Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 19 czerwca 2024 napisz DONOS@

Rozdział V Zmiany w działalności jednostek

86. Jednostki często zmieniają swoją główną działalność albo w sposób natychmiastowy albo stopniowo przez dłuższy okres czasu. Działalność główna może się zmieniać w ciągu roku w okresie czasu od jednego terminu sprawozdawczego do następnego, albo ze względu na czynnik sezonowości, albo wskutek decyzji zarządu o zmianie profilu produkcji. W każdym przypadku zmiana ta będzie miała dość szybki wpływ na bilans wyników z działalności. Zmiana w profilu produkcji lub sprzedaży może odbywać się też stopniowo, przez kilka lat.
Wszystkie te przypadki powodują zmiany w zaklasyfikowaniu jednostek. Zbyt częste zmiany zniekształcają dane statystyczne, których interpretacja staje się w najwyższym stopniu utrudniona.

87. Aby uniknąć częstych zmian konieczna jest "zasada stabilności". Bez takiej zasady obserwowanoby zmiany w zatrudnieniu, które nie odpowiadałyby faktom. Przyjętą zasadą jest, że działalność drugorzędna powinna wyprzedzać działalność, do której jednostka jest zaklasyfikowana przez dwa lata zanim nastąpi zmiana zaklasyfikowania tej jednostki.

88. Zmiany w klasyfikacji jednostek dla celów badań
statystycznych są robione nie częściej niż raz na rok, albo w ustalonym terminie, albo w momencie, w którym informacja staje się dostępna; częstsze zmiany prowadziłyby w rezultacie do niespójności danych statystycznych: krótkoterminowych (miesięcznych i kwartalnych) oraz długoterminowych.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę