wtorek, 14 maja 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
Koszt działalności gospodarczej?

Czy ktoś zna sie na tych sprawach?
Otórz pracuję normalnie na pełnym etacie i wszystko mam opłacane.
Planuję otworzyć własna małą działalnośc gospodarczą jednocześnie nie rezygnując z obecnej pracy, czyli takie dodatkowe dochody z racji działalności.
Jakie koszty mnie czekają?
Czy jeśli już gdzieś pracuję i składki na zus, ubezpieczenie zdrowotne i inne są odprowadzane to czy z racji prowadzenia działalności też muszę te składki odprowadzać czy może są jakieś wtedy mniejsze koszty???

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Koszt działalności gospodarczej?

Z tego co się orientuje to wszystkie składki będziesz płacił tzn. Ubezpieczenie społeczne, Ubezpieczenie zdrowotne . Wiem że są jakieś zniżki jeśli w ciągu chyba 2 lub 3 lat nie prowadziłeś działalności gospodarczej.

http://www.zus.pl/default.asp?p=3&id=113#125




Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Koszt działalności gospodarczej?

Płacisz tylko i wyłącznie same ubezpieczenie zdrowotne (ok 210 zł), pomimo że pracodawca też je opłaca (taki kraj). Kwota zmienia się co kwartał ale dosłownie o kilka złotych. To o czym pisze "atbis" Ciebie nie dotyczy. Pomyliło się jemu z osobami które zakładają działalność po raz pierwszy i nigdzie nie pracują.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Koszt działalności gospodarczej?

Tak jak pisze bascet: ubezpieczenie zdrowotne plus podatek

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Koszt działalności gospodarczej?

Wpis do ewidencji 100 zł, jeśli będziesz vatowcem to 170 zł w urzędzie skarbowym za rejestrację vat, pieczątka ok 35 zł. Jak ruszysz z działalnością to w ZUS tylko ubespieczenie zdrowotne a w urzędzie skarbowym podatek dochodowy i vat.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Koszt działalności gospodarczej?

Zrobisz bardzo rozsądnie, rejestrując działalność (tzw. samozatrudnienie). Jedyny koszt dodatkowy to ok 200 zł miesięcznie na składkę zdrowotną. Uzyskujesz jednak możliwość doliczania do kosztów działalności (a przez to obniżenia podatku dochodowego) pewnej części wydatków ponoszonych obecnie (telefon, internet, samochód, paliwo lub kilometrówka, część czynszu za mieszkanie, zakup komputera, ubezpieczenie samochodu i w zależności od charakteru działalności także innych dotychczasowych zakupów). Oczywiście wszystko musi być z głową i w zgodzie z przepisami. Korzyść dodatkowa polega na tym, że wykonując zlecenie wystawiasz rachunek/fakturę i wielu zleceniodawców woli taką sytuację niż zatrudnienie czasowe lub umowy cywilno-prawne (np umowa-zlecenie). Jednak w pewnym zakresie korzystniejsza od samozatrudnienia jest praca na umowę o dzieło. Dla prac wiążących się z przeniesieniem praw autorskich przy wyliczeniu podatku można uwzględnić koszty własne w wysokości 50% przychodu (tego co Ci płacą). Wtedy podatek wyniesie ogółem 10% tego co zarobisz. Nie chcę zaśmiecać forum szczegółami, ale w internecie znajdziesz mnóstwo informacji na ten temat.
Powodzenia

don-key

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org