niedziela, 20 sierpnia 2017 napisz DONOS@

Z „Wety” na Boże Narodzenie

pon, 05 grudnia 2016 09:39

Świąteczne kompozycje wykonane głównie z materiałów naturalnych: orzechów, szyszek, żołędzi, owoców buka, kasztanów, siana, gałązek brzozy, derenia, kory, korzeni, kwiatostanów traw, kłosów zbóż z wykorzystaniem papieru do pakowania czy tektury można podziwiać w Domku Pastora. Pod koniec przyszłego tygodnia stroki będzie można kupić, a dochód trafi na szlachetny cel.


Rockowe party z Krzysztofem Jaryczewskim

nie, 04 grudnia 2016 14:39

Koncert zespołu Jary OZ zakończył tegoroczną Łomżyńską Jesień Kulturalną. Liderem grupy jest Krzysztof Jaryczewski, pierwszy wokalista Oddziału Zamkniętego. Towarzyszą mu dwaj inni muzycy tej formacji, dlatego program występu w MDK-DŚT zdominowały wszystkie przeboje Oddziału, z kultowymi „Party”, „Andzia i ja”, „Twój każdy krok” czy „Debiut” na czele.
Razem z muzykami śpiewały je aż trzy pokolenia fanów, w tym dzieci, które przyszły na koncert z rodzicami.


Czesław Śpiewa w Łomży Miłosza i nie tylko

nie, 04 grudnia 2016 14:31

Czesław Mozil ponownie wystąpił w Łomży. Z duńskimi muzykami wykonał swoje największe przeboje oraz sporo nowych piosenek z płyty „Księga emigrantów tom I”. Sięgnął też po poetyckie teksty Czesława Miłosza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Agnieszki Osieckiej, potwierdzając, że jest jednym z najciekawszych polskich artystów awangardowego rocka.
– Dziwi mnie, że wracamy do Łomży dopiero po siedmiu latach, bo wracaliśmy już kilkakrotnie do innych miast, w których już kiedyś graliśmy – mówi Czesław Mozil. – Bardzo się więc cieszę z tego powrotu i spotkania z publicznością, która może nawet była na naszym pierwszym koncercie!


„Wszystko płynie...” Małgorzaty Kapłan

Małgorzata Kapłan i Karolina Skłodowska
so, 03 grudnia 2016 22:28

„Wszystko płynie...” to tytuł prezentowanej w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży wystawy warszawskiej malarki Małgorzaty Kapłan. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pokazała pejzaże, w tym także z okolic Łomży, gdzie bywała wielokrotnie na plenerach „Stopki”.
– Bardzo lubię malować w plenerze – mówi Małgorzata Kapłan. – Są artyści zamykający się w swoich pracowniach, ale ja, jeżeli tylko pojawiają się zaproszenia na plenery nie odmawiam, jestem przeszczęśliwa, że wyjeżdżam. Poznaję nowe otoczenie, zachwycam się światem, człowiekiem!


Musicale łączą pokolenia

cz, 01 grudnia 2016 08:23

Uczestnicy warsztatów wokalno-terapeutycznych zaprezentowali efekty swojej pracy podczas spektaklu „Musicale! Musicale!” w Teatrze Lalki i Aktora. Ośmioro: dzieci, nastolatków i osób dorosłych, pod kierunkiem i z udziałem instruktorki Kingi Lewiarz, wykonało najsłynniejsze przeboje z musicali„Metro”, „The Sound Of Music” czy „Cats”. Dla większości wykonawców był to debiut na profesjonalnej scenie.
– Lubię śpiewać! – mówi 6-letnia Olga Szlesińska. – Śpiewałam piosenkę o drewnianym pajacyku, którą wybrała mi mama. Warsztaty z panią Kingą były fajne, choć ćwiczyliśmy kilka godzin!


„Pamiętnik drozdowiaka” Aleksandra Pieńkowskiego

Sławomir Zgrzywa trzyma „Pamiętnik drozdowiaka” Aleksandra Pieńkowskiego
śr, 30 listopada 2016 08:24

Do wybuchu II wojny światowej wiódł w rodzinnym Drozdowie życie kupca i społecznika. W 1940 roku za udział w wojnie polsko-bolszewickiej i organizowanie zbrojnego podziemia został skazany na osiem lat zsyłki. Stamtąd przedostał się do polskiej armii, gdzie dowiedział się, że jego rodzina też została wywieziona na Sybir. Był ranny pod Monte Cassino, a do Polski wrócił w 1948 roku. Opisał swoje losy w pamiętnikach, które zostały wydane jako „Pamiętnik drozdowiaka. Pamięć o zwykłych-niezwykłych bohaterach” przez Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów.
– To bardzo wartościowy materiał historyczny dla regionu, ale też w wymiarze ogólnopolskim – podkreśla Małgorzata Frąckiewicz z ŁTN im. Wagów. – Wywózka Polaków na Sybir, ich gehenna, szlak do polskiej armii na Zachodzie, bohaterska walka – wszystko zostało tu opisane!


Święty Mikołaj dla niepełnosprawnych dzieci

śr, 30 listopada 2016 08:22

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych będzie po raz pierwszy obchodzony w Łomży. W sobotę 3 grudnia w Teatrze Lalki i Aktora odbędzie się impreza dla niepełnosprawnych dzieci. Poza pokazem najnowszego spektaklu „Miś Tymoteusz” zaplanowano też szereg innych atrakcji dla młodszych i starszych pociech. Będzie można również kupić świąteczne ozdoby wykonane przez członków Stowarzyszenia Rodzin z Dzieckiem Niepełnosprawnym przy Parafii św. Andrzeja Boboli, a uzyskane z ich sprzedaży pieniądze pozwolą spełnić chorym dzieciom ich marzenie: spotkanie z papieżem Franciszkiem podczas pielgrzymki do Watykanu w przyszłym roku.


Łomżyńskie talenty znowu zachwycają

pon, 28 listopada 2016 08:46

Aż 23 młodych wokalistów doceniło jury XXIV Giełdy Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej im. Marka Żemka w Regionalnym Ośrodku Kultury. Czworo laureatów starszych kategorii wiekowych: Katarzyna Borkowska, Aleksandra Suproń, Laura Narolewska i Franek Przybylski wystąpiło też na wieczornym koncercie przewodniczącej jury Beaty Bartelik.
– Coś takiego zdarzyło mi się po raz pierwszy! – mówi Beata Bartelik. – Co prawda od kilku lat jestem jurorem na dziecięcym festiwalu na Pomorzu, ale nigdy nie kończyło się to koncertem, tym bardziej z udziałem zwycięzców. Cieszę się z tego, bo to bardzo zdolni młodzi ludzie!


Trzecia Godzina Dnia w Łomży

pon, 28 listopada 2016 08:40

Koncert zespołu Trzecia Godzina Dnia uświetnił tegoroczną Łomżyńską Jesień Kulturalną i zgromadził w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich nadkomplet publiczności. Był to pierwszy występ w Łomży istniejącej od blisko 35 lat grupy, która zaprezentowała religijne pieśni i psalmy w przebojowych aranżacjach, w tym, tak lubianą przez słuchaczy, „Błogosław duszo moja Pana” oraz utwory z najnowszej płyty „Wracam do domu”.


Tancerze z B.K.STEP Mistrzami Świata ...ponownie!

Grupa Strecz
pon, 28 listopada 2016 08:36

World Dance Championship federacji WADF, to zwieńczenie całorocznych eliminacji w poszczególnych krajach wśród tancerzy z całego świata. W tym największym wydarzeniu World Artistic Dance Federation, które odbyło się w Libercu w Czechach świetnie spisali się tancerze z łomżyńskiego studia B.K.STEP, którzy zdobyli kilka tytułów Mistrzów Świata, w tym także dla formacji Skrecz.


Laury dla „Carmen Fidei”

Męski Zespół Wokalny Chóru „Carmen Fidei” z parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży
śr, 23 listopada 2016 11:54

Męski Zespół Wokalny Chóru „Carmen Fidei” z parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży wyśpiewał trzecie miejsce podczas V Ogólnopolskiego Konkursu Chórów im. św. Jana Bosko w Aleksandrowie Kujawskim. Do kolejnego sukcesu na ogólnopolskim forum wokalnym poprowadził go dyrygent i organista Michał Rajewski.


„Dotyk ciszy” Zbigniewa Walczuka

śr, 23 listopada 2016 08:37

Zbigniew Walczuk pokazuje piękno przyrody okolic Łomży na swej pierwszej wystawie indywidualnej. Barwne fotografie przedstawiają nadnarwiańskie, spowite mgłą krajobrazy w pierwszych promieniach wschodzącego słońca i można je oglądać w Galerii N.
– Tytuł mojej wystawy „Dotyk ciszy” jest trochę poetycki, ale jeśli człowiek wyjdzie rano, a w zasadzie o godzinie drugiej-trzeciej w nocy, robić zdjęcia to dookoła jest wszędzie cisza – mówi Zbigniew Walczuk. – I dopiero wtedy, kiedy wstaje słońce, zaczynają śpiewać ptaki, pojawiają się zwierzęta i budzi się życie!


Oddział znów otwarty jest, czyli Jary w Łomży

Krzysztof Jaryczewski
wt, 22 listopada 2016 08:17

Rok 1985. Zespół Oddział Zamknięty jest u szczytu popularności, gra często nawet kilka koncertów dziennie, a jego przeboje śpiewa cała Polska. Wszystko to skończyło się nagle, kiedy wokalista Krzysztof „Jary” Jaryczewski stracił głos i w wieku zaledwie 25 lat musiał przerwać karierę.
– Teraz patrzę na to z większym dystansem i uważam, że ta utrata głosu, kiedy mi nagle trzasnęło w gardle i nie mogłem nawet normalnie mówić, tylko cichym szeptem, uratowała mi życie – mówi Krzysztof Jaryczewski. Wokalista po latach odzyskał głos, wrócił do dawnego repertuaru i już 3 grudnia zaśpiewa w Łomży wszystkie legendarne hity Oddziału oraz najnowsze piosenki.


Łomżyńska Turbo Jesień

pon, 21 listopada 2016 08:49

Klasycy polskiego rocka Turbo po wielu latach przerwy ponownie zagrali w Łomży. Koncert odbył się ramach jubileuszowej trasy „Back To The Past Tour”, w czasie której Turbo zagra aż w 40 miastach, prezentując w całości swą trzecią, przełomową płytę, nowe utwory i największe przeboje. Poznańskiej grupie towarzyszy nowa nadzieja polskiego hard 'n' heavy Internal Quiet z Aleksandrowa Łódzkiego, a w Łomży zagrał też zespół Factor 8 z Bydgoszczy. Sobotni koncert odbył się w ramach Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej i bawiło się na nim ponad 120 osób – od panów pod sześćdziesiątkę do gimnazjalistów.


Zaduszkowe muzyczne wspomnienia w Zakątku

so, 19 listopada 2016 16:46

Łomżyńscy muzycy przypomnieli dokonania nieżyjących już mistrzów bluesa i rocka podczas specjalnego koncertu zaduszkowego. Grupy MadBee, Mechanica, Firewalk i RY wykonały w restauracji Zakątek piosenki Tadeusza Nalepy, Dżemu, B.B. Kinga, Metalliki i łomżanina Dariusza Gałczyka. Piątkowy koncert był też jednocześnie debiutem nowego zespołu RY, założonego przez gitarzystów: Jana „Yaniu”Górskiego z The BL Blues Band i Roberta Wieczorka z Polityki.
– Dzisiejszy koncert to bardzo spontaniczna inicjatywa, bo Rockowa Łomża postanowiła się spotkać i zorganizować Zaduszki muzyczne! – mówi Jan Górski.


Czesław znowu zaśpiewa w Łomży

pt, 18 listopada 2016 13:48

Popularny wokalista, akordeonista i showman Czesław Mozil ponownie wystąpi w Łomży. Jego poprzedni koncert przed kilku laty okazał się ogromnym sukcesem – bilety rozeszły się błyskawicznie, a fani zgotowali artyście entuzjastyczne przyjęcie. Tym chętniej wraca więc do Łomży, zapowiadając, że wykona nie tylko swoje przeboje, ale też najnowsze piosenki.
– Nie ma nic bardziej wspaniałego jak wracanie do miast, w których już graliśmy – mówi Czesław Mozil. – To jest takie przyjacielskie spotkanie z publicznością po latach!


Żydzi z Łomży

pt, 18 listopada 2016 08:25

– Moja matka Shoshana Donin urodziła się już na emigracji, ale jej rodzice pochodzili z Łomży – mówi Nirit Krakover. – Dlatego przez całe życie podtrzymywała pamięć o mieszkańcach Łomży w Izraelu, założyła „Lomza Room” w szkole Emunim w Givatayim. Przez cały czas dzieje Łomży były więc częścią mojego życia, a teraz ja, wspierana przez swoją córkę, kontynuuję dzieło mamy!
Dr Nirit Krakover przedstawiła historię łomżyńskich Żydów i losy ich potomków w Izraelu w czasie spotkania w Muzeum Północno-Mazowieckim. Zilustrowała swój wykład licznymi, często unikalnymi zdjęciami i nagraniami oraz przykładami karier osób mających przodków z Łomży, jak prezydent Izraela Chaim Herzog czy dziennikarz śledczy i parlamentarzysta Micky Rosenthal.
– Za dwa lata Łomża będzie obchodziła 600-lecie nadania praw miejskich. To również historia Żydów w Łomży, takie połączenie, bo przecież żyli tutaj z Polakami przez setki lat. Dlatego jest bardzo ważne, żeby historię Żydów łomżyńskich również upamiętniać, żeby pamięć o nich również pozostała! - dodaje Krakover.


Spłycone emocje czasów internetu Marii Sztompki

Maria Sztompka
śr, 16 listopada 2016 08:28

– Punktem wyjścia do powstania mojego cyklu stał się problem komunikacji międzyludzkiej poprzez obecne media społecznościowe czy komunikatory, których używamy – mówi Maria Sztompka. – Emocje w rozmowie są spłycone przez krótkie komunikaty, postępuje ich unifikacja w postaci emotikonów – to mój bunt przeciwko tej całej sytuacji!
W Galerii Pod Arkadami zaprezentowano obrazy wybrane z cyklu „e-motion” absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, przedstawiające powrót do bliższych naturze ludzkiej form dialogu i emocje wyrażone za pomocą pikseli.


Muzyczne objawienia Novum Jazz Festival

Jakub Banaszek zwyciężył w konkursie IX Przeglądu Młodych Wykonawców Muzyki Jazzowej Novum Jazz Festival w Łomży
pon, 14 listopada 2016 08:20

Pianista Jakub Banaszek zwyciężył w konkursie IX Przeglądu Młodych Wykonawców Muzyki Jazzowej Novum Jazz Festival w Łomży, zdobywając tytuł Nowej Nadziei Jazzu.
– Poziom konkursu był bardzo wysoki, więc zwycięstwo było dla mnie miłym zaskoczeniem – mówi Jakub Banaszek. – Nie jest to moja pierwsza nagroda, ale pierwsza pierwsza!
Międzynarodowe jury nagrodziło jeszcze ośmioro młodych jazzmanów, w tym wokalistę Łukasza Lipskiego, który był pierwszym reprezentantem Łomży w historii konkursu. Gwiazdami festiwalu były międzynarodowe zespoły Przemek Strączek & Asian Strings Collective i Andrzej Józefów Trio. Wystąpili też: kwartet Alicji Serowik, kwintet Stanisława Słowińskiego, pianista Sebastian Zawadzki i łomżyński zespół Skiela Kapela.


Wieczór pieśni patriotycznej w Drozdowie

pt, 11 listopada 2016 22:41

Organizowany, już od 17 lat przez Katarzynę i Krzysztofa Lipskich w Narodowe Święto Niepodległości, Wieczór pieśni patriotycznej zgromadził w drozdowskim Muzeum Przyrody prawdziwe tłumy starszych i młodszych, nierzadko całe rodziny z małymi dziećmi.
– Przyszliśmy tu już po raz kolejny, żeby pośpiewać! – mówi Wiktoria z Drozdowa. – Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami i manifestujemy to właśnie w ten sposób!
– Przywiodły mnie tutaj pobudki patriotyczne – dodaje Emilian Kudyba. – Uczestniczyłem dzisiaj w łomżyńskich obchodach Święta Niepodległości i postanowiłem to świętowanie przedłużyć!


« · «« · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0