sobota, 22 lipca 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Polityczna (i prawna) batalia o WFOŚiGW

wt, 11 lipca 2017 15:00

Wiosną posłowie PiS zmienili prawo ochrony środowiska zapewniając tej partii większość we wszystkich radach wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej w kraju - co miało doprowadzić do przejęcia zarządów i pełni władzy. W odpowiedzi radni sejmiku województwa podlaskiego z PSL-PO, w czerwcu wprowadzili do statutu WFOŚiGW w Białymstoku, zasadę jednomyślności w radzie nadzorczej przy powoływaniu członków zarządu funduszu, co miało zablokować plany PiS na „przejęcie” funduszu. Wczoraj wojewoda podlaski z PiS stwierdził nieważność wprowadzonego przez radnych PSL i PO zwrotu „jednomyślnie w pełnym pięcioosobowym składzie Rady”, a dziś nowa rada nadzorcza funduszu większością głosów wskazała kandydatów na nowego prezesa i zastępcę.


Paliwo plus

źródło: www.facebook.com/ktruskolaski
wt, 11 lipca 2017 14:56

- Dziś podczas briefingu mówiłem o planowanej podwyżce cen paliw, którą chce wprowadzić rząd – chwali się na swoim profilu na Facebooku poseł Nowoczesnej Krzysztof Truskolaski mówiąc o projekcie ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, który do Sejmu wniosła grupa 65 posłów. - Warto zauważyć, że dwójka posłów PiS w województwa podlaskiego podpisała się pod projektem tej ustawy! - napisał Truskolaski i załączył obrazek tytułując go Paliwo plus.


Kocie łby zostaną na Zielonej

Ul. Zielona
wt, 11 lipca 2017 14:16

Zbiegająca zakrętami od ulicy Woziwodzkiej do Rybaków ulica Zielona została nagle pozbawiona w minionym tygodniu kamiennej nawierzchni. Z ponad 600-letnich dziejów Łomży w jej obecnym położeniu niewiele zostało kilkusetletnich zabytków architektury drogowej, tym bardziej zmroził w środku lata fakt, że znikają kocie łby z Zielonej, wytyczonej na zielonej skarpie nadnarwiańskiej w połowie lat 70. XIX stulecia. - Nawierzchnia ulicy Zielonej zostanie jedynie przełożona, na jej zmianę zgody nie wyraził konserwator zabytków – uspokaja inspektor Łukasz Czech z ratusza.


Litwin stracił prawo jazdy

wt, 11 lipca 2017 13:41

102 km/h przez wieś Guty pod Szczuczynem pędził mercedesem 28-letni Litwin. Wpadł na policyjny patrol mierzący prędkość niemal w samo południe. Litwy nie kwestionował tego, że popełnił wykroczenie i zapłacił 400 zł mandatu. Przy okazji policjanci zabrali mu też prawo jazdy.


Nowa „miejscówka” dla rodziny w Łomży

specjalista ds. ubezpieczeń – Anna Szymoniak
wt, 11 lipca 2017 10:39

Już w najbliższy piątek, 14 lipca, wielkie otwarcie naszej placówki. O tym, czego możecie się spodziewać odwiedzając nasz punkt, opowiada specjalista ds. ubezpieczeń placówki – Anna Szymoniak.


Biskup Markowski w Jedwabnem

Pomnik Żydów spalonych w Jedwabnem
wt, 11 lipca 2017 09:50

Ksiądz biskup Rafał Markowski z Warszawy, który jest przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego i Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski, wziął udział w uroczystościach z okazji 76. rocznicy pogromu Żydów w Jedwabnem.
– Kościół opłakuje tych wszystkich, którzy doznali tutaj kaźni, bólu, poniżenia i upokorzenia, którzy tutaj w sposób niespodziewany spotkali śmierć, która ich tutaj nie powinna spotkać, ale jednocześnie Kościół ogarnia z wielkim bólem tych synów narodu polskiego, szczególnie tych katolików, którzy brali udział w tej kaźni, którzy bezpośrednio przyczynili się do tego bólu, upokorzenia i wreszcie do śmierci. To jest wieki ból i wyrzut sumienia, za który to ból wszystkich braci i siostry narodu żydowskiego przepraszamy – mówił biskup Markowski.


Burzowa atmosfera

wt, 11 lipca 2017 08:45

Synoptycy na popołudnie zapowiadają przelotne opady deszczu, miejscami burze, w trakcie których może spaść do 30 litrów wody na metr kwadratowy powierzchni ziemi, ale możliwe są także gradobicia. Zanim spadnie deszcz będzie ciepło - temperatura maksymalna w województwie od 24°C do 27°C.


Mural Roskowińskiego skryty - za drzewem

wt, 11 lipca 2017 08:13

Największy mural z czterech, jakie mają powstać w tym roku na przyszłoroczne 600-lecie nadania praw miejskich Łomży, artyści pod kierunkiem Rafała Roskowińskiego namalowali w cztery dni – od rana do wieczora, kończąc w niedzielę około godziny 20. Przedstawiające czterech powstańców styczniowych malowidło na ścianie ponad 100-letniej kamienicy przy ul. Wojska Polskiego 11 ma powierzchnię 220 mkw. i byłoby od strony ronda świetnie widoczne..., gdyby nie rozłożyste i gęsto ulistnione drzewo przy parkingu od strony komendy policji. - Miasto wskazało mi taką lokalizację... – tłumaczy artysta. - Byłem tutaj poprzednio zimą, ta ściana prezentowała się z innej perspektywy...


Dotacje na wod-kan w podłomżyńskich gminach

Krzysztof Kozicki wójt Piątnicy i Stefan Krajewski członek zarządu województwa podlaskiego (fot. wrotapodlasia.pl)
pon, 10 lipca 2017 16:07

Ponad 6,7 mln zł dotacji otrzymają gminy z terenu powiatu łomżyńskiego na inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową. W Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku podpisano umowy na ich wsparcie z środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Gmina Łomża ma przebudować stacje uzdatniania wody w Podgórzu i Starych Modzelach, Piątnica zbudować stację w Jeziorku, Śniadowo ujęcie i stację w Wierzbowie oraz wodociągi, a Zbójna pieniądze otrzymała na budowa i przebudowę stacji uzdatniania wody wraz kanalizacją oraz rozbudowę wodociągu na terenie gminy.


Chaos na Kopernika

pon, 10 lipca 2017 12:07

Ulica Kopernika na czas remontu Polowej od Al. Legionów do rond Hanki Bielickiej miała być dwukierunkowa... Tak w ubiegłym tygodniu zapowiadał ratusz. Kierowcy, którzy uwierzyli są zdziwieni, bo dwukierunkowy ruch jest na niej tylko kawałkami po obu końcach, a środek pozostał jednokierunkowy. Ratusz twierdzi, że to wystarczy, i że tak właśnie miało być.


Z Grzymał Nowogrodzkich do Brukseli

Arkadiusz Modzelewski i Paweł Czuliński podczas Letniej Akademii Politycznej ALDE w Parlamencie Europejskim w Brukseli
pon, 10 lipca 2017 11:32

- Europa przyszłości musi oprzeć się na podstawowych wartościach jakimi są: demokracja, prawa człowieka, transparentność gospodarek w EU, integracja i współpraca państw członkowskich – mówi Arkadiusz Modzelewski z Grzymał Nowogrodzkich. Absolwentem II LO im. Marii Konopnickiej w Łomży, który teraz studiuje informatykę na Politechnice Warszawskiej oraz metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, interesuje się też polityką. Jako przedstawiciel Forum Młodych Nowoczesnych był uczestnikiem Letniej Akademii Politycznej ALDE w Parlamencie Europejskim w Brukseli.


Poniedziałek piękny, a później ma się popsuć

pon, 10 lipca 2017 09:42

Dziś słonecznie i ciepło. Synoptycy z białostockiego zespołu Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW na cały dzień prognozują zachmurzenie małe i umiarkowane i temperaturę powietrza w Łomży do 27°C w cieniu. Po południu i wieczorem na południu województwa, okresami wzrost zachmurzenia do dużego i tam miejscami przelotne opady deszczu oraz możliwe burze, w czasie których wiatr w porywy będzie osiągał prędkość do 65 km/h. W nocy chmury obejmą także pozostałą część regionu i przyniosą przelotne opady deszczu, a miejscami burze z możliwymi opadami gradu.


Pomoc rolnikom z terenów objętych ASF

Zasięg obszarów objętych restrykcjami w związku z ASF
pon, 10 lipca 2017 09:01

Rolnicy z terenów objętych ASF (afrykańskim pomorem świń), którzy prowadzą chów lub hodowlę świń i zdecydują się na jej zaprzestanie, mogą składać do 28 lipca 2017 r. w Oddziałach Regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie "Pomocy na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich" lub na "Restrukturyzację małych gospodarstw". Wsparcie przyznawane jest w formie premii. W pierwszym wypadku to 100 tys. zł, w drugim 60 tys. zł.


Planowane awanse i nieplanowany wybuch na Święcie Policji

so, 08 lipca 2017 16:36

Jeden wiceminister MSWiA z Warszawy, jeden komendant wojewódzki policji z Białegostoku, 3 policyjne poczty sztandarowe: białostocki, kolneński i grajewski, 16-osobowa Miejska Orkiestra Dęta z Kolna, 20-osobowa kompania reprezentacyjna z karabinami na piersi oraz ok. 70 policjantek i policjantów w galowych mundurach z 3 miast i powiatów: Łomża, Kolno i Grajewo – w skrócie - tak wyglądało towarzystwo, jakie w sobotnie przedpołudnie modliło się w Katedrze, z której paradą przeszło Dworną i Giełczyńską na centralny plac miasta. Tam dumnie powiewały flagi: europejska, polska i łomżyńska, ale by nie przeszkadzać im w swobodnym łopocie na słońcu, ustawiono maszt na kolejną biało-czerwoną... Przemowami i awansami świętowano 98. rocznicę utworzenia Policji.


ASF w stadzie z ponad tysiącem świń

pt, 07 lipca 2017 16:20

Wirus afrykańskiego pomoru świń nie dotyka już tylko małych gospodarstw. Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu wystąpienia śmiertelnej choroby w gospodarstwie w Goniądzu, w którym utrzymywanych było 1066 świń.


Zrozpaczeni mieszkańcy z Polowej błagają o pomoc Prezydenta RP Andrzeja Dudę

Polowa 65
pt, 07 lipca 2017 15:23

- My lokatorzy z budynku 65 przy ul. Polowej w Łomży błagamy o pomoc w sprawie naszej kamienicy. (…) Boimy się o własne życie, ponieważ każdy nas zbywa i nie mamy już do kogo udać się po pomoc – napisali w liście do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, skarżąc się na władze Łomży.
Kamienica ma 105 lat i nigdy nie była remontowana. Biuro Dialogu i Korespondencji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „zaniepokojone treścią nadesłanego listu” przesłało go do ratusza z prośbą o „rozpatrzenie sprawy” i „poinformowanie o zajętym stanowisku”. Pismo zostało potraktowane jako skarga na działalność prezydenta miasta i w czwartek Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej uznała ją za zasadną.


Zmiany w strefach ASF

Aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami ASF
pt, 07 lipca 2017 11:49

Komisja Europejska rozszerzyła strefę ochronną (żółtą) związaną z Afrykańskim Pomorem Świń. Objęła ona teraz m.in. cały powiat kolneński. Rolnicy zajmujący się chowem świń w tej strefie zobowiązani są do przestrzegania dodatkowych środków ostrożności, a sprzedaż świń podlega dodatkowym obostrzeniom.


Empik inaczej... trafił do Łomży

pt, 07 lipca 2017 09:23

Do Łomży wchodzi nowa księgarnia należąca do Grupy Empik. W Galerii Łomża od kilku lat działa „klasyczny” salon, a od dziś w Galerii Veneda rusza zupełnie inna księgarnia z tej grupy. W Mole Mole mają być niemal wyłącznie książki bez kubków i innych wynalazków, które oferują salony Empik.


Roskowiński maluje mural „1863” na starej kamienicy w Łomży

Rafał Roskowiński ze współpracownikami na ścianie budynku przy ul. Wojska Polskiego
pt, 07 lipca 2017 08:16

- Przeżywam to malowanie, nie mogę spać w nocy, zdenerwowany jestem, tak mały na rusztowaniu – opowiada o swojej sztuce malarz muralarz Rafał Roskowiński (lat 50), który w czwartkowy ranek zaczął z ekipą w Łomży tworzyć patetyczne i monumentalne malowidło Powstania Styczniowego. Ścianę czekającej blisko ćwierć wieku na remont komunalnej kamienicy przy ul. Wojska Polskiego 11, naprzeciwko parku Jakuba Wagi, zasłoniło potężne rusztowanie z osłonami przed deszczami i wiatrem. Widzą je idący i jadący z górki od strony pl. Tadeusza Kościuszki. Za około tydzień ujrzą olbrzymie postacie powstańców z 1863 roku z głowami na prawie dwa metry. - Ale jak się wejdzie i zacznie malować, przychodzi satysfakcja, że to się wreszcie odbywa, to spotkanie z polską historią.


Dachowanie na drodze do Mężenina

cz, 06 lipca 2017 16:56

Jedna osoba została ranna po dachowaniu seata na drodze do Mężenina. Do wypadku doszło po godz. 16. w pobliżu zjazdu do Pniewa. Na miejscu są służby ratunkowe i są utrudnienia w ruchu.


« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0