piątek, 27 września 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
starosta

Do redaktorow-czy staroscina to nie jest zona starosty? Może warto sprawdzić?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: starosta

http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/starosta-i-staroscina;513.html

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: starosta

może autor cz. chciał żartobliwie pośmiać się z kandydatki PSL, która ograła kandydata PiSu?








Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: starosta

W dawnej polszczyżnie oznaczała żonę starosty.
Obecnie żeńska forma rzeczownika starosta.
Poprawna jak najbardziej.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: starosta

PORADNIA JĘZYKOWA PWN



W naszym powiecie na stanowisko starosty została wybrana kobieta. Powstał spór, czy określenie starościna jest poprawne. Z drugiej strony, wyrażenie np. w protokole z sesji \"Starosta będziński powiedziała...\" wyglada raczej głupio. Proszę o jednoznaczne przedstawienie poprawnej formy językowej. Z góry dziękuję i pozdrawiam. Proszę o w miarę szybką odpowiedź.

Starościna to żona starosty, to także kobieta społecznie zajmująca się organizowaniem jakiejś imprezy lub załatwianiem jakiejś sprawy dla grupy osób, którą reprezentuje (np. starościna turnusu, klasy, dożynek). W tym drugim znaczeniu żeński rzeczownik starościna jest odpowiednikiem męskiego starosty. Gdy natomiast chodzi o kobietę piastującą dziś urząd starosty, to nazwać ją starościną można tylko potocznie, zwłaszcza w intencji żartobliwej. Pozostają więc konstrukcje typu \"Starosta będziński powiedziała...\", które - zgadzamy się - nie brzmią najzręczniej. Dużo lepiej brzmiałyby z jakimś dodatkowym wykładnikiem żeńskości, np. \"Pani starosta powiedziała...\" lub \"Starosta będziński, Ewa Kowalska, powiedziała...\".
Kobiety w całej polskiej historii dopiero od niedawna pełnią urząd starosty, więc nic dziwnego, że polszczyzna musi się do tego przyzwyczaić. W razie wątpliwości można wzorować się na kobietach profesorach, kobietach rektorach, kobietach ministrach - o nich już wcześniej trzeba było mówić i pisać, także w protokołach.
— Mirosław Bańko

....................
o, chrupa!








Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: starosta

Formy żeńskie powinny być wprowadzane wszędzie tam, gdzie jest to zgodne z normą językową ( należy to rozumieć jako wyrazy poprawne słowotwórczo i nie budzący pejoratywnych skojarzeń). Nie można stworzyć poprawnie żeńskiej formy od np rzeczownika poseł, bo jaki będzie efekt \"posłanka\", \"poślini\". Niezręcznie tez brzmi żeński odpowiednik rzeczownika minister- \"ministra\". Ale już redaktorka może zastępować wyrażenie pani redaktor. Starościna jest wyrazem wieloznacznym, ale zgodnym z normą językową. Nie ma też ośmieszającej wymowy. Może więc być stosowany i jest zręczniejszy niż pani starosta. Poza tym język jest ekonomiczny i tam, gdzie zamiast dwóch wyrazów możemy stosować jeden należy to robić.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: starosta

podaj żródło skąd te mądrości, bo jak to tylko twoje , to jesteś nmiej wiarygodna jak przytoczone \" moje\" żródło

: PORADNIA JĘZYKOWA PWN








Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: starosta

oj, chrupka ty też z tych \" inteligentnych inaczej \" ? :):):):)

Mirosław Tomasz Bańko (ur. 1959[1]) – polski językoznawca i leksykograf, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego[2]. W latach 1991-2010 był również zatrudniony w Wydawnictwie Naukowym PWN, gdzie pełnił funkcję redaktora naczelnego Redakcji Słowników Języka Polskiego i prowadził internetową poradnię językową[3]. Autor bądź współautor słowników i poradników językowych.








Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: starosta

Twoja wiedza sprowadza się do umiejętności korzystania z internetu, a wrodzony brak taktu do obrażania innych. Gdybyś nie ograniczył swoich poszukiwań w internecie do pierwszej informacji, która pojawia się po wpisaniu hasła : starosta - starościna, wiedziałbyś , że stanowisko językoznawców w tej kwestii wcale nie jest jednoznaczne. I tak np. dr hab. Katarzyna Kłosińska z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego - językoznawczyni ( celowo nie piszę językoznawca ) uważa tę formę za dopuszczalną i poprawną.
Teraz pora na dyskusję,który ekspert inteligenty, a który \"inteligentny inaczej\". Tylko po co?
Spuentuję anegdotą dotyczącą mojego ulubionego profesora Tadeusza Gadacza. Pewnego razu profesor egzaminował studenta z historii filozofii. Kiedy ten nie odpowiedział na trzecie z rzędu pytanie, z pretensją w głosie zapytał: \"Dlaczego wymaga pan ode mnie tej wiedzy? Przecież mam ja w twardej pamięci komputera\" Profesor odpowiedział natychmiast:\"Różnica między panem a mną polega na tym, że jak odłączą prąd w tym mieście , to pana wykształcenie się skończy, a moje zostaje\"
W kontekście tej anegdoty i w porównaniu z tobą rzeczywiście jestem inteligentna inaczej.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: starosta

podaj link do wypowiedzi tej dr hab. Katarzyna Kłosińska z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego - językoznawczyni ( celowo nie piszę językoznawca ) uważa tę formę za dopuszczalną i poprawną.

ja żródło przytoczyłem : http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/starosta-i-staroscina;513.html








Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: starosta

widzisz ja nie przeczę faktom, jest taka pani dr hab. Katarzyna Kłosińska z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego - językoznawczyni

jednakże nie mogę nigdzie znaleźć jej wypowiedzi/komentarza w tej konkretnej sprawie , iż \" starościna \"
w omawianym kontekście , GDZIE napisała , że uważa tę formę za dopuszczalną i poprawną.

zawsze można coś , komuś niby przypisać, że coś niby powiedział/napisał -

aby być wiarygodną, >>>>>>>podaj link do tej wypowiedzi !








Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: starosta

porównajcie te dwa artykuły, jakże inna tonacja i bez ironicznego podtekstu autora cz.

[URL]http://mylomza.pl/home/lomza/item/8036-kolejna-kobieta-u-steru-elżbieta-parzych-objęła-funkcję-starosty-łomżyńskiego.html[/URL]

i
http://4lomza.pl/index.php?wiad=37583

wiadomo portal 4lomza promuje opcję PiSu








Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: starosta


Autor: &zonk (---.lomza.vectranet.pl)

przyjdzie taki czas, że zamiast gila pod nosem będziesz miał wąsy i wtedy zobaczysz jaka to jest piękna sprawa wyhodować długiego wąsa:)

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org