11 Starszoharcerska Drużyna Specjalnościowa "Exodus" im. 33 Pułk Strzelców Kurpiowskich
- barwy: Woodland obszyte czarną tasiemką zakonczone złotymi łuskami.
- barwy próbne: oliwkowe z czarnym obszyciem zakończone srebrnymi łuskami.
- patron: 33 Pułk Strzelców Kurpiowskich
- siedziba: Łomża, ul Rządowa 2 (piwnica)
- drużynowy: pion. Ewronika Listowska
- kontakt e-mail: 11sdsexodus@gmail.com
- strona www: 11 SDS "Exodus"
Drużyna specjalnościowa, obronna, powstała 6. IX. 1995 roku. Właśnie wtedy odbyła się pierwsza zbiórka. Charakterystycznymi znakami 11-stki są jednolite polowe mundury oraz chusty wykonane z materiału "panterka" noszone na zewnątrz kołnierza. Są nimi także emblematy ( uskrzydlony sztylet z lilijką ) noszone na koszulkach oraz naszywki drużyny umieszczane na mundurkach harcerskich.
Początki naszej drużyny sięgają końca XX w. Wtedy to na kursie drużynowych w Centralnej Szkole Instruktorskiej w Załęczu dwóch harcerzy z naszego hufca, wpadło na pomysł stworzenia własnej drużyny starszoharcerskiej. Drużyny, która będzie drużyną z prawdziwego zdarzenia, jedyna w swoim rodzaju. Będzie najlepsza ! Te osoby to: Marcin Chudziński i Konrad K. Flejter. Tak oto od słów przeszli do czynów. Powstały zamierzenia, struktury organizacyjne, no i oczywiście wpłynął meldunek do Hufca o wszczęciu przez drużynę działalności. Zaczęli zbierać ekipę. Dnia 06.09.1995r. odbyła się pierwsza zbiórka 11 SDS „EXODUS”. Było na niej obecnych ok. 10 osób. Ta grupka ludzi wspólnie bawiąc się i pracując stworzyła solidną drużynę z bogatymi tradycjami, która działa do dnia dzisiejszego.
W swoim założeniu byliśmy i jesteśmy drużyną specjalnościową o charakterze proobronym ( tzw. "Czerwone Berety" ). Rozszerzamy swoje horyzonty oraz zainteresowania poprzez zapoznawanie się z zagadnieniami takimi jak: survival ( sztuka przetrwania w warunkach ekstremalnych ), łączność, terenoznawstwo, topografia, ratownictwo medyczne, alpinistyka.
Jednak zawsze na pierwszym miejscu stawiamy wychowanie metodą harcerską. Staramy się postępować zgodnie z Prawem i Przyrzeczeniem Harcerskim oraz przekazujemy te ideały naszym młodym harcerzom. Nie przesadzając można powiedzieć, iż praca w naszej drużynie jest doskonałą "szkołą życia", kształtującą charakter i osobowość jej członków.
Charakterystycznymi znakami „11-stki” są jednolite polowe mundury oraz chusty wykonane z materiału w kamuflażu "woodland" noszone na zewnątrz kołnierza. Są nimi także emblematy ( uskrzydlony sztylet z lilijką ) noszone na czarnych koszulkach oraz naszywki drużyny umieszczane na mundurach harcerskich. Naszym mottem jest powiedzenie: "Kto nie maszeruje, Ten ginie !".
Już w początkach naszej działalności postanowiliśmy wybrać właściwego, dla charakteru pełnionej przez nas służby oraz wyznaczonych ideałów – patrona. Najwłaściwszą kandydaturą na to stanowisko, m.in. ze względu na tradycję, z którymi chcielibyśmy się związać wydał się nam łomżyński 33 Pułk Piechoty. Dlatego właśnie ten pułk ? Odpowiedź na to pytanie nasuwa się od razu. Każdy choć trochę obeznany z historią naszego miasta dostrzegłby, że istnienie 33 PP jest mocno związane z życiem Łomżan, a szlak bojowy tej formacji podczas II Wojny Światowej przypadł na okolice miasta Łomża. Ta sugestia jest jak najbardziej słuszna, ale dokonując wyboru wzięliśmy także pod uwagę poświęcenie i bohaterstwo jego żołnierzy, z których niektórzy to nasi znajomi, sąsiedzi i dziadkowie.
Ale przyjęcie sobie takiego, a nie innego patrona nie jest sprawą prostą, przynajmniej nie dla nas, gdyż bardzo zależy nam aby godnie podpisywać się jego nazwą. Musimy więc w pełni na to zasłużyć. W tym celu m.in. organizujemy zbiórki o historii 33 Pułku Piechoty. Niedawno nawiązaliśmy współpracę z Grupą Rekonstrukcji Historycznej „SGO Narew”. Nasi harcerze wzięli udział w organizacji „Rekonstrukcji obrony Nowogrodu”. Kilka osób brało też czynny udział w samej inscenizacji. Działając w grupie rekonstrukcji mamy doskonałą okazję nie tylko czytać czy słuchać o naszym patronie, ale także zobaczyć umundurowanie i wyposażenie żołnierzy, poznać tradycje i zwyczaje pułku.
Aby upamiętnić bohaterstwo i pamięć 33 Pułku Piechoty, stałą imprezą drużyny powtarzająca się co rok jest "Marsz Szlakiem Bojowym 33 Pułku Strzelców Kurpiowskich". Marsz przyczynia się do podniesienia poziomu świadomości historycznej i patriotycznej wśród młodego pokolenia oraz umożliwia „pracę z patronem”.
W ciągu wielu lat uczestniczyliśmy w takich imprezach jak: Rajd Pamięci Września, Harcerska Biała Służba podczas wizyty Ojca Świętego w Ojczyźnie, Manewry Techniczno-Obronne, Rajd "Złote Liście", Harcerski Rajd Kurpiowski, coroczna Pielgrzymka Łomżyńska na Jasną Górę, Rajd "Nie Tylko Dla Orłów", Dni Mistyki Gór i Survivalu w Jarosławiu, ”Pajęczyna”, Seminarium survivalowe, w Polowej Zbiórce Harcerstwa Starszego, WOŚP, Rajd „Arsenał”, a także w wielu, wielu innych, których nie sposób wymienić.
Poza tym członkowie drużyny zdobywali przeszkolenia podczas wielu kursów na terenie całej Polski. Przykładem mogą być: Brązowa i Srebrna Odznaka Ratownika Medycznego ZHP, uczestnictwo w Spadochronowym Kursie Działań Specjalnych "Trawers", kurs wspinaczkowy, kursy organizowane w ramach harcerskiej Specjalnościowej Akcji Szkoleniowej, czy też przeszkolenie z łączności.
Staramy się pomagać wielu organizacjom oraz instytucjom łomżyńskim. Do tej pory współpracowaliśmy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Państwowym Domem Dziecka, Jednostką Wojskową, PTTK, WOPR oraz „Gazetą Współczesną”.
"Harcerze wyrzekną się wszystkiego: wygody, przyjemności, byleby wykonać swą powinność. Nie robią tego dla celów osobistych, lecz dla tego, że uważają to za swój obowiązek."