sobota, 27 maja 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Mroźne noce

Wykres temperatury godzinowej mierzonej na stacji IMGW w Marianowie k. Łomży za ostatnie trzy doby
wt, 18 kwietnia 2017 09:19

W Marianowie, gdzie znajduje się najbliższa Łomży stacja pomiarowa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad ranem temperatura powietrza spadła do -2°C i jak się okazuje było to jedno z najcieplejszych miejsc w województwie. W Suwałkach i Biebrzy temperatura spadła do -6.0°C, a przy gruncie sięgnęła nawet -8.7°C.


Gmina pozbędzie się bobra... z herbu

Projekt nowego herbu Gminy Łomża
wt, 18 kwietnia 2017 08:55

Dziś w herbie gminy Łomża jest bóbr obgryzając pień drzewa. Herb ten nie spełnia jednak wymogów heraldycznych, a i tak wyeksponowane zwierze budzi kontrowersje. Wielu rolników z gminy Łomża bobra postrzega jako szkodnika, dlatego władze gminy postanowiły, że czas na zmianę. Samorząd przygotował nowy projekt herbu, ale także flagi, sztandaru, banerów i pieczęci. Bobra już w nich nie ma, ale jest nawiązanie do ponad tysiącletniej historii...


Wyczekiwane mieszkania przy Kamiennej

wt, 18 kwietnia 2017 08:21

Miasto nie wytypowało jeszcze lokatorów do bloku socjalnego przy ul. Kamiennej, którego budowa zbliża się ku końcowi. Będzie w nim 56 mieszkań w tym 4 przystosowane dla osób niepełnosprawnych, ale zapotrzebowanie na takie mieszkania jest w Łomży kilkakrotnie wyższe.


Dwie osoby zginęły w wypadku k. Łomży

pon, 17 kwietnia 2017 10:27

Dwie osoby zginęły w wypadku samochodowym na drodze do Siemienia. Golf jadący od strony drogi 63 (na Zambrów) na łuku drogi zjechał i uderzył w drzewo. Na miejscu zginęli kierowca i pasażer.


Będą przymrozki

nie, 16 kwietnia 2017 12:09

Barbara Jakubowska dyżurny synoptyk z IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych Zespół w Białymstoku, ostrzega przed przymrozkami, które nocą wystąpią w regionie. Synoptyk prognozuje spadek temperatury do -5°C, a przy gruncie do -7°C.


Życzenia Biskupa Janusza Stepnowskiego na Wielkanoc

Bp Janusz Stepnowski
nie, 16 kwietnia 2017 11:57

Umiłowani Bracia i Siostry,
Nasz Pan Jezus Chrystus w Świętą Noc Zmartwychwstania skruszył więzy śmierci i jako Zwycięzca wyszedł z otchłani. Dopiero teraz, gdy znamy doświadczenie Jego męki, śmierci i zmartwychwstania, lepiej słyszymy słowa, które wypowiadał, jaśniej rozumiemy znaki, których dokonywał oraz pełniej odkrywamy znaczenie Chleba, który nam zostawił. Umocnieni Jego obecnością patrzymy z ufnością w przyszłość i odczytujemy naszą powinność wspierania i budowania porozumienia między narodami, które zapewni wszystkim kontynentom sprawiedliwość i chleb, wolność i pokój (por. Modlitwa za Europę).


Wielka Sobota – czas ciszy i oczekiwania

so, 15 kwietnia 2017 12:15

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica.
Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba – na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa – na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie. W zwyczaju jest też odwiedzanie różnych kościołów i porównywanie wystroju Grobów.


Droga krzyżowa Ojców Kapucynów

so, 15 kwietnia 2017 09:25

W wielki piątek po zmierzchu, spod klasztoru ojców kapucynów, ulicami miasta ruszyła Droga Krzyżowa.


