Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 04 października 2023 napisz DONOS@

Historia harcerstwa w Łomży

 

Pierwsza  Męska Drużyna Harcerska w Łomży powstała jesienią 1913 roku przy Męskiej Szkole Handlowej na ul. Bernatowicza. Drużynowym został Teodor Kleindienst, a patronem drużyny wybrano Tadeusza Kościuszkę.

Pierwsza Żeńska Drużyna Harcerska została założona przez Marylę Żbikowską również w 1913 roku. A jej patronką była Emilia Plater. Drużyna działała przy Żeńskiej Szkole Handlowej im. Marii Konopnickiej na ul. Wiejskiej.

Harcerze starsi swój patriotyzm wykazywali wstępując do POW. Ich najsłynniejszą akcją było wybicie szyb w niemieckich urzędach i mieszkaniach jako wyraz protestu przeciw oddaniu przez Niemców Ukrainie Ziemi Chełmińskiej. 11 listopada 1918 roku w czasie Akcji rozbrajania Niemców na ul. Sienkiewicza ginie drużynowy 1 ŁDH Leon Kaliwoda.

W okresie II Wojny Światowej Łomżyńscy harcerze zostali  rozproszeni po świecie. Pomimo tego walczyli o niepodległą Polskę. Tak jak Jadwiga Dziekońska "Jadzia" działająca w AK. Zginęła w czasie służby.

W wyniku reformy administracyjnej w 1975 roku wraz z Województwem Łomżyńskim powstała w Łomży Chorągiew ZHP. W chwili powstania chorągiew liczyła 28 hufców i 23 gminne związki drużyn. W maju 1984 roku patronem została SGO "Narew"

Z inicjatywy Drużyny Weteranów Harcerzy Ziemi Łomżńskiej został zbudowany pomnik -głaz poświęcony "Harcerzom Ziemi Łomżńskiej Poległym i Walczącym o Niepodległą Polskę w latach 1914-1945". Pomnik odsłonięto 11 listopada 1996 roku.

24 listopada 2007 roku zmieniono nazwę hufca na Hufiec Nadnarwiański ZHP im. Adama Chętnika.

 

Wybitni instruktorzy harcerstwa łomżyńskiego:


ks. Kazimierz Lutosławski (ur. 4 marca 1880 w Drozdowie k. Łomży, zm. 5 stycznia 1924 w Drozdowie) - ksiądz katolicki, doktor medycyny i teologii, działacz endecki, poseł na Sejm Ustawodawczy oraz Sejm I kadencji, dziennikarz, pedagog, ideowy mentor twórców skautingu i harcerstwa polskiego, jeden z projektantów krzyża harcerskiego. Tu dowiecie się więcej.

Teodor Kleindienst-Klonowski ps: Gruda (1897 - 1974)
Organizator harcerstwa w Łomży, drużynowy I Drużyny im. Tadeusza Kościuszki w latach 1916 - 1918. 
Pełna biografia znajduje się na stronie 13 ŁDH "AgadA".

 

Patron Hufca Nadnarwiańskiego w Łomży:

Adam Chętnik (ur. 20 grudnia 1885 w Nowogrodzie, zm. 29 maja 1967 w Warszawie) –etnograf, muzealnik, działacz społeczny i polityczny. Miłośnik i badacz kultury kurpiowskiej, autor książek poświęconych Kurpiom Puszczy Zielonej, założyciel Skansenu Kurpiowskiego. Jego dorobek naukowy liczy ponad 100 prac. Był posłem na Sejm, należał do Polskiej Akademii Umiejętności. Tworzył również poezję, był muzykiem amatorem grającym na wielu instrumentach, twórcą i reżyserem zespołu pieśni i tańca oraz lutnikiem.

 


 
biuro hufca
18-400 Łomża
ul. Polowa 11a
e-mail hufca:
lomza@zhp.pl


Dane do faktur:
ZHP Chorągiew Białostocka
ul. Pałacowa 3/1
15-042 Białystok
NIP 542 021 16 63


Dane finansowe
Numer konta: Alior Bank 19 2490 0005 0000 4500 7571 1446
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę