niedziela, 20 sierpnia 2017 napisz DONOS@

Popisy łomżyńskich tancerzy w RYTM ULICY

BK SKANSEN
pon, 10 kwietnia 2017 08:15

Świetnie zaprezentowali się łomżyńscy tancerze Studia BKStep podczas rozgrywanej w Pile 16. edycji największego turnieju street dance w Polsce RYTM ULICY. Tancerze rywalizowali indywidualnie oraz grupowo m.in. w kategoriach house dance, poppin, street dance i hip hop dance. Na parkiecie gościła najlepsza czołówka polskiej sceny tanecznej, a wśród nich tancerze Studia BKStep. W jury zasiadali topowi tancerze z Polski i zza granicy m.in. Martha Nabiwre (Szwecja), Zolsky (Polska), Franky Dee (Niemcy).


Filmowe przeboje młodych wokalistów

pon, 10 kwietnia 2017 08:00

Najpopularniejsze utwory z filmów przypomnieli wykonawcy ze Studia Wokalnego ROK podczas piątkowego koncertu w restauracji „Retro”. Wśród ponad 20 wykonanych piosenek były zarówno najnowsze przeboje, jak i liczące sobie po 30-40 lat niezapomniane evergreeny, z którymi równie dobrze radzili sobie doświadczeni wokaliści, jak i ci najmłodsi ze Studia ROK Junior. Zabrzmiały też piosenki w aranżacjach przygotowanych specjalnie na ten koncert, a nawet z tekstami tłumaczonymi przez młodych wokalistów – chociaż z nieocenioną pomocą rodziców.


Trzy stany skupienia ludzkiej kondycji

nie, 09 kwietnia 2017 13:38

Natalia Kulka, Beata Sosnowska i Elwira Sztetner zaprezentowały w Galerii Sztuki Współczesnej
swe najnowsze prace. Wystawa „Imaginaria, czyli trzy stany skupienia” przedstawia trzy bardzo odmienne instalacje, ukazujące różne wymiary skupienia: od momentu narodzin, poprzez okres dzieciństwa, aż do duchowo-kulturalnego. Inicjatorką tego projektu jest pochodząca z Łomży ilustratorka i graficzka Natalia Kulka, absolwentka Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka oraz krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.


„Big Bit” po raz dziesiąty

pt, 07 kwietnia 2017 10:43

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do X Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Big Bit”. To jeden z nielicznych tematycznych festiwali w kraju dla utalentowanych dzieci i młodzieży.
- Wracamy do korzeni! – mówi inicjator i organizator imprezy Bernard Karwowski z MDK-DŚT. – Jubileuszową, dziesiątą edycję naszego festiwalu, podobnie jak pierwszą, poświęcamy sympatycznym, pełnym rock and rollowej energii i swingu piosenkom z epoki Big Bitu.
Gwiazdą koncertu finałowego będzie Łukasz Lipski. Pochodzący z Łomży utalentowany wokalista jazzowy wykona z zespołem program złożony z piosenek niezapomnianego Andrzeja Zauchy.


Barokowe arie na czas Wielkiego Postu

pt, 07 kwietnia 2017 08:17

Jacek Szymański ponownie zaśpiewał w Łomży z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Głównym punktem programu był, bardzo rzadko wykonywany, koncert „Pariendo non gravaris” Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego, kompozytora z przełomu XVII i XVIII wieku.
Dopełniły go inne barokowe arie i motety oraz koncerty Antonio Vivaldiego. Zabrzmiały też nieco późniejsze utwory, w tym zaproponowana przez białoruskiego dyrygenta Władimira Bormotowa „Melodia” słynnego ukraińskiego kompozytora Myrosława Skoryka, zwanego tamtejszym Wojciechem Kilarem, a całość zwieńczył zaskakujący bis.


56 000 zł na działania kulturalne rok przed 600-leciem Łomży

cz, 06 kwietnia 2017 12:28

Ze 100 tysięcy złotych, jakie w 2017 roku mogą dostać organizacje pozarządowe z budżetu miasta Łomża, rozdysponowano ok. 44 tys. zł w pierwszym konkursie na realizację 9 zadań publicznych w dziedzinie kultury. Dzięki temu, łomżyńskie stowarzyszenia i fundacje będą miały pieniądze, m.in., na wydanie periodyku, organizację koncertów i festynu oraz warsztaty taneczne. Do 14. kwietnia NGO albo mieszkańcy za ich pośrednictwem mogą składać oferty, ażeby dostać dofinansowanie do prowadzonych lub planowanych działań, w związku z przyszłorocznym 600-leciem miasta. Do pozyskania jest ok. 56 tys. zł.


Nietypowe akty śpiewającego fotografa

Zbigniew Brzeziński
śr, 05 kwietnia 2017 08:22

Najnowsza wystawa fotografii Zbigniewa Brzezińskiego z Łomży ukazuje piękno ludzkiego ciała.
– W dużych zbliżeniach, jego poszczególne części można przedstawić jako niesamowite, piękne, niekiedy zachwycające i tajemnicze obrazy, a światło daje tu dużo delikatności i przestrzeni – podkreśla autor. Wernisaż wystawy „Ciało, światło, zmysły” w Galerii N był też dla Zbigniewa Brzezińskiego okazją do zaprezentowania talentu wokalnego i efektów współpracy z pianistą i kompozytorem Zbigniewem Rymarzem.


Koncerty muzyki pasyjnej i hołd dla Jana Pawła II

pon, 03 kwietnia 2017 07:52

Chór Carmen Fidei parafii Krzyża Świętego przygotował cykl koncertów pasyjnych. Chórzystom pod kierunkiem Michała Rajewskiego akompaniowała pianistka z Armenii Zhanna Kocharyan. Ostatni koncert odbył się w niedzielę w kościele pw św. Brunona z Kwerfurtu, w 12. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Zakończyła go „Barka”, ulubiona pieśń Papieża Polaka.
– To była jego ulubiona pieśń, więc nie mogliśmy w taką rocznicę jej nie wykonać – mówi Michał Rajewski. – My Polacy mamy do niej wielki sentyment, a dzisiaj zabrzmiał podwójny chór: Carmen Fidei i słuchaczy, tak więc były ciarki!


Jarmark na wiosnę i na święta

nie, 02 kwietnia 2017 18:49

Targi Twórczości Artystycznej w Regionalnym Ośrodku Kultury jak co roku przyciągnęły miłośników artystycznego rękodzieła i oryginalnych, świątecznych ozdób. Wystawiało je 36. twórców z całego województwa podlaskiego, w tym artyści amatorzy, a o oprawę artystyczną imprezy zadbali: Kapela Kurpiowska oraz dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża”.
– Ładniejszych palm jak tutaj to nigdzie nie dostanę! – mówi pani Ewa. – Piękne są też te zabawki, nie tylko ekologiczne, ale i artystyczne – nie ma porównania z plastikowymi.


Portugalski jazz w nowojorskim wydaniu

nie, 02 kwietnia 2017 18:10

Duet Sara Serpa i André Matos zaprezentował łomżyńskiej publiczności jazz z elementami muzyki świata, przede wszystkim portugalskiego folkloru. Była to dopiero druga wizyta w Polsce, a pierwsza w Łomży, wokalistki i gitarzysty mieszkających w USA i pracujących z największymi gigantami jazzu, jak Greg Osby czy John Zorn.
– Koncert był dla nas bardzo pozytywnym doświadczeniem – mówi Sara Serpa. – Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci, ludzie słuchali w skupieniu – spędziliśmy tu świetny czas!


Płyty, kompakty i kasety opanowały MDK

nie, 02 kwietnia 2017 18:03

Dużym zainteresowaniem cieszyła się sobotnia giełda fonograficzna w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Na kilkunastu stoiskach można było kupić, sprzedać czy wymienić różne nośniki dźwięku, przede wszystkim wracające do łask słuchaczy płyty winylowe.
– To wspaniała okazja do zdobycia czegoś ciekawego do kolekcji! – ocenia jeden z kupujących, których przez cztery godziny było aż kilkudziesięciu. Organizatorzy już zapowiadają kontynuację giełdy, która z czasem stanie się wydarzeniem cyklicznym. Gościem kolejnej w czerwcu będzie Rosław Szaybo, jeden z najwybitniejszych autorów okładek płytowych na świecie.


Nietypowa baba i wspaniała aktorka w Łomży

Anna Seniuk
pt, 31 marca 2017 08:32

Magda Karwowska z „Czterdziestolatka”, Handzia z „Konopielki”, Magda Domaradzka z „Czarnych chmur” czy tytułowa Dulska w spektaklu Teatru Telewizji to tylko niektóre z wielu ról Anny Seniuk. Wybitna aktorka była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie promowała książkę „Nietypowa baba jestem”. Opowiada w niej o swych życiowych zmaganiach, spełnianiu marzeń i przełomowych rolach, również tej powstałej w okolicach Łomży.
– Bardzo się cieszę, że znowu jestem w Łomży! – mówi Anna Seniuk. – Szereg nocy spędziłam w tutejszym hotelu, bo nieopodal mieliśmy zdjęcia do „Konopielki”.


Huntera triumfalny powrót do Łomży

pon, 27 marca 2017 08:18

Nie grali w Łomży od 2008 roku, ale fani wciąż na nich czekali. Od tego czasu przybyło też nowych, dlatego w niedzielny wieczór sala w MDK-DŚT wypełniła się starszymi i młodymi zwolennikami Huntera. Zespół nie zawiódł ich oczekiwań, wykonując przekrojowy zestaw swych najlepszych utworów i potwierdzając przynależność do ścisłej czołówki polskiego metalu.
Jak podkreślali zachwyceni fani „wreszcie to oni przyjechali do nas, a nie my do Szczytna, Białegostoku czy Warszawy”, a muzycy już zapowiedzieli, że kolejnej tak długiej przerwy na pewno nie będzie i wrócą do Łomży znacznie szybciej – najchętniej przy okazji kolejnej płyty.


Jabłoń miłości i akceptacji Gestów

pon, 27 marca 2017 08:16

Grupa teatralna Gesty z Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Zakładach Spożywczych „Bona” przygotowała kolejne przedstawienie. „Poszukaj swojej jabłoni” to uniwersalna opowieść o poszukiwaniu miłości i akceptacji przez niepoprawnych romantyków, marzących o czymś innym niż kariera czy zdobycie majątku. Autorką scenariusza i reżyserką spektaklu jest Anna Starachowska, a jego premiera odbyła się w niedzielę na scenie Teatru Lalki i Aktora w Łomży.


Muzyczny i kulinarny maestro

pon, 27 marca 2017 08:13

Wybitny dyrygent Szymon Kawalla świętował w Łomży 60-lecie działalności artystycznej oraz 50-lecie pracy pedagogicznej. Przygotował na tę okazję z Filharmonią Kameralną wyjątkowy koncert, na który złożyły się klasyczne arcydzieła oraz utwory jego autorstwa, w tym wykonany po raz pierwszy „Fale Dunaju i Tamizy” na skrzypce solo, sopran solo i orkiestrę kameralną.
Maestro Kawalla nie tylko dyrygował i prowadził koncert, ale również... gotował na scenie; nie obyło się też bez innych niespodzianek dla melomanów.


Wiosenny koncert dla młodszych i starszych

cz, 23 marca 2017 08:24

– Witamy cię wiosno z uśmiechem na twarzy/z piosenką na ustach/zostań, zostań z nami! – śpiewali uczestnicy koncertu „Wiosna, ach to ty” w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych.
Dzieci ze Studia Wokalnego eMDeK i Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza powitały wiosnę piosenką i wierszem tak wdzięcznie, że teraz pewnie już na dobre zagości w Łomży.
– Połączenie tego wszystkiego nie było trudne: lubię występować, lubię śpiewać, a takiego koncertu z piosenkami o wiośnie jeszcze nie mieliśmy! – mówi Kasia Głębocka, występująca w podwójnej roli – recytującej uczennicy kl. III B i wokalistki studia eMDeK.


Ostatnia wystawa Stanisława Borzuchowskiego...

Stanisław Borzuchowski (1934-2017)
śr, 22 marca 2017 08:28

Emerytowany nauczyciel, wieloletni dyrektor Domu Kultury w Wysokiem Mazowieckiem i malarz z zamiłowania, Stanisław Borzuchowski nie doczekał swej kolejnej wystawy w Galerii N. Zmarł nagle 15. marca, tydzień przed wystawą – w dniu, w którym miał zawieźć do Łomży wybrane na ekspozycję akwarele. Zamiast wernisażu odbyło się spotkanie poświęcone pamięci Zmarłego.
– Galeria N istnieje około 30 lat, ale taki przypadek mieliśmy po raz pierwszy... – mówi kierownik Klubu Wojskowego Ryszard Matuszewski. – To ogromna strata, bo poza tym, że wystawy indywidualne pana Stanisława były u nas już trzykrotnie, to był człowiekiem prawym, osobą godną naśladowania, bardzo aktywną w swym środowisku i znaną wśród twórców kultury.


Międzynarodowe sukcesy młodych tancerzy B.K.Step

Maja Krzoska
pon, 20 marca 2017 08:49

Dobrze zaprezentowali się młodzi tancerze ze Studia Tańca B.K.STEP startujący w Międzynarodowym Turniej Tańca Breakmania X w Ketrzynie. I choć większość reprezentantów Łomży występowała po raz pierwszy na zawodach w tancerzami z największych miast Polski, a nawet tancerzami z Litwy, Łotwy i Japonii to udało się pokonać wielu uczestników i wygrywać poszczególne eliminacje co nas bardzo cieszy, a ich zmotywuje do dalszej pracy – podkreśla twórca studia Marek Kisiel.


Wspomnienie Zenona Faszyńskiego

so, 18 marca 2017 12:50

Życie i twórczość łomżyńskiego poety Zenona Faszyńskiego (1955-2017) przypomnieli recytatorzy z klubu Carpe Diem. Sparaliżowany po tragicznym wypadku i przez ponad 40 lat przykuty do inwalidzkiego wózka stał się piszącym ewangelizatorem, marzącym o integracji ludzi zdrowych z niepełnosprawnymi. Stało się to faktem w czasie piątkowego spotkania w Filii nr 2 MBP.
– Warto o takich osobach pamiętać, a nawet starać się je naśladować! – podkreśla inicjatorka i organizatorka spotkania Katarzyna Kuklińska, dodając, że pan Zenon był człowiekiem niezwykłym, pokazującym, że można wiele, jeśli naprawdę się uwierzy i zawierzy.


Fotograficzne tajemnice przyrody i symetrii

Przemysław Karwowski i Zbigniew Ciborowski
so, 18 marca 2017 10:22

Zbigniew Ciborowski zaprezentował w Galerii Pod Arkadami cykl swych najnowszych zdjęć. „Symetriale” to fotografie ukazujące świat przyrody w lustrzanym odbiciu tafli wody: tajemniczy, nieoczywisty i wywołujący mnóstwo, niekiedy bardzo zaskakujących, skojarzeń.
– Chciałem pokazać, że symetria utworzona jako odbicie w wodzie potrafi stworzyć specyficzny obraz o niecodziennych walorach plastycznych – mówi Zbigniew Ciborowski, dodając, że nie korzystał przy tym z programów do obrabiania zdjęć. – Oczywiście trik jest, bo jest to obrócone o 90°, czyli mamy przewrócenie rzeczywistości na bok, tak jakbyśmy patrzyli na te elementy leżąc.


« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0