niedziela, 24 września 2017 napisz DONOS@

Łomżynianki wyruszyły rowerami z Azerbejdżanu do Kazachstanu

fot. Bike Jamboree
wt, 22 sierpnia 2017 15:57

- Właśnie wypływamy na powierzchnię sakwiarskiego życia, potrzebowaliśmy trochę czasu, żeby się odnaleźć w tej rzeczywistości i wszystko sobie ułożyć – napisała do portalu 4lomza.pl Anna Łapińska, liderka 4. etapu sztafety rowerowej dookoła świata Bike Jamboree. Liderka nie oznacza prowadzącej w zawodach, a przywódczynię 8-osobowej drużyny. W piątym dniu od wyruszenia ze stolicy Azerbejdżanu Baku mają pokonane 400 km. - Nie jest łatwo: bezludne obszary dały nam w kość, ale żyjemy i jedziemy dalej. Przemierzaliśmy półpustynne tereny Qobustanu, kąpaliśmy się w błotnych wulkanach, z których też zjeżdżaliśmy ślizgiem. Nikt w sumie tego nie robi tam, oprócz nas, więc byliśmy nie lada atrakcją. Ciekawe, że wysokość komina takiego wulkanu to 3 000 m i nie jest to do końca bezpieczne. Ale wrażenia niesamowite i przyjemne, jak dookoła jest 35 stopni.


Bezpieczniej na drogach

wt, 22 sierpnia 2017 15:40

Po wyjątkowo niebezpiecznym ubiegłym roku bezpieczeństwo na drogach Łomży i powiatu łomżyńskiego zdecydowanie się poprawiło, wynika z policyjnych danych. W tym roku – do końca lipca - w mieście i na terenie okolicznych gmin doszło tylko do 29 wypadków drogowych. Przed rokiem o tej porze było ich już 54. Proporcjonalnie spadła także liczba ofiar wypadków, a wzrost dotyczy jedynie liczby kolizji.


„Ksiądz Krzysztof zawsze miał dla innych ludzi czas...”

śp. ks. Krzysztof Brakoniecki (fot. arch. sióstr benedyktynek)
wt, 22 sierpnia 2017 15:02

Po mszy św. pogrzebowej ks. Krzysztofa Brakonieckiego (+49) kilkaset osób pożegnało Go przed kościołem Panien Benedyktynek w Łomży, gdzie około 80 księży sprawowało Eucharystię za duszę kapelana Sióstr z biskupami: Tadeuszem Bronakowskim i Stanisławem Stefankiem. - Dziękujemy za Twoją ofiarną posługę w Kościele Chrystusowym i w Kościele łomżyńskim – przemówił biskup Bronakowski na wstępie, dołączając jako starszy kolega i przełożony wiele podziękowań za piękny wzór duszpasterskiej troski o wiernych; o rodziny, które są naturalnym środowiskiem przyjmowania daru Bożej miłości i wzrastania w wierze; o młodych, przyszłość i nadzieję Kościoła i Ojczyzny. - Ty byłeś człowiekiem dobrym, przyjaznym, pomocnym, konsekwentnym... Uczyłeś nas modlitwy...


Podłomżyńskie gminy w strefie czerwonej ASF

gminy w regionie objęte strefami ASF: żółta - obszar ochronny (Protection area), czerwona - obszar objęty ograniczeniami (Restricted area), niebieska - obszar zagrożenia (Hazard area). Na mapie zaznaczono także wykryte ogniska ASF wśród świń (czerwone przekreślone kółko) i dzików (żółta kropka).
wt, 22 sierpnia 2017 13:09

Komisja Europejska rozszerzyła obszar objęty ograniczeniami w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Do tak zwanej czerwonej strefy zagrożenia ASF dołączyły właśnie gminy: Jedwabne, Przytuły i Wizna z powiatu łomżyńskiego oraz Grabowo i Stawiski w powiecie kolneńskim.


Dekomunizacja w gminie Nowogród

herb gminy Nowogród
wt, 22 sierpnia 2017 11:29

Ulica Stanisława Tońskiego w Nowogrodzie, przy której stoi ponad 40 domów, będzie się teraz nazywała ulicą Jana Pawła II. Mająca ok. 150 metrów długości ulica gen. Karola Świerczewskiego będzie ulicą Strażacką, a ulica 22 Lipca we wsi Jankowo – Młodzianowo ulicą Nową. Zmiany nazw ulic to efekt ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.


Pijany kierowca zatrzymamy przez trzeźwego

wt, 22 sierpnia 2017 10:04

Ponad 3,3 promila alkoholu w organizmie miał 48-letni mieszkaniec gminy Łomża, który wczoraj późnym wieczorem przejeżdżał przez Miastkowo. Jadącego zygzakiem opla zafirę zatrzymał inny kierowca, który zabrał mu kluczyki i wezwał policję.


Wyzwolenie spod bolszewika

Zaginiony obraz „bitwa o Łomżę 1920” autor Leonard Winterowski.
wt, 22 sierpnia 2017 07:58

97 lat temu – 22 sierpnia 1920 roku Łomża została wyzwolona do bolszewików. Ówczesny prezydent Łomży Władysław Świderski (1879 – 1942) opisywał, że w bitwie o Łomżę stracili bolszewicy około 2000 jeńców, w tem 2 wyższych dowódców, 9 armat, 22 c.k.m., 7 wagonów amunicji, 12 kuchni polowych, wielką ilość sprzętu łączności i taboru (...).


Ratownicy „Nadziei” ruszają z pomocą mieszkańcom Sośna

pon, 21 sierpnia 2017 16:12

Gmina Sośno w powiecie sępoleńskim w województwie kujawsko-pomorskim jest jedną z najbardziej zniszczonych przez nawałnice jakie przeszły nad Polską w połowie sierpnia. Tu każda pomoc jest potrzebna. Teraz organizuje ją także Grupa Ratownicza „Nadzieja” działająca przy parafii Krzyża Świętego w Łomży.
- Po okresie spontanicznej pomocy pora na bardziej przemyślane i zorganizowane działania – mówi ks Radosław Kubeł, koordynator „Nadziei”. - Pod koniec tygodnia, około 25 sierpnia, planujemy wysłanie do tej miejscowości pojazdu ratowniczego Nadziei wraz z ekipą ratowników do pomocy przy pracach nieustannie prowadzonych na terenie tej i innych miejscowości. Nie chcemy jechać z pustymi rękoma, dlatego trwa zbiórka darów i pieniędzy na ich zakup.


Kolejny etap do remontu torowiska do Łomży

pon, 21 sierpnia 2017 15:24

Na wniosek PKP Polskie Linie Kolejowe Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wszczęła postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla rewitalizacji linii kolejowych: nr 36 Łapy - Śniadowo - granica województwa podlaskiego i mazowieckiego oraz nr 49 Śniadowo – Łomża. Decyzje na oba przedsięwzięcia mają być wydane przed końcem roku.


Uderzył w słup i uciekł

pon, 21 sierpnia 2017 10:58

Policjanci poszukują młodego kierowcy granatowego volkswagena golfa, który uderzył w słup w Giełczynie i uciekł pozostawiając uszkodzony samochód. Świadkowie opowiadają, że uciekający młody mężczyzna zachowywał się jakby był pijany.


Sprzedawała podróbki

pon, 21 sierpnia 2017 10:47

Łomżyńscy policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą ujawnili 30–latkę, która za pośrednictwem internetu prowadziła sprzedaż podrabianej odzieży i obuwia.


Zaginął

Zaginiony Stanisław Grzymała, lat 68. (fot. KPP Zambrów)
pon, 21 sierpnia 2017 09:17

Policjanci poszukują zaginionego 68-letniego mieszkańca Zambrowa. Mężczyzna ostatnio widziany był 27 lipca. Wówczas wyszedł z miejsca pracy dorywczej nie informując nikogo dokąd się udaje i do chwili obecnej nie powrócił do miejsca zamieszkania, ani nie nawiązał kontaktu z rodziną.


Deszczowa pogoda

pon, 21 sierpnia 2017 08:44

Blisko 23 litry wody deszczowej na metr kwadratowy ziemi spadło od sobotniego popołudnia w regionie Łomży. Synoptycy zapowiadają, że przelotne opady deszczu, a miejscami także burze mogą być także dziś i jutro.


Zmarł ksiądz Krzysztof Brakoniecki

śp. ks. Krzysztof Brakoniecki (fot. www.diecezja.lomza.pl)
pon, 21 sierpnia 2017 08:13

W niedzielę po południu zmarł ks. Krzysztof Brakoniecki, kapelan łomżyńskiego opactwa Sióstr Benedyktynek, a wcześniej proboszcz parafii w Wygodzie. Miał 49 lat. W tym roku obchodził srebrny jubileusz kapłaństwa.


