Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 28 października 2020 napisz DONOS@

11 Starszoharcerska Drużyna Specjalnościowa "Exodus" im. 33 Pułk Strzelców Kurpiowskich

 • barwy: Woodland obszyte czarną tasiemką zakonczone złotymi łuskami.
 • barwy próbne: oliwkowe z czarnym obszyciem zakończone srebrnymi łuskami.
 • patron: 33 Pułk Strzelców Kurpiowskich
 • siedziba: Łomża, ul Rządowa 2 (piwnica)
 • drużynowy: pion. Ewronika Listowska
 • kontakt e-mail: 11sdsexodus@gmail.com
 • strona www: 11 SDS "Exodus"
Drużyna specjalnościowa, obronna, powstała 6. IX. 1995 roku. Właśnie wtedy odbyła się pierwsza zbiórka. Charakterystycznymi znakami 11-stki są jednolite polowe mundury oraz chusty wykonane z materiału "panterka" noszone na zewnątrz kołnierza. Są nimi także emblematy ( uskrzydlony sztylet z lilijką ) noszone na koszulkach oraz naszywki drużyny umieszczane na mundurkach harcerskich.Logo 11 SDS "Exodus"

Logo 11 SDS "Exodus"

Początki naszej drużyny sięgają końca XX w. Wtedy to na kursie drużynowych w Centralnej Szkole Instruktorskiej w Załęczu dwóch harcerzy z naszego hufca, wpadło na pomysł stworzenia własnej drużyny starszoharcerskiej. Drużyny, która będzie drużyną z prawdziwego zdarzenia, jedyna w swoim rodzaju. Będzie najlepsza ! Te osoby to: Marcin Chudziński i Konrad K. Flejter. Tak oto od słów przeszli do czynów. Powstały zamierzenia, struktury organizacyjne, no i oczywiście wpłynął meldunek do Hufca o wszczęciu przez drużynę działalności. Zaczęli zbierać ekipę. Dnia 06.09.1995r. odbyła się pierwsza zbiórka 11 SDS „EXODUS”. Było na niej obecnych ok. 10 osób. Ta grupka ludzi wspólnie bawiąc się i pracując stworzyła solidną drużynę z bogatymi tradycjami, która działa do dnia dzisiejszego.

naszywki drużyny

naszywki drużyny

W swoim założeniu byliśmy i jesteśmy drużyną specjalnościową o charakterze proobronym ( tzw. "Czerwone Berety" ). Rozszerzamy swoje horyzonty oraz zainteresowania poprzez zapoznawanie się z zagadnieniami takimi jak: survival ( sztuka przetrwania w warunkach ekstremalnych ), łączność, terenoznawstwo, topografia, ratownictwo medyczne, alpinistyka.

Jednak zawsze na pierwszym miejscu stawiamy wychowanie metodą harcerską. Staramy się postępować zgodnie z Prawem i Przyrzeczeniem Harcerskim oraz przekazujemy te ideały naszym młodym harcerzom. Nie przesadzając można powiedzieć, iż praca w naszej drużynie jest doskonałą "szkołą życia", kształtującą charakter i osobowość jej członków.

Charakterystycznymi znakami „11-stki” są jednolite polowe mundury oraz chusty wykonane z materiału w kamuflażu "woodland" noszone na zewnątrz kołnierza. Są nimi także emblematy ( uskrzydlony sztylet z lilijką ) noszone na czarnych koszulkach oraz naszywki drużyny umieszczane na mundurach harcerskich. Naszym mottem jest powiedzenie: "Kto nie maszeruje, Ten ginie !".

Już w początkach naszej działalności postanowiliśmy wybrać właściwego, dla charakteru pełnionej przez nas służby oraz wyznaczonych ideałów – patrona. Najwłaściwszą kandydaturą na to stanowisko, m.in. ze względu na tradycję, z którymi chcielibyśmy się związać wydał się nam łomżyński 33 Pułk Piechoty. Dlatego właśnie ten pułk ? Odpowiedź na to pytanie nasuwa się od razu. Każdy choć trochę obeznany z historią naszego miasta dostrzegłby, że istnienie 33 PP jest mocno związane z życiem Łomżan, a szlak bojowy tej formacji podczas II Wojny Światowej przypadł na okolice miasta Łomża. Ta sugestia jest jak najbardziej słuszna, ale dokonując wyboru wzięliśmy także pod uwagę poświęcenie i bohaterstwo jego żołnierzy, z których niektórzy to nasi znajomi, sąsiedzi i dziadkowie.

Ale przyjęcie sobie takiego, a nie innego patrona nie jest sprawą prostą, przynajmniej nie dla nas, gdyż bardzo zależy nam aby godnie podpisywać się jego nazwą. Musimy więc w pełni na to zasłużyć. W tym celu m.in. organizujemy zbiórki o historii 33 Pułku Piechoty. Niedawno nawiązaliśmy współpracę z Grupą Rekonstrukcji Historycznej „SGO Narew”. Nasi harcerze wzięli udział w organizacji „Rekonstrukcji obrony Nowogrodu”. Kilka osób brało też czynny udział w samej inscenizacji. Działając w grupie rekonstrukcji mamy doskonałą okazję nie tylko czytać czy słuchać o naszym patronie, ale także zobaczyć umundurowanie i wyposażenie żołnierzy, poznać tradycje i zwyczaje pułku.

Aby upamiętnić bohaterstwo i pamięć 33 Pułku Piechoty, stałą imprezą drużyny powtarzająca się co rok jest "Marsz Szlakiem Bojowym 33 Pułku Strzelców Kurpiowskich". Marsz przyczynia się do podniesienia poziomu świadomości historycznej i patriotycznej wśród młodego pokolenia oraz umożliwia „pracę z patronem”.

W ciągu wielu lat uczestniczyliśmy w takich imprezach jak: Rajd Pamięci Września, Harcerska Biała Służba podczas wizyty Ojca Świętego w Ojczyźnie, Manewry Techniczno-Obronne, Rajd "Złote Liście", Harcerski Rajd Kurpiowski, coroczna Pielgrzymka Łomżyńska na Jasną Górę, Rajd "Nie Tylko Dla Orłów", Dni Mistyki Gór i Survivalu w Jarosławiu, ”Pajęczyna”, Seminarium survivalowe, w Polowej Zbiórce Harcerstwa Starszego, WOŚP, Rajd „Arsenał”, a także w wielu, wielu innych, których nie sposób wymienić.

Poza tym członkowie drużyny zdobywali przeszkolenia podczas wielu kursów na terenie całej Polski. Przykładem mogą być: Brązowa i Srebrna Odznaka Ratownika Medycznego ZHP, uczestnictwo w Spadochronowym Kursie Działań Specjalnych "Trawers", kurs wspinaczkowy, kursy organizowane w ramach harcerskiej Specjalnościowej Akcji Szkoleniowej, czy też przeszkolenie z łączności.

Staramy się pomagać wielu organizacjom oraz instytucjom łomżyńskim. Do tej pory współpracowaliśmy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Państwowym Domem Dziecka, Jednostką Wojskową, PTTK, WOPR oraz „Gazetą Współczesną”.

"Harcerze wyrzekną się wszystkiego: wygody, przyjemności, byleby wykonać swą powinność. Nie robią tego dla celów osobistych, lecz dla tego, że uważają to za swój obowiązek."


Rajd Wizna 2013

Rajd Wizna 2013
ZHP
wt, 12 września 2006 13:15
Data ostatniej edycji: wt, 27 października 2015 13:45:10

 
biuro hufca
18-400 Łomża
ul. Polowa 11a
GG: 3079355
e-mail hufca

administrator strony
e-mail
GG: 762313

Dane do faktur:
ZHP Chorągiew Białostocka
ul. Pałacowa 3/1
15-042 Białystok
NIP 542 021 16 63

Odnośniki

Księga gości


 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę