środa, 28 czerwca 2017 napisz DONOS@

Niestrudzenie przybliża jazz do Łomży

Mirosław Dziewa
pt, 03 marca 2017 14:15

To jeden z nielicznych i lepszych programów autorskich tego typu w stacjach lokalnych, słuchany nie tylko w regionie, ale też w Polsce i na całym świecie. Co tydzień prezentuje jazzowe nowości i klasyczne płyty mistrzów improwizowanej muzyki. Mirosław Dziewa już od 15 lat prowadzi na antenie Radia Nadzieja audycję „Bliżej jazzu”. Wcześniej była emitowana w nieistniejący już Radiu Łomża.
– Rozpocząłem w Radiu Łomża w drugiej połowie lat 90., ale po czterech latach moja audycja wypadła z ramówki – mówi Mirosław Dziewa. – Od śp. Marka Żemka dowiedziałem się, że powstało nowe radio i tam mógłbym dalej prowadzić tę audycję. I tak to trwa do dnia dzisiejszego!


Karnawałowe przeboje i jubileusz Łomżyńskiej Orkiestry Dętej

śr, 01 marca 2017 08:28

Łomżyńska Orkiestra Dęta pod batutą Waldemara Borusiewicza przygotowała koncert na ostatni dzień karnawału. Młodzi muzycy wykonali same przeboje, począwszy od filmowych tematów, poprzez południowoamerykańskie tańce, aż do arcydzieł muzyki klasycznej. Był to jednocześnie wstęp do obchodów 10-lecia orkiestry. Jej założyciel Waldemar Borusiewicz zapowiada kolejne jubileuszowe koncerty i okolicznościową, już trzecią w dyskografii ŁOD, płytę.


Mandragory magiczna i teatralna moc

pon, 27 lutego 2017 08:24

Europejska prapremiera spektaklu „Mandragora” odbyła się w Teatrze Lalki i Aktora. Autorką scenariusza napisanego specjalnie dla łomżyńskiej sceny i reżyserem przedstawienia jest Joanna Gerigk, inspirowaną folkiem muzykę skomponował Sebastian Ładyżyński, a scenografię i lalki zaprojektował Michał Dracz.
– Tekst tego spektaklu dotyczy tajemniczego, owianego legendami, znanego od starożytności korzenia, któremu przypisywano magiczną moc – mówi Joanna Gerigk, dodając, że chciała pokazać, co Mandragora powiedziałby o ludziach, gdyby miała taką możliwość.


„Peep Show” Acid Drinkers w Łomży

Fot. Krzysztof Mierzejewski
nie, 26 lutego 2017 13:58

Legenda polskiego metalu Acid Drinkers ponownie zagrała w Łomży. Grupa promowała swój najnowszy, już 17 album „Peep Show”. Wykonała też kilka kultowych utworów Motörhead i Johnny'ego Casha, potwierdzając, że jest jak wino ze swojej nazwy – im starsze, tym lepsze.
– Staramy się! – mówi Titus. – Ale nie tylko z winem tak jest, z dobrym burbonem czy szkocką też, że jak ma 12. czy 15. na nalepce, to naprawdę jest lepiej!
Poznaniakom towarzyszyły dwa zespoły: Projekt Patryoci muzyków Pampeluny z raperem 4P i Siq, w którym śpiewa Ania Brachaczek, a na perkusji gra Ślimak z Acidów.


Łomżyńska drużyna na „Radość spod kapelusza”

nie, 26 lutego 2017 13:14

10. uczniów łomżyńskich gimnazjów i szkół średnich zakwalifikowało się do finału XI Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”.
W najbliższą sobotę 4 marca rywalizować będą w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II z rówieśnikami z całego kraju, oceniani przez jury złożone z wybitnych pedagogów i aktorów.
– Było mniej uczestników niż w zeszłym roku, ale wtedy mieliśmy jubileusz konkursu – mówi jurorka Katarzyna Szmitko. – Poziom jednak nie był niższy, bo było wykonanie genialne i kilka naprawdę wyróżniających się – myślę, że za tydzień będziemy mieli powody do radości!


Ministerialne dofinansowanie dla łomżyńskiego teatru

Jarosław Antoniuk (fot. archiwum)
pt, 24 lutego 2017 14:27

Teatr Lalki i Aktora w Łomży otrzymał wsparcie finansowe z programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: ponad 158 tysięcy złotych na 30. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka” oraz 70 tysięcy złotych na infrastrukturę teatru. Jak podkreśla dyrektor Jarosław Antoniuk jest to jak dotąd najwyższe dofinansowanie przyznane przez ministerstwo i umożliwi zorganizowanie jubileuszowej edycji festiwalu z odpowiednim rozmachem. Poprawie ulegną też warunki pracy w teatrze.


Karnawałowy wieczór z Jackiem Wójcickim

pt, 24 lutego 2017 08:22

Śpiewak, aktor i ulubieniec publiczności Jacek Wójcicki był gwiazdą karnawałowego koncertu Filharmonii Kameralnej. Krakowski artysta brylował w piosenkach z Piwnicy pod Baranami, lirycznych przebojach i filmowych szlagierach, zachwycił też słuchaczy żydowskim szmoncesem.
Jego partnerką w duetach oraz wykonawczynią operowych i operetkowych arii była sopranistka Anna Wolfinger – również pochodząca z Krakowa, ale oboje śpiewacy na scenie spotkali się po raz pierwszy dopiero w tłusty czwartek, w odległej o ponad 400 kilometrów od ich miasta Łomży.


Naćka zdobywczynią I miejsca na Time for Kids

pon, 20 lutego 2017 08:17

Łomżyńska tancerka Natalia Kisiel w duecie z Weroniką Musiał z Katowic zdobyły pierwsze miejsce w kategorii Hip Hop do lat 14 podczas Time for Kids czyli Ogólnopolskiego Turnieju Tańca w Czarnej Białostockiej. Sukces jest tym większy, że zawodniczki trafiły na siebie w losowaniu. W turnieju rywalizowało ok. 200 tancerzy z całej Polski.


Plakaty Zenona Kowalczyka na każdą okazję

so, 18 lutego 2017 11:56

Wystawę plakatów artysty z Ostrołęki Zenona Kowalczyka otwarto w Galerii Pod Arkadami.
Jest wśród nich słynny antywojenny plakat „War Peace” doceniony na JAGDA Peace Posters International Exibition '87 w Hiroszimie oraz wiele innych prac absolwenta warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, promujących przede wszystkim wydarzenia kulturalne w Ostrołęce.
– Czuję się kontynuatorem polskiej szkoły plakatu – mówi Zenon Kowalczyk. – Zostałem wykształcony przez profesorów, którzy byli jej trzonem i kontynuuję te założenia, które zostały mi przez nich wpojone!


Muzyczne „Znaki” Macieja Balcara

cz, 16 lutego 2017 08:22

Wokalista zespołu Dżem Maciej Balcar wystąpił w Łomży ze swym solowym projektem. Promował wydaną dwa tygodnie temu płytę „Znaki”, więc program koncertu był oparty na najnowszych piosenkach, w tym już dobrze znanych „O Maku” do tekstu Czesława Miłosza, „Pokochaj” i „Traf”. Zabrzmiały też starsze utwory, jak entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy „Popiół i diament” ze słowami Cypriana Kamila Norwida oraz przeróbka „Wolności” Marka Grechuty.
– Postanowiłem nagrać ten utwór w hołdzie mojemu mistrzowi – mówi Maciej Balcar. – Przekaz tego tekstu jest niesamowity i cieszy mnie, że dla słuchaczy jest to jeden z najważniejszych utworów, które słyszą na naszym koncercie, bo to oznacza, że mój wybór był dobry!


Finansowy kurek kultury dokręcany coraz bardziej

Drozdowo, Dworek Lutosławskich, Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża.
wt, 14 lutego 2017 08:42

Zarząd Województwa Podlaskiego rozdzielił 750 tysięcy złotych na wydarzenia kulturalne. Wśród 105 dofinansowanych zadań, imprez i festiwali z terenu całego województwa znalazły się tylko cztery z Łomży, które otrzymają łącznie „zawrotną” kwotę 17,5 tysiąca złotych. Nie ma wśród nich: Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”, Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża, Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie oraz Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki „Sacrum et Musica”. Organizatorzy części z tych imprez będą występować o dofinansowanie ponownie, inni uzyskali gwarancje od władz, że otrzymają pieniądze z innych źródeł. Nie zmienia to faktu, że z roku na rok łomżyńska kultura jest sekowana coraz bardziej.


Gorący jazz w zimowej Łomży

Carlos Averhoff jr
pon, 13 lutego 2017 08:53

Saksofonista Carlos Averhoff jr i pianista Daniel Garcia Diego zagrali w Łomży swój pierwszy koncert w duecie. Kubańscy muzycy w Regionalnym Ośrodku Kultury wykonali autorskie kompozycje lidera oraz ponadczasowe standardy amerykańskich i kubańskich mistrzów.
– Cieszymy się bardzo, że dobrze nam poszło i publiczność przyjęła nas ciepło – mówi Carlos Averhoff jr. – To był repertuar mojego kwartetu, ale w opracowaniu na duet. Graliśmy dzisiaj te utwory razem pierwszy raz i to była koncertowa premiera tego składu!


Nagrody prezydenta dla twórców kultury

Dyrygent Jan Miłosz Zarzycki, w imieniu Donaty Godlewskiej - bratanica Małgorzata Skrodzka, w imieniu Zenona Faszyńskiego - siostra poety Ewa Kaczmarczyk, wiceprezydent Agnieszka Muzyk, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, solista operowy Jacek Szymański i działacz społeczny Czesław Rybicki
pt, 10 lutego 2017 22:46

Poeta Zenon Faszyński (1955-2017), śpiewak operowy Jacek Szymański, historyk Czesław Rybicki i dyrygent Jan Miłosz Zarzycki to laureaci nagrody prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury za rok 2016. Nagrodę specjalną za całokształt pracy otrzymała historyk i archiwista Donata Godlewska, autorka słynnej książki „Dzieje Łomży od czasów najdawniejszych do rozbiorów Rzeczypospolitej” i wielu innych prac dotyczących Łomży. Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej gali w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży.


96-letni dziadek śpiewa swoje piosenki i gra na swojej mandolinie

Tadeusz Grabowski, 96 lat
śr, 08 lutego 2017 14:25

- Dzięki Bogu, że głos mi dobrze służy, mimo starszego wieku, a zamiłowanie do śpiewu i gry nie mija – mówi Tadeusz Grabowski (lat 96), rolnik z Kolonii Wizna i lutnik samouk, który wystąpił z koncertem autorskich teksów i utworów w Domku Pastora w Łomży. - Jak w polityce mi coś nie pasuje, to piszę swoją odpowiedź wierszami. A potem do tego powstaje melodia. Pierwsze własne skrzypce zrobiłem, jak byłem w piątej klasie szkoły podstawowej w Wiźnie, potem robiłem kolejne skrzypce, mandoliny, gitary. Jak znajdę dla nich piękne drzewo, to wielka radość. Życie jest piękne.


Orientalne postery Izabeli Targ

śr, 08 lutego 2017 08:27

Izabela Targ, na swej pierwszej wystawie indywidualnej, zaprezentowała cykl rysunków zainspirowanych kulturą i sztuką Dalekiego Wschodu. Łączące różne techniki prace cechuje bogactwo wzorów i inspiracji, od secesji przełomu XIX i XX wieku do współczesnej mangi.
– Są tu motywy fantastyczne, książkowe, kwiaty i ładni chłopcy, czyli wszystko to, co lubię! – mówi Izabela Targ. – Prace wykonane taką techniką są pokazywane w Galerii N po raz pierwszy! – dodaje kierownik Klubu Wojskowego Ryszard Matuszewski. – Jestem pod dużym wrażeniem, bo to rysunek bardzo specyficzny i jedyny w swoim rodzaju.


Nabór do grup artystycznych MDK-DŚT

wt, 07 lutego 2017 08:34

Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży ogłasza nabory do nowych grup. Dla chętnych dzieci i młodzieży przygotowano nowe grupy, m.in. animację filmową czy balet. Zapisy trwają do 20 lutego!


Czarny humor i stand-up z Kwiatkowskim i Minkiewiczem

Tomasz Kwiatkowski i Mieszko Minkiewicz w Pubie pod Ratuszem w Łomży
pon, 06 lutego 2017 10:36

Dwie godziny śmiechu i uśmiechu z przerwami na nabranie oddechu przywieźli do Łomży dwaj 27-letni, jeszcze młodzi stażem na scenie komicy stylu stand-up: Tomasz Kwiatkowski z Grudziądza i Mieszko Minkiewicz z Białegostoku. Pierwszy nie skończył wprawdzie studiów prawniczych, lecz zapuścił brodę, żeby może nie podejrzewać o to jego kawałów, zaś drugi skończył polonistykę UwB i wybrał nie ślęczenie nad zeszytami dzieci przed reformą oświaty, tylko wyprawy po całej Polsce, aby rozśmieszać Polaków i wprawiać w zadumę, serwując oceny pod płaszczykiem krytyki innych.


Kubańska sensacja jedzie na koncert do Łomży

cz, 02 lutego 2017 10:19

Saksofonista Carlos Averhoff jr i pianista Daniel Garcia Diego niebawem zagrają w Łomży. Kubańscy muzycy zaprezentują w duecie porywający, etniczny jazz w południowoamerykańskim wydaniu: utwory autorskie Averhoffa oraz standardy. Będzie to pierwszy wspólny koncert obu muzyków nie tylko w Polsce, ale też w Europie.
– Przyjedziemy w środku zimy, ale liczymy, że zostaniemy ciepło przyjęci przez polską publiczność za sprawą połączenia kubańskiego groove i jazzu – mówi Carlos Averhoff jr. – Liczę, że to będzie niesamowite przeżycie!


Szacunek do tradycji Kurpiów...

pon, 30 stycznia 2017 08:17

Mając 10 lat zrobiła pierwszą kurpiowską wycinankę. W wieku lat 14 zdobyła swe pierwsze nagrody w konkursie, w którym prace oceniał sam Adam Chętnik i tak w 1957 roku zaczęła się jej przygoda z twórczością ludową. Od tego czasu zajmuje się nią nieprzerwanie, wielokrotnie prezentując swe umiejętności w kraju i na świecie, w tym przed królową matką Elżbietą w Anglii.
Dorobek 60 lat pracy twórczej Czesławy Kaczyńskiej z Dylewa zebrano i podsumowano na wystawie jubileuszowej w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży, ale jubilatka zapowiada, że jeśli zdrowie pozwoli, to zamierza pracować jeszcze co najmniej 10 lat, aby wychować następców.


Autostopem przez Kolumbię i Ekwador

nie, 29 stycznia 2017 14:45

Agnieszka Zenczewska i Marek Pasternak latem ubiegłego roku półtora miesiąca spędzili w Ameryce Południowej. Zjeździli autostopem Kolumbię i Ekwador, docierając do miejsc nieodwiedzanych przez turystów. Pięć dni spędzili w dżungli, gdzie spotkali Indian, byli na równiku, zdobyli pięciotysięcznik – szczyt Illiniza Norte w Górach Smoczych i kąpali się w Oceanie Spokojnym. Wspomnienia oraz fotografie z tej wyprawy zaprezentowali w sobotni wieczór w Galerii Pod Arkadami, podczas spotkania zatytułowanego „Mafia, narkotyki, słońce i banany – czyli nasze prawdy i mity o Kolumbii i Ekwadorze”.


« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0