Słownik harcerski
Apel -uroczyste zebranie wszystkich harcerzy w czasie którego drużynowy melduje drużynę instruktorowi prowadzącemu apel.
Drużynowy -instruktor lub wędrownik kierujący drużyną (gromadą zuchową). Powinien ukończyć kurs drużynowych i 16 lat.
HAL -Harcerska Akcja Letnia (kolonie, obozy i biwaki)
Harcerz -ktoś kto złożył Przyrzeczenie Harcerskie i należy do zastępu.
HAZ -Harcerska Akcja Zimowa (zimowiska, kolonie)
Hufiec -wspólnota gromad zuchowych, drużyn harcerskich i instruktorów na tyle duża by wybrać spośród siebie komendanta i władze hufca.
Instruktor -ktoś kto złożył Zobowiązanie Instruktorskie, posiada stopień instruktorski i działa w hufcu jako wychowawca (drużynowy) lub osoba wspierająca pracę drużynowych.
Krzyż Harcerski -odznaka wręczana każdemu przyjętemu do harcerstwa, noszona na mundurze.
Komendant hufca -Instruktor kierujący hufcem, organizuje drużyny do wspólnych przedsięwzięć, nadzoruje ich działalność.
KSI -Komisja Stopni Instruktorskich. Grupa instruktorów zajmująca się nadzorowaniem przebiegu prób na stopnie instruktorskie: przewodnika, podharcmistrza i harcmistrza
Kwatermistrz -Instruktor odpowiedzialny za sprawy logistyczne, sprzęt i transport.
Lilijka Harcerska -odznaka noszona na nakryciu głowy przez harcerzy (srebrna) i instruktorów (złota). Osoby na próbie harcerskiej noszą ją nad lewą kieszenią zamiast Krzyża Harcerskiego.
Mundur harcerski -ubiór noszony przez harcerzy. Andrzej Małkowski tworząc idę munduru harcerskiego chciał by był on:
-tani -zacierał różnicę pomiędzy bogatymi i biednymi.
-uniwersalny -jako ubranie do wszystkiego tak, aby harcerze nie musieli brudzić, niszczyć swoich rzeczy.
NAL -Nieobozowa Akcja Letnia (formy letniego wypoczynku i zajęć dla dzieci i młodzieży nie należącej do ZHP)
NAZ -Nieobozowa Akcja Zimowa (formy zimowego wypoczynku i zajęć dla dzieci i młodzieży nie należącej do ZHP)
Obietnica Zuchowa -uroczysta obietnica składana przy przyjmowaniu do gromady zuchowej.
Oboźny -Instruktor na obozie lub zlocie odpowiedzialny za realizację programu zgodnie z planem i przeprowadzający apele.
Obóz harcerski -Letni wypoczynek drużyny pod namiotami, z dala od miasta. Najczęściej trwa dwa - trzy tygodnie. Jest okazją do przeżycia przygody, zdobywania sprawności i wyrobienia samodzielności harcerzy.
Prawo Harcerskie -zbiór zasad według których postępuje harcerz.
Prawo Zuchowe -zbiór zasad według których postępuje zuch.
Przyrzeczenie Harcerskie -uroczysta przysięga składana przy przyjmowaniu do harcerstwa. Stanowi ono krótki opis trzech podstawowych zasad obowiązujących w harcerstwie: służby, samodoskonalenia, braterstwa.
Przyboczny -funkcja w drużynie harcerskiej lub gromadzie zuchowej. Przyboczny jest pomocnikiem drużynowego. W niektórych drużynach pełni on też funkcję zastępowego zastępu zastępowych. Funkcja ta jest też często traktowana jako wstęp i przygotowanie do przyjęcia roli drużynowego.
Szczep -Kilka drużyn działających razem. Najczęściej szczep tworzą: gromada zuchowa, drużyna harcerska i drużyna wędrownicza. Korzyści z przynależności do szczepu:
-łatwiej drużynom organizować HAL i HAZ;
-mniejsza jest ilość wymaganej dokumentacji;
-przynależność drużyny do szczepu zapewnia ciągłość cyklu wychowawczego, czyli zuchy wiedzą do jakiej drużyny harcerskiej mogą wstąpić. A harcerze wiedzą do jakiej drużyny wędrowniczej mogą wstąpić.
Sznur harcerski -sposób oznaczania funkcji w drużynie. Szary -harcerz, brązowy -zastępowy, zielony -przyboczny, granatowy -drużynowy.
Wędrownik -Harcerz w wieku 18 - 26 lat.
Zastęp -Grupa przyjaciół, której przewodzi zastępowy. Zastęp liczy do 8 osób i nie jest koedukacyjny. Odpowiednikiem zastępu w gromadach zuchowych jest szóstka, a w drużynach wędrowniczych lub starszoharcerskich- patrol.
Zastępowy = wódz + wzór + starszy brat. Pokazuje na swoim przykładzie jak powinien postępować harcerz.
Zbiórka harcerska -spotkanie grupy harcerzy, na którym to przekazywana jest im wiedza poprzez działanie. Zbiórka powinna trwać 1,5-2 godzin. Zbiórki dzielimy na dwa rodzaje: Drużyny lub Zastępu.
Zbiórka zuchowa -spotkanie grupy zuchów, na którym to przekazywana jest im wiedza poprzez zabawę. Zbiórka powinna trwać 1,5-2 godzin. Zbiórki dzielimy na dwa rodzaje: Gromady lub Szóstki zuchowej.
Znaczek zucha -odznaka wręczana każdemu przyjętemu do gromady zuchowej.
Zuch -ktoś kto złożył Obietnicę Zuchową i należy do szóstki zuchowej. Uczeń klasy 1- 4 szkoły podstawowej.