wtorek, 23 maja 2017 napisz DONOS@

Najmniejszy koncert świata Dogbite na piątkę

so, 21 stycznia 2017 11:52

Zespół Dogbite, szerszej publiczności znany z piosenki „Dzień świra” z kultowego filmu Marka Koterskiego. Warszawska grupa w piątek w Łomży promowała swoją najnowszą płytę „5.
– Dwa dni temu na YouTube była premiera naszego najnowszego klipu „N.A.N.A” – mówi wokalista Marcin Kurowski. – Powstał z nagrań nadesłanych nam przez fanów i zarejestrowanych na koncertach, w tym oczywiście w Łomży, do której tak lubimy wracać!
Tym razem sala klubu PopArt Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych świeciła pustkami. Zespół nie odpuścił jednak piątego koncertu w mieście. Kurowski wychodząc na scenę nawiązał do cyklu „Najmniejszy koncert świata”, organizowanego przez radio Roxy FM dla 10-20 widzów i muzycy szybko udowodnili, że nie są tylko grupą jednego przeboju.


Noworoczny koncert młodych muzyków

so, 21 stycznia 2017 11:32

Uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego w Łomży powitali rok 2017 okolicznościowym koncertem. Na jego program złożyły się kolędy, piosenki bożonarodzeniowe, popularne przeboje i utwory klasyczne. Poza solistami i mniejszymi składami zaprezentował się też 10-osobowy zespół skrzypków, wspierany przez pięcioosobową grupę perkusyjną.
– To było wyzwanie głównie czasowe – nie kryje Jan Zugaj. – Trzeba było znaleźć czas na próbę: najpierw mniejszymi grupkami, później w całości, ale udało się!


Dla babci i dziadka z wnuczką i wnuczkiem

cz, 19 stycznia 2017 11:29

Dzień Babci i Dziadka to doskonała okazja na familijne spotkanie... także w teatrze. Z okazji ich święta Teatr Lalki i Aktora w Łomży wspólnie z Łomżyńską Społeczną Radą Seniorów w Łomży oraz Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Łomży zaprasza na WIECZÓR W TEATRZE „KOCHAM BABCIĘ, KOCHAM DZIADKA”.


Ferie w mieście nie muszą być nudne! MDK-DST zaprasza do siebie

cz, 19 stycznia 2017 07:54

Jak co roku, Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży zaprasza dzieci i młodzież odpoczywającą od obowiązków szkolnych. W pierwszym tygodniu ferii (23 – 27 stycznia) organizujemy interdyscyplinarne warsztaty artystyczne pod nazwą SZALONE LATA 20/30. MUZYKA - PLASTYKA - TANIEC - TEATR- FOTOGRAFIA.


Malarskie przypadki Michała Sikorskiego

Ryszard Matuszewski, Michał Sikorski, Jarosław Cholewicki
śr, 18 stycznia 2017 07:54

– Kilka lat temu po generalnym remoncie potrzebny był mi obraz na pięknie odnowioną ścianę – mówi Michał Sikorski. – Ale jak zobaczyłem cenę olejnego obrazu, który chciałem kupić, to od razu włączyła mi się w oczach kasa fiskalna. Pomyślałem, że sam taki namaluję. A jestem uparty, więc było to dla mnie wyzwanie: jak to, ja nie dam rady?! I namalowałem!
Po pierwszym obrazie poszły następne, a efekty siedmiu lat pracy: 25 wybranych kwiatowych motywów i górskich krajobrazów Michał Sikorski zaprezentował na wystawie w Galerii N.


Wystawa studniówkowa młodych artystów z „Plastyka”

pon, 16 stycznia 2017 07:49

Doroczną wystawę prac tegorocznych maturzystów Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka otwarto w Muzeum Północno-Mazowieckim. Zaraz po wernisażu młodzież udała się na studniówkę podkreślając, że to najważniejszy i najpiękniejszy dzień w jej życiu.
– Zawsze bardzo przeżywamy ten czas studniówkowy – mówi dyrektor szkoły Lidia Radziwanowicz. – Wystawa jest podsumowaniem merytorycznym tych czterech lat, zaraz po niej odbędzie się studniówka, a później młodzież czeka matura, studia i dorosłe życie – tak więc coś się kończy, ale też coś się zaczyna!


Rozśpiewana „Gwiazdka z nieba” dla Promyczków

pon, 16 stycznia 2017 07:41

Ponad tysiąc złotych zebrano podczas sobotniego koncertu charytatywnego „Gwiazdka z nieba” na działalność świetlicy Promyczki przy klasztorze kapucynów. Inicjatorką odbywającej się tam już od 16 lat cyklicznej imprezy jest Magda Sinoff z Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Jak co roku kolędy i pastorałki zaśpiewali jej wychowankowie ze Studia Wokalnego eMDeK, a gwiazdą wieczoru był Tomasz Kamiński – wokalista i skrzypek znany z Nocnej Zmiany Bluesa, obecnie tworzący muzykę autorską z chrześcijańskim przesłaniem.


Twórcze „Interferencje” małopolskich artystów

pon, 16 stycznia 2017 07:37

Prace 52. artystów, absolwentów słynnego Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu, złożyły się na najnowszą wystawę otwartą w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży.
Każdy z twórców zaprezentował tylko jedną pracę z zakresu swej specjalności: malarstwa, grafiki, rysunku, rzeźby, ceramiki, fotografii, a nawet sztuk filmowych, dzięki czemu powstała bardzo różnorodna ekspozycja ukazująca talenty i umiejętności uczniów nowowiśnickiej szkoły.
– Ta szkoła ma ogromny wpływ na młodych ludzi, ma szczególne znaczenie dla ich rozwoju i edukacji – to jedyna taka, wyjątkowa szkoła w Polsce! – podkreśla malarz Waldemar Mitrowski.


Fotografie pamięci Grzegorza Jarmocewicza

so, 14 stycznia 2017 10:02

Wystawę „Każda miniona chwila /fotografia jako pamięć” Grzegorza Jarmocewicza otwarto w Galerii Pod Arkadami. Pochodzącego z Suwałk artystę zainspirował tamtejszy cmentarz, będący miejscem spoczynku ludzi aż siedmiu wyznań. Zestawił więc siedem zdjęć dzieci z przełomu XIX i XX wieku ze współczesnymi fotografiami ich rówieśników zrobionymi w tych samych miejscach, a proces obróbki zdjęć i odbitki wykonał, nawiązując do dawnej techniki dagerotypu.
– Fotografia którą tu pokazuję jest przypomnieniem o ludziach, którzy kiedyś byli – mówi Grzegorz Jarmocewicz. – I nie jest do końca istotne, jakiego byli wyznania, ale byli, dlatego są i dlatego będą – zawsze będą na fotografii i zawsze będą w pamięci!


Ojcu Bońkowskiemu Białoruś ciągle bliska

o. Jan Bońkowski
so, 14 stycznia 2017 09:57

Kapucyn Jan Bońkowski ponad 20 lat spędził na Białorusi. Był proboszczem parafii Międzyrzecz, sprawował posługę kapłańską w wielu innych miejscowościach oraz brał udział w odradzaniu się, tępionego przez Sowietów, zakonu kapucynów. Zaangażował się też w działalność polskiego harcerstwa na Białorusi, co spotkało się ze szczególną wrogością tamtejszych władz i przyczyniło się w roku 2009 do braku zgody na jego dalszy pobyt i działalność w tym kraju. Swą długą i trudną pracę na Białorusi o. Jan opisał w książce „Białoruś, Białoruś...”, a jej zawartość przedstawił na piątkowym spotkaniu autorskim „A serce na Kresach ostało” w Klubie Wojskowym.


Trzydniowy karnawał akordeonowy w łomżyńskim Rubiconie

so, 14 stycznia 2017 09:55

- Zaczynałem naukę gry na akordeonie jako 8-letni chłopiec za komuny i z przerwami gram do dziś, bo konkurencję zrobiło pianino – opowiada Zbigniew Ciborowski, uczeń Zbigniewa Michalskiego, 68-letni polonista i fotograf z Łomży, który uczestniczy w spotkaniu Grupy i Stowarzyszenia Świat Akordeonu. Ich członkowie na trzy dni zjechali z całej Polski i z Podlaskiego, żeby słuchać swoich recitali, douczyć się w trakcie warsztatów muzycznych, integrować i popularyzować akordeon jako instrument artystyczny, nie biesiadny. Atrakcją był recital debiutującego przed publicznością duetu My z Łomży, stworzonego przez wirtuozów: Arkadiusza Korytkowskiego i Michała Sawickiego. A kto lubi piękną i melodyjną muzykę, może w sobotę i niedzielę posłuchać mistrzów akordeonistów.


Rozrywkowa klasyka w filharmonii

pt, 13 stycznia 2017 08:47

Najpopularniejsze przeboje musicalowe, filmowe i rozrywkowe w orkiestrowych opracowaniach, zabrzmiały na koncercie „Legendy muzyki pop” Filharmonii Kameralnej. Łomżyńską orkiestrę w poszerzonym składzie poprowadził dyrygent i aranżer Bohdan Jarmołowicz, a 19 hitów zaśpiewali Patrycja i Jacek Kotlarscy. Na bis wykonali „Odrobinę szczęścia w miłości”, wielki przedwojenny filmowy szlagier Toli Mankiewiczówny, ale w zaskakującej, bo rozpisanej na duet, wersji ze swingowym akompaniamentem orkiestry.


„Radość spod kapelusza” czas zaczynać

Paula Banach (Konkurs „Radość w kapeluszu” 2009 r.)
cz, 12 stycznia 2017 08:16

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do XI Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”, skierowanego do uczniów gimnazjów i szkół średnich. Do finału zostanie zakwalifikowanych 40. uczestników z powiatu łomżyńskiego oraz z całej Polski, walczących o Grand Prix, a także nagrody pieniężne za pierwsze trzy miejsca w dwóch kategoriach.
– Zapraszamy młodych ludzi, chcących sprawdzić się w wierszu, piosence, monologu czy występie kabaretowym – mówi dyrektor konkursu ks. Andrzej Godlewski, proboszcz parafii Krzyża Świętego przy ul. Zawadzkiej, w którego Centrum Katolickim znajduje się salonik Hanki Bielickiej. – Hanka Bielicka była bardzo utalentowanym ambasadorem Łomży i pragniemy, żeby zdolna młodzież również szła w jej ślady!


Koncert kolęd i artystyczne plany Carmen Fidei

pon, 09 stycznia 2017 08:23

Chór Carmen Fidei parafii Krzyża Świętego przygotował specjalny koncert kolędowy. Na jego program złożyły się łacińskie i polskie kolędy znane od setek lat oraz współczesne, a także pastorałki, jak przejmująca „Lulej że mi, lulej” Ewy Bem z kultowego „Misia”.
– Nie mieliśmy jeszcze kolęd w repertuarze, a jesteśmy chórem na dorobku i lubiącym wyzwania – mówi prowadzący zespół Michał Rajewski, zapowiadając, że najbliższe miesiące jego podopieczni poświęcą na przygotowania do międzynarodowego debiutu oraz nagrania pierwszej płyty.


Spotkanie środowisk twórczych na Trzech Króli

so, 07 stycznia 2017 13:42

Msza święta w intencji twórców kultury i sztuki oraz noworoczne spotkanie artystów były jednym z punktów obchodów święta Objawienia Pańskiego w Łomży. Inicjatorem spotkań jest duszpasterz diecezjalny środowisk twórczych i proboszcz parafii katedralnej ks. Marian Mieczkowski.
– To doroczne spotkanie staje się już taką naszą tradycją – mówi Teresa Adamowska. – Jestem tu już kolejny raz i jestem bardzo wdzięczna ks. Marianowi Mieczkowskiemu, że stworzył taką tradycję, a błogosławieństwo na cały rok myślę, że każdemu z nas się przyda!


Nowatorskie płyty łomżyńskiej orkiestry

cz, 05 stycznia 2017 08:25

Filharmonia Kameralna powiększyła swój fonograficzny dorobek o kolejne albumy. Oba zawierają utwory napisane specjalnie dla łomżyńskiej orkiestry oraz w większości nigdy wcześniej nie nagrywane. Monograficzna płyta „Stanisław Moryto” została przygotowana na jubileusz 70-lecia kompozytora, zaś „Accodiofonica” powstała z udziałem akordeonisty-wirtuoza Klaudiusza Barana. – Jeśli chcemy być zauważeni w muzycznym świecie musimy zaprezentować coś nowego, odkrywczego i interesującego dla słuchaczy! – mówi dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Jan Miłosz Zarzycki, zapowiadając już nagranie kolejnych płyt.


Sylwestrowy wieczór w cygańskich rytmach

pon, 02 stycznia 2017 08:23

Nadejście Nowego Roku świętował z łomżyńskimi filharmonikami w Centrum Kultury na Sadowej komplet publiczności. Gwiazdą koncertu była wirtuozka cymbałów węgierskich Sara Czureja-Łakatosz, popularne przeboje i arie zaśpiewali Karolina Kuklińska i Tomasz Krzysica, a orkiestrę poprowadził Jan Miłosz Zarzycki. Nie brakowało też pełnych humoru wokalnych i aktorskich niespodzianek, szczególnie w ognistych wykonaniach „Sunrise, Sunset” z musicalu „Skrzypek na dachu” i „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”. Artyści i słuchacze liczą, że kolejnego sylwestra będą już obchodzić w wyremontowanej do końca sali Filharmonii Kameralnej.


Łomżyńska kultura A.D. 2016

Wojciech Chamryk
so, 31 grudnia 2016 12:14

Wbrew narzekaniom wiecznych malkontentów w Łomży nie brakuje imprez kulturalnych. Wydarzeniami spośród nich były te o wymiarze ogólnopolskim, jak: koncert kolęd w łomżyńskiej katedrze, pokazany w wigilijny wieczór przez TV Trwam czy 29. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka”. W 2016 roku łomżyńska Filharmonia Kameralna wydała aż trzy płyty, a tancerze studia B.K. Step po raz kolejny zdobyli tytuły mistrzów świata i Europy.
W rok 2017 łomżyńska kultura wkracza z nadziejami m.in., że uda się zrealizować kolejny etap remontu dawnej sali widowiskowej urzędu wojewódzkiego na potrzeby łomżyńskich filharmoników, a nowy dyrektor MDK-DŚT jeszcze bardziej rozwinie tę placówkę.


25 lat plastycznych sukcesów i pracy Anny Bureś

Anna Bureś
śr, 28 grudnia 2016 08:35

Pracownia Plastyczna Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych świętuje 25-lecie.
– To wyjątkowy jubileusz i mam ogromną satysfakcję! – mówi instruktorka i założycielka pracowni Anna Bureś. – Jestem dumna ze swoich wychowanków, bo tych 25 lat to nie tylko suche fakty i daty, ale przede wszystkim ludzie – to oni są największą wartością tej pracowni!
Ćwierć wieku działalności i licznych sukcesów młodych artystów przybliżają dwie wystawy otwarte we wtorkowy wieczór w Galerii Pod Arkadami oraz w Galerii Bonar MDK-DŚT.


Przepiękny koncert kolęd w katedrze zobaczymy w TV Trwam

pt, 23 grudnia 2016 09:42

Marika, Edyta Krzemień, Damian Aleksander i Jarosław Chojnacki zaśpiewali w łomżyńskiej katedrze najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Solistom towarzyszyły orkiestra oraz chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku pod batutą Pawła Kotli, a koncert prowadzili: aktor Jerzy Zelnik i dziennikarka RMF Classic Magdalena Miśka-Jackowska. Całość programu „Bóg się rodzi” została zarejestrowana i w Wigilię będzie on pokazany w TV Trwam.
– Myślę, że melomani w katedrze mieli powody do zadowolenia, a ci, którzy zasiądą przed telewizorami podczas wieczoru wigilijnego i obejrzą nasz koncert też nie będą żałować! – ocenia dyrygent Paweł Kotla.


« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0