„Prawda. Cóż to jest?” zastanawia się ks. dr Świątkowski

Ks. dr. Waldemar Świątkowski
pt, 14 kwietnia 2017 16:27

Pytanie Piłata do Jezusa na rozprawie przed ukrzyżowaniem: „Cóż to jest prawda?” (św. Jan 18, 38) to temat książki ks. dr. Waldemara Świątkowskiego, filozofa i wykładowcy PWSIiP w Łomży. Od pytania imperialnego Rzymianina do biednego Żyda minęło dwa tysiące lat, ale kwestia pojawia się w rozmowach współczesnych. Czym jest prawda? Jest jedna czy każdy człowiek ma swoje prawdy jako kowal własnego losu...? Jak wygląda pojęcie prawdy w umysłach filozofów i jej interpretacje od starożytności Sokratesa, Platona czy Arystotelesa po bliższych nam w czasie Kanta, Nietzschego i Newmana? Czy zalewana noc i dzień potopem złych i dobrych newsów prawda zdoła się obronić?


Marszałek obiecuje, że prace na drogach do Łomży ruszą w tym roku

Odpowiedź marszałka Jerzego Leszczyńskiego na interpelację radnego Marka Olbrysia odnośnie remontów dróg Łomża - Śniadowo i Łomża - Nowogród
pt, 14 kwietnia 2017 12:34

„Na dzień dzisiejszy, w opinii Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku istnieją realne i obiektywne przesłanki na to, by w roku obecnym została rozpoczęta rzeczowa realizacja obu projektów drogowych” czyli przebudowy prowadzących do Łomży dróg wojewódzkich nr 645 i 677 – przekazał marszałek województwa Jerzy Leszczyński w odpowiedzi na interpelację radnego sejmiku Marka Olbrysia z Łomży. Marszałek zapewnia też, że obie inwestycje mają zapewnione dofinansowanie ze środków budżetu UE i że w „dokumentach terminy zakończenia realizacji omawianych projektów zostały ustalone na dzień 30 września 2018 r. i data ta aktualnie jest wiążąca”.


Złapali seryjnego podpalacza recydywistę

Policjanci schwytali odpowiedzialnego za pożar w piwnicy bloku przy Niemcewicza
pt, 14 kwietnia 2017 11:33

Policjanci ustalili i zatrzymali 35-letniego mieszkańca Łomży podejrzanego o szereg podpaleń kontenerów ze śmieciami a także podpalenie piwnicy w bloku przy Niemcewicza. Jak przekazuje asp. Ewelina Szlesińska z KMP w Łomży, okazało się, że mężczyzna był już wcześniej karany za przestępstwa przeciwko mieniu.


Wojska NATO 80 km od Łomży

pt, 14 kwietnia 2017 09:16

- Przybycie wojsk NATO to historyczny moment, na który czekały pokolenia Polaków od końca II wojny światowej - powiedział Andrzej Duda Prezydent RP podczas oficjalnego powitania żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Odbyło się ono w czwartek po południu na Strzelnicy Czołgowej i Wozów Bojowych Wierzbiny na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz. Wzięli w nim udział także gen. Curtis Scaparrotti Naczelny Dowódca Sił NATO w Europie,Antoni Macierewicz Minister Obrony Narodowej oraz ambasadorowie państw, których wojska wchodzą w skład Batalionowej Grupy Bojowej czyli Wielkiej Brytanii, Rumuni i Chorwacji. Na powitaniu wojsk NATO na oddalonym od Łomży o ok. 80 km poligonie był nasz fotoreporter Marek Maliszewski.


Wielki Piątek

pt, 14 kwietnia 2017 08:40

Wielki Piątek to dzień Krzyża. Dzień, w którym przeżywamy tajemnice męki i śmierci Pana Jezusa. Katolików tego dnia obowiązuje ścisły post, który praktykowany jest tylko dwa razy - w Środę Popielcową rozpoczynająca Wielki Post i w Wielki Piątek. Post ten zakłada wstrzemięźliwość od spożycia pokarmów mięsnych, ale także tzw. post ilościowy - wierny może tego dnia spożyć jeden posiłek do syta. Zasada ta obowiązuje jednak tylko katolików od 18 do ukończenia 60 roku życia.


„Lud kapłański, lud królewski...” w Wielki Czwartek w Łomży

cz, 13 kwietnia 2017 13:14

Zimnawy, wietrzny i deszczowy poranek Wielkiego Czwartku rozbłysnął wielobarwnym blaskiem smukłych witraży w 500-letniej Katedrze w Łomży, gdzie ok. 350 kapłanów Diecezji Łomżyńskiej sprawowało wspólnie liturgię pod przewodnictwem biskupa Janusza Stepnowskiego na pamiątkę ustanowienia przez Jezusa Chrystusa w wieczerniku sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. - Nasze ręce zostały przez naszego pasterza namaszczone świętym olejem jako znak konsekracji i bliskości Boga – przypomniał biskup podwładnym, którzy odnowili przyrzeczenie posłuszeństwa ze święceń kapłańskich. Środowiskowa msza księży nazywana jest mszą krzyżma, gdyż biskup poświęcił oleje.


