środa, 28 czerwca 2017 napisz DONOS@

Jazzowa premiera w Łomży

pt, 07 października 2016 08:26

Sekstet pianisty Piotra Wyleżoła koncertowo rozpoczął Łomżyńską Jesień Kulturalną 2016. Liderowi towarzyszyli wyśmienici polscy jazzmani: Robert Majewski, Grzegorz Nagórski, Michał Barański i Michał Miśkiewicz oraz amerykański saksofonista Dayna Stephens. Był to pierwszy koncert tego składu, a łomżyńska publiczność miała też niepowtarzalną okazję przedpremierowego wysłuchania utworów, które w najbliższą niedzielę zostaną nagrane na kolejną płytę Piotra Wyleżoła „Human Things”.


Łomżyńscy artyści zaprezentują swoje prace w Galerii Bursztynowej!

wt, 04 października 2016 13:01

Galeria Bursztynowa w Ostrołęce zaprasza do udziału w trzeciej edycji Przeglądu Twórczości Lokalnej, która odbędzie się 9 października. Podczas imprezy będzie można zarówno podziwiać, jak i kupić wspaniałe prace lokalnych twórców i nie tylko. Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli także artyści z Łomży.


Chóralna pieśń wiary w Łomży

pon, 03 października 2016 08:05

Chór Aksios z Ukrainy zdobył Grand Prix oraz cztery inne nagrody III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Sakralnej Carmen Fidei. Wśród 18 konkursowych zespołów z Białorusi, Litwy, Ukrainy i Polski były też łomżyńskie, z których młodzieżowy chór Carmen Fidei parafii Krzyża Świętego wybrano najlepszym chórem diecezji łomżyńskiej, a męski zespół wokalny tego chóru zdobył dwie nagrody: za najlepsze wykonanie oraz promowanie chorału gregoriańskiego. Sobotnie wręczenie nagród w kościele Krzyża Św. uświetnił recital organowy Gedymina Grubby oraz występy chórów Aksios oraz międzyszkolnego chóru żeńskiego z Białegostoku – zdobywczyń dwóch nagród zespołowych i dwóch indywidualnych.


Tylko fajans...

fot. Grzegorz Gwizdon, MP-M Łomża
pon, 03 października 2016 07:56

Jeszcze niedawno tzw. Włocławek był w prawie każdym polskim domu. Obecnie stanowi obiekt zainteresowania kolekcjonerów i coraz częściej trafia na wystawy. W Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego można oglądać ceramiczne, projektowane przez artystów i ręcznie malowane cudeńka. Na wystawie „Fajans zdobny z kolekcji rodzinnych” zaprezentowano używane powszechnie naczynia i przedmioty kuchenne, ale też młynki do kawy, zegary, lampy, żyrandole, misterne drobiazgi, a nawet gadżety reklamowe sprzed II wojny światowej.


Łomżyńska Jesień Kulturalna jak zawsze

so, 01 października 2016 11:40

Koncertem pianisty jazzowego Piotra Wyleżoła z międzynarodowym składem już w najbliższy czwartek 6 października rozpocznie się tegoroczna Łomżyńska Jesień Kulturalna. Potrwa ona do początku grudnia i będzie mieniła się różnymi barwami: od rocka rodzimych legend Turbo oraz Krzysztofa Jaryczewskiego w przebojach Oddziału Zamkniętego, poprzez soul i gospel Trzeciej Godziny Dnia, muzyczne Zaduszki, aż do „Przyjaciół pani Hani” z Elżbietą Jodłowską.
Nie zabraknie też promocji najnowszej książki Henryka Gały, wystaw, spektakli teatralnych oraz tanecznych emocji podczas Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Młodzieżowego „Wirująca Strefa”.


„Żydzi łomżyńscy” w pamiątkach i pamięci

pt, 30 września 2016 08:11

Historię łomżyńskiej społeczności żydowskiej w XIX i XX wieku przybliża najnowsza wystawa czasowa w Muzeum Północno-Mazowieckim. Składają się na nią judaika ze zbiorów łomżyńskich kolekcjonerów oraz muzeum, w tym nierzadko unikalne zabytki, jak XIX-wieczne fragmenty Tory odnalezione niedawno w Jedwabnem i Śniadowie. Wystawa ukazuje też losy znanych postaci, jak fabrykant Mendel Orłowski czy słynny złodziej i pisarz Urke Nachalnik, ale też zwykłych ludzi, którzy stracili życie w czasie II wojny światowej.
– To pierwsza taka wystawa, która pokazuje łomżyńskich Żydów poprzez dokumenty i przedmioty które się po nich zachowały! – mówi dyrektor muzeum Jerzy Jastrzębski.


Niezwykły duet i spektakularny debiut

pt, 30 września 2016 08:07

Rzadko spotykane połączenie harfy i perkusji jako instrumentów solowych było główną atrakcją czwartkowego koncertu Filharmonii Kameralnej. Z orkiestrą pod batutą Czesława Grabowskiego wystąpili Anna Sikorzak-Olek i Stanisław Skoczyński, wykonujący, między innymi, napisany specjalnie dla nich „Koncert na perkusję, harfę i orkiestrę smyczkową” Stanisława Moryty.
Poza świętującymi jubileusz 45-lecia wspólnej pracy solistami zagrali też młodzi perkusiści.
– Mamy ogromną satysfakcję, bo do realizacji utworu „Światło księżyca” była potrzebna powiększona sekcja perkusji – mówi Stanisław Skoczyński. – Zaprosiliśmy więc młodych adeptów ze szkoły muzycznej w Łomży i zagrali z nami ten utwór!


Gabor Lorinczy i Muzeum Północno-Mazowieckie wśród laureatów Konkursu glogerowskiego

Gabor Lorinczy
cz, 29 września 2016 09:56

Fotograf Gabor Lorinczy z Łomży jest jednym z laureatów tegorocznej edycji Konkursu o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera. Konkurs po raz 27. zorganizowało Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze STOPKA w Łomży, a jury przyznało mu jedno z wyróżnień „za efektywne zafascynowanie kulturą i historią Kurpiów”.
Jury przyznało także wyróżnienie honorowe dla Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży „za godny pochwały trud krzewienia tożsamości ziemi łomżyńskiej”.


Poetycki jubileusz księdza Sikory

śr, 28 września 2016 07:59

Ks. Jerzy Sikora, poeta, krytyk literacki i profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przed laty wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży oraz redaktor naczelny „Głosu Katolickiego”, świętuje 30-lecie pracy twórczej. Zdobył w tym czasie wiele poetyckich laurów, napisał pierwszą w Polsce monografię twórczości kaznodziejskiej ks. Tischnera, a swój dorobek poety podsumował właśnie ósmym tomikiem „Chińska porcelana” z wybranymi i najnowszymi wierszami. Promocja tego jubileuszowego wydawnictwa odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej.


„Pamiętajmy o Osieckiej” wygrywa Joanna Zawłocka z Łomży

Joanna Zawłocka (fot. Maciej Czerski)
wt, 27 września 2016 14:44

- Taka prosta i romantyczna historia ze szczęśliwym finałem: byłam dziewczynką, która marzyła od dziecka, aby zaśpiewać w tym konkursie – opowiada z radością Joanna Ewa Zawłocka. Pochodząca z Łomży 27-letnia wokalistka wygrała 19. edycję (i 10 tys. zł) konkursu Fundacji Okularnicy, czyli ogólnopolskiego konkursu na niebanalną interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej (1936 – 1997). Po raz trzeci w historii festiwalu, właśnie łomżynianka wyśpiewała nie tylko główną nagrodę, ale również nagrodę dziennikarzy i nagrodę publiczności. Jakby triumfów w konkurencji z około 180 wykonawcami z Polski było za mało, zdobyła specjalną nagrodę SAWP i dostała pióro wieczne od Agaty Dudy, pierwszej damy RP, w przerwie koncertu finałowego w Teatrze Roma w Warszawie.


The BL Blues Band w finale Rockowań

nie, 25 września 2016 11:56

Łomżyński zespół The BL Blues Band zakwalifikował się do finału Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Rockowych „Rockowania 2016”, oczarowując jury, rywali i publiczność.
– To chicagowski blues w bardzo dobrym wykonaniu, który ja osobiście bardzo lubię – mówi Cezary Mielko, jeden z jurorów i dyrektor organizującego przegląd białostockiego WOAK. – Po prostu rewelacja, nie mieliśmy więc żadnych wątpliwości i zakwalifikowaliśmy ich jednogłośnie!


John Porter w Łomży

pt, 23 września 2016 14:46

Przed 40 laty zszokował swych rodaków z Walii i Polaków decyzją o zamieszkaniu w komunistycznej Polsce. Współtworzył pierwszy skład Maanamu, a od 1979 występuje solo. Debiutancki album „Helicopters” jego Porter Bandu to jedna z przełomowych i najbardziej oryginalnych płyt polskiego rocka, ma też na koncie wiele innych wydawnictw, w tym przebojowe płyty nagrane w duecie z Anitą Lipnicką. W czwartkowy wieczór John Porter zagrał w Warce, fundując tym którzy chcieli słuchać niezapomnianą muzyczną podróż: od czasów kultowego „Helicopters” do najnowszego projektu z Adamem „Nergalem” Darskim.


Rozśpiewany kolor serca

cz, 22 września 2016 08:17

Studio Wokalne eMDeK koncertem w kościele ojców kapucynów rozpoczęło 16 sezon artystyczny. Środowy występ był dla młodych wokalistów szczególny z dwóch powodów: z zespołem pożegnały się maturzystki Justyna Zaręba i Natalia Wysocka, a zadebiutował w nim 17-letni Eryk Mroczko, który już w swym pierwszym występie z eMDeKiem zaśpiewał w duecie z Magdą Sinoff.
– To był mój debiut jeśli chodzi o współpracę z panią Magdą Sinoff – mówi Eryk Mroczko. – Śpiew to coś pięknego, szczególnie w tak fajnej grupie! – Jestem zadowolona z tego nowego nabytku i myślę, że nasza współpraca będzie się dobrze układać! – dodaje Magda Sinoff.


Powstaje 10 płyta łomżyńskiej orkiestry

śr, 21 września 2016 09:05

Filharmonia Kameralna nagrywa płytę z utworami wybitnego kompozytora Stanisława Moryty, w tym napisanymi i opracowanymi specjalnie dla niej. Będzie to pionierskie przedsięwzięcie w historii nie tylko polskiej, ale i światowej fonografii, ponieważ aż trzy z tych utworów nie były nigdy wcześniej zarejestrowane. Solistami będą wybitni artyści: sopranistka Anna Mikołajczyk-Niewiedział, harfistka Anna Sikorzak-Olek i perkusista Stanisław Skoczyński, a dyryguje Jan Miłosz Zarzycki. Pierwsza część sesji w Muzeum Diecezjalnym odbyła się w ostatni piątek i sobotę, kolejną część nagrań zaplanowano na przełom września i października. Płyta ukaże się nakładem prestiżowej i znanej na całym świecie firmy DUX.


Barwy muzyki w polskim domu

pon, 19 września 2016 08:21

Rolę muzyki w dawnych polskich domach i dworach pokazuje wystawa „Wszystkie barwy muzyki” w Muzeum Północno-Mazowieckim. Składają się na nią eksponaty z rodzinnego zbioru Ewy, Kazimierza i Emila Cywińskich, w tym wyjątkowo cenne okazy orientalnych i dawnych instrumentów oraz nut, patefonów, gramofonów i wielu innych zabytków. Są też pamiątki związane z Witoldem Lutosławskim i Hanką Bielicką.
– To wystawa która zadowoli wszystkich zainteresowanych muzyką – mówi dyrektor muzeum Jerzy Jastrzębski. – Po raz pierwszy pokazujemy w naszym muzeum taką drogę od nut do instrumentów oraz wszystko co związane jest z muzyką, ale też pewnym obyczajem.


