środa, 28 czerwca 2017 napisz DONOS@

Koncert patriotyczny na wojskową nutę

so, 05 listopada 2016 11:03

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego ponownie wystąpił w Łomży. Artyści w mundurach wykonali program historyczno-estradowy przedstawiający walkę Polaków o niepodległość od czasów XVIII wieku do podziemia solidarnościowego. Szczególnie entuzjastycznie liczna publiczność przyjmowała doskonale znane pieśni patriotyczne i wojskowe oraz sceny zbiorowe z udziałem chóru, baletu i solistów.


Prezydent szuka kandydata na dyrektora MDK w Łomży

cz, 03 listopada 2016 07:52

Prawie dwa miesiące temu prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski ogłosił, że dyrektor Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych Roman Borawski wygrał konkurs na głównego specjalistę do spraw kultury w Domku Pastora. Niemal dwa miesiące później prezydent ogłosił, że szuka nowego dyrektora dla łomżyńskiego MDK. Kandydat musi mieć co najmniej 5-letni staż pracy i wykształcenie: licencjat lub magisterium na kierunku artystycznym, kulturoznawstwie, animacji kultury lub sztuki, pedagogice kulturalno-oświatowej. Szansę mają również absolwenci kierunków humanistycznych i ekonomicznych, zarządzania kulturą, zarządzania i marketingu.


Łomżynianka w Sopocie wygrała festiwal Przybory i Wasowskiego

Basia Tarczewska (Fot. Jurek Bartkowski/Fotobank.PL/UMS)
śr, 02 listopada 2016 08:03

- Przeżyłam w Sopocie cudowną przygodę, poznałam cudownych ludzi i mam mnóstwo cudownych wspomnień – opowiada z radością Barbara Tarczewska, maturzystka I LO w Łomży, która zdobyła 1. miejsce na I Festiwalu Interpretacji Twórczości Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. - To był dla mnie bardzo szczęśliwy festiwal. Nawet nie marzyłam o finale, a tu nagle! Bardzo dziękuję wszystkim osobom, które miałam okazję poznać. Daliście mi mnóstwo cennej wiedzy. Szczególnie dziękuję Piotrowi Kosewskiemu i każdemu z finalistów. Panowała wymarzona rodzinna atmosfera.


Zaduszkowe muzyczne wspomnienia

pon, 31 października 2016 07:46

Anna Ozner i Paweł Lipski przypomnieli piosenki wielkich nieobecnych polskiej i światowej sceny muzycznej podczas dorocznego koncertu zaduszkowego w ramach Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej. Znana z programu „The Voice Of Poland” wokalistka i pochodzący z Łomży jazzowy pianista wykonali m. in. piosenki Czesława Niemena, Andrzeja Zauchy, Marka Grechuty, Whitney Houston czy Burta Bacharacha, dopełnione lirycznymi utworami autorskimi.
– Było refleksyjnie, ale chciałam podejść do tego inaczej – mówi Anna Ozner. – Nie smutno, chociaż zazwyczaj wspomnienia zaduszkowe kojarzą się nam z jakimś poczuciem braku, ale postanowiłam to przekuć na dobrą energię, tym bardziej, że ci ludzie wciąż są z nami za sprawą swoich piosenek!


Chór „Carmen Fidei” na muzycznym podium

Chór „Carmen Fidei” pod dyrekcją Michała Rajewskiego z parafii pod wezwaniem Krzyża Świętego w Łomży
cz, 27 października 2016 09:14

Chór „Carmen Fidei” pod dyrekcją organisty Michała Rajewskiego z parafii pod wezwaniem Krzyża Świętego w Łomży został doceniony podczas VIII Ogólnopolskiego Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni w Chełmnie. Męski Zespół Wokalny wyśpiewał Srebrne Pasmo, czyli drugie miejsce, a Chór Mieszany - Brązowe Pasmo (3 miejsce).


„Nie po kolei” Henryka Gały

cz, 27 października 2016 08:08

Tadeusz szykuje się do pracy, poddenerwowany tym, że przechodząca obok jego domu manifestacja zablokowała ulice i może nie zdążyć. Splot nieprzewidzianych okoliczności sprawia, że w jego mieszkaniu stopniowo pojawiają się kolejne osoby, a cała historia kończy się bardzo zaskakująco. Jej autorem jest poeta i dramaturg z Drozdowa Henryk Gała, a przedstawiająca w krzywym zwierciadle rodzimą rzeczywistość komedia stołeczna „Zamknij drzwi” otwiera jego najnowszą książkę „Nie po kolei”. Autor promował ją podczas spotkania w Domku Pastora, wspierany przez aktora Tomasza Bogdana Rynkowskiego z Teatru Lalki i Aktora.


Festiwalowe Requiem dla Krzysztofa Choińskiego

pon, 24 października 2016 08:06

Monumentalnym Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta Filharmonia Kameralna zakończyła 12 festiwal Sacrum et Musica. Razem z orkiestrą pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego zaśpiewały połączone siły łomżyńskich i białostockich chórów, a wśród czworga solistów był pochodzący z Łomży tenor Jacek Szymański. Koncert był dedykowany zamordowanemu pięć lat temu byłemu wiceprezydentowi Łomży Krzysztofowi Choińskiemu.
– Dzisiejszy koncert był absolutnie wyjątkowy – mówi Jan Miłosz Zarzycki. – Zakończyliśmy nim nasz festiwal oraz uczciliśmy pamięć osoby bardzo ważnej dla tego miasta i dla mnie osobiście!


Kazimierz Pawczyński ma nagrodę od marszałka podlaskiego

Marszałek Jerzy Leszczyński wręcza nagrodę Kazimierzowi Pawczyńskiemu
cz, 20 października 2016 16:28

- Czterdzieści lat w Łomży zleciało tak jak z bicza trzask – mówi z uśmiechem wybitny choreograf, instruktor tańca, pedagog i wychowawca Kazimierz Pawczyński (lat 78). Współtwórca (ze Sławem Rekoszem) Zespołu Pieśni i Tańca Łomża świętuje 50 lat pracy artystycznej, więc na tę okoliczność dostał nagrodę marszałka województwa podlaskiego Jerzego Leszczyńskiego. - Wszystkie moje dzieci, mam ich sześcioro, tańczyły w Zespole Pieśni i Tańca Łomża, z wyjątkiem najstarszego syna w Koszalinie. A w ślady rodziców idzie pięć wnuczek i pięciu wnuków - poruszają się jak motylki.


Folkowa pograjka na kurpiowską nutę

cz, 20 października 2016 08:13

Ponad 50 osób wzięło udział w pierwszej łomżyńskiej potańcówce folkowej. Do tańca przygrywała kapela kurpiowska z Kadzidła słynnego harmonisty pedałowego Ryszarda Maniurskiego, a zajęcia taneczne poprowadziła etnograf i instruktor tańca Patrycja Kuczyńska z Czarni koło Myszyńca.
– Lubimy tańczyć! – mówi pani Lucyna. – Zawsze jeździmy, do Nowogrodu czy Lelisa, mąż też gra, a my przecież jeszcze w niestarym wieku, to można się bawić!
– Mimo tego, że to dzień powszedni, a na drugi dzień ludzie muszą iść do pracy, to zainteresowanie taką formą spędzania czasu było spore i warto było to zorganizować! – ocenia Dorota Górska.


Barwy „Ogrodów życia” Renaty Orchowskiej-Kowalczyk

Renata Orchowska-Kowalczyk
śr, 19 października 2016 08:36

– Ukończyłam studia plastyczne 15 lat temu i przez 10 kolejnych nie malowałam. Zajęłam się domem, rodziną i pracą zawodową. Pięć lat temu do naszej szkoły przyjechała pani Jasia Rogowska, niesamowita i bardzo kreatywna osoba. Zaprosiła mnie na plener malarski i od tej pory moja przygoda z malarstwem zaczęła się na nowo – mówi Renata Orchowska-Kowalczyk, nauczycielka w Zespole Szkół Specjalnych w Łomży. Efekty kilkuletniej pracy – bajecznie kolorowe martwe natury i pejzaże – można oglądać w Galerii N. We wtorkowy wieczór odbył się wernisaż jej pierwszej wystawy.


Spełnione marzenia z Majką Jeżowską

pon, 17 października 2016 08:22

Uwielbiana przez kilka pokoleń Polaków Majka Jeżowska wystąpiła w Łomży. W Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich zaśpiewała swoje ponadczasowe przeboje z „A ja wolę moją mamę” i „Najpiękniejsza w klasie” na czele, wciągając do wspólnej zabawy ponad 350 osób, głównie dzieci, które przyszły na koncert z dziadkami. Były też konkursy wokalne i taneczne, a zachwyceni słuchacze podkreślali, że dawno się tak dobrze na żadnym koncercie nie bawili.
– Taki koncert to jest bardzo dobry pomysł, bo myślę, że w dzisiejszych czasach to właśnie dziadkowie i babcie mają najwięcej czasu dla swoich wnuków, to oni odgrywają też olbrzymią rolę w życiu każdego dziecka! – mówi Majka Jeżowska.


Sukcesy łomżyńskich tancerzy na „Wirującej Strefie”

pon, 17 października 2016 08:14

Tancerze B.K. Kid's wywalczyli pierwsze miejsce w kategorii formacji do 11 lat Hip Hop Kid's na XV Ogólnopolskim Turnieju Tańca Młodzieżowego „Wirująca Strefa”. W tej samej kategorii, ale lat 12-15, drugi był B.K. Team, za to pierwszy w kategorii Show Case, zaś w All Style Battles drugie miejsce zajął zespół Aniołki Charliego z Kacprem Zientalskim w składzie. Nie zawiodły też Wiktoria „Wiki” Kosmowska i Natalia „Naćka” Kisiel: Wiki była druga, a Naćka trzecia w niezwykle silnie obsadzonej kategorii Hip Hop Kid's solo 12-15 lat, a w w tej samej kategorii duetów zajęły trzecie miejsce.


Start „Wirującej Strefy”

so, 15 października 2016 16:14

Rozpoczął się XV Ogólnopolski Turniej Tańca Młodzieżowego „Wirująca Strefa”. W dwudniowej imprezie weźmie udział około 300 tancerzy z Polski, Białorusi i Kaliningradu. W sobotę rywalizują tancerze dorośli, niedziela upłynie na zmaganiach najmłodszych, do lat 11 i 12-15. Turniej zapowiada się bardzo ciekawie, ponieważ w wielu kategoriach o zwycięstwo będzie walczyć ścisła czołówka polskich tancerzy, a ich jeszcze bardziej utytułowani koledzy zasiadają w jury.


60 lat z fotografią za pan brat

so, 15 października 2016 13:07

Jubileusz 60-lecia Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego podsumowano retrospektywną wystawą zbiorową. Składa się na nią blisko 100 zdjęć 26 autorów: od Ryszarda Zięckowskiego,
Zbigniewa Sadowskiego czy Zdzisława Rynkiewicza aż do najmłodszych adeptów fotografii.
– Chodziło nam o pokazanie tego, że każdy może znaleźć swoje miejsce nawet wśród ludzi wybitnych – mówi Cezary Fabiszewski. – W Towarzystwie są przecież bardzo zasłużeni członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików, jest więc od kogo się uczyć!


Nagrody i Medale Zygmunta Glogera

pt, 14 października 2016 13:51

- Dorobek „Stopki” i wszystko to co było, co jest i będzie robione zawdzięczamy w pierwszej kolejności redaktorowi Stanisławowi Zagórskiemu i aby uczcić jego pamięć nasze stowarzyszenie – zostało nazwane Jego imieniem – mówił prof. Ludwik Malinowski, który po śmierci redaktora Zagórskiego objął stanowisko prezesa działającego od 35 lat Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego „Stopka” w Łomży. - Przez ten czas przewinęło się przez „Stopkę” wielu wybitnych ludzi z profesorami z najwyższej półki: Gieysztorem, Tazbirem i Samsonowiczem... Najważniejszym dorocznym wydarzeniem „Stopki” jest sesja glogerowska, podczas której honorowani są laureaci Konkursu o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera. Poza docenieniem i uhonorowaniem medalem nagrody glogerowskie mają także istotny wymiar materialny - od 5 tys. zł do 15 tys. zł.


Pionier polskiej botaniki

cz, 13 października 2016 08:14

Życie i dorobek naukowy ks. Krzysztofa Kluka, wybitnego przyrodnika żyjącego w XVIII wieku, przypomniano podczas spotkania pasjonatów historii pod egidą Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów.
– Ks. Kluk był autorem pierwszego polskiego podręcznika botaniki dla szkół narodowych i prekursorem badań flory – podkreśla Kamil Leszczyński, dyrektor biura ŁTN im. Wagów. – W tym roku minęła 220. rocznica jego śmierci, ale to postać, o której warto pamiętać!


Strefa zawiruje po raz 15

śr, 12 października 2016 08:12

Około 300 tancerzy z Polski i Białorusi weźmie udział w XV Ogólnopolskim Turnieju Tańca Młodzieżowego „Wirująca Strefa”. To jedna z najważniejszych i najbardziej prestiżowych imprez tanecznych w kraju, dlatego w najbliższy weekend do Łomży zjedzie ścisła czołówka mistrzów nowoczesnego tańca. Będą wśród nich liczni reprezentanci Łomży, w tym mające spore szanse na powtórzenie wcześniejszych sukcesów 14-latki, Wiktoria „Wiki” Kosmowska i Natalia „Naćka” Kisiel.


Młodzi i zdolni w kościele Krzyża Świętego

pon, 10 października 2016 08:38

Uczniowie łomżyńskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia wzięli udział w XII Międzynarodowym Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Młodzi muzycy zaprezentowali w kościele pw Krzyża Świętego program „Pan jest miłosierny”, złożony z arcydzieł muzyki klasycznej oraz fragmentów Pisma Świętego i kazań na temat Miłosierdzia Bożego. Niedzielny koncert był też pierwszym, w historii szkoły, z udziałem organisty, bowiem kształci się w niej również młody adept tego szlachetnego instrumentu.


Rockowy Szkot zadomowiony w Łomży

nie, 09 października 2016 11:46

– Świetnie jest być znowu w Łomży! – mówi Ray Wilson. – To już mój piąty koncert tutaj i cieszę się, że znowu jest taka rodzinna, przyjemna atmosfera, bo bardzo to sobie cenię.
Znany z Genesis i Stiltskin wokalista promuje właśnie swe ostatnie płyty: akustyczną „ Song For A Friend” i elektryczną „Makes Me Thing Of Home”. Pośród jego licznych koncertów w Niemczech i we Włoszech znalazło się tylko kilka polskich miast, w tym Łomża, w której zaśpiewał pierwszy raz w 2008 roku, tuż po osiedleniu się w Poznaniu. Tym razem zagrał i rockowo, i unplugged – nie tylko swoje najnowsze piosenki, ale też przeboje Genesis, Phila Collinsa czy Pink Floyd.


Misia Tymoteusza powrót do Łomży

so, 08 października 2016 21:56

Tymoteusz Rymcimci, bohater jednej z najpiękniejszych bajek dla dzieci, powrócił na scenę Teatru Lalki i Aktora. Reżyserem i autorem opracowania ponadczasowego tekstu Jana Wilkowskiego jest Jarosław Antoniuk. W rolach głównych występują Michał Pieczatowski i Marek Janik, wspierani przez Beatę Antoniuk, Tomasza Bogdana Rynkowskiego i Rafała Swaczynę.
– Dokładnie 21 lat temu ten tytuł został zrealizowany w naszym teatrze przez reżysera i aktora Zdzisława Reja – mówi Jarosław Antoniuk. – Połączyłem tu dwie wersje tego tekstu: publiczną dla teatrów i napisaną specjalnie dla Zdzisława Reja, najzdolniejszego studenta Jana Wilkowskiego!


« · «« · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0