Koncert dla Roberta

so, 19 sierpnia 2017 11:35

Setki osób wzięły udział w charytatywnym koncercie na rzecz 9-letniego Roberta Kowalewskiego, autystyka z niepełnosprawnością sprzężoną. Na jego rzecz zagrały zespoły disco polo, akcję wsparły też największe gwiazdy gatunku, z Zenkiem Martyniukiem i Skanerem, przekazując płyty na licytacje. Zebrane pieniądze zostaną wykorzystane na dalszą rehabilitację chorego chłopca.
– Nie poprzestaniemy na tym koncercie! – zapowiada Zdzisław Kowalewski, ojciec Roberta. – Będziemy dalej zbierać pieniądze, będą kolejne koncerty, bo Robert musi mówić – od tego zaczniemy, a później zajmiemy się resztą, metodą małych kroków!


Blok socjalny gotowy... do odbioru

Blok socjalny przy ul. Kamiennej
pt, 18 sierpnia 2017 16:09

Po niedzieli rozpoczną się procedury związane z odbiorem końcowym bloku przy ul. Kamiennej w Łomży. Ma 56 mieszkań, należy do miasta i jego zasiedlanie ma rozpocząć się w październiku.
- Wybór lokatorów do zasiedlenia nie został jeszcze dokonany. Wiadomo jedynie, że zamieszka w nim pięcioosobowa rodzina repatriantów – podaje Łukasz Czech z ratusza.


Kapela Kurpiowska zagrała w ministerstwie kultury

Koncert Kapeli Kurpiowskiej Gminy Łomża w MKiDN
pt, 18 sierpnia 2017 12:55

W regionie jest dobrze znana, ale coraz częściej daje się poznać także daleko od Łomży. Kapela Kurpiowska Gminy Łomża w ubiegłym roku była jedną z atrakcji Nocy Muzeów w Warszawie, a na początku lipca tego roku koncertowała w Iwie na Białorusi. Dziś zagrała specjalny koncert w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a wśród słuchaczy był m.in. wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.


Droższe śmieci w Nowogrodzie

pt, 18 sierpnia 2017 12:05

Firma „Błysk” z Łomży będzie wywozić śmieci z gminy Nowogród od września do końca przyszłego roku. To kolejna gmina w powiecie łomżyńskim, która zmuszona była do poszukiwania nowego wykonawcy tych usług, po tym jak pod koniec czerwca, z dnia na dzień, umowę wypowiedziała im firma śmieciowa z Ostrołęki. Nowe ceny są znacznie wyższe, co przekłada się na konieczność podniesienia tzw. podatku śmieciowego płaconego przez mieszkańców. Jego nowe stawki przyjęli wczoraj radni gminy.


Ostatni bolszewik w Łomży

pt, 18 sierpnia 2017 09:58

Niespełna rok temu ratusz twierdził, że „na terenie Łomży brak jest obiektów upamiętniających lub propagujących system komunistyczny”. Profesor Krzysztof Sychowicz z Instytutu Pamięci Narodowej powątpiewał wskazując, że patronem jednej z miejskich ulic jest Bronisław Wesołowski. To uczestnik rosyjskiej rewolucji październikowej, a nawet sekretarz Wszechrosyjskiego Centralnego Komitetu Wykonawczego Rad. Na kilkanaście dni przed upływem ustawowego terminu na zdekomunizowanie patronów ulicy prezydent Łomży zaproponował radnym, aby Wesołowskiego zastąpiła Kaszmirowa.


5 sytuacji, w których przepłacisz za wymarzony urlop

pt, 18 sierpnia 2017 08:50

Wyjazd na wymarzony urlop to wydarzenie, na które się wyczekuje przez niemalże cały rok pracy. Wiele osób oszczędza specjalnie na ten cel pieniądze, inni miesiącami planują trasy, na których się znajdą w czasie spacerów lub zwiedzania. Niezależnie od tego, jaki charakter ma mieć ten urlop, za każdym razem jest wymarzony, wyczekany, wytęskniony. Mimo tak starannych przygotowań można jednak popełnić w związku z tym kilka błędów. Warto o tym pomyśleć i zawczasu zająć się ich zapobieganiem.


« · «« · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0