piątek, 23 czerwca 2017 napisz DONOS@

Płyty, kompakty i kasety opanowały MDK

nie, 02 kwietnia 2017 18:03

Dużym zainteresowaniem cieszyła się sobotnia giełda fonograficzna w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Na kilkunastu stoiskach można było kupić, sprzedać czy wymienić różne nośniki dźwięku, przede wszystkim wracające do łask słuchaczy płyty winylowe.
– To wspaniała okazja do zdobycia czegoś ciekawego do kolekcji! – ocenia jeden z kupujących, których przez cztery godziny było aż kilkudziesięciu. Organizatorzy już zapowiadają kontynuację giełdy, która z czasem stanie się wydarzeniem cyklicznym. Gościem kolejnej w czerwcu będzie Rosław Szaybo, jeden z najwybitniejszych autorów okładek płytowych na świecie.


Nietypowa baba i wspaniała aktorka w Łomży

Anna Seniuk
pt, 31 marca 2017 08:32

Magda Karwowska z „Czterdziestolatka”, Handzia z „Konopielki”, Magda Domaradzka z „Czarnych chmur” czy tytułowa Dulska w spektaklu Teatru Telewizji to tylko niektóre z wielu ról Anny Seniuk. Wybitna aktorka była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie promowała książkę „Nietypowa baba jestem”. Opowiada w niej o swych życiowych zmaganiach, spełnianiu marzeń i przełomowych rolach, również tej powstałej w okolicach Łomży.
– Bardzo się cieszę, że znowu jestem w Łomży! – mówi Anna Seniuk. – Szereg nocy spędziłam w tutejszym hotelu, bo nieopodal mieliśmy zdjęcia do „Konopielki”.


Huntera triumfalny powrót do Łomży

pon, 27 marca 2017 08:18

Nie grali w Łomży od 2008 roku, ale fani wciąż na nich czekali. Od tego czasu przybyło też nowych, dlatego w niedzielny wieczór sala w MDK-DŚT wypełniła się starszymi i młodymi zwolennikami Huntera. Zespół nie zawiódł ich oczekiwań, wykonując przekrojowy zestaw swych najlepszych utworów i potwierdzając przynależność do ścisłej czołówki polskiego metalu.
Jak podkreślali zachwyceni fani „wreszcie to oni przyjechali do nas, a nie my do Szczytna, Białegostoku czy Warszawy”, a muzycy już zapowiedzieli, że kolejnej tak długiej przerwy na pewno nie będzie i wrócą do Łomży znacznie szybciej – najchętniej przy okazji kolejnej płyty.


Jabłoń miłości i akceptacji Gestów

pon, 27 marca 2017 08:16

Grupa teatralna Gesty z Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Zakładach Spożywczych „Bona” przygotowała kolejne przedstawienie. „Poszukaj swojej jabłoni” to uniwersalna opowieść o poszukiwaniu miłości i akceptacji przez niepoprawnych romantyków, marzących o czymś innym niż kariera czy zdobycie majątku. Autorką scenariusza i reżyserką spektaklu jest Anna Starachowska, a jego premiera odbyła się w niedzielę na scenie Teatru Lalki i Aktora w Łomży.


Muzyczny i kulinarny maestro

pon, 27 marca 2017 08:13

Wybitny dyrygent Szymon Kawalla świętował w Łomży 60-lecie działalności artystycznej oraz 50-lecie pracy pedagogicznej. Przygotował na tę okazję z Filharmonią Kameralną wyjątkowy koncert, na który złożyły się klasyczne arcydzieła oraz utwory jego autorstwa, w tym wykonany po raz pierwszy „Fale Dunaju i Tamizy” na skrzypce solo, sopran solo i orkiestrę kameralną.
Maestro Kawalla nie tylko dyrygował i prowadził koncert, ale również... gotował na scenie; nie obyło się też bez innych niespodzianek dla melomanów.


Wiosenny koncert dla młodszych i starszych

cz, 23 marca 2017 08:24

– Witamy cię wiosno z uśmiechem na twarzy/z piosenką na ustach/zostań, zostań z nami! – śpiewali uczestnicy koncertu „Wiosna, ach to ty” w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych.
Dzieci ze Studia Wokalnego eMDeK i Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza powitały wiosnę piosenką i wierszem tak wdzięcznie, że teraz pewnie już na dobre zagości w Łomży.
– Połączenie tego wszystkiego nie było trudne: lubię występować, lubię śpiewać, a takiego koncertu z piosenkami o wiośnie jeszcze nie mieliśmy! – mówi Kasia Głębocka, występująca w podwójnej roli – recytującej uczennicy kl. III B i wokalistki studia eMDeK.


Ostatnia wystawa Stanisława Borzuchowskiego...

Stanisław Borzuchowski (1934-2017)
śr, 22 marca 2017 08:28

Emerytowany nauczyciel, wieloletni dyrektor Domu Kultury w Wysokiem Mazowieckiem i malarz z zamiłowania, Stanisław Borzuchowski nie doczekał swej kolejnej wystawy w Galerii N. Zmarł nagle 15. marca, tydzień przed wystawą – w dniu, w którym miał zawieźć do Łomży wybrane na ekspozycję akwarele. Zamiast wernisażu odbyło się spotkanie poświęcone pamięci Zmarłego.
– Galeria N istnieje około 30 lat, ale taki przypadek mieliśmy po raz pierwszy... – mówi kierownik Klubu Wojskowego Ryszard Matuszewski. – To ogromna strata, bo poza tym, że wystawy indywidualne pana Stanisława były u nas już trzykrotnie, to był człowiekiem prawym, osobą godną naśladowania, bardzo aktywną w swym środowisku i znaną wśród twórców kultury.


Międzynarodowe sukcesy młodych tancerzy B.K.Step

Maja Krzoska
pon, 20 marca 2017 08:49

Dobrze zaprezentowali się młodzi tancerze ze Studia Tańca B.K.STEP startujący w Międzynarodowym Turniej Tańca Breakmania X w Ketrzynie. I choć większość reprezentantów Łomży występowała po raz pierwszy na zawodach w tancerzami z największych miast Polski, a nawet tancerzami z Litwy, Łotwy i Japonii to udało się pokonać wielu uczestników i wygrywać poszczególne eliminacje co nas bardzo cieszy, a ich zmotywuje do dalszej pracy – podkreśla twórca studia Marek Kisiel.


Wspomnienie Zenona Faszyńskiego

so, 18 marca 2017 12:50

Życie i twórczość łomżyńskiego poety Zenona Faszyńskiego (1955-2017) przypomnieli recytatorzy z klubu Carpe Diem. Sparaliżowany po tragicznym wypadku i przez ponad 40 lat przykuty do inwalidzkiego wózka stał się piszącym ewangelizatorem, marzącym o integracji ludzi zdrowych z niepełnosprawnymi. Stało się to faktem w czasie piątkowego spotkania w Filii nr 2 MBP.
– Warto o takich osobach pamiętać, a nawet starać się je naśladować! – podkreśla inicjatorka i organizatorka spotkania Katarzyna Kuklińska, dodając, że pan Zenon był człowiekiem niezwykłym, pokazującym, że można wiele, jeśli naprawdę się uwierzy i zawierzy.


Fotograficzne tajemnice przyrody i symetrii

Przemysław Karwowski i Zbigniew Ciborowski
so, 18 marca 2017 10:22

Zbigniew Ciborowski zaprezentował w Galerii Pod Arkadami cykl swych najnowszych zdjęć. „Symetriale” to fotografie ukazujące świat przyrody w lustrzanym odbiciu tafli wody: tajemniczy, nieoczywisty i wywołujący mnóstwo, niekiedy bardzo zaskakujących, skojarzeń.
– Chciałem pokazać, że symetria utworzona jako odbicie w wodzie potrafi stworzyć specyficzny obraz o niecodziennych walorach plastycznych – mówi Zbigniew Ciborowski, dodając, że nie korzystał przy tym z programów do obrabiania zdjęć. – Oczywiście trik jest, bo jest to obrócone o 90°, czyli mamy przewrócenie rzeczywistości na bok, tak jakbyśmy patrzyli na te elementy leżąc.


Muzyczny prezent od Waldemara Malickiego nie tylko dla pań

pon, 13 marca 2017 08:37

Pianista Waldemar Malicki był gwiazdą sobotniego koncertu Filharmonii Kameralnej. Ulubieniec publiczności przygotował na ten, dedykowany paniom z okazji Dnia Kobiet występ, nie lada niespodziankę: zaskakujące opracowania klasycznych utworów Fryderyka Chopina w stylu mistrza argentyńskiego tanga Astora Piazzolli. Zagrał też jego słynne „Oblivion” czy „Libertango”, ale przede wszystkim w swoim niepowtarzalnym stylu żartował i prowadził koncert, by na koniec z dyrygentem Jackiem Rogalą i Janem Miłoszem Zarzyckim obdarować wszystkie panie kwiatami.


Filharmonia z dwiema nominacjami do Fryderyka

pt, 10 marca 2017 13:35

Dwie najnowsze płyty Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży zostały nominowane do prestiżowych nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2017. W kategorii „Album roku muzyka symfoniczna i koncertująca” doceniono CD „Accordiofonica” z udziałem akordeonisty wirtuoza Klaudiusza Barana, a pośród płyt z kategorii „Album roku muzyka współczesna” nominowano monograficzne wydawnictwo „Stanisław Moryto” z dziełami tego wybitnego kompozytora. Wyniki w kategoriach muzyki poważnej poznamy 24 kwietnia.


Poetycki prezent na Dzień Kobiet

Anatol Borowik
śr, 08 marca 2017 17:41

– Bułat Okudżawa to poeta uniwersalny, śpiewający też wiele adresowanych do kobiet, pięknych piosenek o miłości, dlatego są one idealne na Dzień Kobiet! – mówi Anatol Borowik.
Recital pieśni Bułata Okudżawy w wykonaniu Anatola Borowika odbył się w środowe popołudnie w Klubie Wojskowym. Jak podkreślały słuchaczki lepszego prezentu w dniu swego święta nie mogły sobie wymarzyć, tym bardziej, że białostocki bard zaśpiewał też kultową „Piosenkę o niebieskim baloniku”, „Ach panie, panowie” z tekstem Agnieszki Osieckiej czy słynną „Modlitwę”.


Kwiatki z bibuły i wycinanki Super Kurpianki z Dylewa

wt, 07 marca 2017 19:09

- Jestem pracoholikiem, pracuję od rana do wieczora, a czasami w nocy, córkom obiecałam, że będę sobie robić wolne w weekendy, ale bez roboty byłabym chora – opowiada uśmiechnięta Czesława Kaczyńska, 73-letnia Super Kurpianka, jak określa ją zaprzyjaźniona etnograf Wiesława Pawlak, bo masą zainteresowań, talentów i dzieł, jakie można podziwiać w Muzeum Północno-Mazowieckim, mogłaby obdarować i 100 osób. Zajmuje się tkactwem, koronkarstwem, haftowaniem, robieniem z bibułki kwiatów i palm wielkanocnych. Gdy wycięła nożycami do strzyżenia owiec w dwie minuty gwiazdę z pomarańczowego kwadratu papieru, zapatrzone w zachwycie dzieci zdążyły tylko wydać z siebie „aaach” i zaczęły bić brawo jak na pokazie sztukmistrza. Tak, to była rzeczywistość sztuki.


Nocny Kochanek zawojował Łomżę

pon, 06 marca 2017 08:20

Nocny Kochanek ponownie zagrał w Łomży. Grupa promowała swój najnowszy album „Zdrajcy metalu”, który w styczniu zadebiutował na drugim miejscu ogólnopolskiej listy sprzedaży płyt, wyprzedzając najnowsze krążki Metalliki oraz innych światowych i polskich gwiazd. Świetnie rozchodzą się też bilety na zaplanowane do końca kwietnia tournée „Zdrajcy metalu. Trasa 2017”, a wiele koncertów już jest wyprzedanych. W niedzielny wieczór w klubie PopArt MDK-DŚT przy przebojowym metalu z prześmiewczymi, czasem rubasznymi tekstami, bawiło się ponad 100 osób.


„Radość spod kapelusza” dla Białegostoku, Suwałk i Łomży

so, 04 marca 2017 20:38

Julia Kuzyka z Białegostoku zdobyła Grand Prix XI Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. – Startowałam już tu w tamtym roku i zdobyłam wyróżnienie, ale takiego sukcesu nie spodziewałam się – mówi Julia Kuzyka. – Jestem bardzo zaskoczona, ponieważ poziom był bardzo wysoki i moi rywale byli super!
Byli wśród nich reprezentanci Łomży: w kategorii piosenka wyróżnienia zdobyli Laura Narolewska i Dawid Gawryś, a III nagrodę Barbara Tarczewska, zaś w kategorii monolog/wiersz III miejsce otrzymała debiutująca w konkursie Joanna Dłużniewska.


Niestrudzenie przybliża jazz do Łomży

Mirosław Dziewa
pt, 03 marca 2017 14:15

To jeden z nielicznych i lepszych programów autorskich tego typu w stacjach lokalnych, słuchany nie tylko w regionie, ale też w Polsce i na całym świecie. Co tydzień prezentuje jazzowe nowości i klasyczne płyty mistrzów improwizowanej muzyki. Mirosław Dziewa już od 15 lat prowadzi na antenie Radia Nadzieja audycję „Bliżej jazzu”. Wcześniej była emitowana w nieistniejący już Radiu Łomża.
– Rozpocząłem w Radiu Łomża w drugiej połowie lat 90., ale po czterech latach moja audycja wypadła z ramówki – mówi Mirosław Dziewa. – Od śp. Marka Żemka dowiedziałem się, że powstało nowe radio i tam mógłbym dalej prowadzić tę audycję. I tak to trwa do dnia dzisiejszego!


Karnawałowe przeboje i jubileusz Łomżyńskiej Orkiestry Dętej

śr, 01 marca 2017 08:28

Łomżyńska Orkiestra Dęta pod batutą Waldemara Borusiewicza przygotowała koncert na ostatni dzień karnawału. Młodzi muzycy wykonali same przeboje, począwszy od filmowych tematów, poprzez południowoamerykańskie tańce, aż do arcydzieł muzyki klasycznej. Był to jednocześnie wstęp do obchodów 10-lecia orkiestry. Jej założyciel Waldemar Borusiewicz zapowiada kolejne jubileuszowe koncerty i okolicznościową, już trzecią w dyskografii ŁOD, płytę.


Mandragory magiczna i teatralna moc

pon, 27 lutego 2017 08:24

Europejska prapremiera spektaklu „Mandragora” odbyła się w Teatrze Lalki i Aktora. Autorką scenariusza napisanego specjalnie dla łomżyńskiej sceny i reżyserem przedstawienia jest Joanna Gerigk, inspirowaną folkiem muzykę skomponował Sebastian Ładyżyński, a scenografię i lalki zaprojektował Michał Dracz.
– Tekst tego spektaklu dotyczy tajemniczego, owianego legendami, znanego od starożytności korzenia, któremu przypisywano magiczną moc – mówi Joanna Gerigk, dodając, że chciała pokazać, co Mandragora powiedziałby o ludziach, gdyby miała taką możliwość.


„Peep Show” Acid Drinkers w Łomży

Fot. Krzysztof Mierzejewski
nie, 26 lutego 2017 13:58

Legenda polskiego metalu Acid Drinkers ponownie zagrała w Łomży. Grupa promowała swój najnowszy, już 17 album „Peep Show”. Wykonała też kilka kultowych utworów Motörhead i Johnny'ego Casha, potwierdzając, że jest jak wino ze swojej nazwy – im starsze, tym lepsze.
– Staramy się! – mówi Titus. – Ale nie tylko z winem tak jest, z dobrym burbonem czy szkocką też, że jak ma 12. czy 15. na nalepce, to naprawdę jest lepiej!
Poznaniakom towarzyszyły dwa zespoły: Projekt Patryoci muzyków Pampeluny z raperem 4P i Siq, w którym śpiewa Ania Brachaczek, a na perkusji gra Ślimak z Acidów.


« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0