Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 31 października 2024 napisz DONOS@

Wszystkich świętych i grzesznych

Na 1. listopada żyjący mieszkańcy Łomży i gmin powiatu łomżyńskiego chcą zdążyć z okazaniem pamięci Zmarłym. Od 2 tygodni na cmentarzach ludzie pieczołowicie myją i szorują nagrobki, rwą chwasty i sprzątają przy mogiłach ziemnych. Pragną w piątek, w uroczystość Wszystkich Świętych, odwiedzić świątecznie najbliższych z rodziny, przyjaciół, znajomych. Kościół i wierni składają tego dnia cześć zbawionym, którzy przeszli do nieba, w tym beatyfikowanym i kanonizowanym. Święte niewiasty i święci mężowie są pewnie w niejednej łomżyńskiej rodzinie, a ich życie na ziemi wciąż jest wspominane w rozmowach, modlitwach, rozmyślaniach. Znakiem szacunku, więzi uczuciowej i pamięci są zadbane, czyste, ukwiecone biedne mogiły, stare groby z lastryko, marmurowe nagrobki.

Zimne kamienie w niemym milczeniu poddają się czułym dotknięciom rąk potomnych. Spoczywają pod kamieniem ojcowie i matki, babcie i dziadkowie, córki i synowie. Od niedawna, od dziesiątków lat, od stuleci. Żyjący wraz z upływem lat własnej doczesności coraz jaśniej zdają sobie sprawę, że rzeki czasu nikt z nich nie zatrzyma. Zrozumieją, że każdy – wcześniej czy później – niezależnie od swojej mądrości czy głupoty, nędzy lub bogactwa, będzie musiał sam stanąć na brzegu wieczności. Droga życia bywa różna: długa bądź krótka, prosta albo kręta, gładka lub wyboista. Jednych zdoła zaprowadzić do świętości, drugim będzie ciężko w poczekalni czyśćca, jeszcze inni grzeszni staną na krawędzi piekła, skąd może ich jedynie uratować miłosierna dobroć Stworzyciela Nieba i Ziemi. W pierwszych wiekach wiary chrześcijanie nie znali Dnia Wszystkich Świętych. Na początku IX w. obchodzono go w Irlandii i Bawarii, później w Italii - papież Jan XI w 935 r. ogłosił go Kościołowi. 

Refleksja

Płomienne morze czerwieni jak lawa wulkanu rozleje się po całej Ziemi Łomżyńskiej i Polsce. Dla jednych te miliony zniczy to znak gorejących serc, a dla drugich palące się knoty nad roztopionym woskiem to zatruwanie powietrza, którego smog spowija całunem planetę. Gdy jedni przychodzą z symbolicznym ogniem miłości, drudzy przynoszą torby, skrzynki i kartony szklanych, plastikowych i metalowych lampionów oraz tony sztucznych kwiatów. W taki to sposób szczera intencja okazania czci Zmarłym, odwiedzanym i w sobotni Dzień Zaduszny, zmiesza się za kilka dni z tonami śmieci po zniczach i wieńcach w kontenerach przy nekropoliach, z których wywożeniem nie nadążą służby asenizacyjne. Można pogodzić potrzebę uczestnictwa w obrzędowej tradycji z rozsądkiem i troską o naturę, klimat, przyszłość cywilizacji homo sapiens. Martwym ciałom i kościom tlenu nie trzeba. W sentymentalnym szaleństwie warto pamiętać o nas, żywych, abyśmy nie zapadli na nowotwór płuc. Uroczyście obchodzone święto Zmarłych skłania do publicznie zamanifestowanej powagi i zadumy, ale należy wiedzieć, że refleksja rodzi się w umyśle pojedynczego człowieka. Być może, święto w rodzinach i środowiskach przyjacielskich i zawodowych stanie się okazją do przypomnienia Ludzi. Przemijanie, śmierć i wieczność to okazja do zastanowienia się nad wartością życia i potęgą Dobra.

Pożegnania

Tadeusz Perkowski (+ 89) nie narzekał. Przyjmował cierpienie z godnością. Zmarł 23. marca 2024 r. Przez ponad 36 lat pracy zawodowej był cenionym nauczycielem i wychowawcą w Szkole Drzewnej w Łomży. Uczył fizyki, chemii, elektrotechniki. Uczniowie nadali Mu pseudonim „Polimer”. 

