Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 listopada 2024 napisz DONOS@

ZYGMUNT GLOGER

Główne zdjęcie
Zygmun Gloger

(1845-1910) etnograf, archeolog i historyk; organizator i prezes Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego

Zygmunt Gloger urodził się w 3 XI 1845r. w miejscowości Kamionka w powiecie łomżyńskim. Kultem "rzeczy starożytnych" zaraził się od swego ojca i już jako kilkunastoletni chłopiec szkicował zabytki starej architektury znajdujące się w najbliższej okolicy rodzinnego domu. Studiował w Warszawie na Wydziale Prawa i Administracji Warszawskiej Szkoły Głównej, a później także w Krakowie na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zainteresowania etnograficzne z cała mocą ujawniły się podczas studiów. W Warszawie spisywał pieśni śpiewane przez żony stróżów kamienic, którzy przyjeżdżali tu z całego kraju, a w wakacje podróżował po wsiach wokół rodzinnego Jerzewa, gdzie nie tylko spisywał śpiewane przez lud pieśni, ale także dużo szkicował. Rok 1867 był przełomowy w życiu młodego Zygmunta Glogera. W tym roku w gazetach pojawiły się jego pierwsze artykuły, a on sam wyruszył na pierwsze wyprawy archeologiczne do Grodna i w okolice Płocka. Kolejne lata i kolejne wyprawy przynoszą coraz to nowe znaleziska. W 1870 roku Zygmunt Gloger zaczął prace w Komisji Historycznej przy Towarzystwie Naukowym Krakowskim. Kilkakrotnie wybierał się na wyprawy wzdłuż rzek: Niemna, Wisły, Bugu i Biebrzy w poszukiwaniu pamiątek archeologicznych. Coraz więcej podróżuje, coraz więcej pracuje i coraz więcej pisze i to już nie tylko artykuły do różnych pism, ale także własne książki ("Obchody weselne"). W 1884 roku po śmierci ojca wraz z niedawno poślubiona małżonką Zygmunt Gloger obejmuje majątek w Jerzewie. Tu powstają kolejne jego publikacje "Słownik gwary ludowej w okręgu tykocińskim", "Dumy i pieśni", "110 śpiewów z ust ludu" czy "Skarbiec strzechy naszej". Po śmierci żony w 1899r. Gloger jeszcze bardzie zajmuje się pracą. Już w następnym roku wydaje trzy duże dzieła; "Rok polski", Geografia historyczna ziem dawnej Polski", i pierwszy tom "Encyklopedii staropolskiej ilustrowanej". Najwięcej czasu i pieniędzy pochłaniał Glogerowi zajmowała praca nad encyklopedią. W zamierzeniu autora miało to być wydanie kilkunastotomowe w efekcie zakończyło się na czterech tomach. W 1906 roku Gloger tworzy dwa nowe towarzystwa: Opieki nad Zabytkami Przeszłości i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Były to jedne z ostatnich przedsięwzięć których podjął się Zygmunt Gloger. 15 sierpnia 1910 roku po ciężkiej chorobie Gleger umiera w mieszkaniu w Warszawie.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę