sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
ŁSM, a Budżet Obywatelski

Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa postanowiła wyręczyć swoich mieszkańców z myślenia. W skrócie, do skrzynek pocztowych, w wielu blokach trafiły wypełnione Karty do głosowania nad Budżetem Obywatelskim (z dodanymi x).

Artykuł: https://4lomza.pl/index.php?wiad=60648

Z mojego punktu widzenia, jest to co najmniej proceder nie etyczny. Zastanawiam się na co jeszcze Łomżyńską Spółdzielnię mieszkaniową stać. Może za rok, uzupełni też nasze nazwiska i wrzuci karty do urn – po co mamy się fatygować ?

W każdym innym głosowaniu lub referendum nieuprawniony podmiot ingerujący w Karty do Głowania byłby wykluczony, lub procedura głosowania wstrzymana i powtórzona, no ale to jest Łomża.

Podoba wam się Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa i jej pomysły (nie tylko dotyczące wypełniania kart za mieszkańców) ?

c.d.n.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: ŁSM, a Budżet Obywatelski

MAM TO W ***** ZAGŁOSOWALIŚMY ONLINE :)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: ŁSM, a Budżet Obywatelski

Na Konstytucji 3 Maja identycznie. Demokracja rodem z PRL`u.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: ŁSM, a Budżet Obywatelski

Ciekawe, czy już po głosowaniu będzie można sprawdzić, czy się brało udział w głosowaniu ?

Ciekawe, który głos będzie się liczył, jeśli zagłosuję ksero kartą dostarczoną przez spółdzielnię, następnie zagłosuję przez internet na inne projekty ?

Ciekawe, który głos będzie się liczył, jeśli zagłosuję ksero kartą dostarczoną przez spółdzielnię, następnie zagłosuję przez internet na inne projekty, a okaże się, że ktoś już za mnie zagłosował ksero kartą ?

Ciekawe, czy jest to zgodne z prawem i jakimiś tam ustawami, dotyczącymi budżetów obywatelskich organizowanych przez samorządy ?

Ciekawe, czy poprzednie głosowania na budżety obywatelskie też były tak transparentnie rozstrzygane ?

Ciekawe, czy mógłby się tym zainteresować najwyższa izba kontroli ? (której mam zamiar przesłać artykuł z 4lomza, portalu radia białystok i komentarze niezadowolonych mieszkańców z spotted:łomża).

Ciekawe, czy mogłyby się tym zainteresować ogólnopolskie portale, media, programy interwencyjne (którym mam zamiar przesłać artykuł z 4lomza, portalu radia białystok i komentarze niezadowolonych mieszkańców z spotted:łomża).

_73_

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: ŁSM, a Budżet Obywatelski

Oczywiście, że nie jest to zgodne z prawem. Dodam jeszcze jeden problem, który nie dotyczy tematu, ale nadal wpisuje się pod ŁSM. Nikt nie sprząta klatek schodowych. Syf syfem pogania, kasę biorą. Remont klatek schodowych też jest sprawą dyskusyjną... Nie wiem na co kleili te płytki, Ech szkoda klawiatury.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: ŁSM, a Budżet Obywatelski

Niezgodne z prawem? Nieetyczne? Czy karta do głosowania jest drukiem ścisłego zarachowania? Czy jest opieczętowana i wydawana jak podczas głosowań nadzorowanych przez Komisję Wyborczą? Nie! To zwykły kawałek papieru, który nawet uczeń szkoły podstawowej może wydrukować z internetu.
Głosowanie wiąże ze sobą chęć namówienia mieszkańców do konkretnych pomysłów poprzez agitację grupy osób, którym zależy na realizacji swoich projektów.
Nikt nikogo nie zmusza do wypełnienia dostarczonych kart.
Nie podobają mi się projekty zaproponowane przez pomysłodawców - to wyrzucam tę kartę, jak setki innych ulotek walających się w mojej skrzynce i udaję się po czystą do punktu ich dystrybucji i tyle.
To jest tak, jakbym miał podawać na policję i mediów załóżmy Kaufland, za to, że do mojej skrzynki trafiają gazetki z tej sieci podczas gdy ja robię zakupy w Biedronce.
No chyba, że to autorzy konkurencyjnych projektów podnoszą larum, bo ktoś miał lepszy pomysł od nich samych:)




Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: ŁSM, a Budżet Obywatelski

Bardzo interesujący punkt widzenia, zapewne pracownika spółdzielni mieszkaniowej lub urzędu miasta.
Za gazetką z Kauflandu lub Biedronki nie stoi budżet 2,5 mln zł – finansowany z podatków mieszkańców miasta. Jeśli o wyniku głosowania i wydaniu 2,5 mln zł może zadecydować „uczeń szkoły podstawowej” drukujący kartę, to chyba coś jest nie tak. Przestaję się dziwić, że miasto jest zadłużone, zaciąga kolejne kredyty i chce podnieść podatki.
Agitacja polega na spotykaniu się z mieszkańcami i przekonywaniu ich do swoich projektów, wrzucanie do skrzynek informacji itd. Na pewno agitacją nie jest wrzucanie do skrzynek już wypełnionych kart.
Co do autorów konkurencyjnych projektów, z pewnością będą mięli argumenty, żeby podważać wynik głosowania.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: ŁSM, a Budżet Obywatelski

To nie jest dokument Panie Marcinie, tylko kartka papieru, którą jak mniemam Pan wyrzucił. I słusznie, skoro nie jest Pan przekonany do zaproponowanych nań zadań. Nikt tu nie dokonuje fałszerstwa, ani nikt nikogo nie ogłupia. To forma sugestii, gry wyborczej. Każdy ma do niej prawo, o ile prawa nie łamie.
Proponuję więcej luzu i optymizmu.
Zobaczymy czy podczas najbliższych wyborów czy to samorządowych, czy parlamentarnych będzie Pan równie ochoczo oczerniał wszystkie komitety wyborcze, które raczą wrzucić do Pana skrzynki ulotkę.
Czy to co Pan znalazł w skrzynce to druk ścisłego zarachowania? Karta z pieczątką Komisji Wyborczej? Proszę odpowiedzieć.
Panu Derewońko też się mylą pojęcia. Sterowana demokracja? Kto komu zabrania w sposób wskazany w regulaminie pobrać czystą kartę z punktu ich dystrybucji lub po prostu zagłosować przez internet?




Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: ŁSM, a Budżet Obywatelski

Czy są tu jacyś Swingers??

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: ŁSM, a Budżet Obywatelski

To nie jest kartka papieru. Z tego co zdążyłem przeczytać na innym forum publicznym, karta do głosowania jest załącznikiem do uchwały rady miasta. Po przegłosowaniu uchwały nikt zgodnie z prawem nie może ingerować w treść uchwały i załączników. Nikt. Wydrukowanie i dystrybucja kart do głosowania nie narusza regulaminu. Jednak ten sam regulamin nie daje nikomu prawa zmieniania treści załącznika do uchwały (czyli stawianie krzyżyka na karcie).
To nie jest forma sugestii, formą sugestii byłaby informacja lub prośba o postawienie krzyżyka przy projektach spółdzielni mieszkaniowej (na czystej karcie), a nie samowolne wypełnienie karty. Nie jest to też gra wyborcza, bowiem przypomnę tylko, że chodzi tu o 2,5 mln zł pieniędzy podatników.
Tłumaczenie rodem ucznia szkoły podstawowej, o którym już pan wcześniej wspomniał. Ale cóż, winni się tłumaczą. Widzę nerwowość, więc warto poruszać temat na wielu innych forach internetowych.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: ŁSM, a Budżet Obywatelski

Jednak są tu swingers

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: ŁSM, a Budżet Obywatelski

Panie Marcinie, nerwowość? Wszak dyskutujemy spokojnie :) To nie są projekty spółdzielni mieszkaniowej, tylko mieszkańców Łomży, które ze względu na lokalizację blisko sąsiadują z terenami ŁSM, stąd żywe zainteresowanie, by je poprzeć. To takie dziwne? Nie chodzi Pan alejkami między Prusa a Reymonta? To też projekt naszych mieszkańców. Nie bywa Pan na Słowackiego? Na Konstytucji 3 Maja? Mógłbym dlugo wymieniać projekty, które udało się zrealizować. Co tak naprawdę Pana boli, Panie Marcinie?




Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: ŁSM, a Budżet Obywatelski

Nikt tu nie kwestionuje, czy projekty są dobre czy złe. \"Żywe zainteresowanie\" tymi projektami przeczytałem na innym publicznym forum, gdzie mieszkańcy wyrażali swoją opinię na temat dystrybucji wypełnionych kart do głosowania przez spółdzielnię mieszkaniową. Wszystkie negatywne, żadnego pozytywnego. Wiec problem nie leży w projektach tylko zupełnie w czym innym. W transparentności, przejrzystości i równych szansach dla wszystkich pomysłodawców. Liczę, że w końcu ten temat trafi na podatny grunt i wszelkie wątpliwości zostaną wyjaśnione lub potwierdzone przy pomocy podmiotów bezstronnych.
Co do tego pana Marcina, to trochę pan trafia kulą w płot.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: ŁSM, a Budżet Obywatelski

Nie zaglądam na inne portale, nie mam takiego obowiązku, ani czasu. Tym bardziej rozumiem, jak wielkim zaskoczeniem są moje posty popierające Radę Osiedla i Spółdzielnię. Gwarantuję Panu, że popierających taką formę promocji projektów są setki mieszkańców Łomży, jeśli nie tysiące. Poczekajmy na wyniki Budżetu. To będzie odpowiedzią na Pana wątpliwości. Życzę dobrego weekendu, Panie Marcinie :)




Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: ŁSM, a Budżet Obywatelski

Czyli zaglądanie na 4lomza, to służbowe polecenie ? Nie są dla mnie zaskoczeniem pana posty, bowiem domyślam się, że jest pan członkiem rady osiedla lub pracownikiem spółdzielni mieszkaniowej. Pana obowiązkiem jest bronić tych decyzji. Proszę tylko nie zmyślać, że tysiące osób popierają taką formę promocje, taką ściemę może pan wciskać swojemu prezesowi, kierownikowi czy tam komu pan podlega. „Tysiące” osób to nawet nie głosuje na projekty inwestycji w spółdzielni mieszkaniowej (sprawdziłem poprzednie wyniki).

Powtórzę się, liczę, że temat trafi na podatny grunt.

Pan Marcin też pana pewnie chciałby pozdrowić i życzyć miłego weekendu.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: ŁSM, a Budżet Obywatelski

Pożyjemy, zobaczymy. Wszystkie dotychczasowe rozdania potrafiła ta Rada wygrać. Rozumiem, że to boli... ale żeby szukać \"podatnego gruntu\" nie mając żadnych, racjonalnych argumentów? Jeśli złamano prawo, proszę to zgłosić odpowiednim służbom, bo póki co, wygląda to na jazdę na biegu jałowym. Dużo smrodu i huku, a stoi Pan w miejscu i przebiera nogami.




Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: ŁSM, a Budżet Obywatelski

Przerwę Panom tą wciągającą dyskusję, bo popcorn mi się skończył. Dziś Miasto wydało oświadczenie. Żaden z Panów tego nie zauważył, a dyskusja byłaby jeszcze ciekawsza.

Link: http://www.lomza.pl/index.php?wiad=11072

Miasto dwukrotnie odcina się od dystrybucji kart do głosowania, o które trwa tu spór. W pierwszym zadaniu zaznacza: (W związku z pojawiającymi się przypadkami dostarczania mieszkańcom wypełnionych kart do głosowania w Budżecie Obywatelskim 2022 r.). Wszyscy wiemy, że nie są to przypadki, tylko zorganizowana, masowa akcja, o czym można przeczytać w mediach – na portalu Radia Białystok. Potwierdzają to słowa przewodniczącego Rady Osiedlowej i prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej. Miasto wie, że coś jest nie tak, inaczej Miasto nie wydawałoby oświadczenia. Wydamy oświadczenie i schowamy głowę w piasek, obserwując co dalej się wydarzy.

Link: https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/205839

Dorzucę jeszcze jeden kamyczek do ogródka. Ciekawe czy głosy ksero będą wliczane jako ważne, czy jako nieważne. Miasto pisze (włożenie do urny wypełnionej, papierowej karty do głosowania.). Ciekawe, czy ksero karat jest dla Miasta kartą wypełnioną.

_73_

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: ŁSM, a Budżet Obywatelski

Widać nie stoję w miejscu skoro urząd miasta wydaje oświadczenie. Oczywiście nie traktuję go poważnie, urząd nie odciął się od wypełniania kart wyborczych przez osoby nieupoważnione, jedynie dystrybucji. Zapobiegawczo coś tam napisał, żeby nie było, że nie zareagował. Cenna uwaga powyżej, urząd słowem nie wspomniał czy skserowane karty będą uwzględnione w wynikach głosowania. „- przy wybranym zadaniu w rubryce „Wybór” należy postawić znak „X”” nie „- przy wybranym zadaniu w rubryce „Wybór” należy skserować znak „X””.

PS: Ten „bieg jałowy” inspiruje mnie do dalszych działań.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: ŁSM, a Budżet Obywatelski

Działaj Pan, działaj:)
Może przypomnijmy, o które projekty chodzi:

- ZADANIE ogólnomiejskie NR 4 – Remont nawierzchni ul. Władysława Reymonta /ul. Władysława Reymonta – od Szkoły Podstawowej Nr 1/,
- ZADANIE strefowe NR 5 –Remont nawierzchni ulic i parkingów /ul. Konstytucji 3 Maja, do obiektu sportowego (dawna strzelnica)/,
- ZADANIE osiedlowe NR 1 – Budowa parkingów oraz remont chodników – Os. Jantar /ul. Wyszyńskiego/.

Zachęcamy do głosowania, dziękując oportunistom za nieświadome wsparcie w nagłośnieniu i promocji projektów zaproponowanych przez trzech mieszkańców naszego grodu nad Narwią.

:)




Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: ŁSM, a Budżet Obywatelski

Widzę ucieczkę od problemu, z wpisu na wpis akcentuję pan projekty zaproponowane przez mieszkańców, pomijając rolę spółdzielni mieszkaniowej w dystrybucji wypełnionych kart do głosowania. Nikt, nigdy nie kwestionował żadnego z projektów, ani tych, które pan wymienił, ani pozostałych.
Powtórzę o co chodzi. Chodzi o nieuprawnione wypełnianie kart wyborczych pod pozorem akcji informacyjnej. Spółdzielnia mieszkaniowa zamiast zajmować się ich dystrybucję powinna zająć się swoimi obowiązkami, na przykład sprzątania śmieci, których nie mało jest na osiedlach.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: ŁSM, a Budżet Obywatelski

Nieuprawnionym, Panie szanowny byłoby kompletne ich wypełnienie z użyciem danych wrażliwych, a na ogólnie dostępnych kartkach papieru, to każdy wolny obywatel w tym kraju może stawiać sobie tyle i kółek i krzyżyków ile mu się podoba.
Przepraszam za słowo \"oportunistów\", słownik spłatał mi figla, miało być \"oponentów\".




Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: ŁSM, a Budżet Obywatelski

To nie jest kartka papieru, to jest załącznik do uchwały rady miasta (Dz. Urz. Woj. Podlaskiego z 2021 r., poz. 1812). „Każdy wolny obywatel w tym kraju może stawiać sobie tyle i kółek i krzyżyków ile mu się podoba” – owszem, ale tylko i wyłącznie na własny użytek. I to nie ja sobie wymyśliłem, o czym pewnie wkrótce, z radością napisze na forum.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: ŁSM, a Budżet Obywatelski

Panowie spór jest zbyteczny. Napiszcie do NIK z prośbą o kontrolę. NIK w poprzednich latach przeprowadził szereg kontroli. Znając życie wasze pisma ostaną zignorowane, ale jeśli będzie wiele takich próśb to kto wie, może jak tu było wcześniej zaznaczane sprawa trafi na podatny grunt. Nie wy pierwsi i nie ostatni zwrócicie się z taką prośbą.

_73_

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: ŁSM, a Budżet Obywatelski

PS: @wirtualny_turysta stwórz nowy wątek: ŁSM, a śmietniki osiedlowe. Na ten temat z pewnością wielu zadowolonych mieszkańców ŁSM podzieli się swoim zdaniem.

_73_

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: ŁSM, a Budżet Obywatelski

Karty wyborcze też będziecie zakreślać jak się Wam podoba, bo przecież danych osobowych na nich nie ma. Nie będzie mi nikt sugerował na co mam oddać swój głos. Zaszło to za daleko...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: ŁSM, a Budżet Obywatelski

Smart73 dobry temat. Już wcześniej rzuciłem okiem na facebookowy profil Spółdzielni Mieszkaniowej w Łomży i zauważyłem pod jednym z postów, w komentarzach zdjęcia śmietników, wyglądają jak Dżungla w Calais. W sumie zobaczyłem i zapomniałem. Ale teraz widzę zero ustosunkowania się ze strony Spółdzielni Mieszkaniowej. Zdjęcia nie kłamią. Więc postaram się zrobić z tego zadymę. Zarząd i dyrekcja nie są właścicielami Spółdzielni Mieszkaniowej i mogą robić co chcą, tylko administratorami i żyją z czynszów mieszkańców. Najwyższa pora żeby to zrozumieli.
Dobra wiadomość jest taka, że kila osób wysłało skargi do NIKu, na procedurę budżetu obywatelskiego w Łomży, a także dwóch dziennikarzy ogólnopolskich mediów (z kilkudziesięciu do których pisałem) zainteresowało się tematem i poprosiło o dokumentowanie artykułów w lokalnych mediach, komentarzy na forach internetowych itd., oraz czekanie na rozstrzygnięcie głosowania, bo jeśli wygrają inne projekty niż te, w które zaangażowała się Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa to nie ma temat. Jeśli jednak wygrają projekty Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, to temat jest do ruszenia. I nawet nie chodzi o same karty, tylko o to, że Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa podlegająca pod prezydenta Miasta Łomża, nie powinna angażować się w promocję projektów obywateli (może informować – nie promować, tak jak prezydent może informować, a nie promować). W poprzednich latach były podobne przypadki w innych miastach i na tej podstawie zostało zakwestionowane całe głosowanie. To tak w skrócie kilku stron prawniczego pisma jakie otrzymałem, na moje zapytania.

_73_

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: ŁSM, a Budżet Obywatelski

Widzę, że kolega wirtualny turysta vel Snart 73 zapomniał się przelogować i sam ze sobą toczy dysputy :) oj słabe to Panie Marcinie :) Dobrego dnia :)




Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: ŁSM, a Budżet Obywatelski

Ale Gapa z tego Turysty czy tam Smarta, a może jeszcze kilka nicków masz założonych i to bardzo prawdopodobne, sam ze sobą toczy dyskusje. Niewątpliwie to u Swingów zrozumiałe, oni też sami ze sobą różnego rodzaju wymianki robią i to nie tylko słowne. Ale wtopa :) Właśnie teraz czytelnicy zobaczyli jakim trzeba być ............... żeby wypisywać głupoty z samym sobą.
ŻENADA !!!

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org