niedziela, 27 września 2020 napisz DONOS@
Polityka

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
Polonia Christiana : który to z hierarchów KK obdarowywał kleryków stringami z napisem : ROMA - i sugerował to czytać od tyłu ?

... święty JPII o tym nie wiedział ?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Polonia Christiana : który to z hierarchów KK obdarowywał kleryków stringami z napisem : ROMA - i sugerował to czytać od tyłu ?

chętnie odkupie kultowe majki na terenie miejscowej kurii buskupiej w latach 90 tych z napisem Roma

facmen


Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Polonia Christiana : który to z hierarchów KK obdarowywał kleryków stringami z napisem : ROMA - i sugerował to czytać od tyłu ?

Toż to ta wasza wolność dymanie współobywateli i pasożydowanie...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Polonia Christiana : który to z hierarchów KK obdarowywał kleryków stringami z napisem : ROMA - i sugerował to czytać od tyłu ?

Tomasz Piotr Terlikowski to LEWAK czy ŻYD ?

Zdaniem Terlikowskiego, \"ujawnienie prawdy ws. arcybiskupa to kwestia sprawiedliwości wobec ofiar, którym często złamano życie, i księży, których wypchnięto z Kościoła, wymuszano na nich milczenie\"
Mam świadomość, że ujawnienie wielu faktów, ukazanie prawdy w tej sprawie może być dla wielu niewygodne, że może zburzyć pewne piękne kariery - ocenia publicysta
Jeśli archidiecezja poznańska chce mieć problem z profanowaniem katedry, to będzie go miała. Trudno sobie wyobrazić, by te wydarzenia nie sprawiły, że ten grób będzie regularnie bezczeszczony - pisze Terlikowski o ew. pochówku arcybiskupa w katedrze

To, że arcybiskup stoi już na sądzie, i że dzisiaj należy mu się modlitwa, w niczym nie zmienia tego, że nadal nie wyjaśniono tej sprawy do końca. Decyzja Stolicy Apostolskiej, nuncjatury i metropolii poznańskiej o prywatnym charakterze pogrzebu może wprawdzie sugerować (tak jak wcześniej sugerowało to przeniesienie na emeryturę), że wina arcybiskupa została udowodniona, ale… oficjalnego stanowiska Kościoła w tej sprawie nie ma. Jest tylko domyślne. Nie wiadomo też, dlaczego informacje o sytuacji w Poznaniu (a wcześniej także w Łomży), tak długo nie dochodziły do uszu św. Jana Pawła II? Nie wiadomo, kto je blokował, dlaczego to robił, a nawet dlaczego listy przekazane papieżowi za pośrednictwem pięciu polskich biskupów nie dotarły do Ojca Świętego. To są pytania, które nadal przed nami stoją i na które trzeba odpowiedzieć.

Istotne dla tej sprawy jest również to, czy wokół arcybiskupa Paetza nie powstał jakiś układ o charakterze lobbystycznym. Frédéric Martel opisuje wiele takich powiązań, które powstawały wokół homoseksualnych hierarchów, a sprawa byłego już kardynała McCarricka i jego powiązań pokazuje, że wiele z analiz autora „Sodomy” może być prawdziwa. I trudno nie zadać pytania, czy wokół arcybiskupa, którego skłonności były znane już w Watykanie, nie powstały podobne powiązania w Rzymie, później w Łomży, a na koniec w Poznaniu? Czy powiązania te nie miały znaczenia dla ukrywania pewnych spraw i czy wreszcie nie oddziałują one na Kościół (nie tylko poznański) nadal.

Ujawnienie prawdy w tej sprawie to wreszcie kwestia sprawiedliwości wobec ofiar, którym często złamano życie, księży, których wypchnięto z Kościoła, pozbawiono możliwości rozwoju, wymuszano na nich milczenie. Ujawnienie prawdy to kwestia nie tylko prostej sprawiedliwości, ale i miłosierdzia wobec nich. Prawda w tej sprawie ma moc wyzwalania.

Mam świadomość, że ujawnienie wielu faktów, ukazanie prawdy w tej sprawie może być dla wielu niewygodne, że może zburzyć pewne piękne kariery, a także wymagać pisania pewnych elementów historii najnowszej Kościoła od nowa. W niczym nie zmienia to faktu, że uzdrowienie jej wymaga, że konieczne jest głębokie oczyszczenie, bez którego trudno będzie odzyskać Kościołowi pełną publiczną wiarygodność. Dlatego warto naciskać na takie oczyszczenie, warto - z punktu widzenia dziennikarskiego - zajmować się tą sprawą. Śmierć arcybiskupa wcale jej nie kończy.

I na koniec jeszcze jedna refleksja. Dobrze się stało, że pogrzeb arcybiskupa ma charakter „ściśle prywatny”, ale bardzo źle, że z treści oświadczenia może wynikać, że miejscem pochówku będzie poznańska archikatedra (takie znaczenie mają przywołane w oświadczeniu kanon 1242: „W kościołach nie należy grzebać zmarłych, chyba że chodzi o Biskupa Rzymskiego, kardynałów lub biskupów diecezjalnych, również emerytowanych, którzy powinni być chowani we własnym kościele”).

Jeśli tak będzie, to będzie to decyzja skandaliczna i haniebna. Skandaliczna, bo nie licząca się z ofiarami, a haniebna, bo dowodząca, że wina w takiej sytuacji nie ma znaczenia, i że solidarność hierarchii jest ważniejsza niż sprawiedliwość. Warto mieć jednak świadomość, że przede wszystkim będzie to decyzja bardzo nieroztropna. Jeśli archidiecezja poznańska chce mieć problem z profanowaniem katedry, to będzie go miała. Trudno sobie wyobrazić, by te wydarzenia nie przyciągnęły antyklerykałów, by nie sprawiły, że ten grób będzie regularnie bezczeszczony. I stanie się to na życzenie kurii, Stolicy Apostolskiej i rodziny. Przykre to pisać, ale tak właśnie będzie.

Jest jeszcze czas, żeby z tej decyzji się wycofać. Trzeba się modlić, by polskiemu Kościołowi starczyło mądrości, a arcybiskupowi Stanisławowi Gądeckiemu odwagi, by to zrobić.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Polonia Christiana : który to z hierarchów KK obdarowywał kleryków stringami z napisem : ROMA - i sugerował to czytać od tyłu ?

arcybiskup Paetz wzywał do swojego pałacu przyszłych księży z pobliskiego seminarium, obiecywał im wsparcie na studiach, obejmował, dotykał genitaliów.
Oficjalnie sprawa abp. Paetza została definitywnie rozwiązana przez Stolicę Apostolską. Najpierw przez przyjęcie rezygnacji, potem przez zakaz wykonywania funkcji duszpasterskich na terenie archidiecezji poznańskiej.
Mimo zaleceń Watykanu do życia w odosobnieniu, wielokrotnie pojawiał się publicznie na różnych kościelnych uroczystościach.

Odpowiedz na tę wiadomość
 Spis działów  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0