niedziela, 26 marca 2017 napisz DONOS@

Folklor w Nowogrodzie

pon, 20 czerwca 2016 08:09

Ponad 50 zespołów, grup śpiewaczych i tanecznych oraz solistów wzięło udział w części konkursowej 23. Ogólnopolskich Dniach Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie. Odbyły się też pokazy ginących zawodów, były konkursy dla publiczności oraz kiermasz z udziałem artystów ludowych, a na finał wystąpiły zespoły Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży i łotewski Zespół Pieśni i Tańca Liksme. Wcześniej Zespół Pieśni i Tańca Łomża otrzymał nagrodę za całkoształt działalności na rzecz województwa podlaskiego, którą odebrali jego najmłodsi członkowie.


Koncert na finał pracowitego roku

nie, 19 czerwca 2016 11:34

Uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego w Łomży zakończyli rok szkolny specjalnym koncertem w Klubie Wojskowym.
– W każdym roku mamy dwa większe koncerty: noworoczny na początku stycznia i kończący rok szkolny – mówi Artur Głębocki, prezes Łomżyńskiego Towarzystwa Muzycznego, prowadzącego Społeczne Ognisko Muzyczne.
Najlepsi z podopiecznych Jana Zugaja i Mirosława Żelaznego już na początku przyszłego tygodnia wezmą udział w dziecięco-młodzieżowym festiwalu muzycznym „Debiuty 2016” w Łapach, tak więc sobotni występ był dla nich ostatnim sprawdzianem formy.


Popołudnie doświadczonych poetów

nie, 19 czerwca 2016 11:31

Maria Jaśminowska z Warszawy zdobyła główną nagrodę – 700 złotych – ogólnopolskiego Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży. Drugie miejsce i 500 złotych przypadło Zofii Piłasiewicz z Augustowa. Wyróżnienia po 300 złotych zdobyli: Jerzy Rajkowski z Łomży, Józefa Drozdowska z Augustowa i Joanna Pisarska z Białegostoku, która otrzymała też nagrodę publiczności. Poza debiutującą w konkursie zwyciężczynią wszyscy pozostali laureaci wielokrotnie wcześniej w Łomży triumfowali, bądź byli nagradzani.


Marlena Dietrich i przyjaźń polsko-niemiecka

so, 18 czerwca 2016 17:29

Celina Muza zaśpiewała w Łomży piosenki niezapomnianej gwiazdy ekranu i estrady Marleny Dietrich. Recital polskiej artystki, od lat mieszkającej i występującej w Berlinie, uświetnił obchody 17 rocznicy współpracy powiatu łomżyńskiego z powiatem Dingolfing -Landau, dlatego przygotowała na tę okazję specjalny program, złożony z największych przebojów Marleny, śpiewanych po polsku, niemiecku, angielsku i francusku. Była też piosenka wyjątkowa: „Czy mnie jeszcze pamiętasz” Czesława Niemena, którą Marlena Dietrich usłyszała w Polsce i tak jej się spodobała, że sama napisała do niej tekst.


Malarski świat Haliny Drożyner

Halina Drożyner
śr, 15 czerwca 2016 08:33

– Najlepiej czuję się malując przyrodę, np. las – mówi Halina Drożyner. – Wtedy widzi się wszystkie detale, jakieś drobne szczegóły, a przy tym malując w plenerze najlepiej odpoczywam!
Ukazujące barwne kwiaty, urokliwe leśne zakątki i piękno przyrody najnowsze obrazy łomżyńskiej malarki zaprezentowano w Galerii N. Jest to już czwarta wystawa indywidualna w dorobku artystki i jak zapowiada na pewno nie ostatnia.


Kurpiowskie śpiewanie z Adamem Strugiem

Adam Strug
wt, 14 czerwca 2016 08:23

Adam Strug ponownie poprowadził spotkanie śpiewacze w Domku Pastora. Wzięło w nim udział ponad 60 osób, a mieszkającemu przed laty w Łomży popularyzatorowi dawnych pieśni towarzyszyli śpiewacy z zespołu Monodia Polska oraz grający na lirze korbowej Andrzej Staśkiewicz z Kadzidła.
– Muzyka jest jak narkotyk, to rodzaj swoistego uzależnienia – podkreśla Adam Strug. – Jak już się w nią wdepnie, to wszystko już się przy tym kręci, a przy okazji załapują się ci, którzy też chcą się w to bawić!


Łomżyńskie świątynie w oczach dzieci

pon, 13 czerwca 2016 14:04

Ponad 250 prac nadesłano na zorganizowany przez Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych konkurs „Łomżyńskie świątynie”.
– Fantazja dzieci odbiegła znacząco od typowo folderowych ujęć i zdjęć kościołów – znalazły one bardzo interesujący sposób na to, aby wypowiedzieć się w tym temacie – mówi Roman Borawski, dyrektor MDK-DŚT i pomysłodawca konkursu.
Najlepsze prace można oglądać na wystawie prezentowanej w holu Urzędu Miejskiego przy Starym Rynku, a kolejne w Bonarze przy ul. Wojska Polskiego.


Pielgrzymkowe pamiątki w łomżyńskim muzeum

pon, 13 czerwca 2016 08:20

„Pamiątka z pielgrzymki” to tytuł nowej wystawy Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.
– To pierwsza taka wystawa prezentująca pamiątki pielgrzymkowe, związana z 25. rocznicą pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Łomży i pielgrzymką która dopiero nastąpi, przyjazdem papieża Franciszka na Światowe Dni Młodzieży – mówi dyrektor muzeum Jerzy Jastrzębski. – Oparliśmy się na pamiątkach związanych z najbliższymi sanktuariami łącznie z Częstochową, uzupełnionych zdjęciami, informacjami i przedmiotami z tych najbardziej znanych miejsc pielgrzymek na świecie, jak np. Lourdes.


Grand Prix „Walizki” dla Ljubljany

Tomasz Bogdan Rynkowski, Marek Janik, Eliza Mieleszkiewicz i Paweł Zalewski w „Pożegnaniu Pegaza”
so, 11 czerwca 2016 21:58

Ljubljana Puppet Theatre ze Słowenii zdobył Grand Prix 29. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”. Jury przyznało też pięć innych nagród indywidualnych i zespołowych.
– Przez cztery dni oglądaliśmy naprawdę znakomity teatr – podkreśla juror prof. Wojciech Kobrzyński. – Regulamin festiwalowy nie przewidział tak znakomitego poziomu, ale na dobrą sprawę każdy ze spektakli zasługiwał na wyróżnienie. Mieliśmy przegląd tak rozmaitych środków wyrazu sztuki lalkarskiej, że mogliśmy zrobić résumé współczesnego teatru!


Pomiędzy adresem a niebytem

so, 11 czerwca 2016 09:13

Aż trzy wystawy na zakończenie roku szkolnego przygotowali uczniowie łomżyńskiego Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka. Dwie z nich to zbiorowe ekspozycje: zdjęć „Portret bez twarzy” i plakatów „Pomiędzy”, a ostatnia „Adres”/„Niebyt” składa się z trzech wystaw indywidualnych. Anna Trzcińska sfotografowała człowieka powracającego do natury, Michał Turski
pokazał opuszczone i zapomniane miejsca, a Aleksandra Grzesiuk różnice pomiędzy światem duchowym a fizycznym. Otwarcie wystawy odbyło się w Domku Pastora i można ją tam oglądać do 26 czerwca.


„Król Lear” bez króla i Molier z hipokryzją „Świętoszka”

so, 11 czerwca 2016 09:05

Dobosz bije w bęben w Galerii Bonar, na piętrze MDK-DŚT w Łomży: obwieszcza, że w tragedii „Król Lear” nie wystąpi bohater tytułowy, żeby oszczędzić tłumnie przybyłej publiczności godzinę na lekturę sztuki Szekspira. Historia zaczyna się na tle długiej, białej ściany z papieru na 2. piętrze, gdzie bękart Edmund, syn króla, rozważa sytuację. Nagle ścianę rozrywa miecz i dłoń, zamykająca mu usta... Zaraz „kurtynę” rozerwą w szale na strzępy kolejni bohaterowie, ukaże się pobojowisko: wielkie, czarne pudło sceny i postacie w białych lub czarno-białych szatach, grające ekspresyjnie, z dużym dramatyzmem i komizmem historię rywalizacji o spadek, tron i królestwo. Tu nie zabraknie intryg, zdrady, przemocy, miłości do przyrodnich sióstr i zakrętów akcji, w której dobrą rolę zagrał Leon Moroz z Tel Awiwu w roli Edmunda, przyrodniego brata Edgara, świetnie granego utracjusza. W trzymającej w napięciu sztuce używane są białe, skręcone z papieru ludziki. Naiwne figurki losu.


Magiczny show na Farnej

so, 11 czerwca 2016 08:58

Iluzjonista Jakub Walkowiak zaprezentował swe umiejętności w ramach plenerowego nurtu „Moje miasto” trzeciego dnia 29. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”. Współpracujący już wcześniej z łomżyńskim Teatrem Lalki i Aktora artysta wykonał nie tylko popisowe numery ze swego repertuaru, ale też wciągał do zabawy publiczność, udowadniając, że tak jak teatr jest nierzadko iluzją, to również pokazy tego typu pasują do festiwali teatralnych, dopełniając ich program czymś odmiennym, ale równie interesującym.


Miejsce na wiersz zawsze i wszędzie

Paweł Kuczyński z Bielska Podlaskiego zwycięzca XIII konkursu recytatorskiego „Miejsce na wiersz”
pt, 10 czerwca 2016 15:59

Gimnazjalista Paweł Kuczyński z Bielska Podlaskiego zwyciężył w XIII konkursie recytatorskim „Miejsce na wiersz”. W popularyzującym polską poezję współczesną w kraju oraz środowiskach polonijnych konkursie organizowanym przez Witolda Długozimę dalsze miejsca zajęli: Nina Bastek ze Szczytna, Patryk Śliwiński z Łomży i Anna Kamila Herman z Rudomina koło Wilna.
– Bardzo cieszymy się, że przyjeżdżamy tutaj! – mówi Ilona Herman, jedna z opiekunek dziewcząt z Litwy. – Bardzo dobra jest nazwa konkursu „Miejsce na wiersz”, bo każdy ma na nie swoje własne miejsce we własnej duszy!


Cyrkowe nadmarionety Kliniki Lalek

pt, 10 czerwca 2016 08:21

Familijne widowisko plenerowe „Cyrk bez przemocy” Teatru Klinika Lalek stało się wydarzeniem drugiego dnia 29. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”. W tym teatralnym cyrku wystąpiły zwierzęta-marionetki naturalnych rozmiarów jak żyrafa, lew i słoń, nie mogło też zabraknąć klaunów czy siłacza.
– Najbardziej podobało mi się, jak motylek usiadł na sztandze i ona spadła temu panu na nogę! – mówi 8-letni Kacper. – Fajne były też te zwierzaki, całkiem jak żywe, a potem można było nawet zobaczyć je z bliska i jak są zrobione!
– Dzieci przychodzą tu z rodzicami ku radości i uciesze jakiegoś widowiska, a potem pojawia się morał, żeby na żadnym poziomie życia nikogo nie krzywdzić! – podkreśla Wiktor Wiktorczyk, autor, reżyser i współscenograf przedstawienia.


Podsumowanie pierwszego dnia 29. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Walizka"

Wystawa nestora światowej scenografii Adama Kiliana
cz, 09 czerwca 2016 10:07

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka to „sentymentalna wyprawa” i „nowy język teatru” - można by użyć określenia dyrektora Jarosława Antoniuka z Teatru Lalki i Aktora, gdzie odbywa się przez cztery dni teatralne święto. Z ponad 100 zgłoszonych spektakli z 27 krajów 14 wystartowało w konkursie o nagrody, które przyzna jury pod przewodnictwem autorki ponad 150 scenografii i wykładowcy PWST w Krakowie Joanny Braun. Pierwszego dnia rywalizowały o uznanie jurorów teatry z Białorusi, Hiszpanii i Włoch. W Łomży otwarto też wystawę nestora światowej scenografii Adama Kiliana (lat 93) i pokazano kilkuset widzom „Wodewil warszawski” na Starym Rynku.


Teatralna potańcówka na Starym Rynku

cz, 09 czerwca 2016 08:01

Plenerowy spektakl „Wodewil Warszawski” Teatru Pijana Sypialnia zakończył pierwszy dzień 29 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”. Wcześniej odbyło się happeningowe otwarcie festiwalu z udziałem aktorów i publiczności, zaś imprezę zakończyła potańcówka z udziałem warszawskiego zespołu i około stu widzów w różnym wieku.
– To najpiękniejsza rzecz jaka mogła się podczas tego festiwalu zdarzyć! – mówi pani Zofia. – Wczoraj byłam na Uniwersytecie Złotego Wieku i jak było to ogłoszone, to wszystkie panie się tu wybrały, bo chciały uczestniczyć w tym przedstawieniu, tańczyć i bawić się!


Walizka pełna teatru

Tomasz Bogdan Rynkowski, Marek Janik i Eliza Mieleszkiewicz w „Odzie do Pegaza”
śr, 08 czerwca 2016 12:02

Bardzo zdolne „dzieci”: Eliza Mieleszkiewicz, Marek Janik i Tomasz Bogdan Rynkowski wykonaniem „Ody do Pegaza” rozpoczęły 29. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka”. Po tym efektownym, jak zwykle zresztą, otwarciu festiwalu rozpoczęły się konkursowe emocje za sprawą spektaklu „Wąż” Grodzieńskiego Teatru Lalek z Białorusi. O Grand Prix rywalizuje 14 spektakli - 9 zagranicznych i 5 polskich, a zwycięzcę tegorocznego Festiwalu poznamy w sobotę wieczorem na uroczystej gali. Część konkursową imprezy dopełniają przedstawienia plenerowe i inne wydarzenia związane z teatrem, bo jak podkreślają zgodnie festiwalowi goście: Łomża na cztery dni stała się niekwestionowaną stolicą teatru lalkowego!


Chóralny koncert dla papieża

pon, 06 czerwca 2016 08:10

Połączone siły łomżyńskich, ostrołęckich i jedwabieńskich chórów oraz Filharmonii Kameralnej uczciły 25 rocznicę pobytu papieża Jana Pawła II w Łomży wyjątkowym koncertem. Na jego finał siedem chórów zaśpiewało razem i był to pierwszy taki występ w ich historii. Wcześniej chór ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży zachwycił słuchaczy wykonaniem „Pater noster” w którym dzieci zaśpiewały razem z Janem Pawłem II.
– Znalazłam płytę, gdzie do oryginalnego śpiewu Jana Pawła II kompozytorzy dorobili całą ścieżkę dźwiękową: instrumentarium, aranżacje – mówi Agata Durzyńska. – Pomyślałam, że byłby to szczególnie wzruszający moment, gdy dzieci zaśpiewają ze swoim patronem!


Muzyczny hołd dla Papieża Polaka

Wystawa zdjęć z pobytu Jana Pawla II w Łomży w 1991r  (fot. archiwum)
nie, 05 czerwca 2016 12:36

25 rocznicę wizyty apostolskiej Ojca Świętego Jana Pawła II w Łomży Studio Wokalne eMDeK Magdy Sinoff uczciło uroczystym koncertem w łomżyńskiej katedrze. Młodzi wokaliści zaśpiewali pieśni religijne oraz piosenki o ojczyźnie, a Mariusz Rytel recytował fragmenty dzieł papieża.
– Myślę, że wszyscy łomżyniacy mają świadomość tego, że nigdy w Łomży nie było i nie będzie takiego wydarzenia, nigdy w Łomży nie było i nie będzie takiego człowieka, dlatego jest tak istotne, żeby o tym pamiętać! – mówi Mariusz Rytel.


Da Vinci, Munch, Boznańska w oczach i obiektywach licealistów

pt, 03 czerwca 2016 08:27

Własne interpretacje fotograficzne znanych malarskich dzieł wykonali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży. Efekty ich pracy można oglądać na wystawie w Klubie Wojskowym. Otarcie wzbogacił pokaz filmów zainspirowanych obrazami, pokazujących proces tworzenia ich wersji i przybliżających historię oryginalnych dzieł.
– Taką wystawę nasi uczniowie zorganizowali po raz pierwszy – mówi Magdalena Szyszko. – Jestem z nich naprawdę dumna, bo pokazali, że potrafią zrobić rzeczy, które można nazwać sztuką!


« · «« · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0