sobota, 22 lipca 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Życiowe wspomnienia i refleksje Romualda Sinoffa

Romuald Sinoff
pt, 23 czerwca 2017 08:25

– To często tragiczne wspomnienia. Przecież my żeśmy stali całą rodziną pod ścianą za ukrywanie Żydówki, z którą ożenił się jeden z wujaszków. Niemiec wyniósł nas z bratem jak kociaki, obok stała starsza siostra, mama, a cywil - tłumacz powtarzał, że jak ją znajdą, to wszyscy będą rozstrzelani. Ale nie znaleźli, przynajmniej nie wtedy... – wspomina Romuald Sinoff.
Losy rodziny, czasy swojego dzieciństwa i młodości opisał w drugim tomie wspomnień, które promował na spotkaniu autorskim w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej.
– Żeby nie wojna, to pewnie urodziłbym się w Łomży. Ale ojciec zaginął na wojnie, jak się potem okazało został zamordowany przez Sowietów i nigdy go nie widziałem, a mama uciekła do Zambrowa. Tam się urodziłem w lutym 1940 roku i tam dorastałem - opowiadał urywki rodzinnej historii.


Minister Szyszko: „Polska nie jest izolowana, wręcz odwrotnie”

Katarzyna Sobocińska z Nadleśnictwa Łomża i minister środowiska Jan Szyszko
cz, 22 czerwca 2017 21:05

„Chwała ci, lesie wieczysty, chwała chramie praojców, kolebko ludów. Cześć ci po wszelkie czasy” - takie słowa „Hymnu leśników polskich” usłyszało ponad 300 leśników w sali Centrum Kultury w Łomży na uroczystości z okazji Dnia Lasu, przypadającego w pierwszy dzień wiosny. Na przedpolu lata witał ich dyrektor Andrzej Nowak, Regionalna Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, chcący uczynić „batalię o Puszczę Białowieską Samosierrą”. Co wspólnego ma wycinka drzew w wieczystej puszczy ze straceńczą szarżą Polaków w armii okupującego Europę cesarza Napoleona, chcącego zdobyć w 1808 r. Madryt, dyrektor RDLP nie wyjaśnił. Dyrektor RDLP wręczył odznaki, a wszyscy czekali na przyjazd do Łomży ministra środowiska Jana Szyszko (PiS), wroga ekologów z Greenpeace. - Cięliśmy lasy, a jest ich więcej... – stwierdził minister w płomiennej przemowie przed udaniem się leśników na obiad. - Musimy uczyć Europę, jak z zasobów przyrody korzystać.


Dachowanie na 61

cz, 22 czerwca 2017 16:07

Prawdopodobnie jedna osoba została ranna po dachowaniu samochodu osobowego na drodze krajowej nr 61. Do wypadku doszło w okolicach wsi Górki Sypniewo między Piątnicą a Stawiskami. Na miejscu pracują służby ratunkowe, a ruch odbywa się wahadłowo.


ASF w gospodarstwie koło Radziłowa

cz, 22 czerwca 2017 15:45

W gospodarstwie rolnym we wsi Święcienin w gminie Radziłów wyryto chorobę afrykańskiego pomoru świń. Było w nim przetrzymywanych 8 świń. Po potwierdzeniu w badaniach obecności wirusa ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby. W czwartek wybito zwierzęta, a tusze przekazano do utylizacji. Służbom sanitarnym w likwidacji zagrożenia pomagają strażacy ochotnicy z Radziłowa i Klimaszewnicy.


Atrakcyjne powitanie wakacji

Fontanna na terenie dawnej strzelnicy - podczas letnich upałów cieszy się ogromną popularnością (fot. archiwum)
cz, 22 czerwca 2017 13:47

Pierwszy weekend wakacji zapowiada się pełen wydarzeń. Już dziś z okazji zakończenia roku szkolnego Szkoła Języków Obcych Linguo wraz z MOSiR zorganizowała dwugodzinną imprezę na dawnej Strzelnicy, w piątek oficjalnie ruszy plaża miejska przy moście majora Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal, a w kolejnych dniach mieszkańcy Łomży będą mogli wybierać w imprezach, bo będzie ich po kilka. Niestety zabraknąć może jedynie pięknej pogody.


Na policjanta wyłudził blisko 30 tys. zł

cz, 22 czerwca 2017 10:07

Blisko 30 tysięcy złotych straciła 60-letnia kobieta z Łomży po tym gdy dała się oszukać fałszywemu policjantowi. Powiedział jej, że jest prowadzone postępowanie w stosunku do pracowników banku w którym trzyma pieniądze. Kobieta za namową wypłaciła pieniądze i przekazała oszustowi.


Na czym zagłosować?

Jerzy Antoni Dołęgowski, dyrektor łomżyńskiej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego pokazuje jak może wyglądać karta "płachta" do głosowania w przyszłorocznych wyborach np. do Rady Miejskiej Łomży.
cz, 22 czerwca 2017 09:36

Karta do głosowania w przyszłorocznych wyborach samorządowych np. do Rady Miasta Łomża, Rady Powiatu Łomżyńskiego i Sejmiku Województwa Podlaskiego może wyglądać jak wielka płachta, albo – podobnie jak w ostatnich wyborach – książeczka. Ten format był jednym z pretekstów do krytyki Państwowej Komisji Wyborczej, bo - jak przekonywano - dał zwłaszcza w sejmikach przywilej PSL, którego lista kandydatów na radnych była na pierwszej stronie. Teraz PKW zmodyfikowała wyborczą książeczkę i w całym kraju prowadzi konsultacje pokazując różnicę...


O trzeźwości dyskutują w Łomży terapeuci z Podlaskiego

cz, 22 czerwca 2017 08:05

- Rok 2017, 2018, a co dalej?! Jestem bardzo rozgoryczony, że o nasze interesy nikt nie zadba ani w Ministerstwie Zdrowia, ani w PARPA, bo za te pieniądze nie da się harować – mówił z rozgoryczeniem Andrzej St. Litwińczuk, psychoterapeuta z Poradni Zdrowia Psychicznego i Poradni Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Augustowie, na spotkaniu specjalistów w Wojewódzkim Ośrodku Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży. Przybyło tam kilkanaście osób z placówek leczących alkoholików i narkomanów w województwie podlaskim. - NFZ od 2009 roku nie zaproponował wyższej wyceny punktów i poradnictwo stało się nieopłacalne; część placówek nie ma opłaconego w połowie nadwykonania leczenia pacjentów za 2016 rok!


Klub Seniora MOPS w Łomży świętuje śpiewem i tańcem 25-lecie

śr, 21 czerwca 2017 17:02

Prowadziła 25 lat Klub Seniora w Łomży, a teraz sama doczekała emerytury. - I cieszę się z tego, ja po prostu kocham ten stan! – opowiadała o ćwierćwieczu kierownik Halina Zając w pięknej letniej sukience w kwiaty podczas jubileuszu w Restauracji Swojskie Jadło, na którym pojawiło się około 200 gości, również z Piątnicy, Nowogrodu, Kolna i Grajewa. - Jak patrzę z perspektywy czasu, to... życie leci jak z płatka - pstryknęła zawadiacko palcami, przypominając początki Klubu Seniora za prezydentury Marka Przeździeckiego i dyrektorowania Janiny Picewicz – Znosko, obecnej na sali. - Mieliśmy za zadanie skupić emerytów w jednym miejscu, żeby zapewnić im śniadania i obiady. A jak nie byli głodni i meli dach nad sobą, poczuli potrzeby wyższego rzędu: rozmowy i dyskoteki.


Bałagan w ratuszu

śr, 21 czerwca 2017 15:00

W czwartek dwa tygodnie temu banki składały oferty na udzielenie miastu 10 mln zł kredytu, przede wszystkim, na spłatę zobowiązań z tytułu wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek. Już samo to chluby nie przynosi, ale okazało się, że w miejskim ratuszu przy okazji ujawnił się niekompetencyjny bałagan


Sprostowanie

śr, 21 czerwca 2017 14:59

W związku z opublikowanym w dniu 13 czerwca 2017 roku na portalu 4lomza.pl artykułu pt. „Chrzanowski +500”, autorstwa redaktora Cezarego Zborowskiego, wskazuję, iż zawiera on nieprawdziwe treści odnośnie umowy łączącej Prezydenta Miasta Mariusza Chrzanowskiego z Urzędem Miejskim w zakresie korzystania z telefonu komórkowego do celów służbowych. Nie jest prawdą, że Prezydent Mariusz Chrzanowski „niespełna tydzień później podpisał z Urzędem Miejskim umowę użytkowania prywatnego telefonu komórkowego do celów służbowych z limitem miesięcznym 500 zł.”


Gdzie po rachunek bankowy dla firmy?

śr, 21 czerwca 2017 12:45

Stało się – założyłeś firmę. Teraz potrzebujesz jeszcze rachunku bankowego. W którym banku znajdziesz ciekawą ofertę w zakresie takich kont? Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, porównując proponowane produkty?


28-latek z narkotykami

śr, 21 czerwca 2017 12:21

Ponad 15 gramów marihuany zabezpieczyli u 28-latka z Łomży. Mężczyznę zatrzymano w sobotę wieczorem po informacji, że w rejonie jednej z łomżyńskich ulic przebywa mężczyzna prawdopodobnie posiadający środki odurzające.


Pomóż wybrać kartę do głosowania

śr, 21 czerwca 2017 09:06

Dziś, 21 czerwca br. w godzinach 9.00-15.00 Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w całej Polsce – także ta w Łomży - otworzą swoje drzwi dla wyborców. Każdy będzie mógł wziąć udział w konsultacjach kształtu kart do głosowania w przyszłorocznych wyborach samorządowych. Proponowana przez Państwową Komisję Wyborczą karta jest w formie broszury formatu A4 a alternatywną jest jednostronicowa karta w formacie A0 czyli o wymiarach blisko 120 cm na 84 cm.


Pierwsza książkowa biografia ks. Lutosławskiego

Tomasz Szymański autor książki: „Ks. Kazimierz Lutosławski. Biografia kapłana, wychowawcy i polityka”
śr, 21 czerwca 2017 08:46

Doktor medycyny, a później teologii, kapłan, kapelan wojskowy, filozof, polityk, parlamentarzysta, publicysta, pisarz, współtwórca ruchu skautowskiego i wychowawca młodzieży – to tylko niektóre z przejawów aktywności ks. Kazimierza Lutosławskiego z Drozdowa. Jego życie i działalność opisał Tomasz Szymański w wydanej właśnie pracy „Ks. Kazimierz Lutosławski. Biografia kapłana, wychowawcy i polityka”. To pierwsza książka w dorobku adiunkta w dziale oświatowym Muzeum Przyrody w Drozdowie oraz jednocześnie pierwsza biografia ks. Lutosławskiego z prawdziwego zdarzenia.


Co uczeń może dać nauczycielowi

śr, 21 czerwca 2017 08:23

W środowisku szkolnym panuje powszechne przekonanie, że obdarowanie nauczyciela na koniec roku szkolnego, przez wszystkich uczniów w klasie, nie jest nieetyczne i to od bardzo dawna powszechne zjawisko. To dobry sposób na wyrażenie wdzięczności nauczycielowi za trud włożony w jego pracę.


Milionerzy są wśród nas

śr, 21 czerwca 2017 08:20

W Łomży i okolicach 49 osób w swoich deklaracjach PIT za 2016 rok wskazało, że zarobiło w ubiegłym roku ponad milion złotych. To oznacza, że mamy dokładnie tylu samo „milionerów” co rok wcześnie. W tym samym czasie w Białymstoku przybyło ich 37, a w Suwałkach 3.


NIK dobrze ocenia Dom Dziennego Pobytu i MOPS w Łomży

śr, 21 czerwca 2017 08:04

Najwyższa Izba Kontroli podała raport z kontroli dziennych domów pomocy w latach 2014 – 2016, m.in., w MOPS i DDP w Łomży i Górkach Sypniewo (gm. Piątnica) i Klubie Seniora w Grajewie. „Ustalenia kontroli jednoznacznie potwierdziły pozytywny wpływ wsparcia, jakie dzienne domy pomocy zapewniają seniorom”, zwiększając ich aktywność ruchową, edukacyjną, kulturalną czy rekreacyjną - piszą autorzy raportu. NIK chwali i proponuje Ministrowi Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej modyfikację programu Senior+, by wsparciem z budżetu państwa zainteresować biedniejsze gminy. W Polsce tylko 10 proc. samorządów decyduje się na DDP, mimo że są tańsze niż tradycyjne DPS-y całodobowe. Samorządom NIK zaleca zidentyfikowanie potrzeb, do których dostosowywana będzie oferta dla starszych. Według Głównego Urzędu Statystycznego, udział ludzi w wieku 65+ w populacji Polaków w 2050 r. podwoi się, osiągając wielkość około 12 mln osób.


Tragedia po burzy

Stare Chojny. Budynek gospodarczy zawalił się na 74-letniego mężczyznę
wt, 20 czerwca 2017 15:49

W Starych Chojnach doszło do tragicznego zdarzenia. W trakcie burzy, która przechodziła nad regionem, na mężczyznę zawalił się budynek. Jak informuje bryg. Grzegorz Wilczyński, z-ca Komendanta Miejskiego PSP w Łomży, do tragicznego zdarzenia doszło, gdy 74-letni mężczyzna przechodził obok murowanego budynku gospodarczego. Silny podmuch wiatru zawalił budynek, którzy przygniótł mężczyznę. Przybyły na miejsce lekarz pogotowia ratunkowego potwierdził jego zgon.
Silna burza nad okolicą Łomży przeszła ok godz. 16. W 10 minut w mieście spadło ok. 14 litrów wody na metr kwadratowy powierzchni. Ulewie towarzyszył silny wiatr i gradobicie - kulki lodu miały wielkość paznokcia. Strażacy otrzymali kilka zgłoszeń o połamanych drzewach, gałęziach i głazach na drodze. Napłynęły one z Nowogrodu, Chmielewa i Łomży


Bez dotacji na Park Jana Pawła II

Kręgi „Ogrodu Papieskiego” w Parku Jana Pawła II
wt, 20 czerwca 2017 14:25

Łomża nie znalazła się na liście miast, którym przyznano dotację na poprawę jakości środowiska miejskiego z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. W ramach konkursu miasto zabiegało o 2,66 mln zł na realizację znajdującego się przy ul. Zawadzkiej Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma. Całe zadanie wyceniane jest na ponad 5 milionów złotych.


« · «« · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0