Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 06 maja 2021 napisz DONOS@
Retrievery aportują wszystko "co się nie broni ", także i przede wszystkim z wody…

Labrador retriever - portret rasy

„Można mu wpoić wszystko, czego pies w ogóle może się nauczyć. Pojmuje szkolenie tak łatwo, jak żadna inna rasa, prześcigając się po prostu w nadgorliwości”. Richard A. Wolters

BORYS Redox (Ch. Pl., BOB, doskonały tropowiec i aporter, oszczekiwacz) na konkursie retrieverów. Wł. i fot.: Małgorzata Świerczewska
BORYS Redox (Ch. Pl., BOB, doskonały tropowiec i aporter, oszczekiwacz) na konkursie retrieverów. Wł. i fot.: Małgorzata Świerczewska
RAPSODIA ze Starego Tokowiska, c. BORYSA Redox i ASTRY z Sudowii
RAPSODIA ze Starego Tokowiska, c. BORYSA Redox i ASTRY z Sudowii
BAJKAŁ Herbu Knieja (ANYŻ MIKOŁAJ Radosny Dom X RAPSODIA ze Starego Tokowiska)
BAJKAŁ Herbu Knieja (ANYŻ MIKOŁAJ Radosny Dom X RAPSODIA ze Starego Tokowiska)
Labrador retriever należy do grupy aporterów: „to retrieve” (z ang.) oznacza „przynosić, aportować”. Występuje w trzech odmianach kolorystycznych: czarnej, biszkoptowej (cappuccino) i czekoladowej. Jest psem średniego wzrostu, o mocnej zwartej budowie. Posiada stabilną psychikę, nastawioną na współpracę z przewodnikiem, olbrzymią chęć do pracy w wodzie oraz silny, utrwalony instynkt delikatnego aportowania. Inteligentny, pojętny, łatwy w wychowywaniu i szkoleniu. Nadzwyczaj chętnie podporządkowuje się swojemu opiekunowi. Jego chęć przypodobania się przewodnikowi Anglicy nazywają „will to please”.

Labradory są z założenia psami myśliwskimi i stanowią najliczniejszą grupę psów myśliwskich na świecie. Wykorzystywane są do pracy po strzale na ptactwo, do tropienia po farbie lub jako płochacze. Pierwotnie przeznaczone do myślistwa, są dzisiaj szkolone do wielu innych specjalistycznych zadań, jako przewodnicy niewidomych czy pomocnicy niepełnosprawnych. Ponadto, ze względu na subtelność węchu i wytrwałość, wykorzystywane są do pracy jako psy ratownicze (do odszukiwania zasypanych w lawinach i gruzowiskach), do szukania narkotyków i materiałów wybuchowych. Potrafią wykryć głęboko pod ziemią wypływ gazu. Nieocenione usługi świadczą również w dogoterapii.

Inteligencja, temperament, miłość do dzieci i podporządkowanie się właścicielowi, czynią labradora doskonałym psem rodzinnym. Należy on obecnie do najbardziej ulubionych ras na całym świecie.

Pamiętajmy jednak, że labradory to psy towarzyskie, lubią się uczyć i dostawać zadania. Nie trzeba uczestniczyć w polowaniach, aby swojemu czworonogowi umożliwić życie zgodne z jego upodobaniami. Jeśli wegetuje w ogródku lub kojcu, bez częstych kontaktów z człowiekiem, staje się smutnym i biednym psem. Jeśli ktoś szuka ostrego, stróżującego psa, swoje zainteresowania powinien skierować ku innej rasie.


 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę