Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 11 stycznia 2025 napisz DONOS@

Pilne spotkanie w piątek w sprawie ścieżek rowerowych

„Docelowy układ sieci tras dla rowerów” opublikował Urząd Miejski, co stanowi część konsultacji społecznych na temat „koncepcji rozwoju ścieżek rowerowych na terenie miasta Łomża”, jak głosi zaproszenie. Dotąd mało kto słyszał, że w ogóle istnieje jakaś „koncepcja”, sądząc po bałaganie na ścieżkach: tajemniczym układzie, stanie i oznakowaniu. Ale może wreszcie coś się narodzi, w celu pomocy rowerzystkom i rowerzystom w poruszaniu się po mieście. W piątek, 8. listopada, w godz. 14. – 17. jest otwarte spotkanie konsultacyjne mieszkańców w sali konferencyjnej na 2. p. ratusza.

Będzie można wtedy zgłaszać „opinie, uwagi oraz propozycje zmian do koncepcji tras rowerowych w Łomży”. Ponad dwa lata temu napisaliśmy w Portalu Regionalnym 4lomza.pl, że Urząd Miejski nie ma opracowanej odrębnej informacji i mapy ścieżek rowerowych w mieście – a taką informację dostaliśmy z Ratusza w Łomży - mimo że 6 lat temu (czyli od dziś 8) powstał „Program Rowerowy 2016-2018” jako „odpowiedź na zapotrzebowanie społeczne, jakim jest stworzenie warunków dla bezpiecznego ruchu rowerowego w mieście”, co przedstawiał ówczesny wiceprezydent Andrzej Garlicki. Przez wszystkie następne lata nie było kontynuacji „Programu Rowerowego 2016 - 2018”.  

Nie było kontynuacji „Programu Rowerowego 2016-2018” ani dziś nie ma całościowej informacji o ulicach ze ścieżkami rowerowymi na mapie Łomży, jednak - jak przeczytaliśmy w mailu Ratusza: zdecydowana większość ścieżek oznaczonych w programie do realizacji została wykonana, o czym świadczy wzrost długości ścieżek z 27 kilometrów w 2016 r. do 40 kilometrów na koniec 2021 r.

Dziwne kilometry tras rowerowych z legendy 
Trzy lata później, niemalże pod koniec 2024 r., na „Docelowym układzie sieci tras dla rowerów”, w legendzie – w prawym, dolnym rogu – odnaleźliśmy informację, że w Łomży istnieje ogółem ponad 53 kilometry tras: drogi dla rowerów - 6 832 metry, droga dla pieszych i dla rowerów – 26 333 m, droga dla pieszych i rowerzystów – 17 711 m, ruch rowerów po jezdni na zasadach ogólnych – 5 140 m. Ogółem tras istniejących ponoć jest 53 016 km. Wynikałoby więc z legendy, że przybyło przez 3 lata prawie jedna trzecia szlaków, którymi mogą poruszać się rowerzystki i rowerzyści. Ta sama legenda zapowiada też, że tras zaprojektowanych jest w Łomży ogółem 9 169 km, natomiast tras projektowanych jest w Łomży 34 120 km. W legendzie poinformowano, że łącznie mamy lub mamy mieć 99 305 km. Skoro jest aż tak dobrze, to dodajemy z pomocą kalkulatora: 5 3016 + 9 169 + 34 120 i otrzymujemy inną sumę długości tras rowerowych i do jazdy rowerem, niż 99 305. Jeśli w innych miejscach planu czy mapy „Docelowego układ sieci tras dla rowerów” w Łomży jest więcej podobnych nieścisłości - rzędu zaledwie... 3 kilometrów - to trzeba od razu spytać, gdzie powiedzie nas w dalszych latach wyobraźnia planistów.... Ratusz zaprosił mieszkańców na spotkanie w piątek od godziny 14. do 17. - tematem ma być inwentaryzacja i koncepcja rozwoju ścieżek rowerowych.

Milczenie przez nieobecność to znak zgody
Jeżeli na tym spotkaniu zabraknie rowerzystek i rowerzystów, to urzędnicy namalują plan ścieżek po swojemu, nawet jeśli nie jeździli rowerem od dziecka bądź nigdy. Albo będą tkwić w podobnym letargu, jak przez minione 8 lat. W podanym linku widać ankietę, plan Łomży z liniami, słowniczek terminów. Można więc spróbować przygotować się merytorycznie do spotkania konsultacyjnego, podyskutować ze znajomymi i przemyśleć, jakie zgłosić uwagi do „sieci” ścieżek rowerowych, aby były bezpieczne, łączyły się ze sobą, nie kolidowały z ruchem pieszych i samochodów. I powstały...

Ciekawe, czy ktoś w załączonej „mapie” się połapie, bo jest tyle nieczytelnych oznaczeń, że trzeba być jasnowidzem, by załapać, co, skąd i dokąd prowadzi, a co i gdzie ma powstać. W każdym razie: nieobecni nie mają racji (lub roweru), zaś milczenie to według starożytnych Rzymian - zgoda. Jeśli wśród Czytelniczek i Czytelników są mający uwagi do stanu tras i oznakowania, mogą je zgłaszać. W konsultacjach mogą też brać udział: organizacje pozarządowe, podmioty gospodarcze, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz zainteresowane podmioty z terenu Łomży, zatem - do zobaczenia.

 

https://lomza.bip.net.pl/kategorie/334-komunikaty/artykuly/1668-konsultacje-spoleczne-projekt-inwentaryzacja-i-koncepcja-rozwoju-sciezek-rowerowych-na-terenie-miasta-lomza?lang=PL

 

Mirosław R. Derewońko 
tel. red.  696 145 146

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę