środa, 20 września 2017 napisz DONOS@

Przyrodnicze tajemnice Doliny Narwi

śr, 23 sierpnia 2017 07:58

Florę i faunę Doliny Narwi poznają uczestnicy rodzinnych warsztatów przyrodniczych w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Na zajęciach i w terenie uczą się rozpoznawania roślin, w tym leczniczych oraz różnych gatunków zwierząt i owadów. Dzieci i dorośli mają też niepowtarzalną okazję zobaczenia niezwykle rzadkich roślin zagrożonych wyginięciem, takich jak: odkryty przez księdza Krzysztofa Kluka w XVIII wieku czarcikęsik Kluka czy pięciornik skalny, występujący do dziś na stanowisku opisanym w XIX wieku przez Jakuba Wagę.
– Przyroda w Dolinie Narwi jest wyjątkowa! – podkreśla prowadząca warsztaty kustosz Teresa Grużewska. – Jest tu obfitość wszystkiego: od roślin, poprzez owady, płazy i zwierzaki wodne.


Łomżynianki wyruszyły rowerami z Azerbejdżanu do Kazachstanu

fot. Bike Jamboree
wt, 22 sierpnia 2017 15:57

- Właśnie wypływamy na powierzchnię sakwiarskiego życia, potrzebowaliśmy trochę czasu, żeby się odnaleźć w tej rzeczywistości i wszystko sobie ułożyć – napisała do portalu 4lomza.pl Anna Łapińska, liderka 4. etapu sztafety rowerowej dookoła świata Bike Jamboree. Liderka nie oznacza prowadzącej w zawodach, a przywódczynię 8-osobowej drużyny. W piątym dniu od wyruszenia ze stolicy Azerbejdżanu Baku mają pokonane 400 km. - Nie jest łatwo: bezludne obszary dały nam w kość, ale żyjemy i jedziemy dalej. Przemierzaliśmy półpustynne tereny Qobustanu, kąpaliśmy się w błotnych wulkanach, z których też zjeżdżaliśmy ślizgiem. Nikt w sumie tego nie robi tam, oprócz nas, więc byliśmy nie lada atrakcją. Ciekawe, że wysokość komina takiego wulkanu to 3 000 m i nie jest to do końca bezpieczne. Ale wrażenia niesamowite i przyjemne, jak dookoła jest 35 stopni.


Bezpieczniej na drogach

wt, 22 sierpnia 2017 15:40

Po wyjątkowo niebezpiecznym ubiegłym roku bezpieczeństwo na drogach Łomży i powiatu łomżyńskiego zdecydowanie się poprawiło, wynika z policyjnych danych. W tym roku – do końca lipca - w mieście i na terenie okolicznych gmin doszło tylko do 29 wypadków drogowych. Przed rokiem o tej porze było ich już 54. Proporcjonalnie spadła także liczba ofiar wypadków, a wzrost dotyczy jedynie liczby kolizji.


„Ksiądz Krzysztof zawsze miał dla innych ludzi czas...”

śp. ks. Krzysztof Brakoniecki (fot. arch. sióstr benedyktynek)
wt, 22 sierpnia 2017 15:02

Po mszy św. pogrzebowej ks. Krzysztofa Brakonieckiego (+49) kilkaset osób pożegnało Go przed kościołem Panien Benedyktynek w Łomży, gdzie około 80 księży sprawowało Eucharystię za duszę kapelana Sióstr z biskupami: Tadeuszem Bronakowskim i Stanisławem Stefankiem. - Dziękujemy za Twoją ofiarną posługę w Kościele Chrystusowym i w Kościele łomżyńskim – przemówił biskup Bronakowski na wstępie, dołączając jako starszy kolega i przełożony wiele podziękowań za piękny wzór duszpasterskiej troski o wiernych; o rodziny, które są naturalnym środowiskiem przyjmowania daru Bożej miłości i wzrastania w wierze; o młodych, przyszłość i nadzieję Kościoła i Ojczyzny. - Ty byłeś człowiekiem dobrym, przyjaznym, pomocnym, konsekwentnym... Uczyłeś nas modlitwy...


Podłomżyńskie gminy w strefie czerwonej ASF

gminy w regionie objęte strefami ASF: żółta - obszar ochronny (Protection area), czerwona - obszar objęty ograniczeniami (Restricted area), niebieska - obszar zagrożenia (Hazard area). Na mapie zaznaczono także wykryte ogniska ASF wśród świń (czerwone przekreślone kółko) i dzików (żółta kropka).
wt, 22 sierpnia 2017 13:09

Komisja Europejska rozszerzyła obszar objęty ograniczeniami w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Do tak zwanej czerwonej strefy zagrożenia ASF dołączyły właśnie gminy: Jedwabne, Przytuły i Wizna z powiatu łomżyńskiego oraz Grabowo i Stawiski w powiecie kolneńskim.


Dekomunizacja w gminie Nowogród

herb gminy Nowogród
wt, 22 sierpnia 2017 11:29

Ulica Stanisława Tońskiego w Nowogrodzie, przy której stoi ponad 40 domów, będzie się teraz nazywała ulicą Jana Pawła II. Mająca ok. 150 metrów długości ulica gen. Karola Świerczewskiego będzie ulicą Strażacką, a ulica 22 Lipca we wsi Jankowo – Młodzianowo ulicą Nową. Zmiany nazw ulic to efekt ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.


Pijany kierowca zatrzymamy przez trzeźwego

wt, 22 sierpnia 2017 10:04

Ponad 3,3 promila alkoholu w organizmie miał 48-letni mieszkaniec gminy Łomża, który wczoraj późnym wieczorem przejeżdżał przez Miastkowo. Jadącego zygzakiem opla zafirę zatrzymał inny kierowca, który zabrał mu kluczyki i wezwał policję.


Wyzwolenie spod bolszewika

Zaginiony obraz „bitwa o Łomżę 1920” autor Leonard Winterowski.
wt, 22 sierpnia 2017 07:58

97 lat temu – 22 sierpnia 1920 roku Łomża została wyzwolona do bolszewików. Ówczesny prezydent Łomży Władysław Świderski (1879 – 1942) opisywał, że w bitwie o Łomżę stracili bolszewicy około 2000 jeńców, w tem 2 wyższych dowódców, 9 armat, 22 c.k.m., 7 wagonów amunicji, 12 kuchni polowych, wielką ilość sprzętu łączności i taboru (...).


Ratownicy „Nadziei” ruszają z pomocą mieszkańcom Sośna

pon, 21 sierpnia 2017 16:12

Gmina Sośno w powiecie sępoleńskim w województwie kujawsko-pomorskim jest jedną z najbardziej zniszczonych przez nawałnice jakie przeszły nad Polską w połowie sierpnia. Tu każda pomoc jest potrzebna. Teraz organizuje ją także Grupa Ratownicza „Nadzieja” działająca przy parafii Krzyża Świętego w Łomży.
- Po okresie spontanicznej pomocy pora na bardziej przemyślane i zorganizowane działania – mówi ks Radosław Kubeł, koordynator „Nadziei”. - Pod koniec tygodnia, około 25 sierpnia, planujemy wysłanie do tej miejscowości pojazdu ratowniczego Nadziei wraz z ekipą ratowników do pomocy przy pracach nieustannie prowadzonych na terenie tej i innych miejscowości. Nie chcemy jechać z pustymi rękoma, dlatego trwa zbiórka darów i pieniędzy na ich zakup.


Kolejny etap do remontu torowiska do Łomży

pon, 21 sierpnia 2017 15:24

Na wniosek PKP Polskie Linie Kolejowe Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wszczęła postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla rewitalizacji linii kolejowych: nr 36 Łapy - Śniadowo - granica województwa podlaskiego i mazowieckiego oraz nr 49 Śniadowo – Łomża. Decyzje na oba przedsięwzięcia mają być wydane przed końcem roku.


Uderzył w słup i uciekł

pon, 21 sierpnia 2017 10:58

Policjanci poszukują młodego kierowcy granatowego volkswagena golfa, który uderzył w słup w Giełczynie i uciekł pozostawiając uszkodzony samochód. Świadkowie opowiadają, że uciekający młody mężczyzna zachowywał się jakby był pijany.


Sprzedawała podróbki

pon, 21 sierpnia 2017 10:47

Łomżyńscy policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą ujawnili 30–latkę, która za pośrednictwem internetu prowadziła sprzedaż podrabianej odzieży i obuwia.


Zaginął

Zaginiony Stanisław Grzymała, lat 68. (fot. KPP Zambrów)
pon, 21 sierpnia 2017 09:17

Policjanci poszukują zaginionego 68-letniego mieszkańca Zambrowa. Mężczyzna ostatnio widziany był 27 lipca. Wówczas wyszedł z miejsca pracy dorywczej nie informując nikogo dokąd się udaje i do chwili obecnej nie powrócił do miejsca zamieszkania, ani nie nawiązał kontaktu z rodziną.


Deszczowa pogoda

pon, 21 sierpnia 2017 08:44

Blisko 23 litry wody deszczowej na metr kwadratowy ziemi spadło od sobotniego popołudnia w regionie Łomży. Synoptycy zapowiadają, że przelotne opady deszczu, a miejscami także burze mogą być także dziś i jutro.


Zmarł ksiądz Krzysztof Brakoniecki

śp. ks. Krzysztof Brakoniecki (fot. www.diecezja.lomza.pl)
pon, 21 sierpnia 2017 08:13

W niedzielę po południu zmarł ks. Krzysztof Brakoniecki, kapelan łomżyńskiego opactwa Sióstr Benedyktynek, a wcześniej proboszcz parafii w Wygodzie. Miał 49 lat. W tym roku obchodził srebrny jubileusz kapłaństwa.


Koncert dla Roberta

so, 19 sierpnia 2017 11:35

Setki osób wzięły udział w charytatywnym koncercie na rzecz 9-letniego Roberta Kowalewskiego, autystyka z niepełnosprawnością sprzężoną. Na jego rzecz zagrały zespoły disco polo, akcję wsparły też największe gwiazdy gatunku, z Zenkiem Martyniukiem i Skanerem, przekazując płyty na licytacje. Zebrane pieniądze zostaną wykorzystane na dalszą rehabilitację chorego chłopca.
– Nie poprzestaniemy na tym koncercie! – zapowiada Zdzisław Kowalewski, ojciec Roberta. – Będziemy dalej zbierać pieniądze, będą kolejne koncerty, bo Robert musi mówić – od tego zaczniemy, a później zajmiemy się resztą, metodą małych kroków!


Blok socjalny gotowy... do odbioru

Blok socjalny przy ul. Kamiennej
pt, 18 sierpnia 2017 16:09

Po niedzieli rozpoczną się procedury związane z odbiorem końcowym bloku przy ul. Kamiennej w Łomży. Ma 56 mieszkań, należy do miasta i jego zasiedlanie ma rozpocząć się w październiku.
- Wybór lokatorów do zasiedlenia nie został jeszcze dokonany. Wiadomo jedynie, że zamieszka w nim pięcioosobowa rodzina repatriantów – podaje Łukasz Czech z ratusza.


Kapela Kurpiowska zagrała w ministerstwie kultury

Koncert Kapeli Kurpiowskiej Gminy Łomża w MKiDN
pt, 18 sierpnia 2017 12:55

W regionie jest dobrze znana, ale coraz częściej daje się poznać także daleko od Łomży. Kapela Kurpiowska Gminy Łomża w ubiegłym roku była jedną z atrakcji Nocy Muzeów w Warszawie, a na początku lipca tego roku koncertowała w Iwie na Białorusi. Dziś zagrała specjalny koncert w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a wśród słuchaczy był m.in. wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.


Droższe śmieci w Nowogrodzie

pt, 18 sierpnia 2017 12:05

Firma „Błysk” z Łomży będzie wywozić śmieci z gminy Nowogród od września do końca przyszłego roku. To kolejna gmina w powiecie łomżyńskim, która zmuszona była do poszukiwania nowego wykonawcy tych usług, po tym jak pod koniec czerwca, z dnia na dzień, umowę wypowiedziała im firma śmieciowa z Ostrołęki. Nowe ceny są znacznie wyższe, co przekłada się na konieczność podniesienia tzw. podatku śmieciowego płaconego przez mieszkańców. Jego nowe stawki przyjęli wczoraj radni gminy.


Ostatni bolszewik w Łomży

pt, 18 sierpnia 2017 09:58

Niespełna rok temu ratusz twierdził, że „na terenie Łomży brak jest obiektów upamiętniających lub propagujących system komunistyczny”. Profesor Krzysztof Sychowicz z Instytutu Pamięci Narodowej powątpiewał wskazując, że patronem jednej z miejskich ulic jest Bronisław Wesołowski. To uczestnik rosyjskiej rewolucji październikowej, a nawet sekretarz Wszechrosyjskiego Centralnego Komitetu Wykonawczego Rad. Na kilkanaście dni przed upływem ustawowego terminu na zdekomunizowanie patronów ulicy prezydent Łomży zaproponował radnym, aby Wesołowskiego zastąpiła Kaszmirowa.


« · «« · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0