czwartek, 19 kwietnia 2018 napisz DONOS@

Skansen Kuriowski w Nowogrodzie

Skansen Kurpiowski położony jest na wysokiej skarpie nadnarwiańskiej na wprost ujścia Pisy do Narwi. Ze Wzgórza Ziemowita, kryjącego resztki średniowiecznego zamku, rozciąga się wspaniała panorama na Kurpiowską Puszczę Zieloną. Na powierzchni około 3,5 ha znajdują się 23 budynki mieszkalne i gospodarcze z odpowiednim wyposażeniem oraz kilkadziesiąt obiektów tzw. małej architektury: barcie, kapliczki, studnie, bróg itp. Wszystkie budynki są konstrukcji zrębowej, z okresu od końca XVIII w. do I połowy XX w. z terenu Kurpiowskiej Puszczy Zielonej.

Jest to obszar o specyficznej, tradycyjnej kulturze ludowej z charakterystycznym kurpiowskim ubiorem, rzeźbą, zdobnictwem i budownictwem drewnianym. Kurpiowskie chaty z ozdobnymi szczytami, śparogami, nadokiennikami, a także budynki gospodarcze m.in. spichlerze z podcieniami, ustawione na kamieniach czy "grzybkach" reprezentują niemal klasyczne formy w drewnianym budownictwie ludowym.
Został otwarty 19.06.1927 r. jako Muzeum Kurpiowskie. Należy do dwóch najstarszych muzeów budownictwa ludowego w Polsce.

Wśród szczególnie cennych skansenowskich eksponatów na uwagę zasługują: XIX-wieczny Dwór ze wsi Brzózki (dziś mieści się w nim biuro Skansenu), Plac Bartny (to najstarsza część Skansenu – odrzynki – jest tam dąb liczący około 700 lat, i 500-letnia sosna), Pomnik Stacha Konwy (legendarny bohater kurpiowski). Są tu także: spichlerz ze wsi Cięćk (koniec XIX wieku), Leśniczówka ze wsi Zawodzie koło Myszyńca, kompletna zagroda chłopska (chałupa, stodoła, spichlerz, oraz Kierat), wiatrak z 1922 roku, studia z żurawiem, olejarnia, kuźnia, młyn wodny czy kapliczka św. Jana Nepomucena.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0