Byliśmy w Warszawie na podsumowaniu Konkursu Młoda Krew Ratuje Życie
Dla obu tych szkół znalazły się miejsca na podium. Szkoły ponadgimnazjalnez Łomży, uczestniczące w tej szlachetnej rywalizacji, chociaż zajęły znaczące miejsca w okręgu, nie trafiły do grona tegorocznych laureatów krajowych.
- Krew oddajemy w naszym seminarium niezależnie od rywalizacji w tym programie czerwonokrzyskim – wyznał kleryk Łukasz Polkowski z łomżyńskiego WSD. – Potwierdzeniem niech będzie to, że już po zakończeniu turnieju, pod koniec kwietnia odbyła się w naszej uczelni kolejna akcja krwiodawstwa. Indywidualnie lub w grupkach ok. 10-osobowych odwiedzamy łomżyński oddział rckik przez cały rok. Wiemy, że w taki sposób ratujemy życie innych ludzi, a to jest najważniejsze w tym wszystkim.
Nie zmienia to faktu, że seminaryjna młodzież i władze uczelni mają duże powody do satysfakcji. Uczelnie wyższe po raz pierwszy włączyły się do Turnieju i od razu dla Łomżyńskiego WSD znalazły się miejsca na najwyższym podium aż w dwóch kategoriach oceny.
W kategorii uczelni wyższych oceniano dokonania wg wskaźnika „% studentów – honorowych dawców w stosunku do ogólnej liczby studentów w uczelni” oraz wg ilości oddanej ramach turnieju krwi w przeliczeniu na jednego studenta. Premiowano też uczestników za największą ilość krwi oddanej w trakcie trwania rywalizacji. Klerycy z łomżyńskiego WSD uzyskali najwyższą w kraju ocenę z „wskaźnik procentowy”, a za ilość krwi przeliczoną na jednego studenta otrzymali II miejsce. Dokładnie tak samo oceniano szkoły policealne i pomaturalne. Uczniowie Szkoły Policealnej Ochrony Zdrowia w Łomży za procentowe wyliczenie ich krwiodawczej aktywności w ogólnopolskiej rywalizacji otrzymali miejsce III, a przeliczona na jednego ucznia krew „turniejowa” zapewniła im drugą lokatę.
Turniej szkół w honorowym krwiodawstwie posiada(w pewnym sensie) łomżyński rodowód. Pomysłodawcą i autorem założeń tego programu już w latach 90. był łomżyński krwiodawca, reprezentujący swoje środowisko w krajowych strukturach Ruchu HDK PCK – Sławomir Kaczyński. Ogólnopolskie przedsięwzięcie, zaplanowane początkowo jako jednorazowe, doczekało już w bieżącym stuleciu kolejnych edycji. Każda z nich pozwalała zachęcić do honorowego oddawania krwi kilkanaście tysięcy młodych ludzi w całej Polsce. Od początku aktywnie uczestniczyły w tej działalności szkoły łomżyńskie. Dar serc młodych łomżan znakomicie przyczyniał się do zapewnienia bezpieczeństwa ofiar wypadków i chorych, wymagających podania (często wielokrotnego) tego wyjątkowego leku.
Wykorzystano materiały ze strony "PROSTO Z ŁOMŻY".