wtorek, 23 maja 2017 napisz DONOS@

Książkowe ilustracje Roberta Sokołowskiego

Rober Sokołowski w swojej Galerii Aporia, Łomża róg Giełczyńskiej i Senatorskiej
śr, 07 września 2016 08:50

Prace łomżyńskiego malarza Roberta Sokołowskiego zdobią mieszkania, biura i m.in. witacze przy wjazdach do Łomży. W autorskiej galerii „Aporia” na Starym Rynku powstają kolejne obrazy, ale również ilustracje do wydawanych w Polsce książek rosyjskiego pisarza Alberta Lichanowa.
– Moja satysfakcja jest tym większa, że Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, która jest wydawcą książek, działa na rzecz pomocy dzieciom – podkreśla Robert Sokołowski. – Poza tym temat nie jest banalny. Opowieści Lichanowa są prawdziwe, wzięte z życia. Jako wieloletni pedagog, opisuje historie które zna.


Początek festiwalowego maratonu Sacrum et Musica

pon, 05 września 2016 07:54

Filharmonia Kameralna zainaugurowała niedzielnym koncertem w łomżyńskiej katedrze XII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Słuchacze bardzo gorąco przyjęli solistów: sopranistkę Agnieszkę Sokolnicką i tenora Voytka Soko-Sokolnickiego oraz operowe arie, klasyczne pieśni i musicalowe przeboje w ich wykonaniu.
– Bardzo ciepła publiczność, jesteśmy zadowoleni z dzisiejszego koncertu i mamy nadzieję, że do zobaczenia! – mówi Agnieszka Sokolnicka.
Festiwal potrwa do końca października, a w jego ramach odbędzie się jeszcze 20 koncertów w Łomży i wielu innych miejscowościach.


Czarownica z Wizny

fot. kiermusy.com.pl
so, 03 września 2016 10:11

Ta historia wydarzyła się blisko 350 lat temu. Barbara Królka mieszkanka Wizny została oskarżona i uznana za czarownicę, a w konsekwencji spalona na stosie. Historię kobiety przywołują twórcy jednej z największych w Polsce ekspozycji średniowiecznych narzędzi tortur i egzekucji, którą niedawno otwarto w Kiermusach pod Tykocinem.


Gwiazdy srebrnego ekranu w łomżyńskim muzeum

Zbigniew Rymarz
so, 03 września 2016 09:29

– To cząstka tego co mam w programach i zdjęciach z okresu filmu niemego – mówi o otwartej w piątek wystawie „Na szklanym ekranie” w Muzeum Północno – Mazowieckiem 89-letni wybitny kolekcjoner, pianista i kompozytor Zbigniew Rymarz. – Ma ona dla mnie specjalny sentyment, bo co najmniej 1/3 tych wykonawców znałem osobiście i z nimi współpracowałem!
Wystawa inauguruje, rozpoczynający się 8 września, IV Europejski Festiwal Filmowy i Sztuk Wszelakich „Łomża JA i TY”, jest też początkiem współpracy Zbigniewa Rymarza z klubem Carpe Diem i „JA i TY” Stowarzyszeniem Ludzi Aktywnie Naznaczonych.


Muzyczna wyprawa do Afryki

śr, 31 sierpnia 2016 09:53

Tradycyjne pieśni i tańce oraz ogromne bogactwo kultury Czarnego Lądu poznawali młodzi uczestnicy warsztatów „Muzyczne wyprawy – Afryka”. Przez dwa dni na zajęciach prowadzonych przez Olgę Stopińską, Wiolę Wojciechowską i Nikodema Bąkowskiego uczyli się śpiewać, tańczyć i grać na bębnach. Samodzielnie ozdobili też instrumenty perkusyjne, które wykorzystali podczas finałowej prezentacji efektów swej pracy.
– Warsztaty tego typu prowadzę bardzo często, ale nie z dziećmi – mówi Olga Stopińska. – Dlatego z radością przyjęłam to wyzwanie i jest super, bo to bardzo zdolne i wspaniałe dzieciaki!


Łomżyńscy filharmonicy skończyli wakacje

pon, 29 sierpnia 2016 07:49

Koncertem w piątnickim kościele, z udziałem sopranistki Agnieszki Sokolnickiej i tenora Wojciecha Sokolnickiego, Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego rozpoczęła, po wakacyjnej przerwie, sezon koncertowy. Niebawem startuje XII edycja Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki „Sacrum et Musica”, będą też projekty i konkursy dla słuchaczy oraz regularne koncerty. W tym sezonie ukażą się również dwie kolejne płyty łomżyńskich filharmoników - jedna nagrana w czasie koncertu w Łomży, a w wrześniu orkiestra zarejestruje następną – zawierającą, napisaną specjalnie dla niej przez Stanisława Moryto, „Suitę kurpiowską” oraz inne utwory tego wybitnego kompozytora. Wszystko to pomimo trwającego gruntownego remontu siedziby filharmonii.


Rockowe pożegnanie lata

so, 27 sierpnia 2016 12:10

Rockowym koncertem pożegnano lato w klubie PopArt Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Na scenie wystąpiły warszawskie zespoły Odyssey i Unsaint, reprezentujące dwa diametralnie odmienne bieguny muzyki rockowej. Założycielem i perkusistą Odyssey jest Łukasz Kubacki, którego muzyczna kariera rozpoczęła się 18 lat temu w Łomży, w sali prób MDK-DŚT. Koniec wakacji to jednocześnie inauguracja nowego sezonu koncertowego w popularnym Emdeku, który już niedługo odwiedzą gwiazdy polskiego rocka; nie zabraknie też występów utalentowanej rockowej młodzieży.


Jedyne takie warsztaty w kraju

cz, 25 sierpnia 2016 07:29

Koncert finałowy z udziałem solistów, mniejszych składów instrumentalnych oraz dwóch orkiestr zakończył XI Ogólnopolskie Warsztaty Muzyczne w Państwowej Szkole Muzycznej w Łomży.
– To jedyne warsztaty o takim profilu w Polsce! – podkreśla dyrektor szkoły Mirosław Korona. – Inne polegają zwykle na doskonaleniu wykonawstwa instrumentalnego, natomiast te łączą harmonijnie śpiew, taniec, orkiestrę i wykonawstwo w przyjaznej atmosferze.
Ponad 50. młodych muzyków zatańczyło też poloneza i walca oraz zaprezentowało efekty pracy z góralskim zespołem „Orawianie”, wykonując orawskie pieśni i tańce ludowe.


Deszczowe pożegnanie lata

Piotr "Wiszu" Wiszowaty
pon, 22 sierpnia 2016 08:51

Gwiazdy, gwiazdki i adepci disco polo: Jorrgus, Wiszu, Alfa Boys, Inni, Marcin Kłosowski i Daria Wszeborowska pożegnali lato na łomżyńskim Starym Rynku. Niedzielny koncert, mimo padającego przez niemal cały czas deszczu, trwał do późnych godzin wieczornych i cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności, przyciągając miłośników muzyki lekkiej łatwej i przyjemnej nie tylko z Łomży, ale też z wielu okolicznych miejscowości.


Łomżyńskie chóry i organista z misją

pon, 22 sierpnia 2016 08:37

70. chórzystów z Łomży, Jedwabnego i innych miejscowości wzięło udział w letnich warsztatach chóralnych „Musica Sacra” w parafii Krzyża Świętego. Weekendowe zajęcia poprowadzili prof. zw. dr hab. Roman Grucza oraz dr hab. Aleksandra Grucza-Rogalska, a efekty swej pracy śpiewacy zaprezentowali w niedzielę rano podczas uroczystej oprawy mszy świętej. Wieczorem organizator warsztatów Michał Rajewski, na co dzień organista i chórmistrz w kościele Krzyża Świętego, a poza tym wykształcony śpiewak operowy, wystąpił w tej roli podczas koncertu z wybitnym organistą Gedyminem Grubbą.


Zgłoś swój zespół i wygraj Łomża Blues Rock Festiwal 2016!

cz, 18 sierpnia 2016 12:47

17. września w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży odbędzie się konkurs zespołów wykonujących muzykę „na żywo”. W puli nagród na zwycięzców czeka 3 000 zł. Dodatkową nagrodą dla najlepszej grupy jest występ w koncercie finałowym przed Kasą Chorych, gwiazdą tegorocznej edycji Łomża Blues Rock Festiwal.


Warsztaty z muzyką i góralami

śr, 17 sierpnia 2016 08:21

Zajęcia wokalne, taneczne i plastyczne z góralskim zespołem „Orawianie” z Lipnicy Wielkiej zainaugurowały XI Ogólnopolskie Warsztaty Muzyczne. Bierze w nich udział ponad 50. młodych muzyków z Polski i zza granicy. Przez dziewięć najbliższych dni będą nie tylko ćwiczyć pod okiem świetnych pedagogów, ale też poznawać lokalny folklor oraz zwiedzać Łomżę i jej okolice. „Orawianie” zaprezentowali się też we wtorkowy wieczór szerszej publiczności, wykonując w Teatrze Lalki i Aktora program złożony z ognistych orawskich tańców, dawnych utworów instrumentalnych i pieśni oraz zabaw, z widowiskowym strzelaniem z bicza na czele.


Nurt w plenerze

so, 13 sierpnia 2016 15:08

W ciągu ostatnich pięciu lat uwieczniali urokliwe miejsca w wielu zakątkach północno-wschodniej i centralnej Polski, ze Świętą Górą Grabarką, Supraślem, Kruszynianami, Twierdzą Osowiec czy Warszawą na czele. W wystawie „Nasze plenery” w Galerii Pod Arkadami swoje najnowsze zdjęcia prezentuje 10. autorów, trzy pokolenia miłośników fotografii skupionych w łomżyńskim Klubie Fotografii Nurt.


Gościniec 2016 w obiektywie Krzysztofa Mierzejewskiego

pon, 08 sierpnia 2016 09:00

Gościniec Łomżyński to od lat największa impreza w mieście. Gwiazdy polskiej muzyki na muszlę koncertową przy ul. Zjazd ściągają rzesze ludzi nie tylko z Łomży, ale całej okolicy. W tym roku takim magnesem, który przyciągał na łomżyńską imprezę zwłaszcza młodych ludzi był zespół LemON. Emocje przeżyjmy jeszcze raz ze zdjęciami Krzysztofa Mierzejewskiego.


Tomek Traczyk nagrał teledysk w domu ze schodami do nieba

TT Band: Dariusz Boguski, Tomek Traczyk, Eryk Mroczko i Tomasz Kruszewski po próbie w MDK - DŚT
pt, 05 sierpnia 2016 15:58

26-letni autor tekstów, kompozytor, gitarzysta i malarz po Liceum Plastycznym w Łomży nakręcił z kolegami wideoklip do swojego utworu z tekstem poety Wiesława Szymańskiego. Tomek Traczyk, choć pochodzi z Nagoszewa koło Ostrowi Mazowieckiej, nagrał utwór na konkurs Polskiego Radia Białystok z łomżyniakami. Towarzyszą mu gitarzyści: Dariusz Boguski (lat 50) i uczeń I LO Eryk Mroczko (lat 17) oraz perkusista Tomasz Kruszewski (lat 31). Prezentujemy piosenkę z filmikiem autorstwa Piotra Trentowskiego i dołączamy opinie krytyków muzycznych: Grzegorza Brzozowicza i Macieja Chmiela, publicystów i dziennikarzy, prowadzących audycje muzyczne, m.in., w Trójce.


Rodzinna wystawa matki i syna

Grażyna Kędzielawska i Karolina Skołodowska
pt, 05 sierpnia 2016 08:07

Grażyna i Maciej Kędzielawscy zaprezentowali swoje najnowsze prace w Galerii Sztuki Współczesnej. Profesorka łódzkiej „Filmówki” i twórczyni nagradzanych filmów dokumentalnych pokazała akwarele, zaś jej syn, również związany z PWSFTviT, grafiki komputerowe oraz nowatorski cykl „Lightbox”, łączący nowoczesne techniki fotograficzne i graficzne w formach przypominających 3D.
– To taki rodzaj artystycznej konfrontacji, która się u nas odbywa – mówi Grażyna Kędzielawska. – Spoglądając na to wszystko widzimy, jakie mamy odrębne możliwości, odrębne światy!


Gościniec mlekiem i gwiazdami płynący

śr, 03 sierpnia 2016 08:34

Zespół LemOn będzie główną gwiazdą tegorocznego Gościńca Łomżyńskiego. Oprócz zwycięzcy programu „Must Be The Music” w sobotę 6. sierpnia na scenie przy ul. Zjazd wystąpią: legenda big-beatu zespół No To Co, łomżynianka Marika Marta Kosakowska w nowej, bardziej lirycznej odsłonie oraz łomżyńskie zespoły rockowe: Firewalk i Brovar L, złożony z muzyków kultowego dla fanów polskiego bluesa zespołu Browar Łomża. Będą też występy młodych talentów, konkurs na najbardziej odlotowy kapelusz, mistrzostwa w jedzeniu fafernuchów oraz piknik mleczny dla dzieci i dorosłych.


„Marika Marta Kosakowska” i „Antydepresanty”

Marta Kossakowska (Fot. Formusic Management, Edipresse Książki)
pt, 29 lipca 2016 09:50

Marta Kosakowska, to pochodząca z Łomży wokalistka występująca pod pseudonimem „Marika”. Jej przebojów oraz utworów z najnowszej i przełomowej w jej dorobku płyty „Marika Marta Kosakowska” będzie można posłuchać w Łomży na żywo w przyszłą sobotę 6. sierpnia na Łomżyńskim Gościńcu. Utalentowana łomżanka ostatnio zadebiutowała jako pisarka. „Antydepresanty” to wspomnieniowa książka podsumowująca dotychczasową karierę artystki oraz prezentacja jej piosenek – również w wersji multimedialnej, dzięki specjalnej aplikacji.


Dżem, blues i Jacek Dewódzki

Jacek Dewódzki
pt, 29 lipca 2016 08:06

Jacek Dewódzki, następca Ryszarda Riedla w legendarnym Dżemie, ponownie wystąpił w Łomży. Określany przez krytyków mianem polskiego Joe Cockera wokalista zaśpiewał największe przeboje Dżemu, z „Czerwony jak cegła” i „Whisky” na czele, ale też utwory formacji w powstaniu których miał udział, rockowe i bluesowe standardy oraz najnowsze utwory.
– Przyjęcie mieliśmy w Łomży bardzo pozytywne i dawno tak fajnie nie było! – mówi Jacek Dewódzki. – Jak graliśmy tu w lutym było trochę mniej ludzi, ale teraz widać, że taka muzyka wciąż ich kręci!


Podlaska Oktawa Kultur w Łomży

cz, 28 lipca 2016 08:08

Zespół cymbalistów Lileia z Mińska wystąpił w kościele pw. Krzyża Świętego. Koncert odbył się w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur”, a młodzi i bardzo utalentowani artyści zostali niezwykle ciepło przyjęci przez słuchaczy.
– Jestem bardzo zadowolony z dzisiejszego koncertu! – mówi kierownik artystyczny zespołu Evgeniy Gladkov. – Spoglądałem na publiczność i widać było, że ludzie nie tylko z uwagą słuchali, ale też uczestniczyli w koncercie: podrygiwali, wystukiwali rytm, bawili się!


« · «« · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0