Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 marca 2023 napisz DONOS@

KONTAKT
ul. Porucznika Łagody 11/23
18-400 Łomża
tel. 0 502 068 967
0 514 329 285
tel./fax. +48 086 2181978

e-mail: pfd-cob@dzierzgowski.pl

Pieniądze dla rolnictwa po 2013 roku.

PFD-COB Dzierzgowski : naszym zdaniem : wsparcie dla wsi po 2013 roku – socjalne czy prorozwojowe ??

PFD-COB Dzierzgowski : naszym zdaniem : wsparcie dla wsi po 2013 roku – socjalne czy prorozwojowe ??? W Unii Europejskiej rozpoczęła się procedura uzgadniania budżetu po roku 2013. Komisja Europejska zapowiada, że dokładnie przyjrzy się wszystkim wydatkom. Prezydent Sarkozy sygnalizuje, że widzi potrzebę reformy Wspólnej Polityki Rolnej a to właśnie Francja niedługo będzie przewodzić Wspólnocie.

Można się domyślać, że Bruksela będzie dążyć do ograniczenia wydatków na rolnictwo. Polski rząd zapowiada, że nie poprze takiego postulatu. Minister rolnictwa twierdzi, że głównym elementem wsparcia powinny być płatności bezpośrednie, jednolita stawka na 1 hektar, jednakowa we wszystkich krajach. Zapowiada, że nie zgodzimy się na zwiększenie wydatków na programy rozwoju obszarów wiejskich kosztem dopłat bezpośrednich. Czyżby stanowisko to miało oznaczać, że nie będziemy bardziej wspierać rozwoju obszarów wiejskich tylko raczej rekompensować rolnikom utracone dochody ze względu na niższe ceny płodów rolnych. Naszym zdaniem może to oznaczać, że priorytetem będzie tzw. wsparcie socjalne pozwalające na trwanie, wegetowanie a możliwości wsparcia na ewentualne inwestycje realizowane w ramach programów rozwoju obszarów wiejskich będą mniejsze niż dotychczas. Oczywiście wynikać to będzie z ewentualnego ograniczenia wydatków na rolnictwo. Uważamy, że naszemu rolnictwu nadal jest i zapewne jeszcze długo będzie potrzebne wsparcie inwestycyjne, abyśmy dążyli do osiągnięcia standardów europejskich i modernizowali gospodarstwa rolne tak aby były bardziej konkurencyjne na wspólnym rynku chociażby poprzez ograniczanie kosztów produkcji, zwiększanie wydajności i efektywności w wyniku stosowania nowoczesnych technologii. Z dotychczasowego doświadczenia wiemy, że wiele inwestycji na obszarach wiejskich zostało zrealizowanych właśnie z programów rozwoju obszarów wiejskich. Natomiast otrzymywane płatności bezpośrednie w słabych ekonomicznie gospodarstwach, często przeznaczane są na wydatki pozarolnicze a nawet socjalne pozwalające na przetrwanie. Na szczęście do 2013 roku jest jeszcze dużo czasu, myślimy, że również  wystarczy na zastanowienie się nad wyborem właściwych priorytetów.

na podstawie relacji  TVP.PL>WIADOMOśCI>INFORMACJE ROLNICZE

Wojciech Dzierzgowski

PFD-COB  

Wojciech Dzierzgowski
pt, 14 września 2007 20:19
Data ostatniej edycji: pt, 14 września 2007 21:21:33

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę