niedziela, 28 kwietnia 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Poprzednia wiadomość  |  Następna wiadomość 
Alternatywa dla gier komputerowych

Na początku była "Magia i Miecz"... Nie, jeszcze wcześniej było zamiłowanie do fantastyki - jakieś 15 lat temu. Nie wiem od czego się zaczeło, tak poprostu. Wpadły mi w ręcę kserówki Warhammer Fantasy Roleplay - oczywiście kserówki angielskiego oryginału. Pierwsze kulawe początki - próby grania z kolegami których już nawet nie pamiętam.

Pierwsze wyjaśnienie - Warhammer Fantasy Roleplay jest jedną z gier ogólnie nazywanych "grami fabularnymi", potocznie "rolplejami". Jedna osoba jest tzw. "mistrzem gry" reszta graczami - mistrz opisuje co się dzieje, a gracze wyobrażając sobie "żyją" w opisywanym świecie. Gdyby ktoś popatrzył na to z boku mógłby pomyśleć że to jakaś próba przedstawienia - próba dialogów. Systemy fabularne opierają się na światach znanych z książek - ew. odwrotnie... Żeby zacząć grać rzeba poznać podręcznik (taka instrukcja z opisaną mechaniką gry) i mieć wyobrażnię. Obecnie na rynku jest masa różnych systemów - szkoda tylko że coraz mniej się w to gra.

Potem przyszły czasy "Magii i Miecza" - miesięcznika o tego typu grach. To właśnie na łamach MiM'a ukazał się nasz rodzimy system "rolplejowy"- Kryształy Czasu. Co miesiąc coś nowego, dalsze zasady. Wtedy też załapałem bakcyla gier planszowych. Kultowa gra o nazwie "Magia i Miecz" - nota bene magazyn opisany powyżej zaczerpnął nazwę z tej właśnie gry. Ile to nocy zarwałem z przyjaciółmi wędrując postaciami po planszy.

Potem przyszły czasy sprzedaży butelek bo na rynku pojawiła się firma "Encore" - zajmująca się wydawaniem gier planszowych. Nie było nic wspanialszego niż widok żetonów zesztancowanych, gotowych do wyjęcia. "Gwiezdny Kupiec", "Labirynt Śmierci", "Bitwa na Polach Plennoru" (i inne) - plansze w heksy, żetony przedstwiające wojska, pojedyńczych bohaterów - wyobrażnia robiła swoje. Rozłożenie i przygotowanie do gry takiego "Gwiezdnego Kupca" trwało dobrą godzinę. Sama gra kilka razy tyle - problelem stawało się znalezienie miejsca gdzie można było rozłożyć się z ogromną planszą, i zostawić na kilka (bardzo często) dni. Kto wtedy myślał o komputerze? Firmy Encore już nie ma, długo na naszym rynku była pustka - teraz na szczęście znowu rynek "planszówek" powstał. Szkoda tylko że ceny nie są adekwatne do naszych zaroków. Piękne pudełka, lśniące żetony - to wszystko podbija cenę. Dawne gry "Encore" wydawany były zazwyczaj w foliach, rzadko kiedy zdarzało się pudełko. Tektura na żetony była marnej jakości, po kilku grach wszystko się ścierało. Ale to był niepowtarzalny klimat.
Potem przyszedł czas gier karcianych. Zjawisko stało się nizwykle poplarne - za sprawą magazynu "Magia i Miecz". To oni nakręcali cały ruch "fandomu", gier fantasy. Pierwszy wydany w Polsce był system karciany "Doom Trooper"...

Drugie wyjaśnienie - gry karciane, systemy karciane - to gry w których używa się specjalnych kart, kart przedstawiających bohatrów, miejsca, przedmioty. Każdy z graczy miał swoją talię, i ważne było jej rozbudowywanie. Poprostu kupywało sie dodatkowe "Boosterki" i tworzyło się talię po swojemu. Wszystko zależało od twojej startegii.


Podobnie jak Gry Fabularne - systemów karcianych była masa, obecnie ostało sie kilka - najpopularnijszy "Magic The Gathering" stał się sposobem na zarabianie niezłej kasy. Oczywiście na turniejach... W mojej szafie wciąż leżą pudełka z kartami do METW, Kultu, Shadowruna, Dark Edenu, Star Wars i kilku innych systemów.
W pogoni za moją pasją wędrowałem po Polsce - nie było konwentu (zjazdu) miłośników fantastyki na którym mogło mnie zabraknąć. Jeżdziłem i robiłem zdjęcia, które potem publikowano w MiM-ie. Jeżdziłem i robiłem relacje dla radia "BAB" - tego dawnego, które mieściło się przy III LO. Do czasu aż ktoś nie okradł rozgłośni miałem tam autorską audycje o fantastyce. Opowieści o książkach, o grach, muzyce - wszystko co miało związek z pasją. Na konwentach poznałem wielu pisarzy - Andrzeja Sapkowskiego, Andrzeja Pilipiuka (tego od Jakuba Wędrowycza) i wielu innych (poznałem tak w przenośni i tak naprawdę). Na Krakonie złapałem kolejną pasję - rycerstwo (założone przeze mnie łomżyńskie bractwo to już inna historia). Konwenty w kraju, konwenty w Łomży... Wraz z kilkoma przyjaciółmi zrobiliśmy w łomżyńskim hufcu ZHP mini konwent. Rozstawiliśmy się ze stołami, graliśmy w co tylko się dało - fabularne, karcianki, bitewne (przy okazji rozdając masę nagród od wydawnictwa Mag, wydawcy MiMa - oficjalnego sponsora). Łomkon, bo tak się impreza nazywała, odbył się chyba dwukrotnie. Wspomniałem o grach bitwenych...

Wyjaśnienie trzecie - gry bitewne, systemy bitewne to gry, w których używa sie figurek połączonych w oddziały. Samemu też maluje się figurki - to część hobby. Planszy jako takiej nie ma - tworzy się ja samemu, trudno tu mówić o planszy - to raczej makiety przedstawiające pole bitwy. Najpopularniejszym systemem jest Warhammer Fantasy Battle, wieczna wojna pomiędzy siłami zła i dobra. Można dowodzic jedną z wielu ras, Ludzi, Elfów, Krasnoludów, Orków itp. Podręcznik (Instrukcja) na pierwszy rzut oka jest skomplikowany, masa zasad, tabeli. Z czasem wszystko robi się prościutkie, i zamiast myśleć nad zasadami kombinujesz nad strategią.



Są też systemy w których zamiast miecza i magii uzywa się broni. Do wyboru do koloru...
Ze wszystkich rodzajów gier w Łomży przetrwał tylko bitewny - praktycznie co tydzien toczymy bitwy na stworzonym do tego stole. Dwa perwsze zdjęcia pochodzą własnie z naszej bitwy. Paradoksalnie, mimo iż mowa o grach - to jednak są to głownie zabawy dla "dorosłych dzieci", a może inaczej - mniej jest 15 latków niż grających 30 latków. Stara ekipa wyjechała na studia, i tylko na "figurki" udaje się ściągać ludzi.

Do czego zmierzam? W chwili obecne króluje komputer i bezmyślna rozrywka - w zapomnienie powoli odchdzą gry w których najważniejsza była wybrażnia i kolega (dzy) do grania. Plansza na kawałku papieru, żeton zamiast grafiki - ale zabawy dostarczało zdecydowanie więcej niż obecne gry - pełne pięknej grafiki komputerowej. Niestety przyznac też muszę, iż i cena nie zachęca do tego rodzaju rozrywki. Kompletowanie talii jest drogie, jedna figurka metalowa do WFB kosztuje 7zł ( z drugiej ręki - nie mówię o nowych) - a do grania potrzeba z 40... Gry Fabularne odeszły w zapomneinie, ich miejsce zajeły CRPG - czyli wersje komputerowe. Baldurs Gate itp... Nawet obecnie wydawane planszówki (jest ich ostatnio ogrom) odstraszają ceną - ostatni przebój - "Game of Thrones" kosztuje ok 150 zł. No i jak tu nie klnąć? Dobrze że osttnio wydawane są na nowo dwne gry wydawnictwa "Dragon" - seria bitew I i II Wojny Światowej. Jako że są to nasze rodzime produkty cena jest znacznie niższa.

Jeśli ktoś dobrnął do końca - gratuluję.
W każdym razie zapraszam do grania - wciąż stawiam wyżej ten rodzaj zabawy nad komputer. Tylko coraz mniej jest osób mających podobne zdanie.
pozdrawiam
Indar

Indar@rycerze.pl



 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor  Data
 Alternatywa dla gier komputerowych   
Indar 19-12-05 01:22 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
antikaczka 19-12-05 09:24 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
Indar 23-12-12 00:12 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
Shai 19-12-05 11:18 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
ptysiu91 19-12-05 15:06 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
Indar 19-12-05 18:46 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
4HuGo 19-12-05 19:01 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
Indar 19-12-05 19:32 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
dziki Hun 22-12-05 11:18 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
Kefas 19-12-05 19:51 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
Kefas 19-12-05 20:00 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
Indar 19-12-05 20:06 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
Indar 21-03-12 02:16 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
Barrygsikowski 14-10-23 19:51 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
Barrygsikowski 14-10-23 19:51 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
Barrygsikowski 14-10-23 19:52 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
Kefas 19-12-05 21:31 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
alek_jakubow 20-12-05 20:13 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
4HuGo 21-12-05 18:44 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
Indar 30-12-05 21:01 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
Indar 20-02-06 19:43 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
AlexLite 20-10-23 09:03 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
michael456 28-01-24 11:38 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
Indar 11-11-08 21:16 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
MonikaDąbrowska7 05-09-23 15:25 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
MonikaDąbrowska7 05-09-23 15:28 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
MonikaDąbrowska7 05-09-23 15:29 
 Re:   
danwil100585 12-10-23 20:30 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
Kefas 20-02-06 22:04 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
MrS 20-02-06 22:50 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
Indar 09-01-11 21:01 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
Indar 01-10-12 20:52 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
Indar 22-02-06 00:36 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
jakubw 11-09-12 01:04 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
Krzychu007 11-09-12 12:12 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
cKlock 11-09-12 12:15 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
zauroczony 11-09-12 22:37 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
Indar 12-09-12 10:56 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
jakubw 12-09-12 11:59 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
Indar 12-09-12 12:05 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
venezia 12-09-12 12:07 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
Indar 12-09-12 12:38 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
venezia 12-09-12 12:59 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
vonReuffen 12-09-12 13:47 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
Indar 12-09-12 13:57 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
morula 02-10-12 17:20 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
Indar 02-10-12 18:55 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
morula 02-10-12 22:30 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
Indar 23-12-12 00:13 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
Edvard18 23-12-12 00:59 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
cherry9999 23-12-12 09:21 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
jestemza 30-04-20 23:45 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
TobiaszR 01-05-20 11:14 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
Jekky 13-05-20 14:45 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
popaprana 02-06-21 20:03 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
gako 13-06-21 18:11 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
DawidMefisto 15-06-21 12:00 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
Indar 06-08-21 18:51 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
JuniorHubbard 09-07-23 15:16 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
Sadowa 09-08-21 18:04 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
KamilaP 12-10-23 20:43 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
KamilaP 12-10-23 20:45 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
michael456 28-01-24 11:39 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
michael456 28-01-24 11:39 
 Re: Alternatywa dla gier komputerowych   
gutter 19-02-24 20:59 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org