Andrzej Soszyński (1964  -  2024), młodszy chorąży rezerwy Wojska Polskiego, ceniony pracownik Klubu Garnizonowego 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. Dokumentował fotografiami ludzi i wydarzenia na długo przed tym, zanim 5 lat temu powstał 18. Pułk. Może ukaże się album zdjęć...

Religioznawca Profesor Zbigniew Mikołejko (1951  -  2024) znany był z wypowiedzi na aktualne tematy, jak polityka PiS i prezesa partii, cmentarze zamknięte w pandemii 2020 r. i matki wózkowe, obojętne na wychowanie dzieci. Profesor jako historyk religii mówił z wrażliwością i szacunkiem o wyznawcach różnych wiar, sam będąc agnostykiem, niewierzącym bezgranicznie w Boga, kościoły, instytucje. Autor wielu pięknych i mądrych esejów „W świecie wszechmogącym” (2009) i „Żywoty świętych poprawione”. Od ponad 12 lat komentował wydarzenia kościelne i świeckie w 4lomza.pl. 

Skromny, porządny, pracowity budowlaniec i krwiodawca  Jerzy Romejko (1955  –  2024) zmarł w maju. Budował, m.in., kościół Miłosierdzia Bożego. Od 1975 do 2020 r. oddał ponad 52 litry krwi. Otrzymał odznakę „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” od ministra zdrowia.  

W sierpniu zmarł Doktor Telesfor Saracyn (1953  –  2024) ze Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Doktor Saracyn zgromadził młody zespół urologiczny, żeby móc prowadzić zabiegi. Wówczas do starego szpitala przyszli: dr Marek Załęski i dr Roman Jagodziński. Ordynator Doktor Saracyn od 1992 do 2015 r. kierował Oddziałem Urologicznym, operował pacjentów, organizował konferencje.

Doktor Bohdan Szumski (1960  -  2024) to specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, fotograf i żeglarz. Kierował w latach 1999  -  2015 Blokiem Operacyjnym Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.

W październiku odszedł do Pana Arcybiskup Senior Edward Ozorowski (1941 – 2024), Metropolita w latach 2006  –  2017. Archidiecezja Białostocka z Diecezją Łomżyńską i Diecezją Drohiczyńską tworzy Metropolię. Arcybiskup był, m.in., rektorem AWSD, wykładowcą w ATK / UKSW i UwB.

Kwesta

Ponad 100 tysięcy mieszkańców Łomży i Powiatu Łomżyńskiego pożegna uroczyście Tych, którzy zmarli w 2024 r. zasłużeni dla społeczności lokalnej, bardziej znani. Wiele rodzin pożegnało z kolei skromnych i kochanych, choć mniej znanych, jak Anna Burczyk (+ 73) z Dwornej i Tadeusz Serafin (+ 46) z Farnej. Zmarłym przekażmy szacunek, wspomnienie, modlitwę, póki my żyjemy, bo „puste miejsce nie zapełni się” - jak śpiewał Dariusz Gałczyk (+ 44 l.), który odszedł w zaświaty przed 14 laty. Puste na co dzień cmentarze zapełniają się w weekend, tylko czy miłość wypełnia pustkę serc? Ksiądz Jan Twardowski zachęcał: „Spieszmy się kochać ludzi – tak szybko odchodzą”. Trawestując Poetę – spieszmy się ratować nagrobki starego cmentarza w Łomży, bo tak szybko niszczeją. TPZŁ po raz 32. organizuje kwestę społeczną na renowację zabytków nekropolii z 1801 r. W piątek datki będą zbierane do puszek przy 5 wejściach od godz. 8. 30 do 16., zależnie do pogody, przez ok. 100 kwestarzy; w sobotę i niedzielę - do skarbon przed bramami od ul. M. Kopernika i furtką od Zaułka Cmentarnego. Możesz wesprzeć kwestę wysyłając pieniądze na konto Zarządu Głównego TPZŁ, ul. Sienkiewicza 8  /  1, 18-400 Łomża: 58 2490 0005 0000 4600 3034 6414 z dopiskiem Kwesta 2024.

      

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę