środa, 26 lipca 2017 napisz DONOS@

Zmarł aktor, scenograf i reżyser teatralny Tomasz Brzeziński (+81)

Tomasz Brzeziński (1936 – 2017)
cz, 11 maja 2017 10:56

Twórca Czarnego Teatru Sivina II w Łomży Tomasz Brzeziński (1936 – 2017) zmarł w czwartek rano po dwóch dniach na oddziale nefrologii Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, gdzie został otoczony fachową opieką lekarzy i troskliwą pielęgniarek. Aktor, reżyser i scenograf, przez ponad pół wieku aktywny na polskiej scenie teatru lalkowego, ma w dorobku wystawionych i napisanych przez siebie kilkadziesiąt sztuk, w jakich występował od 1953 roku.


Perłowy jubileusz muzycznego małżeństwa

pon, 08 maja 2017 08:13

Stare Dobre Małżeństwo, jedna z najwybitniejszych grup poetyckiej krainy łagodności, ponownie zagrała w Łomży. Świętujący 30-lecie działalności zespół wykonał swe największe przeboje i najnowsze utwory, a publiczność najżywiej reagowała na ponadczasowe teksty Edwarda Stachury.
– Doprawdy trudno uwierzyć, że my z profesorem Ziobrą już tyle lat wpychamy te suche szczapki poezji do ogniska naszego zespołu, żeby się chociaż tliło – mówił Krzysztof Myszkowski. – Nie wiem kiedy to zleciało!


Walce i krakowiaki na majowe święto

cz, 04 maja 2017 08:17

Koncert muzyki polskiej zakończył w Łomży obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Orkiestrę Filharmonii Kameralnej poprowadził dyrygent z Włoch Gabriele Pezone, a solistką w utworach Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego była, robiąca międzynarodową karierę, pianistka młodego pokolenia, Anna Miernik.
– Za pierwszym razem prowadziłem tu utwory Witolda Lutosławskiego i był to dla mnie wielki zaszczyt – podkreśla Gabriele Pezone. – Dziś, podczas tego tak ważnego dla Polaków święta, też zabrzmiały utwory polskich kompozytorów!


Polskie przeboje na jubileuszowym „Big Bicie”

Łukasz Lipski
so, 29 kwietnia 2017 10:53

Maya Zyskowska, zespół Tutti i Zuzanna Sawicka zwyciężyli w 10. edycji Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Big Bit”. Nagrody i wyróżnienia zdobyło jeszcze 11. młodych wokalistów, najchętniej sięgających po ponadczasowe utwory Czesława Niemena, Czerwonych Gitar czy Karin Stanek. Wieczorem, przewodniczący jury, Łukasz Lipski również zaśpiewał piosenki jednej z legend polskiej muzyki, przedstawiając w programie „C’est la vie...czyli Zaucha na nowo!” porywające wykonania wielkich przebojów Andrzeja Zauchy w soulowych, funkowych i jazzowych opracowaniach zespołu pod kierownictwem swego brata, pianisty Pawła Lipskiego.


Znana i lubiana Majka Jeżowska ponownie zaśpiewa w Łomży

Majka Jeżowska
pt, 28 kwietnia 2017 17:00

Poprzednim razem koncertowała u nas pod koniec października, a wejściówki rozeszły się wówczas w ciągu godziny. Jest znana i lubiana przez dzieci, rodziców i dziadków. „Wszystkie dzieci nasze są”, „A ja wolę moją mamę” czy „Najpiękniejsza w klasie” to piosenki, które wszyscy znają i wszyscy śpiewają razem z Majką Jeżowską. W sobotę wieczorem artystka będzie gwiazdą koncertu na Starym Rynku kończącego tegoroczne obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.


Szczęście zaczyna się od... malowania?

pt, 28 kwietnia 2017 14:44

Nie są istotne zdolności plastyczne, zasady czy techniki malowania. Samo malowanie jest zaś tylko sposobem na uświadomienie sobie czegoś ważniejszego – jak wreszcie być szczęśliwym. Od kilku miesięcy Monika Szelążek-Pikulińska prowadzi w Łomży warsztaty rozwoju kreatywności poprzez malowanie intuicyjne Vedic Art.
- Wszystko zaczyna się od kreacji na obrazach, a później zmieniamy siebie wewnętrznie – mówi zaznaczając, że nie jest z wykształcenia malarką, psychiatrą ani psychologiem lecz ekonomistką, a Vedic Art zmieniło jej życie na lepsze.


Ania i Przemek z Łomży mogą zagrać na festiwalu w Opolu

Funkasanki: Anny Kaptór i Przemysława Starachowskiego
wt, 25 kwietnia 2017 14:42

„O, znowu czuję to, gdzieś ucieka moja dusza, ciało me spala się...” - to refren melodyjnej piosenki w elektroniczno-dyskotekowym i poetyckim rytmie Anny Kaptór i Przemysława Starachowskiego z Łomży. Ich duet Funkasanki przedostał się do finału eliminacji konkursu Debiuty na 54. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, jaki odbędzie się od 9. do 11. czerwca. - Zależy nam, żeby wystąpić w Opolu, bo to fantastyczna przygoda i fajne doświadczenie, nigdy nie śpiewałam na tak dużej scenie - mówi Ania, wokalistka, autorka tekstu, pianistka i współkompozytorka „O! Znowu czuję to”. Utwór w oczach komisji okazał się lepszy od około 200 zgłoszonych z całego kraju. - Do realizacji celu potrzebne są nam głosy od Czytelników portalu 4lomza.pl. Mamy nadzieję, że ludzie w Łomży nas znają, lubią i okażą się sojusznikami. Głosowanie jest proste i nie wymaga logowania.


„Lis” Mrożka i Teatru Aktywnego

pon, 24 kwietnia 2017 08:26

Najmłodsi aktorzy Teatru Aktywnego pod kierunkiem Joanny Klamy przygotowali kolejny spektakl. Zainspirowane „Serenadą” Sławomira Mrożka przedstawienie „Lis” to „symboliczna opowieść o przestrzeni w wymiarze psychologicznym i fizycznym” oraz o manipulacji. Premiera odbyła się w sobotę w Miejskim Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych.
– To przedstawienie, które ma dać do myślenia – mówi Stanisław Świerżewski. – Nie chodziło nam o to, żeby ktoś wyszedł myśląc: „jakie świetne przedstawienie!”, zasnął i następnego dnia nie pamiętał już fabuły. Tu trzeba się zastanowić, pomyśleć, pokombinować!


Polskie pieśni patriotyczne w ilustracjach

pon, 24 kwietnia 2017 08:25

Prace 36. najwybitniejszych polskich ilustratorów składają się na wystawę czasową „Pieśń ujdzie cało” otwartą w Muzeum Północno-Mazowieckim. Janusz Stanny, Józef Wilkoń i ich równie utytułowani koledzy zilustrowali najsłynniejsze polskie pieśni patriotyczne, od „Bogurodzicy” do utworów z okresu solidarnościowego zrywu lat 80. – łącznie ponad 70 pieśni i piosenek. Są wśród nich również utwory zaskakujące i nietypowe, wszystkie jednak są dowodem na wielowiekowe tradycje narodu polskiego i jego niezłomne dążenie do odzyskania niepodległości.


Fotograficzne dyptyki niepamięci Mariusza Wideryńskiego

so, 22 kwietnia 2017 09:50

Mariusz Wideryński, absolwent słynnej łódzkiej „Filmówki”, wykładowca warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i członek Związku Polskich Artystów Fotografików, po raz pierwszy zaprezentował w Łomży swe fotografie. W Galerii Pod Arkadami pokazał cykl „Podróż do niepamięci”, ukazujący zestawienie zdjęć skrajnie odmiennych, symbolizujących przemijanie.
– Ta wystawa to moja gra z oglądającymi – podkreśla Mariusz Wideryński. – Uważam, że każdy sam powinien się zmierzyć z tą fotografią, która według mnie nie wymaga komentarza.


Wyśpiewali nagrodę na jubileusz

wt, 18 kwietnia 2017 09:40

Trzecią nagrodę – Brązowe Pasmo - zdobył chór Carmen Fidei parafii Krzyża Świętego w Łomży, pod dyrekcją organisty Michała Rajewskiego, na IV Wielkopostnym Festiwalu Chóralnym w Nowem nad Wisłą w województwie kujawsko-pomorskim. Nagroda jest tym cenniejsza, że została zdobyta w pierwszą rocznicę powstania chóru.


Nagroda dla młodej plastyczki

Nagrodzona praca Poli Grzech
śr, 12 kwietnia 2017 15:52

Pola Grzech (14 lat) z Pracowni Plastycznej MDK – DŚT w Łomży zdobyła I Nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Tradycje Wielkanocne”.  Organizatorem konkursu, na który wpłynęło około 2000 prac z całej Polski, był Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.
- Jestem bardzo dumna, że komisja konkursowa tak wysoko oceniła pracę Poli – mówi Anna Bureś instruktorka Pracowni Plastycznej MDK-DST pod której kierunkiem powstał nagrodzona praca.


Z ministerstwa kultury na zabytki w regionie

wt, 11 kwietnia 2017 10:44

Parafia św. Jana Chrzciciela z Wizny ma otrzymać aż 450 tysięcy złotych dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remont zabytkowego kościoła i jego ogrodzenia. Pieniądze pochodzą z środków programu na ochronę zabytków. Trafią także do Andrzejewa, Czyżewa, Grabowa, Łomży, Stawisk i Szczuczyna.


Popisy łomżyńskich tancerzy w RYTM ULICY

BK SKANSEN
pon, 10 kwietnia 2017 08:15

Świetnie zaprezentowali się łomżyńscy tancerze Studia BKStep podczas rozgrywanej w Pile 16. edycji największego turnieju street dance w Polsce RYTM ULICY. Tancerze rywalizowali indywidualnie oraz grupowo m.in. w kategoriach house dance, poppin, street dance i hip hop dance. Na parkiecie gościła najlepsza czołówka polskiej sceny tanecznej, a wśród nich tancerze Studia BKStep. W jury zasiadali topowi tancerze z Polski i zza granicy m.in. Martha Nabiwre (Szwecja), Zolsky (Polska), Franky Dee (Niemcy).


Filmowe przeboje młodych wokalistów

pon, 10 kwietnia 2017 08:00

Najpopularniejsze utwory z filmów przypomnieli wykonawcy ze Studia Wokalnego ROK podczas piątkowego koncertu w restauracji „Retro”. Wśród ponad 20 wykonanych piosenek były zarówno najnowsze przeboje, jak i liczące sobie po 30-40 lat niezapomniane evergreeny, z którymi równie dobrze radzili sobie doświadczeni wokaliści, jak i ci najmłodsi ze Studia ROK Junior. Zabrzmiały też piosenki w aranżacjach przygotowanych specjalnie na ten koncert, a nawet z tekstami tłumaczonymi przez młodych wokalistów – chociaż z nieocenioną pomocą rodziców.


Trzy stany skupienia ludzkiej kondycji

nie, 09 kwietnia 2017 13:38

Natalia Kulka, Beata Sosnowska i Elwira Sztetner zaprezentowały w Galerii Sztuki Współczesnej
swe najnowsze prace. Wystawa „Imaginaria, czyli trzy stany skupienia” przedstawia trzy bardzo odmienne instalacje, ukazujące różne wymiary skupienia: od momentu narodzin, poprzez okres dzieciństwa, aż do duchowo-kulturalnego. Inicjatorką tego projektu jest pochodząca z Łomży ilustratorka i graficzka Natalia Kulka, absolwentka Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka oraz krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.


„Big Bit” po raz dziesiąty

pt, 07 kwietnia 2017 10:43

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do X Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Big Bit”. To jeden z nielicznych tematycznych festiwali w kraju dla utalentowanych dzieci i młodzieży.
- Wracamy do korzeni! – mówi inicjator i organizator imprezy Bernard Karwowski z MDK-DŚT. – Jubileuszową, dziesiątą edycję naszego festiwalu, podobnie jak pierwszą, poświęcamy sympatycznym, pełnym rock and rollowej energii i swingu piosenkom z epoki Big Bitu.
Gwiazdą koncertu finałowego będzie Łukasz Lipski. Pochodzący z Łomży utalentowany wokalista jazzowy wykona z zespołem program złożony z piosenek niezapomnianego Andrzeja Zauchy.


Barokowe arie na czas Wielkiego Postu

pt, 07 kwietnia 2017 08:17

Jacek Szymański ponownie zaśpiewał w Łomży z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Głównym punktem programu był, bardzo rzadko wykonywany, koncert „Pariendo non gravaris” Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego, kompozytora z przełomu XVII i XVIII wieku.
Dopełniły go inne barokowe arie i motety oraz koncerty Antonio Vivaldiego. Zabrzmiały też nieco późniejsze utwory, w tym zaproponowana przez białoruskiego dyrygenta Władimira Bormotowa „Melodia” słynnego ukraińskiego kompozytora Myrosława Skoryka, zwanego tamtejszym Wojciechem Kilarem, a całość zwieńczył zaskakujący bis.


56 000 zł na działania kulturalne rok przed 600-leciem Łomży

cz, 06 kwietnia 2017 12:28

Ze 100 tysięcy złotych, jakie w 2017 roku mogą dostać organizacje pozarządowe z budżetu miasta Łomża, rozdysponowano ok. 44 tys. zł w pierwszym konkursie na realizację 9 zadań publicznych w dziedzinie kultury. Dzięki temu, łomżyńskie stowarzyszenia i fundacje będą miały pieniądze, m.in., na wydanie periodyku, organizację koncertów i festynu oraz warsztaty taneczne. Do 14. kwietnia NGO albo mieszkańcy za ich pośrednictwem mogą składać oferty, ażeby dostać dofinansowanie do prowadzonych lub planowanych działań, w związku z przyszłorocznym 600-leciem miasta. Do pozyskania jest ok. 56 tys. zł.


Nietypowe akty śpiewającego fotografa

Zbigniew Brzeziński
śr, 05 kwietnia 2017 08:22

Najnowsza wystawa fotografii Zbigniewa Brzezińskiego z Łomży ukazuje piękno ludzkiego ciała.
– W dużych zbliżeniach, jego poszczególne części można przedstawić jako niesamowite, piękne, niekiedy zachwycające i tajemnicze obrazy, a światło daje tu dużo delikatności i przestrzeni – podkreśla autor. Wernisaż wystawy „Ciało, światło, zmysły” w Galerii N był też dla Zbigniewa Brzezińskiego okazją do zaprezentowania talentu wokalnego i efektów współpracy z pianistą i kompozytorem Zbigniewem Rymarzem.


« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0