Czują bluesa... młodsi i starsi

pon, 19 września 2016 08:14

Zespół Blue Rain zwyciężył w konkursie Łomża Blues-Rock Festiwal, zdobywając 2500 złotych brutto. Jury wyróżniło też kwotą 500 złotych brutto grupę Roki, zdobywców drugiego miejsca w poprzedniej edycji festiwalu, kwartet złożony w 3/4 z uczniów w wieku 11-12 lat.
– Dla nas to wielki sukces i bardzo się z z niego cieszymy, bo dzisiaj zagrał z nami po raz pierwszy gitarzysta Jakub Jasiukiewicz! – mówi basista Rokiego Piotr Czaban. – Jesteśmy zadowoleni i zaskoczeni, bo poziom konkursu był naprawdę wysoki! – dodaje Dariusz Sidorczuk, wokalista i gitarzysta Blue Rain, który też debiutował w Łomży w nowym składzie. Szczególny był również występ gwiazdy wieczoru, legendy polskiego bluesa Kasy Chorych, bo zespół kończy właśnie swą ponad 40-letnią karierę.


Polski Dzień Bluesa na Starym Rynku

so, 17 września 2016 14:30

Zespoły Holy Water, 48 Godzin, F.B.I. i The BL Blues Band zagrały podczas łomżyńskiej edycji Polskiego Dnia Bluesa, przyciągając kilkuset fanów bluesa i blues rocka.
– Łomża to nie tylko disco polo i dobrze, że są organizowane również takie koncerty! – mówi jeden z uczestników koncertu, cieszący się, że łomżyńska edycja imprezy rozrasta się z każdym rokiem.
Tegoroczna odbyła się w ramach Łomża Blues-Rock Festiwal, który ma nie tylko promować młode talenty i zapewniać występy znanych zespołów, ale jest też wspomnieniem postaci tragicznie zmarłego łomżyńskiego bluesmana Dariusza Gałczyka.


Kurpiowskie pieśni łomżyńskiej orkiestry

pt, 16 września 2016 07:59

Prapremiera orkiestrowej wersji „7 pieśni kurpiowskich” Stanisława Moryty była głównym punktem programu czwartkowego koncertu Filharmonii Kameralnej. Autorem, napisanej specjalnie dla łomżyńskiej orkiestry na potrzeby koncertów i płyty, aranżacji jest Marcin Zieliński.
– Powstała do tych pieśni fantastyczna orkiestracja! – mówi solistka, sopranistka Anna Mikołajczyk-Niewiedział. – Zinstrumentowane te pieśni brzmią bogaciej, bardziej kolorowo.
– Bardzo spodobał mi się ten utwór – ocenia kanadyjski dyrygent Nurhan Arman. – Jest ciekawie zorkiestrowany, zawiera interesujące harmonie. Moryto to dobry kompozytor, który interesująco wykorzystał folkowy materiał.


Tajemnica obrazów łomżyńskiego malarza

śr, 14 września 2016 08:19

Detektyw księgarniany Wilibald Sprawa-Niejasny przybywa do Łomży w sprawie zaginięcia obrazu słynnego międzywojennego łomżyńskiego impresjonisty Eustachego Podworskiego. Szybko okazuje się, że to dopiero początek większej afery, a jej zakończenie jest bardzo zaskakujące. Opisującą tę historię książkę „Syndykat z jeleniego grodu” Amos Oskar Ajchel promował podczas wtorkowego spotkania w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej.
– To książka w stylu Pana Samochodzika – mówi Amos Oskar Ajchel. – Ciekawostki historyczne, ciekawe miejsca, nieco tajemnicze wydarzenia – to są rzeczy, które mnie kręcą!


Łomżyński festiwal bluesa i rocka

Jan „Yaniu” Górski, jeden z organizatorów Łomża Blues-Rock Festiwal gra na ul. Farnej
śr, 14 września 2016 08:03

– Takiego festiwalu jeszcze w Łomży nie było! – mówi Jan „Yaniu” Górski, jeden z organizatorów Łomża Blues-Rock Festiwal. Dwudniowa impreza rozpocznie się w piątek od plenerowego koncertu na Starym Rynku z udziałem zespołów Holy Water, 48 Godzin, F.B.I. i The BL Blues Band. W sobotę w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich najpierw odbędzie się konkurs z udziałem sześciu grup grających różne odmiany rocka i bluesa, a wieczorem zagra legenda polskiego bluesa Kasa Chorych. Będzie to jeden z ostatnich koncertów w ponad 40-letniej karierze zespołu, warto więc wybrać się, tym bardziej, że wstęp jest wolny.


« · «« · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0