Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 21 lutego 2024 napisz DONOS@

11 HDS EXODUS

11 Harcerska Drużyna Specjalnościowa. Drużyna powstała 6. IX. 1995 roku. Właśnie wtedy odbyła się pierwsza zbiórka.

W swoim założeniu jesteśmy grupą specjalnościową, którą w harcerstwie zwykło się nazywać proobronną ("Czerwone Berety"). Rozszerzamy swoje horyzonty oraz zainteresowania poprzez zapoznawanie się z zagadnieniami takimi jak: survival (sztuka przetrwania w warunkach ekstremalnych), łączność, terenoznawstwo, topografia, ratownictwo i pomoc przedlekarska, spadochroniarstwo, alpinistyka miejska.

Jednak na pierwszym miejscu stawiamy wychowanie metodą harcerską (postępowanie zgodnie z Prawem Harcerskim, nauka poprzez działanie, praca w grupie). Nie przesadzając można powiedzieć, iż praca w naszej drużynie jest doskonałą "szkołą życia", kształtującą charakter i osobowość jej członków.

Obecnie w drużynie działa pięć zastępów: dwa żeńskie i dwa męskie oraz zastęp mieszany działający w Zambrowie. Członkowie naszej drużyny posiadają przeszkolenia zdobyte w wielu kursach na terenie całej Polski. Przykładem mogą być: Brązowa Odznaka Ratownika Medycznego ZHP, uczestnictwo w Spadochronowym Kursie Działań Specjalnych "TRAWERS", kurs alpinistyczny - wspinaczkowy, czy też przeszkolenie z łączności.

Drużyna działa i urzęduje w "Domu Harcerza" – Hufcu, przy ul. Polowej 11a w Łomży. Tam też znajduje się nasza harcówka, gdzie odbywają się zbiórki, i spotkania poszczególnych zastępów.

Charakterystycznymi znakami 11-stki są jednolite polowe mundury oraz chusty wykonane z materiału "panterka" noszone na zewnątrz kołnierza. Są nimi także emblematy ( uskrzydlony sztylet z lilijką ) noszone na koszulkach oraz naszywki drużyny umieszczane na mundurkach harcerskich.

Dotychczas uczestniczyliśmy w takich imprezach jak: Rajd Pamięci Września, HBS (Harcerska Biała Służba) podczas wizyty Ojca Świętego w Ojczyźnie, Manewry Techniczno-Obronne, Rajd "Złote Liście", Harcerski Rajd Kurpiowski, coroczna Pielgrzymka Harcerstwa Łomżyńskiego na Jasną Górę, Rajd "Nie Tylko Dla Orłów", Dni Mistyki Gór i Survivalu w Jarosławiu, ”Pajęczyna”, Seminarium survivalowe, w Polowej Zbiórce Harcerstwa Starszego, WOŚP a także w wielu, wielu innych, których nie sposób wymienić.

Jak każda w miarę poważna organizacja, także nasza drużyna postanowiła, już w początkach swojej działalności obrać właściwego, dla charakteru pełnionej przez nas służby oraz wyznaczonych ideałów, a także tradycji z którymi chcielibyśmy się związać - patrona. Najwłaściwszą na to stanowisko instytucją wydał się nam 33 pułk piechoty. Dlatego właśnie ten pułk? Odpowiedź na to pytanie nasuwa się od razu... Każdy, choć trochę obeznany w historii II wojny światowej dostrzegłby, że szlak bojowy tej formacji wojskowej przypadł na okolice Łomży.

Ta sugestia jest jak najbardziej słuszna, ale dokonując wyboru wzięliśmy także pod uwagę poświęcenie i bohaterstwo jego żołnierzy, z których niektórzy to nasi znajomi, sąsiedzi i dziadkowie.
Ale przyjęcie sobie takiego, a nie innego patrona nie jest sprawą prostą, przynajmniej nie dla nas, gdyż bardzo zależy nam, aby godnie podpisywać się jego nazwą. Musimy, więc w pełni na to zasłużyć. W tym celu zdobywamy obecnie znak służby pamięci: organizujemy zbiórki, na które zapraszamy weteranów wojennych, którzy w swoich opowieściach przybliżają nam dawne czasy. Odnajdujemy też leśne mogiły, staramy się informować naszą lokalną społeczność o ich istnieniu, sprzątać je i doglądać oraz pełnić honorowe służby wartownicze.

Aby upamiętnić bohaterstwo i pamięć 33 pułku piechoty, stałą imprezą drużyny powtarzająca się, co rok jest "Marsz Szlakiem Bojowym 33 Pułku Strzelców Kurpiowskich". W tym roku odbył się już po raz dziesiąty. Marsz przyczynia się do podniesienia poziomu świadomości historycznej i patriotycznej wśród młodego pokolenia oraz umożliwia „pracę z patronem”.

"Harcerze wyrzekną się wszystkiego: wygodny, przyjemności, byleby wykonać swą powinność. Nie robią tego dla celów osobistych, lecz dla tego, że uważają to za swój obowiązek"

EXODUS

 
biuro hufca
18-400 Łomża
ul. Polowa 11a
e-mail hufca:
lomza@zhp.pl


Dane do faktur:
ZHP Chorągiew Białostocka
ul. Pałacowa 3/1
15-042 Białystok
NIP 542 021 16 63


Dane finansowe
Numer konta: Alior Bank 19 2490 0005 0000 4500 7571 1446
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę