Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lipca 2024 napisz DONOS@

Znani, nieznani - Pani Bożena Staszek

 
                Bożena Staszek pracuje w Szkole Podstawowej w Wiźnie. Od wielu lat redaguje książki dla dzieci i młodzieży. Dotychczas ukazało się ponad 150 różnych opracowań. Były to książki z serii: „Barwy Roku”, „Pandusia uczy ortografii”, „Nauczanie zintegrowane w klasie I”, „Nauczanie zintegrowane w klasie II”, „ Z Ola i Adasiem będziesz mistrzem w I, II, III klasie”, „Asy z I, II, III klasy”, „Ortografia dla kasy I-III”, „Samouczek języka angielskiego” oraz wydania specjalne: „Alleluja”, „Alleluja , Jezus żyje”, „Wesoła Nowina”, „Twoja Gwiazdka”, a także: „ I Komunia Święta”, „Przeżywam Wielki Post”, „Serce nie sługa”, „Kocham Cię Misiaczku”,  „Walentynki”, „Walentynkowe igraszki”, „ Skarbnica relaksu”, „Kalendarzyki szkolne”, „Rozmówki polsko-angielskie”. Zbiory złotych myśli: „Jesteś moim przyjacielem”, „Szczęściem mym są”, „Miłość nie jedno ma imię”. Wpisy do pamiętników „ Masz blond włosy i oczy niebieskie”, zbiór dowcipów „ Bocian ma trzy nogi”; „Boże Narodzenie w poezji wybitnych poetów polskich”; „Męka i śmierć Chrystusa w poezji”. Ostatnim  opracowaniem jest przyroda i matematyka dla klas IV-VI „Ja i moje otoczenie”.   W książkach znajduje się wiele wierszy , zagadek, łamigłówek, rebusów, krzyżówek, różnych zadań z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej, plastycznej.  
                 Wiedza przekazywana jest w sposób atrakcyjny. Ćwiczenia praktyczne stanowią źródło interesujących informacji o otaczającym świecie.   Ich tematyka wiąże się ze zmianami zachodzącymi w przyrodzie w różnych porach roku, przypomina o ważnych uroczystościach państwowych, kościelnych, rodzinnych. Zadania stymulują wszechstronny rozwój dziecka. Pomagają ćwiczyć  spostrzegawczość, wzbogacają słownictwo, pobudzają wyobraźnie i zdolności manualne. Przekazują dzieciom  pozytywne wartości i wzorce zachowania, ukazują prawidłowe normy i zasady współżycia w najbliższym środowisku. Wspomagają w działaniach dydaktyczno- wychowawczych.                                                                                                                                    Dziecko zdobywa nowe wiadomości, utrwala je, uczy się samodzielności i wrażliwości. Książki opracowywane przez Bożenę Staszek rozwijają takie umiejętności i postawy, które sprawią, że uczeń będzie przygotowany do kolejnych etapów nauki. Zapewniają dzieciom lepsze szanse edukacyjne. Można je kupić na terenie całego kraju w księgarniach, kioskach, bądź zamówić bezpośrednio w wydawnictwach (wydawnictwo „Impuls” w Białymstoku, Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników we Włocławku, Wydawnictwo „Dragon”- Gdańsk). Są wspaniałą pomocą dla dzieci, kopalnią pomysłów dla nauczycieli na ciekawe zajęcia dydaktyczne. Zmiany zachodzące w edukacji inspirują do poszukiwania nowych sposobów na rozwijanie indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka.   
 Bożena Staszek jest nauczycielem dyplomowanym z 24-letnim stażem pracy. Zna wymagania zawarte w podstawie programowej i założenia reformy szkolnej. Dba, aby rozwój dzieci przebiegał harmonijnie. Stara się sprawić, żeby nauka nie była ciężkim obowiązkiem, ale stała się PASJĄ, PRZYGODĄ, ZABAWĄ. W pracy dydaktycznej stosuje różnorodne metody i formy. Przygotowuje wiele pomocy dydaktycznych. Wprowadza innowacje pedagogiczne. Uczniowie biorą udział w wielu konkursach, osiągają sukcesy na szczeblu gminnym, a nawet ogólnopolskim.  Swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieli się z innymi nauczycielami. Potrafi zrozumieć dziecko, poszukuje sposobów modyfikacji zachowań „ uczniów trudnych”.                                                               
 W swojej pracy pamięta o tym, że: „ Dzieci uczą się tego, czego doświadczają:
Ø  Dziecko krytykowane uczy się potępiać.
Ø  Dziecko otoczone wrogością uczy się agresji.
Ø  Dziecko żyjące w strachu uczy się lękliwości.
Ø  Dziecko wyśmiewane uczy się nieśmiałości.
Ø  Dziecko otoczone zazdrością uczy się zawiści.
Ø  Dziecko zawstydzone uczy się poczucia winy.
Ø  Dziecko zachęcane uczy się wiary w siebie.
Ø  Dziecko otoczone wyrozumiałością uczy się cierpliwości.
Ø  Dziecko chwalone uczy się wdzięczności.
Ø  Dziecko akceptowane uczy się kochać.
Ø  Dziecko otoczone aprobatą uczy się lubić siebie.
Ø  Dziecko darzone uznaniem uczy się, że dobrze mieć cel.
Ø  Dziecko żyjące w otoczeniu, które potrafi się dzielić, uczy się hojności.
Ø  Dziecko traktowane uczciwie uczy się prawdy i sprawiedliwości.
Ø  Dziecko żyjące w poczuciu bezpieczeństwa uczy się ufności.
Ø  Dziecko otoczone przyjaźnią uczy się radości życia.
(Dorothy Law Nolte w : G. Dryden, J. Vos „Rewolucja w uczeniu”) 
                                                            opr. B. Staszek
 
Parzych Urszula
cz, 21 stycznia 2010 13:40
Data ostatniej edycji: pt, 12 lutego 2010 13:04:08

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę