sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
Laptop - uszkodzone podświetlenie matrycy

Wiatm. Mam pytanie dotyczące laptopa HP Pavilion G7-1075dx w którym uszkodzone mam podświetlenie matrycy. Czy rzy takiej usterce obraz bedzie wyświetlany na podłączonym zewnętrznym monitorze VGA lub HDMI? Może ktoś już się zetknął z takową usterka w takim lub podobnym modelu?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Laptop - uszkodzone podświetlenie matrycy

Jeśli uszkodzona jest matryca, a nie karta graficzna, to na zewnętrznym monitorze obraz musi działać.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Laptop - uszkodzone podświetlenie matrycy

Obraz jest podawany na matrycę (widać go po podświetleniu latarką). Wydaje mi się że to grafika padła. Czytałem że to jest częsta usterka tych laptopów

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Laptop - uszkodzone podświetlenie matrycy

Jezeli widzisz przy podswietlaniu to znaczy ze grafika jest ok. Podlacz zewnetrzny monitor, zmien wyswielanie obrazu na zewneyrzny monitor - z reguly trzeba trzymac wciśnięty klawisz fn i któryś z klawiszy numetowych (dojdziesz po ikonkach na klawiszach). Jezeli jest to starszy laptop z podswietlaniem nie ledowym to czesto przetwornica wysokiego napiecia lub swietlowka ( nie wszystkie laptopy używają świetlówek ) jest uszkodzona.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Laptop - uszkodzone podświetlenie matrycy

Rozumiem, jednak nie udaje mi sie przełączyć na zewnetrzny monitor. Nie wiem czy jest jakakolwiek reakcja bo na monitorze nic nie widze. Byc moze kombinacja klawiszy odpowiedzialnych za przełączenie na zewn. monitor sa przyporzadkowane do jakiejs innej aplikacki. Najlatwiej bylo by przelaczyc za pomoca ati catalyst ale jak juz pisalem nic nie widac (podswietlenie latarka daje minimalna widocznosc na ekranie). A co do przetwornicy to gdzie ona sie znajduje w bebechach laptopa czy w matrycy?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Laptop - uszkodzone podświetlenie matrycy

Jaki model laptopa?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Laptop - uszkodzone podświetlenie matrycy

Obejrzałem instrukcje i wyglada na to ze jest podswietlanie ledowe. Praktycznie caly wysqietlacz trzeba byloby wymienic. Cwna to okolo 80 dolców.
Sprobuj kombinacji klawiszy fn+f4. Nie wiem dokładnie w jakiej kolejnosci to dziala wiec moze będziesz musial aprobowac kila razy lub z roznymi monitorami (vga, hdmi) . Kolejnosc przelaczania wyjsc jest prawdopodobnie ekran-> vga -> hdmi ale moge sie mylic.
a tytaj jak rozlozyc laptopa na części
http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c02834058.pdf

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Laptop - uszkodzone podświetlenie matrycy

A wiec kombinowalem i kombinowalem i to co sie dowiedzialem:
- komputer wykrywa podlaczony monitor przez vga (slychac blup jak sie podlaczy)
- klawisz f4 odpowiada za przelaczanie pomiedzy monitorem, projektorem, duplicate, extended
- wybieralem kazda z dostepnych opcji (przyswiecalem sobie pieprzona matryce latarka) i mam brak reakcji na monitorze podlaczonym
- kiedy wybralem opcje projector only obraz z matrycy znniknal i na monitorze sie nie pojawil (a chyba powinien bo projektor to to samo chyba co podlaczony analogowo monitor)
- czy podlaczenie przez hdmi moze cos zmienic (musialbym zalatwic sobie kabelek)
No i moze teraz sprawa bedzie dla kogos jasniejsza czy czeka mnie wymiana matrycy czy raczej plyty glownej (grafika jest zintegrowana wiec jej samej nie wymienie)?
Mam nadzieje ze jasno opisalem moj problem :-)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Laptop - uszkodzone podświetlenie matrycy

Witam. Czeka Cię wymiana podświetlenia, z doświadczenia wiem że najlepiej wymienić całą matrycę bo wymiana samego podświetlenia obarczona jest sporym ryzykiem (podświetlenie matrycy może być nierównomiernie) i jeżeli jesteś perfekcjonistą to będzie Cię to mega denerwowało. Życzę powodzenia w naprawie.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Laptop - uszkodzone podświetlenie matrycy

piekny_maryjan - ale tak jak napisalem obraz nie wyswietla sie rowniez na podpietym monitorze. Wydaje mi się, że gdyby walnieta byla matryca to obraz na zewnetrznym monitorze by sie pojawil a tu nic a nic. Moze masz jakis sposob zeby sprawdzic czy to padla grafika czy matryca (nie mam opcji podlaczenia innej matrycy) troche drogo jesli mialbym wymienic jedno a okazaloby sie ze to drugie jest zepsute.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Laptop - uszkodzone podświetlenie matrycy

Osobiscie sprobowalbym z innym monitorem. W zaleznosci od rodzaju projektora moga sie one nie dogadac z powodu rozdzielczosci. Wpadnij do kogos kto ma normalny monitor i sprobuj jeszcze raz. Gdy nie zadziala to zrestartuj laptopa z wpietym monitorem. Jezeli przejzysz instrukcje w linku ktory wczesniej podalem to bedziesz mogl sprawdzic czy karta graficzna jest wymienialna czy tez jest czescia plyty glownej.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Laptop - uszkodzone podświetlenie matrycy

Wpiąłem normalny monitor i nic. Poprzestawialem rozdzielczość i odświeżanie (dalej przyswiecajac sobie matryce latarką, ależ to uciążliwe). Jeśli dosyc dokladnie przejrzalem instrukcje to raczej grafika nie jest wymienialna (no oczywiscie w specjalistycznych serwisach na pewno jest). Juztro jeszcze sprobuje kablem hdmi do tv go podlaczyc. Wydaje mi sie jednak ze czeka mnie wymiana płyty głownej (uzywana na allegro ok. 250zł, bo o nowej to raczej moge zapomniec). Dzieki za podpowiedzi. Jesli jeszcze cos Ci przyjdzie do glowy to daj znac.

P.S. Dobrze jest czytac porady konkretnej osoby a nie jakiegos gimbazowca, ktory zainstalował sobie CS-a i mysli ze informatyka nie ma przed nim tajemnic :-)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Laptop - uszkodzone podświetlenie matrycy

Przeczytalem co napisales i sprobuj uzyc klawiatury do przelaczania pomiedzy ekranem i monitorem. Podlacz monitor, zrestartuj komputer. Gdy bedziesz juz w windows to przytrzymujac przycisk fn nacisnij f4. Wtedy powinien sie przelaczyc na zewnetrzny monitor a ekran powinien sie wylaczyc, nie powinieneś widziec niczego na ekranie uzywajac latarki. Jezeli nie zadziala to sprobuj ponownie fn + f4.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Laptop - uszkodzone podświetlenie matrycy

Podłączyłem monitor, przełączyłem na niego obraz i znika z matrycy jednak sygnał nie jest podawany na monitor. Nic innego jak walnięta grafika.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Laptop - uszkodzone podświetlenie matrycy

Jest to bardzo prawdopodobne. Jezeli masz mozliwosc to przetestuj to z innym monitorem i z telewizorem po hdmi. Zaskakuje mnie to że widzisz obraz na ekranie a nie jest widoczny na zewnetrznym monitorze. Osobiscie bralbym takze pod uwage ze podswietlanie do ekranu jest uszkodzone. Szkoda ze nie ma latwej mozliwosci tego sprawdzic bez rozlozenia laptopa. Zanim zaplacisz za naprawe sprobuj z innym monitorem i po polaczeniu hdmi.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Laptop - uszkodzone podświetlenie matrycy

Miałem kiedyś taki problem, a mianowicie laptop spadł i z matrycy się zrobiła pajęczyna. Podłączyłem komputer do tv kablem hdmi i miałem podgląd.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Laptop - uszkodzone podświetlenie matrycy

witam ponownie, dziwny ten twój laptop, czasem się tak dzieje że jeżeli się nie doinstaluje jakiś tam cudownych programów od producenta laptopa odpowiedzialnych za niektóre funkcje (np. kontrola dźwięku, przełączanie monitorów itp)
według mnie grafikę masz dobrą, w innym przypadku komputer się nie uruchomi (przynajmniej nie powinien),
podpięcie pod hdmi i restart komputera i obraz powinien pojawić się na ekranie.
wymiana matrycy to bardzo prosta operacja (mając do dyspozycji oczywiście odpowiednie/porządnie wkrętaki, sam wymieniłem już kilka ;))

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Laptop - uszkodzone podświetlenie matrycy

To nie pozostaje Ci nic innego jak zakup nowego komputera. Zobacz sobie tego Lenovo - https://www.morele.net/wiadomosc/laptop-hp-probook-455-specyfikacja-techniczna-opis-serii-recenzja/4673/, za 2 tys spokojnie już go kupicie, a parametry ma naprawdę dobre.

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org