niedziela, 28 kwietnia 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
Rowerzyści stracili pierwszeństwo przed przejazdami rowerowymi.

Rozporządzenie w paragrafie 47, w punkcie 4 mówiło, że kierowca „jest obowiązany zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych lub rowerzystów znajdujących się w tych miejscach lub na nie wchodzących lub wjeżdżających\". Dwa ostatnie słowa zostały skasowane, co oznacza, że od listopada 2021 roku na przejeździe rowerowym rowerzysta ma pierwszeństwo dopiero wtedy, gdy znajduje się na przejeździe. Kierowca nie musi już ustępować temu, kto dopiero tam „wjeżdża”.



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Rowerzyści stracili pierwszeństwo przed przejazdami rowerowymi.

I tak większość nie zrozumie tego lub nawet nie usłyszy że tak jest.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Rowerzyści stracili pierwszeństwo przed przejazdami rowerowymi.

dlatego napisałem, przydałby się jakiś artykuł, ale chyba nikt tego do końca nie ogarnia

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Rowerzyści stracili pierwszeństwo przed przejazdami rowerowymi.

Kiedy byłem dzieckiem to nauczono mnie jednej fundamentalnej zasady drogowej: „zasada ograniczonego zaufania”, mówiąc po ludzku - „kierowca samochodu zawsze ma rację, a ciężarówki absolutną rację”. Chodzi o szacunek do własnego i cudzego życia, może być tysiąc przepisów które „dają prawo” do różnych zachowań, ale kilka ton stali nie pyta się o przepisy kiedy robi z ciebie mielonkę.


Dlatego nigdy nie narzekałem na kierowców jako rowerzysta i pieszy, bo uważałem, że korona mi z głowy nie spadnie, jak poczekam na pasach albo zjadę gdzieś na bok z pobocza rowerem żeby przepuścić samochody na wąskiej drodze, za to nadal żyję i nikt mnie nie rozjechał i to jest najważniejsze. Kiedy zrobiłem prawo jazdy to zrozumiałem, dlaczego piesi i rowerzyści powinni zawsze uważać na samochody, nawet jak prawo drogowe „im na coś pozwala”. Wtedy też nauczono mnie innej zasady „Jedź tak, jakby wszyscy dookoła ciebie byli wariatami”. Dzięki tej zasadzie nigdy nie spowodowałem wypadku drogowego. (Tfu,tfu)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Rowerzyści stracili pierwszeństwo przed przejazdami rowerowymi.

aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych lub rowerzystów znajdujących się w tych miejscach lub na nie wchodzących lub wjeżdżających\\\".



ot i wszystko.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Rowerzyści stracili pierwszeństwo przed przejazdami rowerowymi.

@ Misia2
no przecież pisze, że nie ma już \"lub wjeżdżających\"
zostało tylko znajdujących się na ...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Rowerzyści stracili pierwszeństwo przed przejazdami rowerowymi.

https://sport.trojmiasto.pl/Pierwszenstwo-rowerzystow-Spor-o-przepisy-n170482.html

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Rowerzyści stracili pierwszeństwo przed przejazdami rowerowymi.

Warto zauważyć jedno... W przepisach dla rowerzystów nadal nie ma zakazu wjeżdżania bezpośrednio przed jadący pojazd. A to oznacza tyle, że \"kto pierwszy ten lepszy\". Jak rowerzysta dotknie kołem przejazdu, nawet metr przed samochodem, to znaczy że jest już na przejeździe i ma pierwszeństwo. Więc w razie wypadku to wina kierowcy.

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org