Policyjna akcja: „zakupy nie zając, nie uciekną”

cz, 13 kwietnia 2017 12:50

W tym roku w Łomży i najbliższej okolicy doszło do ośmiu wypadków i kolizji z udziałem pieszych. W przedświątecznym zabieganiu o tego typu zdarzenia, zwłaszcza w okolicach dużych sklepów czy targowisk, jest łatwiej dlatego policjanci przeprowadzają akcję profilaktyczną pod kryptonimem „zakupy nie zając, nie uciekną”. W jej ramach rozdają torby na zakupy, które mają elementy odblaskowe.


Jak uzyskać gotówkę jeśli jesteś w BIK

cz, 13 kwietnia 2017 12:16

W życiu każdego człowieka zdarzają się momenty lepsze oraz te gorsze. Jednym z mniej przyjemnych momentów naszego życia jest ten, gdy zabraknie Ci pieniędzy na bieżące wydatki. Sytuacja jest jeszcze mniej przyjemna, jeśli wydarzy się przykładowo w okresie przygotowań do świąt, czy też przed wyjazdem na wymarzony urlop. Problem dotyczy bez wątpienia sporej grupy Polaków.


Zmian organizacji ruchu także na ul. Dwornej

Nowy znak zakazu zatrzymywania się przy ul. Dwornej od wjazdu z Giełczyńskiej
cz, 13 kwietnia 2017 10:57

W związku remontem Polowej i Szosy Zambrowskiej nastąpiła zmiana organizacji ruchu także na ul. Dwornej. Dworna na odcinku od Giełczyńskiej do Szkolnej jest teraz ulicą jednokierunkową. Niestety nie wszystkie nowe znaki są "widoczne" dla kierowców. Część z nich jeździ na pamięć - pod prąd, a inni nie dostrzegają ustawionego tuż za słupem oświetleniowym znaku zakazu zatrzymywania się samochodów na odcinku 30 metrów od skrzyżowania ul. Dwornej z Giełczyńską.


Włamywacze wpadli

cz, 13 kwietnia 2017 10:23

32-latek z Łomży i 24-letni mieszkaniec gminy Śniadowo są podejrzani o weekendową kradzież z włamaniem do ogródków działkowych na terenie Piątnicy. Dodatkowo okazało się, że mieszkaniec Łomży na swoim koncie ma też szereg innych kradzieży w mieście i okolicy. Sąd Rejonowy w Łomży zdecydował wczoraj, że on najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie.


Projektanci za dworzec chcą za dużo?

cz, 13 kwietnia 2017 09:57

Pod coraz większym znakiem zapytania stają zamierzenia władz Łomży dotyczące budowy nowego, małego dworca autobusowego. Inwestycja, po fiasku kilkuletnich „wysiłków”, aby w miejscu obecnego dworca u zbiegu Al. Legionów i ul. Sikorskiego powstało, w ramach Partnerstwa Publiczno – Prywatnego, nowoczesne miejskiego centrum handlowo-komunikacyjnego, ma być zrealizowana przez samorząd za pieniądze ze sprzedaży reszty gruntów. Póki co plany utknęły zanim je narysowano. W drugim miejskim przetargu na wyłonienie firmy, która zaprojektuje „nowy dworzec” oferty ponownie są kilkakrotnie wyższe niż miejskie środki przeznaczone na ten cel.


17-latki wypadły z okien bloków

cz, 13 kwietnia 2017 09:46

Dwa nietypowe zdarzenia wydarzyły się nocą w Łomży. Przed północą i tuż po niej z okien dwóch bloków „wypadły” dwie 17-letnie dziewczyny. W obu przypadkach poszkodowane trafiły do Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Policja potwierdza zdarzenia. Ewelina Szlesińska z KMP w Łomży mówi, że oba wypadki są szczegółowo wyjaśniane.


« · «« · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0