sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
Proszę o poradę

Witam proszę o poradę zamawiałem w firmie sprzęt do użytku w gospodarstwie, przysłali proformę zapłaciłem maszyna stoi u mnie i jest niby ok, ale facet nie chce wystawić faktury VAT co zrobić?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Proszę o poradę

muszą wystawić i dostarczyć fakturę w formie pisemnej , zgłoś się do
Powiatowy Rzecznik Konsumentów. ul. Szosa Zambrowska 1/27 - Łomża tel. 86 215 69 06

lub UOKiK :
Infolinia Konsumencka, prowadzona przez Stowarzyszenie Konsumentów Polskich i Fundację Konsumentów tel. 801 440 220 oraz 22 290 89 16

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Proszę o poradę

dzieki :)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Proszę o poradę

Faktura pro forma nie jest dokumentem księgowym, nie stanowi podstawy do uiszczenia opłaty, nie jest też dowodem zrealizowanej transakcji. Wysyła się ją jako element oferty, informujący o tym, jak rzeczywista faktura będzie wyglądać, z czego się będzie składać i jakie będą koszty zawartej transakcji.
Pro forma nie generuje obowiązku podatkowego i nie może zostać zaksięgowana w ewidencji. Nie może być brana pod uwagę podczas rozliczeń oraz nie stanowi podstawy do roszczeń wobec jej odbiorcy - nie jest to dokument księgowy

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Proszę o poradę

speech facet ewidentnie zwodzi mówł, że wysłał ale jakoś nie widać dwa tygodnie a teraz się okazało, że jest zwolniony z vat wiec po prostu okłamał ale czy mółby wystawicć pro formę skoro jest zwolniony z vat i czy musi wystawic fakturę jeżeli wcześniej wysłał pro formę?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Proszę o poradę

Wystawienie faktury pro formy nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku wystawienia faktury na zasadach ogólnych, zapowiada jedynie , że w przyszłym okresie zostanie wystawiona właściwa faktura VAT.

Wystawienie takiego dokumentu nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku wystawienia faktury dokumentującej dokonanie dostawy towaru lub wykonanie usługi albo otrzymanie całości lub części należności przed dostawą lub wykonaniem usługi (co do zasady w terminie 7 dni od dokonania tych czynności - vide rozporządzenia Ministerstwa Finansów )

Podatnicy VAT są obowiązani wystawić właściwą fakturę - dokument księgowy, stwierdzający w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Wynika to z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT. - fakturę wystawiają zarejestrowani podatnicy (czynni i zwolnieni z VAT).

Obecnie nie ma obowiązku oznaczania dokumentu księgowego wyrazami \"Faktura VAT\"- a już faktura \"pro forma\" nie jest dokumentem księgowym, spełnia jedynie rolę informacyjną i nie stanowi dowodu zawarcia transakcji.

Pytanie , jak wyglądała twoja faktura oznaczona jako pro forma,
- czy wynikało z niej, że sprzedawca jest zwolniony podmiotowo z VAT,
jakie oznaczenie stawki VAT - podstawa opodatkowania - widnieje na pro formie ?


... kontaktowałeś się z powyższymi adresami ?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Proszę o poradę

Na stronie Ministerstwa Finansów sprawdzałam po Nip, że Podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT jest zwolniony z vat?zaczęłam grzebać po internecie i znalazłam , że jeżeli ja bede domagać się wystawienia faktury vat to on ma taki obowiązek ale jeżeli nie upłynęło wiecej jak 3 miesiące od dostarczenie do nas tej rzeczy i dziś wysłałam mu wniosek o wystawienie faktury vat może coś pomoże wysłał sms, że może równowartość vatu zwrócić ale bez faktury oczywiście się nie zgodziliśmy zobaczymy co zrobi po otrzymaniu listu. Jeżeli sprawa nie wyjaśni się do poniedziałku to oczywiscie ide pod wskazany adres. Z pro formy nie wynika, że jest zwolniony podmiotowo z vat

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Proszę o poradę

... jak na pro formie było : podstawa opodatkowania, stawka i kwota podatku, kwota należności - po opłaceniu - TAKA faktura powinna być wystawiona nie później jak w terminie 7dni , inaczej będzie miał kłopoty, dlatego teraz chce zwrócić wam ten naliczony i pobrany podatek VAT

PS: nie jestem prawnikiem , muszę przy najbliższej okazji zapytać o to swoje biuro rachunkowe , kancelarię, która mnie rozlicza.
Napisz jak się sprawa zakończyła, ja bym nie czekał i konkretnych porad zaczerpnął właśnie pod wskazanymi adresami, oni właśnie pomagają osobom prywatnym i dalej cię pokierują ( z wyłączeniem spraw związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ty piszesz, że to był towar/sprzęt do użytku w gospodarstwie, domowym ? )
Jak to jest na firmę, niestety doradzi ci tylko radca prawny, ale co do faktur wystawiania , to prawo jest jedno dla każdego.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Proszę o poradę

w gospodarstwie rolnym na pewno Ci napiszę jak sprawa się rozwiąże dziĘki jeszcze raz, Że chciałeś pomóc WSZYSTKIEGO DOBREGO :)

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org