i dramaturg z Drozdowa Henryk Gała, a przedstawiająca w krzywym zwierciadle rodzimą rzeczywistość komedia stołeczna „Zamknij drzwi” otwiera jego najnowszą książkę „Nie po kolei”. Autor promował ją podczas spotkania w Domku Pastora, wspierany przez aktora Tomasza Bogdana Rynkowskiego z Teatru Lalki i Aktora.


Festiwalowe Requiem dla Krzysztofa Choińskiego

pon, 24 października 2016 08:06

Monumentalnym Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta Filharmonia Kameralna zakończyła 12 festiwal Sacrum et Musica. Razem z orkiestrą pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego zaśpiewały połączone siły łomżyńskich i białostockich chórów, a wśród czworga solistów był pochodzący z Łomży tenor Jacek Szymański. Koncert był dedykowany zamordowanemu pięć lat temu byłemu wiceprezydentowi Łomży Krzysztofowi Choińskiemu.
– Dzisiejszy koncert był absolutnie wyjątkowy – mówi Jan Miłosz Zarzycki. – Zakończyliśmy nim nasz festiwal oraz uczciliśmy pamięć osoby bardzo ważnej dla tego miasta i dla mnie osobiście!


Kazimierz Pawczyński ma nagrodę od marszałka podlaskiego

Marszałek Jerzy Leszczyński wręcza nagrodę Kazimierzowi Pawczyńskiemu
cz, 20 października 2016 16:28

- Czterdzieści lat w Łomży zleciało tak jak z bicza trzask – mówi z uśmiechem wybitny choreograf, instruktor tańca, pedagog i wychowawca Kazimierz Pawczyński (lat 78). Współtwórca (ze Sławem Rekoszem) Zespołu Pieśni i Tańca Łomża świętuje 50 lat pracy artystycznej, więc na tę okoliczność dostał nagrodę marszałka województwa podlaskiego Jerzego Leszczyńskiego. - Wszystkie moje dzieci, mam ich sześcioro, tańczyły w Zespole Pieśni i Tańca Łomża, z wyjątkiem najstarszego syna w Koszalinie. A w ślady rodziców idzie pięć wnuczek i pięciu wnuków - poruszają się jak motylki.


Folkowa pograjka na kurpiowską nutę

cz, 20 października 2016 08:13

Ponad 50 osób wzięło udział w pierwszej łomżyńskiej potańcówce folkowej. Do tańca przygrywała kapela kurpiowska z Kadzidła słynnego harmonisty pedałowego Ryszarda Maniurskiego, a zajęcia taneczne poprowadziła etnograf i instruktor tańca Patrycja Kuczyńska z Czarni koło Myszyńca.
– Lubimy tańczyć! – mówi pani Lucyna. – Zawsze jeździmy, do Nowogrodu czy Lelisa, mąż też gra, a my przecież jeszcze w niestarym wieku, to można się bawić!
– Mimo tego, że to dzień powszedni, a na drugi dzień ludzie muszą iść do pracy, to zainteresowanie taką formą spędzania czasu było spore i warto było to zorganizować! – ocenia Dorota Górska.


Barwy „Ogrodów życia” Renaty Orchowskiej-Kowalczyk

Renata Orchowska-Kowalczyk
śr, 19 października 2016 08:36

– Ukończyłam studia plastyczne 15 lat temu i przez 10 kolejnych nie malowałam. Zajęłam się domem, rodziną i pracą zawodową. Pięć lat temu do naszej szkoły przyjechała pani Jasia Rogowska, niesamowita i bardzo kreatywna osoba. Zaprosiła mnie na plener malarski i od tej pory moja przygoda z malarstwem zaczęła się na nowo – mówi Renata Orchowska-Kowalczyk, nauczycielka w Zespole Szkół Specjalnych w Łomży. Efekty kilkuletniej pracy – bajecznie kolorowe martwe natury i pejzaże – można oglądać w Galerii N. We wtorkowy wieczór odbył się wernisaż jej pierwszej wystawy.


Spełnione marzenia z Majką Jeżowską

pon, 17 października 2016 08:22

Uwielbiana przez kilka pokoleń Polaków Majka Jeżowska wystąpiła w Łomży. W Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich zaśpiewała swoje ponadczasowe przeboje z „A ja wolę moją mamę” i „Najpiękniejsza w klasie” na czele, wciągając do wspólnej zabawy ponad 350 osób, głównie dzieci, które przyszły na koncert z dziadkami. Były też konkursy wokalne i taneczne, a zachwyceni słuchacze podkreślali, że dawno się tak dobrze na żadnym koncercie nie bawili.
– Taki koncert to jest bardzo dobry pomysł, bo myślę, że w dzisiejszych czasach to właśnie dziadkowie i babcie mają najwięcej czasu dla swoich wnuków, to oni odgrywają też olbrzymią rolę w życiu każdego dziecka! – mówi Majka Jeżowska.


Sukcesy łomżyńskich tancerzy na „Wirującej Strefie”

pon, 17 października 2016 08:14

Tancerze B.K. Kid's wywalczyli pierwsze miejsce w kategorii formacji do 11 lat Hip Hop Kid's na XV Ogólnopolskim Turnieju Tańca Młodzieżowego „Wirująca Strefa”. W tej samej kategorii, ale lat 12-15, drugi był B.K. Team, za to pierwszy w kategorii Show Case, zaś w All Style Battles drugie miejsce zajął zespół Aniołki Charliego z Kacprem Zientalskim w składzie. Nie zawiodły też Wiktoria „Wiki” Kosmowska i Natalia „Naćka” Kisiel: Wiki była druga, a Naćka trzecia w niezwykle silnie obsadzonej kategorii Hip Hop Kid's solo 12-15 lat, a w w tej samej kategorii duetów zajęły trzecie miejsce.


Start „Wirującej Strefy”

so, 15 października 2016 16:14

Rozpoczął się XV Ogólnopolski Turniej Tańca Młodzieżowego „Wirująca Strefa”. W dwudniowej imprezie weźmie udział około 300 tancerzy z Polski, Białorusi i Kaliningradu. W sobotę rywalizują tancerze dorośli, niedziela upłynie na zmaganiach najmłodszych, do lat 11 i 12-15. Turniej zapowiada się bardzo ciekawie, ponieważ w wielu kategoriach o zwycięstwo będzie walczyć ścisła czołówka polskich tancerzy, a ich jeszcze bardziej utytułowani koledzy zasiadają w jury.


60 lat z fotografią za pan brat

so, 15 października 2016 13:07

Jubileusz 60-lecia Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego podsumowano retrospektywną wystawą zbiorową. Składa się na nią blisko 100 zdjęć 26 autorów: od Ryszarda Zięckowskiego,
Zbigniewa Sadowskiego czy Zdzisława Rynkiewicza aż do najmłodszych adeptów fotografii.
– Chodziło nam o pokazanie tego, że każdy może znaleźć swoje miejsce nawet wśród ludzi wybitnych – mówi Cezary Fabiszewski. – W Towarzystwie są przecież bardzo zasłużeni członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików, jest więc od kogo się uczyć!


« · «« · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0