piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
nieuki z Łomży na konkursie recytatorskim

Pozdrawiam nieuków z Ziemi Łomżyńskiej którzy startowali w konkursie recytatorskim \"Podlasie w moim sercu\". Ja bym się wstydził być z Łomży i nie wiedzieć że to nie Podlasie. Myślę że poseł powinien ufundować dwie nagrody jedną za wierszyk, a druga zatytułowana \" pamiętaj kut..sie że Łomża to nie Podlasie \" i dać ją organizatorowi .

Ma zowsze Łomża

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: nieuki z Łomży na konkursie recytatorskim

pablo nie sraj żarem- zlokalizowane jest na Mazowszu ,ale należy do wojwództwa podlaskiego !

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: nieuki z Łomży na konkursie recytatorskim

Odpowiednikiem konkursu recytatorskiego \"Podlasie w moim sercu\" jest Konkurs Recytatorski \"Warszawska Syrenka\". Podobny target wiekowy.

Konkurs – „Podlasie w moim sercu” – skierowany jest do młodzieży z WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO mieszkającej w Internatach i Bursach, a także uczniów ósmych klas szkół podstawowych. Finał w Internacie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie.

Konkurs Recytatorski \"Warszawska Syrenka\", jest adresowany do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Finał odbywa się w Mazowieckim Instytucie Kultury.

Fakt, Łomża to historycznie Mazowsze ... ale mentalnie i administracyjnie to Województwo Podlaskie. Spróbuj np. w Warszawie powiedzieć rodowitym Warszawiakom , że jesteś z Mazowsza to cię śmiechem zabiją.
Wystarczy posłuchać jak na co dzień np. mówią mieszkańcy Łomży. Lokalna gwara, której znacznie bliżej do śledzikowania , gwary białostockiej itp... niż do gwary mazowieckiej.
Na Mazowszu mówi się przeważnie polszczyzną standardową.
W Warszawie charakterystyczne ; tzw. syreni zaśpiew, Warsiaskie \" L \", (głoska, po której warszawiak nieomylnie rozpozna warszawiaka), maniera zdrabniania słów, zmiękczanie głoski „sz” do „ś”itd... itp...
A w Łomży, cechy charakterystyczne to m.in.:
- wymowa grup głosek ke, ge jak kie, gie, a kę, gę jak ke, ge (np.: nogie, rękie, kedy, kerować)
- brak zmiękczenia głoski l (a więc: lytr, lysa, lymuzyna);
- w zakresie fleksyjnym – końcówkę narzędnika liczby mnogiej – mi wymawia się – my.

I tu ciekawostka : ja NIE KŁAMĘ :) - jeszcze niedawno jajka w Łomży kupowało się \" na pary\" :) nie na sztuki :)
Do tej pory łomżyniacy jeżdżą \"czerwoniakami\" :) a jeszcze niedawno co bogatsi jeździli \" taryfO\" lub \"taksówkO\"( mowa o samochodach osobowych) :)

( w nawiasach - przykłady , jak to się mówi w Łomży )
chlapać - chlapię (nie: chlapę), chlapią
chlipać - chlipię (nie: chlipę), chlipią
chrupać - chrupię (nie: chrupę), chrupią
człapać - człapię (nie: człapę), człapią
dłubać - dłubię (nie: dłubę), dłubią
drapać - drapię (nie: drapę), drapią
drzemać - drzemię (nie: drzemę), drzemią
dziobać - dziobię (nie: dziobę), dziobią
grzebać - grzebię (nie: grzebę), grzebią
kapać - kapię (nie: kąpę), kapią
kąpać - kapię (nie: kapę), kąpią
klepać - klepię (nie: klepę), klepią
kłapać - kłapię (nie: kłapę), kłapią
kłamać - kłamię (nie: kłamę), kłamią
kopać - kopię (nie: kopę), kopią
łamać - łamię (nie: łamę), łamią
łapać - łapię (nie: łapę), łapią
rąbać - rąbię (nie: rąbę), rąbią
sapać - sapię (nie: sapę), sapią
skrobać - skrobię (nie: skrobę), skrobią
skubać - skubię (nie: skubę), skubią
sypać - sypię (nie: sypę), sypią
szarpać - szarpię (nie: szarpę), szarpią
szczypać - szczypię (nie: szczypę), szczypią
tupać - tupię (nie: tupę), tupią
trzepać - trzepię (nie: trzepę), trzepią
żłopać - żłopię (nie: żłopę), żłopią

@ pabloz4 , lokalny \"uku\", a gdzie ty byś wysłał tych \" nieuków\" z Łomży, na konkurs do Warszawy ? Oj, masz ciągotki do Mazowsza ale pamiętaj - do tańca trzeba dwojga, nas tam jakiś nie widzą , to łomżyńska młodzież startuje w konkursach na Podlasiu.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: nieuki z Łomży na konkursie recytatorskim

Powiem \"dla was\", jak \"latoś\" u ,\"nasz\" przechodząc ,\"kiele sklepu\", \"bez drogie przez czapki\" , ło mało co nie \"wciepłem\" w \"wondołek\" i złamałem \" nogie\" , jak sonsiad \"truknął na mnie autem\".

\"Kedy\", \"bułem w spółdzielni , kupiułem bołke warkocowke\" oraz zamówiłem aby \"sklepowa\" ukroiła mi kilka \"plajstrów\" szynki i zawinęła to w \"pazłotko\",
domówiłem jeszcze \"marchewkie\" i poprosiłem aby \"obtoknąć\" \"skórkie\", pytając \"po czemu\" tak drogo ?

Na ten czas patsze jak jeden \"kawalerczak\" kumie, która była z \"koleżankO\" wsadził \"dla niej\" rękę do kieszeni i wyciąga \"woreczek\". To mu \"jobów nasadziłem\" , bo nie mogłem \"hledzieć\". Sklepowa \"wierzeje\" \"zakluczyła\" a ten \"swołocz\" \"bożył się\" że łon \"za biezdurno\" \"joby\" zebrał , bo nie chciał przecie na \"ramkę/opakówkę papierosów\" a \"wzion\" na \" bułkę chleba\".
\"Następno razo\" jak bede \"kupywać\" \"tamoj\" bede miał baczenie.

\"Inno razo\" widział ja, jak menel przed GSem zabrał czapke dla dziecka.
To \"dla niego mówię\" oddaj czapke \"chłopcoju\" . A tu \"roździawa jedna\" , jakaś baba \"musi\" jego kumpela od wypitki , \"włanczyła\" się do sprawy, żeby dać spokój \"MarcinoJU\" , bo łon przyszedł tylko kupać \"20 kilogramy\" cukru i zrobi \"20 litry\" cienkej samogony. \"Boli dla mnie głowa\" co za \"prukwa\" ? Łona mi na to \" \"ało\", lub \"aoo\" toć ty \"skiela\" , z Łomży ? Toć wszyscy u \"nasz\" \"znajO\" Marcinka. I \"pomalej\" \"poślim \" w swoje strone, pierwej kupając na zagrychę słodki \"placek\" co by nie zostać z \"pustymy\" \"gębamy\"a na zaś da dzieciów ; \"bataryjke\", \"ekierkie\" i zestaw z \"farbamy i kredkamy\".

U \"wasz\" tysz tak ?


Uśmiałem się , aż mnie \" bełk\" strasznie boli:)
:))))))))))))))))))))))))))


ps:
jeszcze RYNEK , w większości miast w Polsce na tego typu miejsca mówi się ( w potocznym rozumieniu ) BAZAR , TARGOWISKO,
a rynek to raczej centrum \" starego miasta \".



Ja osobiście z perspektywy ( jako napływowy Łomżyniak , były Warszawiak ) widzę tu więcej takich \" kwiatków\" i tylko z małym uśmieszkiem słucham tej \" gwary łomżyńskiej \" i wcale mi to nie wadzi.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: nieuki z Łomży na konkursie recytatorskim

Solidna robota językoznawcza, tylko... trochę chybiona.
O ile prawdą jest brak samogłosek nosowych w wygłosie czy niektóre regionalizmy w określeniach, to sporo w tych analizach naleciałości chociażby kurpiowskich.
Poza tym jeśli bezpośrednio po wojnie było w Łomży kilkanaście tysięcy mieszkańców, a pół wieku później już cztery razy więcej, to nie znaczy, że łomżyniacy mnożyli się jak króliki.
Nowi mieszkańcy osiedlali się tu razem ze swoim słownictwem i artykulacją.
Stąd także to hiperporawne \"ł\" przed \"o\" przywiezione z okolic Łomży.

Zresztą to zbyt rozwlekły temat na pisaninę, więc tylko do ps.
Nie wiem co to \"większość miast\", ale znam przynajmniej kilka w różnych rejonach Polski, gdzie chodzi się na rynek.
Targ w Łomży był np. koński, bo tam targowano się właśnie częściej niż kupowano.
A bazar to określenie rodem zdaje się z krajów kultury arabskiej?
___________________________

... & vice versa!

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: nieuki z Łomży na konkursie recytatorskim

Warszawa Łomży nie chce od lat. Mazowszanie mówią na Ziemię Łomżyńską, że to już nie Kurpie więc i nie Mazowieckie.
Podlasie to też nie jest.
Ta ziemia to takie ch... wie co. Nikt nie chce, nikt się nie pyta, a i tak Łomżyki sami na siebie jadą.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: nieuki z Łomży na konkursie recytatorskim

re: goostav
Większość mieszkańców obecnej Łomży pochodzi z okolic. Rodowitych łomżyniaków z dziada, pradziada jest niewielu. Pewnie mniej jak 80% obecnych Łomżan/Łomżyniaków , reszta to potomkowie Kurpiów, albo mieszkańców okolicznych wsi, czy repatrianci z Kresów.

I fakt, jak piszesz :\" nowi mieszkańcy osiedlali się tu razem ze swoim słownictwem i artykulacją.\"
I jak by tego nie zwał, gwarą czy żargonem, to pełno jest w mowie potocznej , przywiezionych do mniasta słów/zwrotów \"wsiowych\" i naleciałości wschodnich.

Rynek oznacza najczęściej plac w centrum miasta, wokół którego znajdują się budynki, a w środku ratusz , częste w przeszłości miejsce handlu. Przed wojną chłopi przyjeżdżali furmankami na rynek i stąd to przywiązanie do tej formy. A i to raczej rzadko spotykane w Polsce po lewej stronie Wisły, domena ściany wschodniej. Fakt, w niektórych miastach targ, targowisko, bazar, bazarek weszło do mowy potocznej wraz z napływem ludności ze wschodu np. z repatriantami z Kresów.
Jednak na Mazowszu , szczególnie w Warszawie, nikt nie powie, że idzie na zakupy na rynek , tylko na bazar, bazarek ewentualnie targowisko.

Masz rację, bazar to określenie rodem z krajów kultury arabskiej, jednak obecne zakorzenione już od dawna w świadomości np. Warszawiaków.

Bazar Różyckiego, zwyczajowo Różyc powstał już jako targowisko w 1882r.
a oficjalne otwarcie bazaru datowane jest na 1901r.
W dwudziestoleciu międzywojennym w Warszawie, królowały uliczne targowiska, zwane bazarami, do II wojny np. był bazar na Placu Trzech Krzyży.
Obecnie wspomnę o tych bardziej znanych ; przy Banacha, Włościańskiej, na Wolumenie czy pod Halą Mirowską, jak i \"pchli targ\" Bazar na Kole.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: nieuki z Łomży na konkursie recytatorskim

sorry,
powinno być :
< A i to raczej rzadko spotykane w Polsce po lewej stronie Wisły, to domena ściany wschodniej. Fakt, w niektórych miastach zachodniej i centralnej części Polski , określenie \"rynek\" weszło do mowy potocznej wraz z napływem ludności ze wschodu np. z repatriantami z Kresów. >

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: nieuki z Łomży na konkursie recytatorskim

https://naforum.zapodaj.net/05ac10a67875.png.html

Ma zowsze Łomża

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: nieuki z Łomży na konkursie recytatorskim


„Podlasie w moim sercu\\\" nie jest żadnym odpowiednikiem żadnego konkursu ale robieniem „laski /łaski” przez paru przydupasów wojewody. Największą klientela obecnego podziału administracyjnego są różne instytucje i urzędy które tam maja swoich dyrektorów i centrale tam też dzielona jest kasa . A jak kasa to wiadomo . Podobny mechanizm działał po przyłączeniu za Sowieta Łomżyńskiego do Białorusi . Też były instytucje , naczelnicy , komisarze dyrektorzy szkół i wianuszek miejscowych przydupasów . Ba nawet gazeta była i i na pewno niejeden konkurs recytatorski „ Zachodnie Białoruś czy Lenin jakoś tam”
Robienie konkursu o Podlasiu z tak wymownym tytułem w łomzy jest celowym działaniem lobby białostockiego robiącego swoisty „kulturkampf” ludziom w głowach . Po prostu zależy im na trwaniu województwa która jak żadne inne nie jest spójne kulturowo gdyż złożone z nienawidzących się struktur lokalnych. Ba kiedyś zrobili nawet obchody w Nowogrodzie urodzin województwa podlaskiego na które w odróżnieniu od tego konkursu miejscowi nie przyszli. Po wpisie widzę, że masz coś wspólnego z tym konkursem wiec może nie wiesz ale za wyjątkową pazerność i sekowanie naszego regionu łomżyniak to Podlasie ma nie w sercu a w DU..IE . (4łomża masz historie Via Baltica np.gdzie miejscowi notable (np. Piorunek ) byli a jakże za przebiegiem przez Białystok – poza jedynym Kołakowskim)

cyt” Fakt, Łomża to historycznie Mazowsze ... ale mentalnie i administracyjnie to Województwo Podlaskie.”
Ha ha . Rozumiem że ksywka 022 to twoje IQ . Chłopie jakie mentalnie ? Co ty pitolisz . Ze jeździsz do galerii Biała na zakupy tak mówisz? Na filmie Zenek byłeś ? Nawet socjolog z Bstoku w poważnym opracowaniu zauważył że powiedzieć w Łomży że to Podlasie traktowane jest jako obraza . Na każdym forum podnoszona jest odrębność i niechęć to podlaskość ? Czemu ? Choćby dlatego że Podlasie to obciach : to Kononowicz , bimber , Disco polo, z którego bekę ma cala Polska a zwłaszcza Warszawa
Cyt „Spróbuj np. w Warszawie powiedzieć rodowitym Warszawiakom , że jesteś z Mazowsza to cię śmiechem zabiją.”
Znam z 200 Warszawiaków . Żyję. Każdy wie że to część Mazowsza . Ci co nie wiedza maja to gdzieś Część jest zaskoczona że Warszawa to Mazowsze . Obudź się . Daj mi namiar na tego Warszawiaka co zabija śmiechem . To nic że jest z Hajnówki . Przełożę mu na Białoruski podręcznik historii z podstawówki.



https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/mOqLqQxI345VFswyYeVKBNqdvhhrFq

Ma zowsze Łomża

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: nieuki z Łomży na konkursie recytatorskim



Ma zowsze Łomża

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: nieuki z Łomży na konkursie recytatorskim

https://forum.gazeta.pl/forum/w,52,6852840,6852840,Gwara_lomzynska.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dialekt_mazowiecki

cyt „ Wystarczy posłuchać jak na co dzień np. mówią mieszkańcy Łomży. Lokalna gwara, której znacznie bliżej do śledzikowania , gwary białostockiej itp... niż do gwary mazowieckiej.
Na Mazowszu mówi się przeważnie polszczyzną standardową.”

Co do gwar i dialektów proszę szanownego 022 o nie pisamie bzdur . Polecam na początek

Literatura
BASARA A., 1974, Studia nad wokalizmem w gwarach Mazowsza (samogłoski ustne), Warszawa – Kraków.
DEJNA K., 1972, Zasady i podstawy dialektologicznej regionalizacji terytorium etnicznego, „Sprawozdania z czynności i posiedzeń naukowych Łódzkiego Towarzystwa Naukowego” XXVI, s. 1–12.
FRĄCKIEWICZ M., 2007, Semantyka i składnia czasowników myślenia w łomżyńskich tekstach gwarowych, Łomża.
FRIEDRICH H., 1937, Studia nad nosowością w gwarach Mazowsza, Warszawa.
FURDAL A., 1966, Podział polskich dialektów miejskich, „Rozprawy Komisji Językowej Wro-cławskiego Towarzystwa Naukowego” VI, Wrocław, s. 155–161.
GODLEWSKA D., 1962, Dzieje Łomży od czasów najdawniejszych do rozbiorów Rzeczypospolitej (XI w. – 1795 r.), Warszawa.
GRUCHMANOWA M., 1997, Opis systemu gramatycznego polszczyzny Poznania, [w:] M. Gruchmanowa, B. Walczak (red.), Słownik gwary miejskiej Poznania, Warszawa–Poznań.KARAŚ M., MADEJOWA M. (red.), 1977, Słownik wymowy polskiej, Warszawa.
KOLBERG O., 1890, Dzieła wszystkie, t. 28: Mazowsze, cz. V, Kraków.KUC M., 1981, Różnice środowiskowe w wymowie potocznej inteligencji w łomżyńskiem, [w:] H. Kurkowska (red.), Współczesna polszczyzna. Wybór zagadnień, Warszawa, s. 295–308.NITSCH K., 1915, Dialekty języka polskiego,Kraków.
PERCZYŃSKA N., 1975, Wybrane cechy składniowo-stylistyczne polszczyzny mówionej (na materiale gwary północnomazowieckiej wsi Szczutowo i okolic),Wrocław.
SĘDZIAK H., 1995, Gwara ziemi łomżyńskiej, jej historia i współczesność, „Studia Łomżyń-skie” t. 5, s. 201−223.
SĘDZIAK H., 1993, Czasowniki ruchu w gwarze łomżyńskiej i we współczesnej polszczyźnie literackiej. Studium porównawcze, Łomża.
SĘDZIAK H., 1998, Składnia łomżyńskich tekstów gwarowych, Łomża.
WIŚNIEWSKI J., 1962, Rys dziejów osadnictwa na Wschodnim Mazowszu,„Literatura Ludowa” t. 6, s. 11–21.
WOLF A., 1937, Mazowieckie zapiski herbowe z XV i XVI wieku,Kraków.
ZDANCEWICZ T., 1969, Wstęp,[w:] O. Kolberg, Dzieła wszystkie, t. 41: Mazowsze ,cz. VI, Kraków, s. 45–68

zapraszamy na wykłady do Łomzyńskiego Towarzystwa Naukowego

mazowszak

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: nieuki z Łomży na konkursie recytatorskim



na początek poprzedniego posta dodano link forum dyskusyjne białostockiej GW . Odrębność i oryginalność łomżyńskiej gwary widzę nawet białostocczanie .

Drugi link to ogólne hasło o dialekcie mazowieckim

O gwarze Łomżyńskiej napisano wiele prac . Ostrzegam dalsze wklejani bzdur o śledzikowaniu łomżyniaków skutkować będzie użyciem jednej z nich

mazowszak

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: nieuki z Łomży na konkursie recytatorskim


Największy rozwój osadnictwa przypada na wiek XIV i głównie XV, kiedy powstały tu pierwsze miasta: Łomża, Ostrołęka, Kolno, Nowogród, Zambrów, Wizna, Wąsosz, Radziłów. Tereny te, leżące w północno-wschodniej części Mazowsza, zasiedlała ludność prawie wyłącznie mazowiecka, z niewielką domieszką ludności pruskiej, we wsiach drobnoszlacheckich, i ruskiej, przybyłej ze wschodu, zamieszkującej wsie chłopskie. Omawiany obszar cechuje duże zróżnicowanie pochodzenia społecznego zamieszkującej go ludności i jej jedność etniczna.
W tych warunkach wykształciła się gwara ziemi łomżyńskiej, należąca do kompleksu gwar mazowieckich. Na jej cechy charakterystyczne, widoczne przede wszystkim w odmiennym słownictwie, zwrócił uwagę Oskar Kolberg (1890). W poszczególnych częściach Mazowsza można znaleźć informacje na temat fonetyki, fleksji, słowotwórstwa i składni. Na ich podstawie Tadeusz Zdancewicz (1969) opisał cechy gwar mazowieckich. Wiele z nich nie znajduje już dziś potwierdzenia w mowie mieszkańców północno-wschodniego Mazowsza. W obecnej rzeczywistości gwary znajdują się w specyficznej sytuacji. Przede wszystkim podlegają bardzo silnej ewolucji oraz ulegają wpływom języka ogólnego. Niewątpliwie przekształca się także struktura wewnętrzna omawianej tu odmiany polszczyzny. Jej użytkownikiem jest dziś głównie najstarsze pokolenie mieszkańców wsi, ponieważ młodzi wyzbywają się gwary. Można jednak zaobserwować, że choć cechy gwarowe zanikają pod wpływem ekspansji języka ogólnego, to niektóre z nich oddziałują na polszczyznę ogólną, co szczególnie jest widoczne w języku miejskim. Dr. H. Sędziak, analizując gwarę łomżyńską, wskazała te jej cechy, które są najtrwalsze i zachowały się do dziś.






W mowie badanych łomżan można zauważyć zjawiska fonetyczne istniejące w skali ogólnopolskiej. Dotyczy to przede wszystkim samogłosek nosowych w wygłosie i akcentu. Zjawiskiem typowym w gwarach i dialektach miejskich północnego Mazowsza jest artykulacja końcówek samogłosek pozbawiona rezonansu nosowego. Tendencja ta zaznacza się bardzo silnie i jest zauważalna nie tylko w języku mówionym, ale także pisanym, co najczęściej potwierdzają pisemne wypowiedzi uczniów. Jednak należy stwierdzić, że całkowitą denazalizację-ę uznaje się za dopuszczalną tylko w wymowie potocznej (a i tu zaleca się -e ze słabym rezonansem nosowym), natomiast, jeśli chodzi o odnosowione ą, traktuje się je jako błąd. Tymczasem w mowie łomżan zdecydowanie przeważa realizacja wygłosowego ę, np.: ide już, ide. Podobnie jest z głoską ą, której artykulacja ma charakter osobniczy. Słyszy się więc
Z mojo dziewczyno poszłem na studiówke. Naszo łomżyńsko katedre odnawiajo fachowcy z tutejszo ekipo remontowo.

mazowszak

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: nieuki z Łomży na konkursie recytatorskim

Zjawiska fonetyczne w naszej gwarze należą:
1. Utrata nosowości ą w wygłosie: chodzo, myślo, siedzo,śpiewajo, z dziewczyno, ido drogo. W innych pozycjach nosówki mają wymowę zbliżoną do ogólnopolskiej, czasem tylko rozszerzoną wymowę ma nosówka przednia, np. bądzie, gąś(na Kurpiach). W pozycji przed spółgłoską półotwartą w gwarze łomżyńskiej nie zawsze dochodzi do zaniku nosowości. Rezonans nosowy, opóźniony w stosunku do artykulacji ustnej samogłoski, łączy się z następującą spółgłoską, dając w efekcie wymowę: wzion, wzieni, zacon, zaconi. Taką wymowę spotyka się przede wszystkim na Kurpiach.

2. Wymowa samogłosek ścieśnionych: a) dawne o długie, w dzisiejszej pisowni oznaczane przez ó, wymawia się jak o (corka, stoł, mowi), częściej dziś jako dźwięk pośredni o/u, czasem utożsamiany z u;b) ścieśnione á utrzymuje się tylko na Kurpiach: pták, tráwa.

3. Wymowa samogłosek nagłosowych z prelabializacją ogranicza się już tylko do pojedynczych przykładów (uokno, uociec). Zjawiska prejotacji (jadam, janioł) nie odnotowano w opublikowanych w latach 1993–2006 łomżyńskich tekstach gwarowych. Występuje w nich natomiast wymowa hiperpoprawna: okieć (łokieć), ąka(łąka).

4. Wymowa y jak i – w tekstach nagranych w latach 1974–1985 często słyszymy wymowę i po spółgłosce rz (przichodze, prziśli), a w tych nagrywanych 20 lat później taka wymowa pojawia się sporadycznie.

5. Kontynuacje dawnego r sonantycznego nie zawsze w gwarze łomżyńskiej są wymawiane tak, jak w polszczyźnie ogólnej; grupa -er- bywa tu niekiedy wymawia-na jak -erz-: cierzpieć, sierzp, pierzcionek. Wymowę taką spotykamy na pograniczu Mazowsza i Podlasia.

6. Niekiedy zaobserwować można wymowę bez przegłosu w takich wyrazach, jak: powieda, niesę, bierę, wiezę.
. Wymowa nagłosowego ja-, ra- jak je-, re-, kiedyś powszechna na Mazowszu, dziś w Łomżyńskiem i na Kurpiach, jest spotykana tylko w niektórych wyrazach: jek, jermark, reno. Z kolei ogólnopolskim postaciom: umarł, tarł, podarty odpowiada w gwarze łomżyńskiej wymowa: umer, terł, poderty, człowiek derty, derte stworzenie, derta baba.

mazowszak

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: nieuki z Łomży na konkursie recytatorskim

Ze zjawisk fonetycznych związanych z konsonantyzmem w Łomży i okolicach :
1. Mazurzenie, które nie jest już tak konsekwentne, jak kilkadziesiąt lat temu. U ludzi starszych można jeszcze usłyszeć wymowę: cápka, zyto,czasem śli (Ślim bez Carnocin), skoła,ćtery. Obserwuje się tu także zjawisko hiperpoprawności: ...i nie wódź nasz na pokuszenie, ale nasz zbaw..., które trwale istnieje w mowie także współczesnych mieszkańców Łomży.

2. Asynchroniczna wymowa spółgłosek wargowych miękkich, spowodowana opóźnieniem się ruchu środka języka w stosunku do artykulacji warg, ogranicza się dziś do terenów kurpiowskich: psiwo, bziały, psies, kobzieta;
a) w wymowie v, f z zanikiem szczeliny wargowo-zębowej: zino (wino), ziązać(wiązać), Ziśnieska (Wiśniewska);
b) w wymowie m z przedłużeniem rezonansu nosowego: mniasto, mnienso,mniód lub z zanikiem artykulacji wargowej: niasto, nięso, niód;
c) mieszanie głosek m, ńw związku z powyższą wymową: Memcy, misko (ni-sko)

3. Zjawisko twardnienia v po spółgłoskach środkowojęzykowych zauważyć moż-na u nielicznych mieszkańców wsi kurpiowskich (np. śwęty,śwadek).
4. Wymowa l’ miękkiego realizuje się tu jako: lypa, lyst, malyna.
5. Mieszanie grup ke, ge i kie, gie jest cechą gwar mazowieckich, która na bada-nym terenie utrzymuje się konsekwentnie, w wymowie niektórych wyrazów nawet u ludzi wykształconych: kelich, kedy,a u mieszkańców wsi słyszy się nagminnie: cuker, ogeń,ale rękie, nogie, książkie.

mazowszak

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: nieuki z Łomży na konkursie recytatorskim

W zakresie słowotwórstwa zaobserwować w Łomży:
1. Szerzenie się formantu -ak na oznaczenie istot niedojrzałych, np. dzieciak,cielak, prosiak,źrebak.
2. Występowanie prefiksacji rzeczowników: pazłotko, paproch.
3. Częstsze niż w polszczyźnie ogólnej występowanie formacji zdrobniałych nie tylko odrzeczownikowych, ale także odprzymiotnikowych i odprzysłówkowych: niebieściutki, bladziusieńki, prędziuśko. Podkreślają one stopień intensywności cechy.
4. Różnice w budowie zaimków: któren, każden.
5. Odmienne formy słowotwórcze wielu czasowników, różniące się od ogólno-polskich:
a) sufiksami: spadywać, kupywaćalbo kupać, zdejmać;
b) prefiksami: przedać, naleźć, wyrozmawiać się, wyrozumieć, umyślić, udumać.

mazowszak

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: nieuki z Łomży na konkursie recytatorskim

Niesamowite. Wątek na tym forum, gdzie pojawiają się argumenty i jeszcze nikt nikogo nie zbluzgał?
A nie, zaczęło się \"normalnie\", tylko potem jakoś dziwnie zboczyło.
;-)
____________________________

... & vice versa!

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: nieuki z Łomży na konkursie recytatorskim

re: pabloz4
Zgodzę się z tobą, że Podlasie to obciach.
Cała Polska śmieje się z zagłębia kato-ciemnogrodu .
No i Ameryki nie odkryłeś, że Łomża jest dyskryminowana przez dysydentów, różnych opcji politycznych , ulokowanych we władzach Województwa Podlaskiego np.przy rozdziale środków publicznych. Łomżyniacy pamiętają też , jak Białystok potraktował Łomżę , dwie dekady wstecz, po likwidacji Województwa Łomżyńskiego.
I zgodzę się , że ... \" łomżyniak to Podlasie ma nie w sercu a w DU..IE .\"

Takie są fakty, ale jaką ty masz alternatywę ?
Chcesz reaktywacji Województwa Łomżyńskiego, tylko z jakim budżetem ? Zwłaszcza przy obecnych dochodach własnych ( biorąc pod uwagę udział regionu w tworzeniu produktu krajowego brutto)
liczysz , że z \"janosikowego\" jakie ewentualnie musiałyby płacić na nasze utrzymanie, większe aglomeracje miejskie i bogatsze gminy, pozostała część Polski byłaby zadowolona ? Mało to mamy podobnych konfliktów lokalnych i ciągotek różnych średnich ośrodków miejskich w kraju, do oderwania się od \"ciemiężycieli\" i powołania własnych ośrodków centralnych ?

A może chcesz przyłączenia Łomży do Województwa Mazowieckiego ?
Już pisałem, że do tanga trzeba dwojga, a władze Mazowsza , jak i sami mieszkańcy , jakoś nas tam nie widzą. Po co im problem z utrzymywaniem biednego regionu, żeby dzielić się z nami budżetem, co by na tym skorzystali ? Raczej by dużo stracili.

Co do uczestnictwa Łomżyniaków w tym konkursie, mamy to bojkotować ?
Dzieci i młodzież niech siedzą w domach ?
Można, albo i zorganizować swój lokalny konkurs : \"Łomża i ziemia łomżyńska w moim sercu.\". Tylko nie wiem czy wiesz , ilu np. uczestników w ostatniej edycji, wystąpiło w \"Warszawskiej Syrence\"? Aż ok. 200stu , na tak duży obszar i liczbę ludności z administracyjnego terenu CAŁEGO MAZOWSZA. W Łomży byłoby z 5 % tego ? A jaki prestiż z uczestnictwa :)

ps:
Chłopie i widać , jak z ciebie prostactwo wychodzi wg zasady : cham ze wsi wyjdzie, ale wieś z chama nigdy. Po co te ataki ad personam na mnie i pisanie bzdur o IQ, czy o wycieczkach do galerii Biała na zakupy lub oglądaniu filmu \"Zenek\" ? Brakuje ci merytorycznych argumentów ?
Otóż zapewniam ciebie, że Białegostoku unikam, jak ognia. Nic nie wiąże mnie z tym regionem. Ba, nie byłem tam już z pięć lat. Do tego, jakby mi nawet i dopłacali, to bym nie wybrał się do kina , na ten gniot, promujący muzykę chodnikową i \"artystę\" wątpliwego talentu. Po prostu nie lubię chamstwa, ludowej ( szczególnie góralskiej) muzyki , jak i disko polo .

A co do twoich znajomych z Warszawy, to nie wiem z jakimi słoikami ty się zadajesz ?
Piszesz : \"Część jest zaskoczona że Warszawa to Mazowsze\" (Warszawiacy ?)
Za to : \" Każdy wie że to część Mazowsza \" ( każdy Warszawiak wie, że Łomża to Mazowsze ? )

Napiszę ci tylko, że z Łomżą jestem związany już od ok. 30tu lat, a z pochodzenia jestem Warszawiakiem.
Wcześniej , nigdy nie interesowałem się gdzie leży Łomża. Ba, nawet nie miałem takiej potrzeby, bo dla mnie liczyła się tylko Warszawa i okolice ( jeszcze Województwo Warszawskie, później Mazowieckie). Reszta kraju, to tylko, jako miejscowości typowo turystyczne.
W Warszawie się urodziłem, tam się wychowywałem, tam kończyłem szkołę, tam studiowałem, tam też pracowałem. Mam tam dużo kolegów, znajomych jak i rodziny.
I kiedy się żeniłem a i później przeprowadzałem do Łomży, to WSZYSCY pytali GDZIE TA ŁOMŻA LEŻY ? ba, nawet i w jakiej części Polski, ile km. od Warszawy itp..itd...
No bo z czego np. Łomża i okolice, była/jest znana w kraju?
Jakieś szczególne atrakcje turystyczne, ( oprócz lasów - jakieś akweny wodne , gdzie można uprawiać sporty wodne), może historyczne miejsca do zwiedzania, ciekawa dla przyjezdnych oferta muzeum i galerii łomżyńskich, może jakieś ogólnopolskie wydarzenia i imprezy artystyczne, jak i sportowe, szczególne osiągnięcia w skali kraju łomżyńskiego środowiska sportowego,
że nie wspomnę o gospodarczym , przemysłowym miejscu Łomży na mapie Polski a szerzej istniejącej w świadomości Polaków ( no jedynie teraz ostatnio Browar Łomża ) .

Może dla ciebie i twoich znajomych \"słoików\" Łomża to pępek świata i centrum Polski, ale zapewniam cię, że większości mieszkańców Mazowsza, to nie kręci. I temat Łomży , jest im przynajmniej obojętny.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: nieuki z Łomży na konkursie recytatorskim

re: Autor: papilon (---.dynamic.mm.pl)
i
Autor: pabloz4 (---.dynamic.mm.pl)

... zbieżność, przypadek - ten sam styl ?
__________________________________


Otóż, widzę, że poświęciłeś trochę czasu na pogrzebanie w sieci i wklejki z Wikipedii :)
Tylko CO chcesz udowodnić tymi mapkami i powołując się na \"łucone\" autorytety ?
... że potoczna mowa Łomżyniaków nie zalatuje wsią itp... ? :)
Na pewno jest różna, chociaż zbliżona do gwary śledzików
ale daleko jabłko nie padło od jabłoni. Ogólnie Łomża to taka jedna większa wioska.
A i mentalność większości mieszkańców - wsiowa :)

Miasto kościołów, Biedronek, kebabów, szmateksów itp...
Życie kulturalno-towarzyskie ograniczone jest do wieczorów przed TVPis z chipsami i tanim browarem z Lidla czy Biedrony w ręku.
Po godzinie 17-18tej miasto wymiera, szczególnie zimą. W niedziele i święta nie uświadczysz żywego ducha na ulicy. Puste ulice, pozamykane sklepy, lokale gastronomiczne świecą pustkami ( notabene co jakiś się otworzy, to szybko plajtuje, bo łomżyniacy chcieliby dużo i tanio, wełna nie wełna aby dopa była pełna :) i do tego lokale gastronomiczne odwiedzają raz od wielkiego święta -:)


Ja nie jestem erudytom , uczonym w piśmie znawcą lokalnych form egzystencji języka polskiego. Piszę co zaobserwowałem w odniesieniu do realnych sytuacji i własnych spostrzeżeń.
Nie interesują mnie encyklopedyczne definicje. Dialekt to czy gwara ( \"gwarę\" rozumiem jako mowę ludności ze stosunkowo niewielkiego obszaru, termin \"dialekt\" zaś dotyczy zespołów kilku lub kilkunastu gwar) - a może i \"żargon\" , to nie zmienia zasadniczo sedna sprawy. Nie wnikam już w to skąd to przyszło do miasta. Istotne jaką polszczyzną w mieście (... i okolicach) posługuje się 80% obecnych mieszkańców Łomży .
Dałem konkretne przykłady, tego co się słyszy w urzędach , sklepach czy na ulicy.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: nieuki z Łomży na konkursie recytatorskim

Cieszę się że że się poczuwasz do winy i przyznajesz, że się nie znasz o tym o czym piszesz,. Powiem Ci więcej to że Lomza i okolica to wioska nikogo tu nie rusza. Nikomu tu nie zależy by być czyms innym niz się jest w rzeczywistosci. Ni ma różnicy między Lomza i okolicznymi miejscowościami bo to w Pierwszym czy drugim pokoleniu to samo. Tyle tylko że to drugie pokolenie widząc jak jest gdzie indziej zaczyna dostrzegać że ta wioska to jest dużo fajniejsza niż inne zasiedmiogórogrodzie. I ja osobiście chce aby moje miejsce na ziemi było takie jak jest z Lokalną gwarą swoją historia której żaden Podlaski recytator nie zmieni choćby spòchł

I po lomzeńsku pożegnam ludzi którzy nie szanują własnej i swoich rodzin przeszłości za judaszowe srebrniki
Pocalujta w dupe wójta

Ma zowsze Łomża

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: nieuki z Łomży na konkursie recytatorskim

A Podlasie to nie zagłębie kato ciemnogrodu. Połowa to prawoslawni duża część to czerwoni obecnie zmieniający się na Postępowych Europejczyków. Patrz Białystok. Poza tym duża część Podlasia jest w województwie mazowieckim i lubelskim. I oni odwrotnie niż Lomza za dumni że swej podlaskosci. Np w Siedlcach jest radio Podlasie. Problem pomieszania różnych krajn etnograficznych w obecnych województwach to nie tylko problem województwa podlaskiego. Wcześniej czy później ten podział administracyjny się rozpadnie. Mówią o tym specjaliści i politycy. Obecny powoduje dysproporcje w rozwoju

Ma zowsze Łomża

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: nieuki z Łomży na konkursie recytatorskim

Nie kłam ! na podstawie danych z ośrodków religijnych, statystyki podaję, że w Województwie Podlaskim osoby określające się jako katolicy stanowią 85,6% mieszkańców
województwa (około 1034 tys.), natomiast tych, którzy zadeklarowali się jako wyznawcy prawosławia jest około 145 tys., czyli 12% ogółu ludności.

Ogólnie patrząc na ścianę wschodnią statystyki zawyżają Województwa Lubelskie i Podkarpackie. Tam jako prawosławni deklaruje się do 20% mieszkańców.

ps:
i dobrze , że się cieszysz żeś łomzyk :)
jak sam przyznałeś Łomża to wioska
\"... Nikomu tu nie zależy by być czyms innym niz się jest w rzeczywistosci. Ni ma różnicy między Lomza i okolicznymi miejscowościami bo to w Pierwszym czy drugim pokoleniu to samo.\"
dobrze żeś wreszcie przypomniał sobie swoje wsiowe korzenie,
i zrozumiał, że z chłopa inteligenta czy Pana nigdy nie będzie , nawet jak w mieście zamieszka,

no i takim pozostań ,
ale nie pchaj się na siłę na Mazowsze , gdzie cię nie chcą , bo i nawet mentalnie tam nie pasujesz .

... że nie wspomnę o twoich prawicowych sympatiach i poglądach politycznych, jak i światopoglądzie. Zobacz w Warszawie i na Mazowszu dominują zwolennicy KO, dużą rolę odgrywa tam Lewica, nawet i sympatycy Biedronia, do tego najniższa w kraju frekwencja w kościołach, najmniej fanatyków religii smoleńskiej , PiS tam w każdych wyborach dostaje baty :) , największy procentowo odsetek ludzi światłych, nowoczesnych, wykształconych i bogatych. Gdzie ty do nich pasujesz ?
... tak jak świni siodło :))))

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: nieuki z Łomży na konkursie recytatorskim

Oczywiście łomżyński dialekt jest moim od zarania dziejów i nikt/nic tego nie zmieni ale prawdą jest, że Warszawa nie chce Ziemii Łomżyńskiej do województwa Mazowieckiego. Podobnie Białystok. Ten nasz region jest przejściowy między krainami i zawsze będziemy tym niechcianym. Ponadto duża część ludzi z Łomży pluje na swoich najbliższych sąsiadów BLM, BKL, a to jeszcze bardziej odpycha od tego miejsca. Łomża po II WŚ miała zaledwie 16 tys. ludzi i gdyby nie ci BLM, BKL Łomża nie miałaby dzisiaj 60 tys. ludności.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: nieuki z Łomży na konkursie recytatorskim

Autor: dance,
Słuszna uwaga, szczególnie jest to widoczne chociażby na portalu mylomza, gdzie w komentarzach BLe, jadą po BLM i BKLach . Ot, chociażby w wątkach motoryzacyjnych, ko to jest niby lepszym kierowcą itp... ? Realizując swoje frustracje i ciągotki do mieszczaństwa, ubliżają nagminnie np. Kolniakom , zapominając że sami są w większości potomkami roztrząsaczy gnoju.
Większość BLów przecież prawo jazdy robiło w Łomży, znam takie przypadki , gdy boją się ruchu drogowego w dużych aglomeracjach miejskich np. na rogatkach Warszawy zostawiają auta na parkingach ( boją się tramwajów :)))
Kłócą się kto lepszy a tym czasem w Stolicy, ci z BL czy z BKL, BLM są jakoś jednakowo postrzegani , jako przybysze z głębokiej prowincji.
Sam nawet przerejestrowałem jedno z aut, bo głupio się czułem na ulicach Warszawy, gdy ktoś ( może i \"słoik\" mieszkający w Stolicy raptem kilka miesięcy ? ) - zatrąbił lub robił jakieś gesty widząc mój nr. rej. samochodu - a nie jestem najgorszym kierowcą, do tego prawo jazdy zrobiłem ponad 30ci lat wstecz a i mam B+E i C+E oraz jeździłem przez kilka lat , gdzie żyłem, w jednej z bardziej zatłoczonych stolic europejskich.


No i na wstępie już pisałem, ale powtórzę :
Ja osobiście z perspektywy ( jako napływowy Łomżyniak , były Warszawiak ) widzę tu więcej takich \" kwiatków\" i tylko z małym uśmieszkiem słucham tej \" gwary łomżyńskiej \" i wcale mi to nie wadzi.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: nieuki z Łomży na konkursie recytatorskim

Warszawa nie chce Ziemii Łomżyńskiej do województwa Mazowieckiego.

warszawa niedługo sama nie bedzie w woj mazowieckim . Trudno traktować jako mazowsze w którym jest wieża babel 90% to element napływowy którzy utożsamiają sie ze stolica a nie z mazowszem

mazowszak

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: nieuki z Łomży na konkursie recytatorskim

Nie kłam ! na podstawie danych z ośrodków religijnych, statystyki podaję, że w Województwie Podlaskim osoby określające się jako katolicy stanowią 85,6% mieszkańców
Nie kłamę
Mówię o BIA czyli o Białymstoku I Akalicy . tam połowa to prawosławie . Oni sie utożsamiaja z Podlesiem reszta woj nie

mazowszak

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: nieuki z Łomży na konkursie recytatorskim


ps:
Jednak 022 to IQ
ne stac cię na to bym ci udzielał lekcji . Okazałeś sie zupełnym dyletantem jeżeli chodzi o historie i regionalizmy . Cały czas jednak piszesz głupoty o których nie masz pojącia

ale po kolei


i dobrze , że się cieszysz żeś łomzyk :)
jak sam przyznałeś Łomża to wioska

Nie łomza nie jest wioską prawa miejskie ma od 1418 . Łomzyńskie prawa lokacyjne sa warszawskich nie ma . Domniemuje się że były a wnioskuje się to na podstawie ich powtórzenia pare lat starszego od naszych . To historia obecnie ? Mylisz Mazowsze z Warszawa .Obecnie stolica jest specyficznym tworem . W łomzy 90 % to ludnośc okoliczna utozsamiająca się ze swoim regionionem w Warszawie 90 % to ludnośc z całej polski Wietnamu Ukrainy itp nie utożsamiająca się z Mazowszem a ze stolica właśnie . niedługo bedzie wydzielonym województwem

mazowszak

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: nieuki z Łomży na konkursie recytatorskim


ps:
Jednak 022 to IQ
ne stac cię na to bym ci udzielał lekcji . Okazałeś sie zupełnym dyletantem jeżeli chodzi o historie i regionalizmy . Cały czas jednak piszesz głupoty o których nie masz pojącia

ale po kolei


i dobrze , że się cieszysz żeś łomzyk :)
jak sam przyznałeś Łomża to wioska

Nie łomza nie jest wioską prawa miejskie ma od 1418 . Łomzyńskie prawa lokacyjne sa warszawskich nie ma . Domniemuje się że były a wnioskuje się to na podstawie ich powtórzenia pare lat starszego od naszych . To historia obecnie ? Mylisz Mazowsze z Warszawa .Obecnie stolica jest specyficznym tworem . W łomzy 90 % to ludnośc okoliczna utozsamiająca się ze swoim regionionem w Warszawie 90 % to ludnośc z całej polski Wietnamu Ukrainy itp nie utożsamiająca się z Mazowszem a ze stolica właśnie . niedługo bedzie wydzielonym województwem

mazowszak

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: nieuki z Łomży na konkursie recytatorskim

dobrze żeś wreszcie przypomniał sobie swoje wsiowe korzenie,
i zrozumiał, że z chłopa inteligenta czy Pana nigdy nie będzie , nawet jak w mieście zamieszka,

Wszyscy noblisci są ze wsi . Skłodowska w Ii pokoleniu poza tym Może Piłsudski? w Zułowie wieś ? Dmowski ? we wsi Kamionek pod Warszawą ? Dodam że ze wsi jest cała szlachta magnateria królowie ( to chyba Ci panowie ? ) . wszyscy którzy stworzyli nasz kraj. wyszyński > Winiarski ( to nasi )

żeby kogoś obrazić trzeba być inteligentnym w przeciwnym razie wychodzi odwrotnie .

Być z Łomzy i mieć wiejskie pochodzenie to oczywistość. Co wiecej najczęściej tego typu argument pada z ust osób które maja kompleks. Jest lepiej wykształcony , inteligentny , ładniejszy , Bogatszy ? co z tego jak ze wsi itp . Wpadłes we wasne siedła . Tzn swojego nieuctwa . Akurat mieszkasz w wyjątkowej częsci Polski w której w okolicy mieszka największy odsetek osób ze szlacheckim pochodzeniem. Każd praktycznie podłomżyńska wioska to gniazdo rodowe takich czy innych szlachciców . W warszawie za podrasowanie swojego drzewa genealogicznego japiszony i nuworysze i nowobogaccy płaca ciężka kase aby uszlachetnic swoje pochodzenie . W łomży w 50 % przypadków wystarczy iśc i odnaleźć swojego pradziadka w księdze parafialnej. Szlachcic zaściankowy ale jednak szlachcic. jak sie dokopiesz do 200 lat to i nie bedzie zaściankowy . Polecam wizytę w archiwum panstwowym - co jakis czas zachęcaja do tego

http://ltn2.nazwa.pl/wp/2020/03/06/archiwalia-lomzynskie-spotkanie-cykliczne-z-konsultacjami-genealogicznymi-5-03-2020-r/

http://www.bialystok.ap.gov.pl/art,16,informator-o-zasobie-druga-edycja

cyt\" no i takim pozostań ,
ale nie pchaj się na siłę na Mazowsze , gdzie cię nie chcą , bo i nawet mentalnie tam nie pasujesz .\"


Robisz błąd logiczny \" Warszawa Mazowsze\" \" Podlasie Białystok \"
Stolicą podlasie by Drohiczyn a Mazowsza Płock Ciechanowiec . Co jak pasuje mentalnie bardziej odzwierciedla podział diecezji w Polsce



mazowszak

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: nieuki z Łomży na konkursie recytatorskim

Ktoś to już tu słusznie zauważył, co powiedział także prof.Andrzej Mencwel, gdy był w ub.r. w Łomży: wszyscy jesteśmy ze wsi.
Różnica polega na tym, czy do miasta przeprowadzili się rodzice, dziadkowie, czy pradziadkowie.
Chociaż to może jest różnica zasadnicza, bo znane jest powiedzenie, że krakowianinem jest ten, kto udowodni, że jego dziadkowie urodzili się w Krakowie, a warszawianinem ten, co wysiadł właśnie na Dworcu Centralnym (chociaż w świetle tej dyskusji chyba raczej na Dworcu Wileńskim?).
;-)
____________________________

... & vice versa!

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org